هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

شهید

سردار شهید سید کاظم کاظمی

فرزند: سید علی
تاریخ شهادت: 02/06/1364
مسئولیت: جانشین اطلاعات کل سپاه
محل شهادت: طلائیه
محل دفن: بهشت زهرا

بخشی از زندگینامه
شهید سید کاظم کاظمی در سال 1336 ه.ش در شهرستان آرادان ديده به جهان گشود.
او در خانواده‌اي مؤمن و متقي پرورش يافت و از همان دوران کودکي و نوجواني، اهميت خاصي براي اداي فرائض ديني و مذهبي قائل بود.
در دوران تحصيل نيز دانش‌آموزي کوشا، فعال و اهل مطالعه بود. او با جديت و پشتکار، در کنکور سال 1355 پذیرفته شد، اما به دليل وجود سوابق در سازمان امنيت (ساواک)، از ادامه تحصيل وي جلوگيري به عمل آمد.
پس از چندي با کمک و تشويق پدرش براي ادامه تحصيل به «آمريکا» رفته و موفق به تحصيل در رشته مهندسی مکانيک شد. بعدها از طريق دوستان قديمي‌اش به انجمن اسلامي دانشجويان آمريکا و کانادا راه يافت و در فضاي جديد، فعاليتهاي سياسي – مذهبي خود را ادامه داد. شهيد کاظمي از جمله کساني بود که در آگاه کردن جواناني که براي ادامه تحصيل به آمريکا مي‌آمدند، نقش موثري داشت تا جایی که مسئولیت انجمن اسلامی را نیز به عهده گرفت.
وی در نامه‌ای که از آمریکا ارسال کرد خطاب به خواهران و برادران خود نوشت: «مواظب گروهک‌ها باشید، مبادا در دامان آن‌ها بیافتید، با تمام توان از امام خمینی پیروی کنید که اسلام راستین در وجود این مرد خدا، نهفته است».
با توجه به شرايط خاص خارج از کشور و شکل مبارزه در آن‌جا، ايشان همزمان با قيام امت اسلامي ايران، در تظاهرات دانشجويي عليه رژيم منحوس پهلوي شرکت مي‌کرد و از هر فرصتي در افشاي ماهيت رژيم و پخش اعلاميه و ... بهره مي‌جست.
با اوج‌گيري نهضت، تمام اوقات خود را صرف مبارزه کرد که در نتيجه دوبار از سوی پليس آمريکا به دليل همين فعاليت‌ها دستگير شد.
پس از پيروزي انقلاب اسلامي، در دوازدهم اسفند سال 1357، تحصيل در خارج کشور را رها کرده و به ميهن اسلامي بازگشت و با شور و شعف وصف ناپذيري در خدمت انقلاب اسلامي قرار گرفت.
سيد کاظم در فروردين سال 1358 با گذراندن دوره آموزش عمومي سپاه در پادگان امام علي‌علیه‌السلام به عضويت سپاه در آمد و پس از اتمام دوره، با توجه به اينکه کردستان از سوی ضدانقلاب دچار آشوب شده بود به نقده اعزام شد.
شهيد کاظمي پس از مراجعت از ماموريت کردستان با تعدادي از برادران جان برکف و مخلص انقلاب و سپاه، واحد اطلاعات را با تشکيلات منسجمي پايه‌ريزي کرد.
در سحرگاه روز دوم شهريور ماه سال 1364 و همزمان با شهادت مولا و جد بزرگوارش امام محمدباقرعلیه‌السلام، همراه تعدادي از برادران رزمنده جهت بازديد از خطوط مقدم جبهه جنوب در منطقه طلائيه، از طريق آب در حال حرکت بودند که بر اثر اصابت ترکش گلوله توپ به سختي مجروح و به درجه رفيع شهادت نائل شد.

فرماندهی اسبق کل سپاه :
شهيد کاظمي از برادران قديمي و مخلص سپاه و يکي از افرادي است که در شکل گيري سازمان اطلاعاتي کشور نقش به سزايي داشته است.
در آن زمان با اينکه حداقل فرصت براي آموزش و کادر سازي و تهيه مقررات وجود داشت، در سايه مجاهدت‌ها و تلاش شبانه‌روزي افرادي مثل اين سردار گمنام و دلاور اسلام، تشکيلات اطلاعات شکل گرفت و در بحران‌هاي اول انقلاب (بخصوص سالهاي 1358 تا 1360) عظمت و اقتدار انقلاب و اسلام در دنيا به نمايش گذاشته شد.
پس از گذراندن مراحل مختلف مسئوليتي در واحد اطلاعات سپاه و کاهش تهديدهاي داخلي، به درخواست استانداري سيستان و بلوچستان و موافقت فرماندهي سپاه به اين استان عزيمت کرد و در سمت معاونت سياسي – امنيتي استانداري سيستان و بلوچستان مشغول کار شد.
شهيد کاظمي در اين استان زحمات زيادي را متحمل گرديد و در مبارزه با اشرار و قاچاقچيان مواد مخدر تلاش همه جانبه‌اي را انجام داد.
پس از اتمام ماموريت در اين منطقه محروم، وزارت کشور و جهاد سازندگي از او تقاضاي همکاري کردند. اما هيچ يک از اين پيشنهادات، نمي‌توانست روح پرتلاطم او را اقناع سازد و با آن‌که به وجود وي در آن‌جا نياز داشتند مجدداً به سپاه بازگشت و با همان شور و اشتياق اوليه در سمت سرپرستي واحد اطلاعات و عضو شوراي عالي سپاه فعاليت شبانه‌روزي خود را ادامه داد و تحرک قابل توجهي در شبکه اطلاعاتي سپاه ايجاد نمود.
بدين گونه شهيد ديگري از تبار حسينيان زمان و از سلاله رسول الله(ص) به صف عاشوراييان پيوست و در محضر حق ماوا گرفت و به فوز ابدي دست يافت.

Back to Top

Template Design:Dima Group