هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

19313محور واحد؛ مقابله با قدرت درونی ایران

 

نعمت ا... اعتمادزاده
نگاهی گذرا به پیش‌زمینه‌های ایجاد امکان چانه‌زنی سیاسی ایران و غرب بر سر مسائل هسته‌ای نشان می‌دهد که از جمله دلایل مضمر موثر در شکل‌گیری گفتگوها میان ایران و غرب، مزیت‌ها و قابلیت‌های کم‌نظیر ساختار و سامانه‌های دفاعی ایران و توان منحصربفرد نیروهای انسانی دخیل در سازوکارهای دفاعی است و این موضوعی است که در بیانیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مناسبت سالروز صنعت دفاعی مورد تأکید قرار گرفته است.

در تشریح این سخن کلی باید گفت تحلیل تحولات منجر به نشستن ایران و غرب بر سر یک میز برای دستیابی به توافق هسته‌ای، جستجوگر منصف را به سوی مولفه‌هایی سوق می‌دهد که دانستن آن‌ها به یک دلیل مهم که در پی خواهد آمد اهمیت بسیار خواهد داشت.
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه خود تأکید کرده است آن‌چه که از آن به عنوان پذیرش حق مسلم هسته‌ای ایران با انعقاد برجام یاد می‌شود، ماحصل «اقتدار ملی» است. در شماره‌های پیشین به تفصیل به موضوع «پذیرش حق ایران» پرداخته‌ایم و انتقادات وارد بر این مدعا را از برخی وجوه کاویده‌ایم، بنابراین با فرض صحت این مدعا، یادآوری می‌شود که عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه و عضو ارشد مذاکره‌کننده هسته‌ای نیز در خردادماه سال جاری، «موفقیت» ایران در مذاکرات هسته‌ای را ناشی از عوامل قدرت درونی، توصیف کرده بود.

بخشی از این عوامل قدرت درونی، به حوزه‌های سخت‌افزاری و بخشی به حوزه‌های نرم‌افزاری مربوط می‌شود. از جمله وجوهی که «قدرت بازدارندگی ایران» را قوت بخشیده و در نتیجه بر قدرت درونی ایران افزوده است، توان دفاعی بالاست. پیش از موضوع هسته‌ای، کارشناسان نظامی در تحلیل و تبیین چرایی عدم حمله به ایران از سوی اسرائیل عنوان می‌کردند ایران توان دفاعی بسیار بالایی دارد، و پدافند هوایی مجهز ایران و به طور کلی سامانه‌ها و تجهیزات دفاعی راهبردی مانع از حمله هوایی به کشور می‌شود.

موشک‌های پدافند هوایی از جمله موشک‌های S-۳۰۰ که چندی قبل به ایران تحویل شد، می‌توانند انجام هرگونه حمله نظامی به سایت‌های قم و نطنز را بسیار پیچیده و بغرنج کنند؛ حمله زمینی نیز به دلایل گوناگون از جمله وسعت بالای ایران محکوم به شکست است.

 

 

توان اطلاعاتی ایران؛ از عوامل مهم بازدارنده
اگر اسرائیل چنان‌که ادعا می‌کرد می‌خواست که تأسیسات هسته‌ای ایران را نابود کند، برای این کار دست‌کم باید اطلاعات کاملی از مراکز هسته‌ای ایران در اختیار می‌داشت که توان اطلاعاتی ایران مانع از درز بسیاری از این اطلاعات می‌شد؛ بنابراین توان اطلاعاتی را می‌توان از دیگر عوامل بازدارنده و از مولفه‌های قدرت درونی ایران برشمرد و این گونه از اقتدار یکی از مظاهر حرکت رو به جلوی جمهوری اسلامی است. نیز همین قدرت درونی است که ذاتا-به دلیل تعارض ذاتی ایران و اسرائیل- امنیت روانی رژیم غاصب صیونیستی را بر هم می‌زند.
دو شاخصه بومی بودن مولفه‌های قدرت درونی و دفاع در فراسوی مرزها نیز از جمله شاخصه‌های پراهمیتی هستند که ضمن تقویت اتکاءبنفس ملی، حوزه عمل ایران را با هدف گسترش حوزه عمل در ذیل اصل بهره‌برداری از نمودهای بیرونی قدرت درونی توسعه می‌‌بخشند.

 

 

یک سخن کاملا تبلیغاتی!
با این حساب، می‌توان دریافت که تضعیف قدرت درونی و مولفه‌های آن قاعدتا باید مهم‌ترین موضوعی باشد که غرب بر آن تمرکز کرده است. بر این اساس به سادگی روشن می‌شود که سخن وزیر خزانه‌داری ایالات متحده در سالگرد برجام مبنی بر این که برجام توافقی تاریخی است که از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری کرده است، یک سخن کاملا تبلیغاتی است! رئیس‌جمهور روز گذشته به درستی تصریح کرد که پیش‌تر به این بهانه که ایران مخفیانه به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای است، مستحق فشار شمرده می‌شد و به همین خاطر علیه ایران قطعنامه تصویب می‌کردند! یک دلیل واهی برای اعمال فشار بر ایران، همچون دیگر دلایل!
البته جک لو پیش‌تر در تحلیل نسبتا درست‌تری گفته بود که تحریم‌های هسته‌ای هزینه‌های بسیاری را به ایران تحمیل کرده است؛ و شاید یکی از این هزینه‌ها از دست دادن بخشی از توان مقاومت به واسطه دوست‌انگاری دشمنان بود.
مسأله دیگر آن که، ابراز خرسندی روز گذشته رئیس‌جمهور از مختومه‌شدن پرونده PMD البته بجاست اما باید دانست که طرف‌های مقابل چندان ساده‌لوح نیستند که به سادگی سنگری را خالی کنند! بلکه بلافاصله سنگر‌های متعددی در جبهه‌های دیگر علیه ایران تشکیل خواهد شد و این چیزی شبیه به سیاست چماق و هویج است...
از این گذشته، طرح موضوعات مختلف چالش‌برانگیز از سوی آمریکا و تصویب طرح‌های پرشمار ضد ایرانی در حوزه‌های مختلف مرتبط با فعالیت‌های موشکی ایران، حقوق بشر و... نشان می‌دهد که این پیرایه‌ها همه بر محوری واحد بسته شده‌اند و دلایل فوق‌الذکر، این محور واحد را مقابله با قدرت درونی ایران عنوان می‌کند؛ خواه از طریق طرح اتهام ساخت بمب هسته‌ای و خواه از طریق ملامت ایران به سبب آزمایش‌های موشکی و به اصطلاح عدم رعایت حقوق بشر!

 

 

تقویت قدرت درونی و دستِ باز ایران برای چانه‌زنی
نکته مهمی که در این‌جا باید مدنظر قرار بگیرد آن است که اگر دشمنان در پی تضعیف قدرت درونی ایران هستند- که هستند- لازم است طرح‌ریزی‌های ویژه‌ای برای تقویت این نوع از قدرت صورت بگیرد. این موضوع ضمن آن که از آسیب‌پذیری ایران خواهد کاست، دست ایران را برای چانه‌زنی‌های آتی بین‌المللی باز می‌گذارد؛ بنابراین جای شگفتی است موضوعی که زمانی در زمره علل ایجاد امکان گفتگو با غرب قرار داشته امروز مورد بی‌مهری قرار بگیرد و نسبت به آن مواضع تند اتخاذ شود؛ از همین‌گونه است برخی برخوردها با توسعه صنایع موشکی ایران و برخی آزمایش‌های موشکی...
شاید اگر چنان‌که منتقدان دلسوز بارها تذکر داده بودند، در جریان مذاکرات به این ساخت قدرت درونی توجه بیش‌تری می‌شد، امروز شاهد وضعیت بهتری در عملکرد غرب نسبت به برجام بودیم؛ لذا لازم بود همزمان با پیش‌برد مباحث اثباتی مذاکرات، مباحث سلبی و خطوط قرمز ایران تبیین و مولفه‌های قدرت درونی مورد حراست قانونی قرار می‌گرفتند و حتی این حفاظت به شمار مفاد برجام افزوده می‌شد تا امروز شاهد بهانه‌گیری‌های غرب در قبال ایران با هر اقدام کوچک و بزرگی از سوی ایران نمی‌بودیم.

انتهای پیام / *

Back to Top

Template Design:Dima Group