هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

همتی

دکتر احمد همتی:

ترامپ باید پاسخگو باشد
سمنان امروز- در این شماره از ستون «با نمایندگان» به موضوع قانون اقدام متقابل و چرایی عدم حمایت از انجمن علمی نجوم سمنان پرداخته‌ایم. متن این گفتگو را از نظر می‌گذرانید:

 

قانونی با عنوان اقدام متقابل داریم. باعنایت به این‌که آمریکا علاوه بر اقدامات پیشینش، هفته گذشته هشت فرد و نهاد مرتبط با ایران را تحریم کرده‌است، کماکان مسئولین تنها به محکوم کردن می‌خواهند بسنده کنند یا در راستای قانون مذکور اقدامی صورت خواهدپذیرفت؟
کارشکنی‌ها و عهدشکنی‌های آمریکا در خصوص برجام تازگی ندارد، تا بدانجا که کشورهای دیگر دنیا متوجه این موضوع شده‌اند. کارشکنی‌های آمریکا در مقابل ایران و هم در مقابل بسیاری از کشورهای جهان، می‌تواند دنیا را با یک چالش جدی مواجه‌سازد. این چالش، درگیری‌های شدید اقتصادی، سیاسی و در نهایت نظامی را برای کشورها رقم خواهدزد. بنابراین در حال حاضر، همچون گذشته دیگر کشورها از آمریکا تبعیت ندارند. چنانچه در نمونه اخیر، شیطنت‌های آمریکا در حوادث داخلی ایران با همراهی دیگر کشورها روبرو نشده‌است. در شورای امنیت هم نتوانست به اهداف خود دست‌یابد. بنابراین ایران باید به تدریج روابطش را با دیگر کشورها به نقطه‌ای برساند که منجر به تبعیت از سیاست‌های ایران و شکست ترفندهای آمریکا شود. 
بخصوص طی چند روز آینده، عدم امضای طرح ادامه تعلیق‌های تحریم ایران نقطه پایانی بر برجام است. کما آن‌که تعهدات دیگری که به علت ارتقای روابط و ایجاد صلح و ثبات در منطقه پیش از برجام داشتیم، نیز شاید دچار خدشه شود که تبعات این‌ها متوجه دولت آمریکا و به خصوص شخص ترامپ است و باید نسبت به آن پاسخگو باشند.

 

حضرتعالی در مردادماه سال گذشته قولی مبنی بر حمایت از تنها انجمن علمی شهر- انجمن علمی نجوم- داده‌بودید اما تاکنون در این خصوص اقدامی شاهد نبوده‌ایم. فرماندار سمنان هم طی نامه‌ای در دی‌ماه 94 به سازمان مدیریت درخواست تخصیص 1‌میلیارد ریال به این انجمن داده‌بودند که تاکنون ترتیب اثر داده نشده‌است. آیا رواست که فعالیت یک انجمن علمی چنین بی‌سامان باشد؟
موردی به بنده در خصوص عدم اختصاص مطالبات قانونی و به حق انجمن علمی نجوم سمنان منعکس نشده‌است. مرتفع شدن مشکلات این انجمن و رسیدن به نتایج مثبت منوط به پیگیری‌های ممتد آنها و ارائه گزارش مشکلات‌شان است. ارائه برنامه، عملکرد، اهداف و نقطه کور نقشه ترسیمی از سوی آنها، ما را در ارائه راهکار برای رفع مشکلات یاری خواهدداد. با ارتباط بیشتر این مسئله، مرتفع خواهدشد.

Back to Top

Template Design:Dima Group