هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

160 6

رنگی باشید!
از تأثیرات رنگ‌ها بر روان انسان‌ها چه می‌دانیم؟

بشر از دیرباز به این نکته مهم باور داشته است که آن‌چه «می‌بیند» بر روانش تأثیرگذار خواهد بود. در واقع ما از فضای پیرامون خود، فارغ از تعاملات انسانی، دریافت‌هایی حسی داریم که شاید تنها فیزیکی نباشند. 

در این میان رنگ‌ها به عنوان بخش قابل توجهی از ورودی دیداری انسان‌ها نقش مهمی در مثبت یا منفی بودن این دریافت‌های حسی ایفا می‌کنند.

تأثیرگذاری پنهان رنگ‌ها بر نیازهای روحی
البته رنگ‌ها به تنهایی تأثیر تام و تمامی بر احساسات انسان‌ها ندارند و تأثیرگذاری آنان بنابر آزمایشات انجام‌شده موقتی ارزیابی شده است، اما قرار گرفتن آن‌ها به صورت ترکیبی در محیط زندگی، دائمی بودن مشاهده آن‌ها و تأثیرگذاری پنهان آن‌ها، بر اهمیت این مقوله می‌افزاید. جالب است بدانید که تحقیقات دانشمندان و محققان نشان می‌دهد که رنگ‌ها بر نیازهای روحی-روانی، شرایط یادگیری، کنترل رفتارهای خشمگینانه، درمان افسردگی و اختلالات یادگیری و سطح انرژی موثر است.

علاقه به رنگ‌ها بخشی از شخصیت شما را نشان می‌دهد
تحقیقاتی که در زمینه نقش رنگ‌ها در زندگی انسان صورت‌گرفته تماما مبین این نکته است که تأثیر رنگ‌ها بر تار و پود ذهن، روح و جسم آدمی قابل انکار نیست و حتی برخی معتقدند علاقه به رنگ‌های مختلف، یکی از معیارهای سنجش شخصیت به شمار می‌رود. در این میان محققان مصادیقی را نیز برای تأثیرگذاری رنگ‌ها بر آدمی یافته‌اند؛ چنان‌که معتقدند، استفاده از رنگ آبی به آرامش (و در مواردی افسردگی) و بکارگیری رنگ زرد در غذاها و لباس‌ها به پویایی، نشاط، افزایش سطح انرژی و جلوگیری از افسردگی کمک می‌کند. رنگ‌های گرم نیز به طور کلی محرک سیستم عصبی و تشدیدکننده احساسات تلقی می‌شوند.

رنگ‌ها در قرآن و روایات
در متون دینی نیز تأثیرات مثبت و منفی مشاهده و بکارگیری رنگ‌های مشخصی در روان آدمی مورد اشاره قرار گرفته است. قرآن کریم در آیه ۱۰۲ سوره طه به رنگی مشابه رنگ آبی تیره اشاره می‌کند و آن را رنگ چشمان مجرمان در روز حشر عنوان می‌کند. در آیه ۶۹ سوره بقره نیز از رنگ زرد سخن به میان آمده و تلویحا اثر حرارت‌بخشی بدان نسبت داده شده است. از رنگ سبز نیز در قرآن بارها سخن به میان آمده که نمونه‌ای از آن در آیه ۸۰ سوره یس قابل مشاهده است. این رنگ نیز بنابر قرآن و روایات ابتهاج‌آور خوانده شده است. گفتنی است رنگ‌های سفید،‌ قرمز و سیاه از دیگر رنگ‌هایی هستند که در قرآن به صراحت از آن‌ها یاد شده است.

رنگ فضای مدارس را دریابید!
بر این اساس، لازم است در انتخاب رنگ‌ها برای لباس‌ها و محیط زندگی، به ویژه محیط‌های اجتماعی بسیار دقت شود و بی‌تردید مهم‌ترین محیط‌های اجتماعی، به عنوان سازنده بخش قابل توجهی از رفتارهای کودکان، مدرسه‌ها هستند. به همین خاطر است که روان‌شناسان بر استفاده از رنگ مناسب در محیط‌های آموزشی بسیار تأکید می‌کنند.

۷ درصد مدارس خاکستری هستند!
متاسفانه توجه به فضای فیزیکی مدارس به لحاظ رنگ‌بندی این فضاها، چندان در اولویت نظام آموزشی کشور نیست؛ هرچند اقدامات اصلاحی اندکی در سال‌های اخیر در این حوزه صورت پذیرفته است. طبق آمارهای سال ۱۳۸۷، نورگیری راهروهای مشترک جلوی کلاس‌ها در ۴ درصد از مدارس مصنوعی است، رنگ دیوار راهروها در بیش از ۷ درصد مدارس خاکستری و وضعیت رنگ دیوار راهروها در ۸۰ درصد موارد متوسط یا بد است و به همین خاطر این فضاها معمولا چشم‌نواز نیستند. همچنین رنگ «تخته کلاس» نیز در بیش از ۴ درصد واقعا سبز، در بیش از ۳ درصد واقعا سیاه و در بقیه موارد نامشخص و یا متفاوت از این دو رنگ اعلام شده است!

وضعیت موجود راضی‌کننده نیست
رنگ لباس دانش‌آموزان نیز هرچند طی سال‌های اخیر مورد توجه بیش‌تری قرار گرفته اما باز هم در مجموع وضعیت راضی‌کننده‌ای در این حوزه در کشور وجود ندارد. به نظر می‌رسد با توجه به تعداد بسیار زیاد دانش‌آموزان در کشور، لازم است تدابیر مطلوبی به منظور رفع نقایص در این حوزه اتخاذ شود تا دانش‌آموزان هرروزه و تا ۱۲ سال، با محیط‌هایی خسته‌کننده و تکراری مواجه نباشند.

انتهای پیام /  *

Back to Top

Template Design:Dima Group