هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

ایران عربستان

این رشته سر درازدارد

یمن، مذاکره ایران و عربستان و دیگر هیچ!

:: نعمت ا... اعتمادزاده
پیش‌نوشت: نمی‌دانم چه واژه‌ای برای توصیف وضعیت مردم یمن مناسب است اما در بین همه واژگان مناسب، می‌توانید «دردناک» را هم بگنجانید. ماه‌هاست که وضعیت در یمن نگران‌کننده است؛ این نکته‌ای است که حتی نهادهای حقوق بشری تحت سیطره آمریکا نیز بر آن اذعان دارند. از زمانی که عربستان در میانه نابسامانی‌های داخلی یمن به این کشور حمله کرد، اخبار وحشتناکی از این کشور مخابره می‌شود.


گزارش 4 می 2017 دیده‌بان حقوق بشر نشان می‌دهد که از ابتدای حملات عربستان به یمن با حمایت آمریکا، حداقل 4 هزار و 773 غیرنظامی کشته و 8 هزار و 272 نفر زخمی شده‌اند. اکثر این کشته‌ها و زخمی‌ها مورد حمله هوایی قرار گرفته‌اند.
گزارش دفتر حقوق بشر سازمان ملل نیز نشان می‌دهد که اکنون 7 میلیون‌نفر در یمن با خطر گرسنگی روبرو هستند و بیش از دوسوم جمعیت این کشور به کمک‌های انسان‌دوستانه فوری نیازمندند در حالی که بسیاری از آنان در محاصره هستند و از ورود نیروهای امدادی و ارسال کمک‌ها به این کشور جلوگیری می‌شود!
جالب این‌جاست که آمریکا در مورد یمن، عراق، سوریه، افغانستان، بحرین، میانمار و بسیاری از دیگر کشورها نگران حقوق بشر نیست اما کافی است یکی از جاسوس‌هایش در ایران دستگیر شود تا در جهان عزای عمومی اعلام شود!
از نگاه آمریکا، در ایران حقوق زنان نقض می‌شود اما در عربستان، متحد آمریکا در منطقه، زنان که تا همین اواخر حق نشستن پشت ماشین خاموش را هم نداشتند، در رفاه کامل به سر می‌برند! بگذریم...
ترامپ، اواخر اردیبهشت‌ماه سال به عربستان سعودی، یعنی مأمن دیکتاتورهای فراری منطقه، سفر کرد و یک توافق‌نامه تسلیحاتی به ارزش 110 میلیون‌دلار را با این کشور، نهایی کرد؛ توافق‌نامه‌ای که تا سقف 350 میلیون‌دلار طی یک دوره ده‌ساله تمدید می‌شود؛ یعنی رقمی بیش از 13 هزار میلیارد ریال!(با قیمت قدیم دلار!) تصور کنید با وجود چنین تفاهم‌نامه‌ای ترامپ و پادشاه سعودی که از ابتدای حمله به یمن تا کنون چند هزار نفر را در این کشور به خاک و خون کشیده، درباره صلح هم صحبت کرده‌اند!! باز هم بگذریم...

 

خبر بدهید؛ مژدگانی بگیرید!
من هرچه گشتم یک دلیل قانع‌کننده برای حملات عربستان به یمن نیافتم، شما هم نگردید؛ نیست! درست به همان نسبتی که حمله آمریکا به عراق بی‌دلیل(منهای دلایل مبتنی بر منافع آمریکا!) بود. حتی همین روز گذشته هم رسانه‌های یمنی اعلام کرده بودند جنگنده‌‌‌های سعودی به صورت گسترده بر فراز آسمان صنعاء به پرواز درآمده‌اند. همزمان با پرواز جنگنده‌های سعودی صدای دو انفجار مهیب هم در یمن شنیده شده بود. اگر کسی از خوانندگان دلیل این رفتار عربستان را فهمید، با خبر دادن به ما خانواده‌ای را از نگرانی برهاند و ضمنا مژدگانی هم دریافت کند! و نیز اگر فهمید که چگونه این رفتار عربستان از نگاه شورای امنیت، سازمان ملل و دولت ایالات متحده آمریکا دخالت در امور داخلی کشوری دیگر نیست!
اصل مطلب: عصر روز گذشته وزارت کشور یمن، خبر کشته شدن علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور پیشین یمن و رئیس حزب کنگره مردمی این کشور را تأیید کرد. اندکی پس از این واقعه، محمد آل جابر، سفیر عربستان در یمن، حوثی‌ها را جنایتکار و عهدشکن توصیف کرد و اظهاراتی را نیز علیه ایران به زبان آورد! نمی‌دانم؛ نمی‌توانیم از کشته شدن دیکتاتوری به نام علی عبدالله صالح خرسند باشیم. البته هنوز برای قضاوت زود است اما بوی خوشی از قضایای یمن به مشام نمی‌رسد؛ به ویژه آن که یک مقام سعودی پس از کشته شدن «صالح» ناگهان نطقش باز شود.

 

بازتاب خطرناکی از یک بحران
امیدوارم که احساسِ بدی که نسبت به وضعیت پساصالح! دارم ناشی از یک خطا باشد. البته وزارت خارجه مصر هم شب گذشته واکنش تأمل‌برانگیزی نسبت به وضعیت موجود در یمن نشان داده است. وزارت خارجه مصر اعلام کرده که «تحولات در یمن بازتاب خطرناکی از بحرانی است که در نتیجه دخالت خارجی و کودتا علیه مشروعیت رخ داده است.» بگذریم از معنای مشروعیت و بگذریم از معنای کودتا اما در این که تحولات یمن بازتاب خطرناکی از یک چیزی هست کاملا با برادران مصری موافقم!
آن‌چه مایه دلگرمی است تبریک رهبر انصارالله یمن است که گفت:«به ملت یمن که بر توطئه خطرناکی که آن را هدف قرار داده پیروز شد، تبریک می‌گوییم.» 
پی‌نوشت: در چنین شرایطی، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، روز جمعه گذشته با اشاره به تنش‌های ایجادشده میان ایران و عربستان اظهار داشته که «ما در حال مطرح کردن این موضوع بوده‌ایم که این دو کشور باید با هم مذاکره کنند!» به آقای لاوروف هم باید گفت که ما خود بهتر می‌دانیم که با کودک‌کشان چگونه رفتار کنیم؛ فکر کنید یک سرِ میز مثلا بن‌سلمان بنشیند و آن سوی میز آقامحمدجواد ظریفِ خودمان! عکاس‌ها هم فریم فریم عکس بگیرند! آدمیزاد مور مورش می‌شود! و دور باد از آقای ظریفِ گرامی...
باری؛ ما کلا از این واژه مذاکره داغ دیده‌ایم! این فرجامِ مذاکره با آمریکاست که پیش روی ملت ایران است و این هم زمزمه‌های ددمنشانه(درست بخوانید!) برای آغاز مذاکره موشکی با اروپا و غرب. آقای لاوروف! بگذارید همین‌ها را بزرگ کنیم، بعدها اگر صلاح دیدیم به مذاکره با عربستان هم فکر می‌کنیم.

انتهای پیام//

Back to Top

Template Design:Dima Group