هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

کوشکی Small

محمدصادق کوشکی در گفتگوی اختصاصی با سمنان امروز:

غربی‌ها در تاریخ خواهند نوشت که ما ایرانی‌ها را متوقف کردیم

کوشکی: در جهان غرب این گزاره در حال ترویج است که ایرانی‌ها به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای بودند و ما آن‌ها را مجبور کردیم که از این خواسته دست بردارند.

 

دکتر محمدصادق کوشکی، از اعضای نام‌آشنای دانشگاه تهران است. او دکترای خود را در رشته علوم سیاسی و گرایش اندیشه سیاسی از پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی اخذ کرده است. او بیش از 11 کتاب را به رشته تحریر درآورده که عنوان یکی از آن‌ها «احزاب اسلام‌گرای ترکیه» است. ما در گفتگویی که در پی می‌آید برخی از دیدگاه‌های دکتر کوشکی را درباره مذاکرات هسته‌ای جویا شده‌ایم. شما را به مطالعه این گفتگو دعوت می‌کنیم.

 

در هفته‌های اخیر اظهارات تأمل‌برانگیزی از سوی مقامات کشورهای اروپایی علیه ایران در رسانه‌ها منتشر شده است؛ کما این که زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان بیان کرده که این کشور از برجام دفاع می‌کند چراکه برجام امکان دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را محدود می‌کند. چرا دیپلمات‌های ما نتوانسته‌اند به لحاظ تبلیغاتی این تصور نادرست را از اذهان سیاستمداران جهان بزدایند که ما به فتوای رهبر معظم انقلاب به دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم؟
مشکل از آن‌جا ناشی می‌شود که پذیرش توافق هسته‌ای در واقع پذیرش این اتهام بود. آن‌ها می‌گفتند به این دلیل که ایران به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای است باید توانمندی هسته‌ای این کشور تضعیف شود. ما با دشمنان مذاکره کردیم و در واقع این مسأله را پذیرفتیم. ما در برجام به بازرسی‌های گسترده از تأسیسات هسته‌ای تن دادیم. پذیرش این بازرسی‌ها نیز تأکید مجددی بود بر پذیرش آن اتهام.سخنان اخیر غربی‌ها کاملا طبیعی است. آن‌ها طبیعتا می‌گویند ایران به دنبال سلاح هسته‌ای بود و ما ایران را مجبور کردیم که دست از سلاح هسته‌ای بردارد. لبخند زدن به طرف مقابل و با روی گشاده مواجه شدن با آنان ابدا به عنوان حسن نیت تفسیر نشد بلکه به معنای پذیرش مجرمیت از سر جبر تحریم‌هاست.در جهان غرب این گزاره در حال ترویج است که ایرانی‌ها به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای بودند و ما آن‌ها را مجبور کردیم که از این خواسته دست بردارند. آن‌ها می‌گویند در اثر فشار تحریم‌ها ایرانی‌ها تن به تسلیم دادند و توان هسته‌‌ای خود را نابود کردند. اگر قرار بود که این اتهام از ما زدوده شود اصلا از ابتدا نباید این اتهام را می‌پذیرفتیم.غربی‌ها این گزاره‌ها را برای همیشه در تاریخ ثبت خواهند کرد و دست آن‌ها برای تحریف تاریخ هم بسیار باز است. در تاریخ خواهند گفت که ایران به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای بود و ما با ابزار تحریم آن‌ها را متوقف کردیم. اگر مفاد برجام هم مورد بررسی قرار بگیرد، روشن خواهد شد که آن‌ها همین هدف را دنبال کرده‌اند. در برجام محدودیت‌های هشت‌ساله، ده‌ساله، پانزده‌ساله و بیست‌وپنج‌ساله و محدودیت‌های مستمر به این منظور پیش‌بینی شده‌اند که ایران به سمت سلاح هسته‌ای نرود.

 

وقتی کوفیان جاهل حکمیت را به علی(ع) تحمیل کردند...

 

اگر گفته شود که رهبری هم در پذیرش برجام نقش داشتند، پاسخ شما چه خواهد بود؟
این مثال را برای تقریب به ذهن می‌زنم اما امیرالمومنین(ع) نیز حکمیت را پذیرفتند. آیا می‌توان گفت که امیرالمومنین(ع) با حکمیت موافق بودند؟ عده‌ای از کوفیان جاهل با فشار به حضرت امیر(ع) اصرار کردند که حکمیت را بپذیرد. رهبری نظام، هیچ‌گاه چه پیش از دولت آقای روحانی و چه پس از آن، روی خوش به مذاکرات نشان ندادند. رهبری بارها مذاکره را بی‌نتیجه و غربی‌ها را گستاخ توصیف کردند.
ایشان از ابتدا می‌گفتند که غربی‌ها پیمان‌شکن هستند. حتی وقتی در عید فطر سال 94 برجام پذیرفته شد و عده‌ای قصد برگزاری جشن داشتند ایشان به صراحت گفتند مگر چه اتفاقی افتاده که نیاز به جشن باشد؟ این ظلم بزرگی است که ما رهبری نظام را موافق برجام قلمداد کنیم. حرف ایشان این بود که برجام فقط یک فایده دارد و آن فایده هم این است که مردم متوجه خواهند شد که آمریکا پیمان‌شکن است و وفای به عهد نخواهد کرد.اگر کسی بگوید تنها فایده برجام روشن شدن ماهیت آمریکا و اروپاست می‌توان او را موافق برجام دانست؟

 

با توجه به این که عواید اقتصادی برجام تقریبا هیچ بود، آیا می‌توان گفت عواید فرهنگی و تبلیغاتی برجام نیز تقریبا هیچ بود؟
برجام خسارت محض بود و برای ما هیچ عوایدی نداشت. ما امیدواریم کسانی که برجام را آفتاب تابان و باران رحمت الهی و منشأ آب خوردن و سیب و گلابی می‌دانستند امروز به این نتیجه رسیده باشند که ما نمی‌توانیم به اروپایی‌ها امیدوار باشیم.

Back to Top

Template Design:Dima Group