هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

19416نگاه درون‌گرای فرهنگی؛ نگاه برون‌گرای اقتصادی

نعمت ا... اعتمادزاده

 

 

در هفته گذشته به موضوع موضع‌گیری‌های برخی از ائمه جمعه در قبال مسأله هسته‌ای ایران پرداختیم. چنان‌که از رصد سخنان این قشر از علماء روشن می‌شود، غالب این علماء با فرامتن‌های مذاکرات هسته‌ای چندان سر سازگاری ندارند؛ اما در مقابل برخی از ائمه جمعه نیز هستند که موضعی متفاوت اتخاذ کرده‌اند. از جمله آن که

در هفته گذشته برخی از ائمه جمعه اعلام کردند حداقل فایده برجام، اثبات دروغ‌گو بودن ایالات متحده آمریکاست! برخی از این علماء پیش‌تر نیز مخالفان برنامه هسته‌ای ایران را هم‌ردیف با حامیان جنایت‌های رژیم صهیونیستی و مدعیان حقوق بشر توصیف کرده بودند... در یک نگاه کلی به نظر می‌رسد تمامی این اظهارنظرها با یکدیگر سنخیت دارند و از یک خاستگاه بیان شده‌اند. وجه مشترک تمامی این اظهارنظرها آن است که از منظری درونی عنوان شده‌اند و این مسأله مهمی است که در بخش بعدی این نوشتار به آن می‌پردازیم.
در مقابل نگاه درون‌گرای فرهنگی علمای ایران، تحلیلگران خارجی بیش‌تر به وجوه برون‌گرای اقتصادی می‌پردازند. پایگاه خبری «بلومبرگ»، یکی از پایگاه‌هایی است که از آغاز مذاکرات هسته‌ای تحلیل‌های گوناگونی را درباره برنامه هسته‌ای ایران ارائه کرده است. این پایگاه پیش از توافق اعلام کرده بود که دیپلمات‌های قدرت‌های جهانی بیش از هر زمان دیگری به دستیابی به توافقی بلندمدت که بتواند ظرفیت هسته‌ای ایران را در ازای کاهش تحریم‌ها، کاهش دهد، نزدیک هستند. توجه به عبارت «کاهش ظرفیت‌ هسته‌ای ایران» نکات جالبی را آشکار می‌کند.
اما هفته گذشته این پایگاه خبری، طی گزارشی به وضعیت نه چندان مناسب اقتصادی، علیرغم توافق هسته‌ای ایران و 5+1 پرداخته است. تحلیلگران این پایگاه نوشته‌اند که ناراحتی و نارضایتی در ایران از این که پایان تحریم‌ها هنوز استانداردهای زندگی را به طور گسترده ارتقاء نداده و وضعیت اقتصادی را بهبود نبخشیده است، رو به افزایش است.

 

 

موفقیت بزرگ ایران در مذاکرات هسته‌ای!
این تلقی تحلیلی در کنار تلقی مسئولان کشورهای خارجی از شرایط پسابرجام، جالب توجه است. روز گذشته یوری لازاچیک، سفیر جدید بلاروس در ایران، در آیین تقدیم استوارنامه خود به رئیس‌جمهور کشورمان، تأکید کرده است که:«امروز پس از موفقیت بزرگ ایران در مذاکرات هسته‌ای و رسیدن به برجام، فرصتی برای توسعه همکاری‌ها و مناسبات میان ایران و بلاروس به وجود آمده که باید از آن به بهترین شکل استفاده کنیم!»
به نظر می‌رسد باید در این ادبیات خطرناک قدری تأمل کرد. اگر حداقل فایده برجام، اثبات دروغ‌گو بودن آمریکاست، که هست و اگر حجم نارضایتی‌های اقتصادی به دلیل عدم تحقق وعده‌های اقتصادی برای دوران پسابرجام رو به افزایش است، که هست، حداقل تحلیل درباره استفاده از این ادبیات در یک دیدار رسمی آن است که خارجی‌ها سوراخ دعا را به درستی پیدا کرده‌اند و با انگشت نهادن بر نقطه‌ای که دولت محترم اهتمام ویژه خود را مصروف آن داشته، قصد دارند از ایران امتیاز بگیرند، حتی کوچک‌ترهایشان!

 

 

فرصتی برای نمایش وجوه حقیقی توافق هسته‌ای
بدیهی است که مقصود نحوه امتیاز گرفتن است و نه اصل امتیاز گرفتن. در چنین شرایطی که ادبیات رسمی خارجی‌ها رو به مجیزگویی می‌رود، باید از این فرصت بین‌المللی برای نشان دادن وجوه حقیقی توافق بهره‌برداری کرد. باید از امثال یوری لازاچیک پرسید که کدام موفقیت بزرگ؟ و مگر رسیدن به برجام، هدف بود که از دستیابی صرف به آن خرسند باشیم؟
این فرصت‌های روشنگری در سطح بین‌المللی، افزون بر آن‌که می‌تواند به تدریج فشارهای بین‌المللی را بر ایالات متحده به سبب بدعهدی‌هایش بیش‌تر کند، می‌تواند از حجم بزرگنمایی‌ها در خصوص برجام نیز بکاهد و تحلیلی حقیقی از فضای پسابرجام به دست دهد تا بیگانگان مجبور نباشند برای تقرب به دولت به مجیزگویی دست بزنند...

انتهای پیام / *

Back to Top

Template Design:Dima Group