هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

شپشش

شپش سر

شپش یک حشره جنگلی است. این حشره انگل اجباری انسان است. این عبارت بدین معنی است که این حشره فقط روی بدن و موی سر انسان زندگی می‌کند و در بدن حیوانات وجودندارد.
این حشره از خون انسان تغذیه می‌کند و روی بدن و موی سر انسان حرکت می‌کند. وجود آن روی بدن، باعث خارش می‌شود و به دنبال خارش، ممکن است عفونت‌های پوستی هم ایجادشود.


شپش نه می‌پرد و نه می‌جهد. در واقع حرکت خزشی روی بدن دارد. تخم‌های شپش به موها می‌چسبد که به آن رشک می‌گویند. برخلاف شوره‌سر، رشک به ساقه مو می‌چسبد و به‌راحتی قابل جداکردن نیست.
ابتلا به شپش در تمام سنین دیده‌می‌شود ولی در سن مدرسه بسیار شایع است. به دنبال تماس نزدیک بین فردی یا هنگامی که افراد خانواده لباس‌های بیشتری می‌پوشند و تماس‌های بدنی بیشتری‌دارند راحت‌تر منتقل می‌شود. ابتلا به آن، محدود به جامعه یا طبقه خاصی نیست و تمام افراد جامعه بعد از تماس با فرد مبتلا یا وسایلش امکان درگیرشدن را دارند.
آشنایی افراد با علائم و روش‌های انتقال این بیماری می‌تواند در کنترل آن و پیشگیری از ابتلا به این بیماری بسیار موثرباشد.
شپش سر در لابلای موهای سر زندگی می‌کند و شپش بدن در درزها و چین‌های لباس‌ها وجوددارد. موارد ابتلای شپش سر بسیار بیشتر از نوع بدن است.
از علائم مهم ابتلا به شپش سر، خارش پوست سر است. این خارش مداوم است. در نواحی پشت سر و اطراف گوش‌ها بارزتر است. افراد بالغ گاهی احساس راه‌رفتن یا حرکت شپش را روی سر دارند. گاهی عفونت میکروبی هم به علائم اضافه‌می‌شود.
ابتلا به شپش به سن یا طبقه اجتماعی خاصی، محدود نمی‌شود و تمام افراد ممکن‌است درگیر آن‌ شوند.
در صورت مشکوک‌شدن به این بیماری و یا وجود خارش در پوست سر، فرد باید توسط پرسنل بهداشتی یا پزشک معاینه‌شود.
راه‌های انتقال این بیماری از طریق تماس مستقیم با فرد آلوده و یا تماس با وسایل شخصی بیمار است. این موارد شامل لباس‌ها، ملحفه، شانه، برس، کلاه، روسری و هر موردی است که با موهای بیمار تماس داشته‌است.
بعضی بیماری‌ها مثل تیفوس، زردزخم و تب راجعه هم ممکن است در اثر انتقال شپش منتقل‌شوند که البته خوشبختانه بیماری‌های شایعی نیستند. در درمان این بیماری پاک‌سازی و ضدعفونی وسایل و خود بیمار اهمیت یکسانی دارند. در درمان موارد زیر باید به بیمار آموزش داده‌شود و بیمار یا والدین او، آنها را به‌طور کامل اجرا نمایند.
شستن لباس‌هایی که در چند روز اخیر استفاده شده‌اند با حرارت بالا(نزدیک به دمای آب جوش)، این شیوه شستن شامل عروسک‌ها یا اسباب‌بازی‌هایی که کودک با آن می‌خوابد هم می‌شود.
اگر بعضی لباس‌ها یا اشیا با روش یادشده قابل ضدعفونی نباشد، باید به مدت یک هفته تا 10 روز در یک کیسه پلاستیکی در بسته قرار داده‌شود و از آن‌ها استفاده‌نشود. چون شپش دور از بدن انسان نمی‌تواند برای مدت بیش از چند روز زنده‌بماند، در این زمان می‌میرد.
شانه، برس، گل‌سر، سنجاق‌سر و موارد مشابه باید با آب داغ ضدعفونی شوند.
برای درمان دارویی، داروهای مختلفی وجوددارد که همگی آن‌ها باید به‌طور کامل روی موها و پوست سر قرار داده‌شوند و بسته به نوع داروی تجویزی از چند دقیقه تا چندساعت باقی بمانند تا اثرگذار باشند. در صورت نیاز و معاینه پزشک، درمان یک هفته بعد تکرار می‌شود. تجویز و انتخاب نوع دارو، فقط به عهده پزشک است که بر اساس سن و نوع درگیری کدام دارو را انتخاب‌کند.
استفاده از شانه آغشته به سرکه و شانه‌کردن تمام موها، باعث آسان‌تر شدن جداشدن رشک‌ها از مو خواهدشد.
توصیه می‌شود در صورت وجود تماس نزدیک بین افراد خانواده، همه افراد به‌طور همزمان درمان شوند.
در خصوص پیشگیری از این بیماری، آموزش‌های زیر می‌تواند مفید واقع‌شود:
-آموزش صحیح ضدعفونی کردن لباس‌ها و وسایل
-رعایت بهداشت فردی
-شانه‌کردن روزانه موی سر
-تمییزکردن روزانه برس یا شانه
-استفاده‌نکردن از وسایل شخصی دیگران به‌ویژه شانه، برس، روسری یا کلاه
و در مورد کارمندان بهداشتی و مربیان بهداشت در مدارس، معاینه منظم موهای سر دانش‌آموزان در مدارس و ارجاع موارد مشکوک به مراکز درمانی. به عنوان مثال وقتی یک مورد ابتلا به شپش دیده‌شد تمامی دانش‌آموزان آن کلاس باید معاینه‌شوند. برادران و خواهران فرد مبتلا باید معاینه شوند و دانش‌آموز مبتلا فقط بعد از درمان موثر در کلاس پذیرفته‌شود.

Back to Top

Template Design:Dima Group