هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

19704گزارش شش‌ماهه کمیته هسته‌ای و توقف برجام؟!

نعمت ا... اعتمادزاده
کارشنــاس مسائل سیاسی

 

در روز دوازدهم مهرماه سال گذشته، یک فوریت طرح اقدام متناسب و متقابل دولت در اجرای برجام به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. بر اساس این طرح «دولت موظف است هرگونه عدم پایبندی طرف مقابل را در زمینه لغو موثر تحریم‌ها یا بازگرداندن تحریم‌های لغو شده و یا وضع تحریم، تحت هر عنوان دیگر را به دقت رصد کرده و اقدامات متقابل در جهت احقاق حقوق ملت ایران انجام داده و

همکاری داوطلبانه را متوقف نماید. توسعه سریع برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز جمهوری اسلامی ایران را سامان دهد به طوری که ظرف مدت دو سال ظرفیت غنی‌سازی کشور به یکصد و ۹۰ هزار سو افزایش یابد.»

 

 

گزارش شش‌ماهه کمیته هسته‌ای و توقف برجام؟!


در این طرح هم‌چنین وزیر امور خارجه موظف است روند اجرای توافقنامه را هر سه‌ماه یکبار به کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گزارش دهد. در همین راستا کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی نیز وظیفه دارد تا هر شش‌ماه یکبار، گزارشی از روند اجرای توافق هسته‌ای به صحن علنی مجلس ارائه کند.
این اتفاق یکبار در ۲۶ فروردین و بار دیگر در ۲۶ تیرماه سال جاری رخ داده است و اکنون کمیته هسته‌ای کمیسیون امنیت ملی مجلس که وظیفه حفظ حقوق هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران را در زمره وظایف خود تعریف کرده، در تکاپوی تدوین گزارشی شش‌ماهه از روند اجرای برجام است. این گزارش در حالی در دست تدوین است که علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان، روز گذشته در مصاحبه با روزنامه گاردین ضمن اعلام این مطلب که ایران به تمامی تعهدات خود بر اساس توافق هسته‌ای جامع میان کشورهای ۵+۱ با ایران در ۱۴ جولای سال ۲۰۱۴ میلادی، موسوم به برجام، عمل کرده، تصریح کرده است که «طرف مقابل بر خلاف ایران به تعهداتش در توافق هسته‌ای عمل نکرد.»

 

 

تحریم‌ها در روز اجرای برجام لغو می‌شوند!
در توافق لوزان ذکر شده بود که:«در چارچوب راه‌حل‌های موجود، هیچ‌یک از تأسیسات و فعالیت‌های مرتبط هسته‌ای متوقف، تعطیل و یا تعلیق نمی‌شود و فعالیت‌های هسته‌ای ایران در تمامی تأسیسات هسته‌ای از جمله نطنز، فردو، اصفهان و اراک ادامه خواهد یافت.» مطابق با پیوست دوم توافق هسته‌ای، تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا می‌بایست در روز اجرایی‌شدن برجام لغو می‌شدند. در این پیوست همچنین ذکر شده بود که این تحریم‌ها در حوزه‌های مالی، بانکی، بیمه، نفت، گاز، پتروشیمی، کشتی‌رانی، کشتی‌سازی، ترابری، طلا و فلزات گرانبها، اسکناس، سکه، موارد مجاز هسته‌ای، فلزات، نرم‌افزار و تسلیحات هستند. با این وجود ضمن تخفیف برخی از فعالیت‌های هسته‌ای که با روح لوزان! تعارض دارد، تا کنون تحریم‌های بسیاری بر جای مانده و سنگ‌اندازی‌های بسیاری در مسیر اجرای برجام از سوی طرف‌های مقابل مشاهده می‌شود.
شاید به همین خاطر باشد که منصور حقیقت‌پور، مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی در ابتدای هفته جاری اعلام کرده است که گزارش شش‌ماهه، ممکن است به توقف اجرای برجام منتهی شود. حقیقت‌پور شخصیتی است که پیش‌تر نسبت به دستیابی به توافق ابراز امیدواری کرده و گفته بود که ایران در آستانه پیوستن به اقتصاد هسته‌ای است. وی همچنین در برهه‌ای تأکید کرده بود که صهیونیست‌ها توان تأثیرگذاری بر مذاکرات هسته‌ای را ندارند.

 

 

جلوه دشمنی آمریکا در مذاکرات هسته‌ای
این تغییر نسبی دیدگاه‌ها نسبت به تأثیرات اجرای برجام به طور محسوسی در میان مردم نیز مشاهده می‌شود. در عالی‌ترین سطح نظام نیز نارضایتی‌های آشکاری نسبت به بدعهدی طرف‌های مقابل وجود دارد. همین روز گذشته بود که رهبر معظم انقلاب در دیدار با شرکت‌کنندگان در همایش سراسری فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، تأکید کردند که«موضوع دشمنی آمریکا را...درقضایای اخیر مذاکرات هسته‌ای...دیده‌ایم...» معظم له به این سخن بسنده نکردند و تصریح کردند که «نمونه‌هایی از دشمنی آشکار آمریکا در مذاکرات هسته‌ای دیده شد...عقلانیت اقتضاء می‌کند، نسبت به کسانی که دشمنی خود را آشکار کرده‌اند، بی‌اعتمادی مطلق داشته باشیم.»
همه این موارد در کنار توسعه هسته‌ای پرشتاب کشورهای مختلف و دوگانگی رفتار آمریکا در برابر اقدامات هسته‌ای پرخطر برخی کشورها، بر حجم نارضایتی‌ها افزوده است. این نکته جالبی است که کره جنوبی به تازگی اعلام کرده که سایت سوخت هسته‌ای مصرف‌شده را تا سال ۲۰۲۸ احداث خواهد کرد و ما در مقابل غرب و اروپا تعهد کرده‌ایم که پسماندهای هسته‌ای خود را به کشور ثالثی منتقل کنیم!!
جالب‌تر این که به تازگی افشا شده که کشور پاکستان که یکی از پناهگاه‌های تروریست‌ها در جهان است، با ساخت یک سایت جدید در مرکز تحقیقات هسته‌ای کاهوتا، به دنبال ارتقاء زرادخانه اتمی خود است و این امر البته ظاهرا از نظر آمریکا امنیت جهان را به مخاطره نمی‌اندازد.
علی‌اکبر صالحی که به سفر اروپایی رفته است از همتای انگلیسی‌اش شنیده که:«گداخت هسته‌ای از جمله منابع نوین و پراهمیت تولید انرژی در چند دهه آینده به حساب می‌آید و پروژه‌ای مشترک میان اروپا، روسیه، آمریکا و برخی دیگر از کشورهای جهان است، تولید الکتریسیته را تا سال ۲۰۵۰ میلادی از همین طریق امکان پذیر خواهد ساخت.» این در حالی است که ایران محدودیت‌های ۱۰ و ۲۰ ساله‌ای را در قالب توافق برای برنامه هسته‌ای خود پذیرفته است.

 

 

چهار گزاره آزاردهنده
بنابراین، به طور خلاصه ۴ گزاره آزاردهنده در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران وجود دارد: ۱.علی‌اکبر صالحی همچون بسیاری از مسئولان دیگر می‌گوید که ایران به تعهدات خود عمل کرده اما غرب بدعهدی کرده است. ۲.به رغم تأکید بر لغو تحریم‌ها در روز نخست توافق، این اتفاق نیفتاده است. ۳.در حالی که ایران بخش‌هایی از برنامه هسته‌ای خود را محدود کرده، کشورهای مختلف از جمله انگلستان و کره جنوبی، برای سال ۲۰۲۸ و ۲۰۵۰ برنامه دارند. ۴.در حالی که ایران هسته‌ای امنیت منطقه را به مخاطره می‌اندازد، پاکستان هسته‌ای امنیت منطقه را به مخاطره نمی‌اندازد.
با این تفاسیر، باید منتظر ماند و نتیجه گزارش شش‌ماه کمیته هسته‌ای کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی را در خصوص ادامه یا عدم ادامه روند اجرای برجام مشاهده کرد.

انتهای پیام / *

Back to Top

Template Design:Dima Group