هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

پاکت

دوست‌دار زمین باشیم!

وقتی کیسه‌های پارچه‌ای و زنبیل‌های خرید کنار گذاشته شد، استفاده از پاکت‌های کاغذی رواج یافت. پاکت‌هایی که به دلیل هزینه بالا و مقرون به صرفه نبودن خیلی زود تبدیل به نوستالژی شد و به خاطره‌ها پیوست. در مقابل استفاده از کیسه‌های پلاستیکی روز به روز گسترش یافت. 

 

با رواج کیسه‌های پلاستیکی و فراگیرشدن استفاده از آنها در بسیاری از مراکز خرید، کارشناسان امر به خطرات زیست‌محیطی و سلامتی آن پی برده و سعی در روشن‌سازی اذهان عمومی داشتند، اما افزایش آمار استفاده از پلاستیک در زندگی روزمره نشان از عدم همسویی دوستداران محیط زیست و سلامت با شهروندان است. 
خطرات زیست‌محیطی کیسه‌های پلاستیکی محدود به زمان دفن و رهاسازی در محیط زیست نشده بلکه هنگام تولید و بازیافت هم پیامدهایی به دنبال دارد. ‌
مرگ یک میلیارد پرنده و پستاندار به دلیل خوردن کیسه‌های پلاستیکی، گیرافتادن تعداد زیادی از پرنده‌ها داخل کیسه‌های پلاستیکی و بروز حوادثی همچون سیل بر اثر گرفتگی لوله‌های فاضلاب به وسیله کیسه‌های پلاستیکی از معضلاتی است که تاکنون در این خصوص گزارش شده‌است. 
اگرچه کیسه‌های پلاستیکی قابل بازیافت و استفاده مجدد هستند اما مطالعات نشان می‌دهد که تنها یک تا سه درصد از این کیسه‌ها بازیافت می‌شوند.
با تمام مضراتی که برای استفاده از این کیسه‌ها برشمردیم، چنانکه حذف این محصول از انتخاب‌های مصرف‌کنندگان لازم و ضروری می‌نماید اما بسترهای لازم برای وضع قوانینی در این خصوص در کشور وجودندارد. اما در بسیاری از کشورها با اعمال قوانین محدودکننده، محدودیت‌هایی را برای استفاده از کیسه‌های پلاستیکی اعمال کرده‌اند. 
سیل ویرانگر سال 1988 میلادی در بنگلادش که عامل اصلی شدت یافتن سیلاب، بستن راه فاضلاب با کیسه‌های پلاستیکی عنوان شده بود، موجب اجرایی‌شدن قانون ممنوعیت استفاده از کیسه‌های پلاستیکی از سال 2002 در این کشور شد. 
در سال ۲۰۰۳ میلادی نیز دولت تایوان،‌ توزیع کیسه‌های پلاستیکی رایگان در فروشگاه‌ها و مراکز خرید را ممنوع کرد. ضمن اینکه استفاده از ظروف یکبار مصرف در رستوران‌های این کشور نیز ممنوع شد و حتی بسیاری از فروشگاه‌ها از افرادی که کیسه‌های خرید خود را به همراه نمی‌آورند جریمه نقدی دریافت می‌کردند.
در کشور فرانسه هم از سال 2005 تولید و استفاده از کیسه‌های پلاستیکی تجزیه‌ناپذیر ممنوع شده است. 
از سال 2007 مسئولین کشور بوتان به منظور افزایش نشاط ملی، قانون ممنوعیت فروش کیسه‌های پلاستیکی را به اجرا گذاشتند. 
در فروشگاه‌های بزرگ سان فرانسیسکو آمریکا نیز از سال 2008 استفاده از کیسه‌های پلاستیکی ممنوع شد. 
توافق 70 درصد اعضای اتحادیه اروپا در اجلاس سال 2011 میلادی در زمینه منع استفاده از کیسه‌های پلاستیکی در سراسر اروپا، بسیاری از کشورها را بر آن داشت تا در این حوزه اقدامات موثری انجام دهند. اگر چه این اتفاق در سراسر اروپا به مرحله اجرا درنیامد. 
در کنار خطرات بی‌شماری که کیسه‌های پلاستیکی برای محیط زیست دارد، استفاده از این محصول مخاطراتی برای سلامتی نیز دارد. این روزهایکی از کاربردهای کیسه‌های پلاستیکی، برای خرید نان است. اما متاسفانه پلاستیک در تماس با مواد داغ یا اسیدی، ماده‌ای به نام مونومر تولید می‌کند که در طولانی مدت سبب بیماری‌های ریوی، اختلالات گوارشی و سرطان می‌شود .هرچند طی نشست‌های مرکز شهروندی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری سمنان با اصناف، مسئولان اتاق اصناف متعهد شده‌بودند زمینه‌های ممنوعیت استفاده از کیسه‌های پلاستیکی را فراهم‌آورند اما این مهم هنوز محقق نشده‌است. استفاده از گونه‌های مختلف پلاستیک، آسیب‌هایی برای انسان در پی دارد که تنها به یک نمونه آن اشاره شد اما آمار بالای مصرف کیسه‌های پلاستیکی که نزدیک به 350 سال چرخه بازگشت به طبیعت آن زمان می‌برد جای نگرانی دارد. 
آمارها حاکی است کشور ایران در زمره ده کشوری قرار دارد که بیش‌ترین آمار استفاده از محصولات پلاستیکی را به خود اختصاص داده‌اند.
استفاده کمتر از کیسه‌های پلاستیکی در خریدهای روزانه و جایگزینی با سبدهای خرید و کیسه‌های پارچه‌ای یکی از راهکارهایی است که می‌توان برای نجات زمین و حفظ سلامتی بکاربست. البته کیسه‌های پلاستیکی سازگار با محیط زیست که قابلیت تجزیه داشته و از 46درصد ترکیبات رزینی و پایه نفتی کمتر بهره برده هم گزینه مناسبی برای جایگزینی است. گفته می‌شود این کیسه‌ها در محیط غیر سمی ظرف 240 روز(کمتر از یک سال) در معرض تابش نور خورشید، تجزیه می‌شوند.
اگر بدانیم تلاش شهروندان در این حوزه از هر اقدام دولت و مسئولین کارگرتر است حتما از همین امروز «نه به پلاستیک» را مد نظر قرار خواهیم داد.

Back to Top

Template Design:Dima Group