هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

آفرینش Small

خانه کودک و مادر آفرینش؛
سرایی برای مهارت‌افزایی کودکان

یکی از اقدامات مفید سال‌های اخیر سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری سمنان، حمایت از خانه‌های خلاقیت و زندگی است. این مراکز هر کدام با توجه به اهداف تعریف شده خود، کارکردهایی دارند و به همین دلیل از سوی افراد مختلفی مورد اقبال واقع می‌شوند. خانه کودک و مادر آفرینش از آخرین مراکزی از این دست است که تاکنون فعالیت خود را زیر نظر سازمان فرهنگی ورزش شهرداری سمنان آغاز کرده‌است. به منظور آشنایی با فعالیت‌های این مرکز با زکیه خیرالدین مدیر خانه مادر و کودک آفرینش گفتگوی کوتاهی داشته‌ایم که در پی می‌آید. موسس این مجموعه جناب حمیدرضا همتی هستند.

شلوغی های شهر

سمنان شهری در میان میادین!
شلوغی‌های شهر


خیابان‌ها شلوغ شده‌اند. خیلی شلوغ. با سال‌های دور خیلی توفیر دارد با آن زمان‌ها که سمنان پر از میدان نشده‌بود. آن زمان‌ها که هر خانواده‌ای چند دستگاه خودرو نداشت. آن زمان که سرویس‌های مدارس رونقی نداشت و دانش‌آموزان دست در دست هم مسیر خانه تا مدرسه را با شعر و آهنگ طی می‌کردند. جمعیت کم‌بود و خبری از تقاطع‌های غیر همسطح نبود. 

آفت آداب

آفت آداب و رسوم

:: لیانا درخشانی

- هندوانه تزئین شده هم دارین؟
- شرمنده. تازه تموم شده اما احتمالا تا غروب یه تعدادی میاریم آخه استقبال خیلی خوب بوده
پیرمرد که اینها را می‌شنود از فروشنده می‌پرسه: هندوانه تزئین شده دیگه چه صیغه‌ای است؟!
فروشنده که متوجه ابهام پیرمرد شده‌است کمی برایش توضیح می‌دهد. اما با توضیحات فروشنده گویی پیرمرد بیشتر برایش سوال ایجاد شده‌است.
- خب اونوقت با هندوانه تزئین شده چیکار می‌کنید چه فرقی داره که اینهمه بابتش پول میدید؟!

یلدا Small

رئیس اتاق اصناف شهرستان سمنان: افزایش نظارت بر بازار یلدا با 14 بازرس
تلاطـم بازار در بلنـدای یلـدا


مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره‌بار از اختصاص غرفه‌های عرضه مستقیم محصولات در راستای حمایت از مصرف‌کنندگان خبر داد

یلدا؛ شـب‌به‌یاد‌مـاندنی
واپسین شب پاییز که به باور پیشینیان نور بر تاریکی چیره می‌گردد و دگر بار خورشید زاده می‌شود بهانه‌ای است برای با هم بودن.

یبیب

سهم آفرینشگران فرهنگی در پویایی و بالندگی جوامع

:: اسماعیل همتی
[ کارشناس ارشد فرهنگی]

بسیاری از اهل دانش و دین و هنر و ادبیات جوامع را همواره عقیده بر این است كه همة ناهنجاری‌های موجود و آزار‌دهنده اکنون جهان، نه از فقر اقتصادی یا فقر سیاسی، بلكه از فقر فرهنگی است که منشا آن یا متوقف بودن چرخ فرهنگ در کنار چرخهای اقتصاد و سیاست است و یا نابلد بودن مسئولان حرکت چرخ فرهنگ. بنابراین لزوم حركت چرخ فرهنگ، به موازات دو چرخ دیگر جامعه، یعنی اقتصاد و سیاست، بیشتر از هر دورانی در جهان امروز احساس می‌شود.

v1 XHNsaWRlMi5qcGc1 1600x550

نه؛ علیه هرگونه تبعیض سنی!

اگر از بلایای ارضی و سمائی محفوظ بمانید، ظرفیت شنیدن اخبار عجیب و غریب ایران و جهان را داشته باشید و زیر بار مخارج زندگی جوانمرگ نشوید(دور از جان!)؛ احتمالا دورانی به نام دوران سالمندی را تجربه خواهید کرد! کسانی هم که این دوران را به هر دلیلی تجربه نمی‌کنند، در میان خانواده و اطرافیان با سالمندانی مواجه هستند که مشکلات خاص خود را دارند. این نکته اول!
کوچک‌تر که بودیم «الهی پیر بشی!» را از بزرگ‌ترهایمان می‌شنیدیم؛ دعایی که حالا درباره جامعه مستجاب شده است! جامعه ما به سوی سالمندی حرکت می‌کند و این امر، چالش‌هایی را به دنبال دارد و خواهد داشت. این هم نکته دوم!

01 Medium

زیر پوست شهر چه می‌گذرد؟!
خیلی دور، خیلی نزدیک...!
روایتی تلخ از قلب تاریخی شهر سمنان

جای دوری نیست. همین نزدیکی. نامش را گذاشته‌ایم «قلب تاریخی شهر سمنان»... آمده‌ایم در یک قدمی بازار سمنان... خیابان کهنه‌‌دژ... از سمت غربی بازار که نگاه کنی، یک رشته جداره مخروبه می‌بینی و خانه‌هایی که گذر زمان و بی‌توجهی‌ها، به متروکه‌هایی در «شهر تاریخی سمنان» تبدیلشان کرده است... وارد مخروبه‌ها که می‌شوم، مخلوطی از بوی تعفن و خاکستر تازه مشامم را آزرده می‌کند... خانه زیبایی است اما ساکنان خوبی ندارد...

1958

خانه علم و زندگی اوج

ترسیم‌کننده نقشه موفقیت

 

خانه علم و زندگی اوج با اهدافی همچون تنظیم نقشه راه موفقیت بر اساس تیپ‌ها و توانمندی‌های شخصیتی برای نوجوانان و جوانان، شناساندن مسیرهای مناسب ادامه تحصیل و آگاه شدن افراد از نقاط ضعف و قوت خود زیر نظر سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری سمنان آغاز به فعالیت کرده‌است.
این مرکز که به عنوان یکی از مراکز خلاقیت سمنان شناخته‌می‌شود

1959کارآفرینی که کسی انتظارات اندکش را نمی‌شنود...

 

یکی از غرفه‌های نمایشگاه دستاوردهای دولت که در پارک سیمرغ برپا شده‌ بود به بانوی کارآفرینی اختصاص یافته‌بود که بی‌چشمداشت کار می‌کند و برای سی نفر اشتغال ایجاد کرده‌است. او درخواست‌هایی دارد که می‌گوید در صورت عملی شدن آنها هم بر تعداد اشتغالزایی‌اش می‌افزاید و هم این‌که می‌تواند با صادرات تولیداتش ارزآوری را برای ما به ارمغان بیاورد. دردو دل‌های این کارآفرین برتر را با شما به اشتراک می‌گذاریم:

1952۱۹۵۲آبشار‌عاطفه‌ها؛ با هدف محرومیت زدایی

موسسه آبشار عاطفه‌ها نخستین موسسه‌ای است که بصورت مردمی به ثبت کشوری رسیده‌است و مجوزش را از طریق وزارت کشور دریافت کرده و به شماره ۲۳۱۰ به ثبت رسیده‌است. مرکز اصلی آن در مشهد در سال ۱۳۸۰ تاسیس شده‌است. این موسه خیریه در سمنان از فروردین سال ۸۹ آغاز به‌فعالیت کرده‌است. 
برای آشنایی با این موسسه و کارکرد آن با خانم اعظم شنوایی مسئول شعبه سمنان موسسه آبشار عاطفه‌ها گفتگوی کوتاهی داشته‌ایم که در پی می‌آید:

Back to Top

Template Design:Dima Group