هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

Daneshjo 1

به بهانه روز دانشجو؛

دانشجوی انقلابی یا دانشجوی تو سری خورِ جریان‌ها! 

نمی‌دانم چرا احساس می‌کنم در میان تمام سال‌هایی که در دانشگاه گذرانده‌ام، این سال‌های متأخر کم‌فروغ‌ترینِ آن‌هاست. من البته سنم نه چندان زیاد است که دانشجویان انقلابی 16 آذر 32 را به خاطر بیاورم و نه آن‌قدر کم سن و سالم که به خاطر نیاورم در سال‌هایی نه‌چندان دور وضعیت دانشجو و دانشگاه این‌قدرها هم بد نبود.

 آمارها البته همیشه خوبند و سخن من درباره آمارها نیست. من از آرمانِ فراموش‌شده دانشجو سخن می‌گویم. قرار بود که دانشجو نمادی از مطالبه‌گری باشد. قرار بود که دانشجو بیش از آن که فرمانبری آموخته باشد و دل‌باخته این جریان و آن جریان باشد، منتقدِ بیداری باشد که در حکم موذن جامعه است.
قرار بود که مصلحت‌اندیشی‌های کهن‌سالانه(!) در جان دانشجو رخنه نکند اما ما دانشجویان را چه شده است؟ گاهی که مناظرات دانشگاهی را می‌بینم، سخت حسرت می‌برم که هم‌تبارانم را می‌بینم که زیرِ علم «این» و «آن» سینه می‌زنند. برای «آن» دست می‌زنند و «این» را هو می‌کنند و این شده تمام فعالیت سیاسی یک دانشجو! می‌دانید، گمان می‌کنم که این‌گونه آلتِ دست واقع شدن در شأن دانشجو نیست؛ خواه «این» بر حق باشد و خواه «آن» ناحق.
دانشجو باید خود حقیقت را بپوید و بجوید و بسازد. دانشجوی دنباله‌روی مقلد، جامعه‌ای را به ورطه نابودی می‌کشد و اگر چنین نکند تو سری خورِ جریان‌ها خواهد شد. چه شد که این‌گونه خموده و واداده و دل‌مرده شدیم؟ این همه بی‌تفاوتی نسبت به بیدادهای زمان از کجا نشأت می‌گیرد؟ برای درمان این همه پوچی چه باید کرد؟ چگونه راضی‌مان کرده‌اند که با چماق «درست را بخوان» آرمان‌خواهی دانشجویی را وانهیم؟ و کاش نمی‌دانستم که خیلی از دانشجویان امیدی به آینده همین «درست را بخوان»ها هم ندارند.
کاش اقبالی بود و دوباره برایمان از اسرارِ «خودی» می‌گفت... کاش...

انتهای پیام//

Back to Top

Template Design:Dima Group