هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

174 2

آرزو گلکار: با توجه به بودجه و نیروی انسانی تحت اختیار فراتر از انتظار ظاهر شدیم
نقاشی نوروزی روی برج ۱۵۰۰ ساله؛ اینجا سمنان است!

 

 


در تعطیلات نوروز بازدید از اماکن تاریخی، با توجه به حجم بالای سفرها و نیز وقت آزاد شهروندان فزونی می‌یابد. تا چند سال پیش بسیاری از سمنانی‌ها معتقد بودند سمنان مناسب گردشگری نبوده و فاقد جاذبه‌های گردشگری است. اما در چند سال اخیر و با اقدامات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و نیز علاقمندی شهروندان به پیشینه تاریخی شهرشان، همگی معترف هستیم که سمنان پتانسیل بالایی برای جذب گردشگر دارد

اما این پتانسیل‌ها مغفول مانده و نگاه و همت ویژه مسئولین و نیز شهروندان را می‌طلبد.
پس از پایان تعطیلات در گفتگویی با سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سمنان و مدیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی و طبیعی سمنان، اقدامات صورت گرفته در جذب گردشگر را جویا شدیم.
همچنین آسیبی که به یکی از بناهای تاریخی شهر در روزهای اخیر وارد شد را مورد واکاوی قرارداده‌ایم.

 

 

شهروندان دوستدار میراث بازوی توانای اداره میراث فرهنگی
سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سمنان برپایی ۲۹ غرفه فروش صنایع دستی که در شهرستان سمنان توسط متخصصین امر تولید شده بود را مثبت ارزبابی کرد و گفت: با وجود برودت هوا و بارندگی در روزهای ابتدایی سال، استقبال از این بازارچه و نیز فروش صنایع دستی قابل توجه بود.
آرزو گلکار استقبال شهروندان از برنامه‌های فرهنگی پیش از نوروز سازمان متبوعش همچون چوب‌بازی و نوروزخوانی را در حمایت از گروه‌های مردمی که مبادرت به انجام چنین کارهایی می‌کنند خوب توصیف کرد و افزود: در نظر داریم با اقدامات این چنینی، مسیر را برای گروه‌های مردمی هموار سازیم.
وی برگزاری چندین تور کوچک و تور سمنان‌گردی را از دیگر اقدامات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهر سمنان عنوان‌کرد و استقبال گردشگران و شهروندان را با توجه به میزان اندک اطلاع‌رسانی‌ها در این حوزه، شایان توجه دانست.

 

 

راهنمایان در اماکن تاریخی مستقر شدند
از مشکلاتی که در سال‌های گذشته، گردشگران با آن مواجه می‌شدند عدم حضور راهنمای گردشگری در اماکن تاریخی و گردشگری در سمنان بود که این مهم با حضور راهنمایان در طول روز در مراکز تاریخی شهر، مرتفع گردیده‌ و راهنمایان نسبت به ارائه راهنمایی‌های لازم و نیز پاسخ‌گویی به مراجعان، اقدام کردند.
گلکار فعالیت‌های انجمن دوستداران میراث فرهنگی و طبیعی استان و همچنین حضور و فعالیت شهروندان علاقمند به حوزه میراث فرهنگی را در راستای اهداف سازمان متبوعش بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: شواهد امر نشان‌دهنده علاقمندی بیش از پیش شهروندان سمنانی به آثار تاریخی شهر و معرفی آن به دیگران است. وی حساسیت شهروندان سمنانی به اماکن تاریخی و میراث فرهنگی شهر را بیش از گذشته دانست که اطلاعات‌شان نیز در این حوزره رو به فزونی است.

 

 

فراتر از انتظار
شاید بسیاری از شهروندان از عملکرد سازمان میراث فرهنگی رضایت نداشته‌باشند و گلایه‌ها و انتقادهایی نسبت به این سازمان و فعالیت‌هایش وارد باشد.
اما آرزو گلکار معتقداست با توجه به بودجه سازمان متبوعش و نیز نیروی انسانی در اختیار به دستاوردهایی فراتر از اهداف تعریف‌شده دست یافته‌اند. وی یکی از موفقیت‌های اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سمنان را در جذب شهروندان سمنانی و علاقمندی‌شان به این حوزه دانست و تصریح کرد: در سال‌های گذشته تمام تلاش این اداره مبنی بر جذب شهروندان و علاقمندی‌شان به آثار تاریخی بود و خوشبختانه در ماه‌های اخیر شاهد این مهم با حضور تعداد بالای شهروندان سمنانی در مراکز تاریخی و ارائه راهنمایی به گردشگران و نیز دغدغه‌شان مبنی بر حفظ این آثار بوده‌ایم.

 

 

باور سمنانی‌ها نسبت به شهرشان
گلکار اقبال شهروندان را نشان از باور آنها نسبت به اهمیت آثار تاریخی شهر و نیز تلقی آنان از سمنان یک شهر گردشگری عنوان کرد که در بلندمدت می‌تواند نتایج شگرفی را رقم بزند.
وی مشکل اعظم اداره میراث فرهنگی را کمبود اعتبارات دانست و از تخصیص ناچیز بودجه به حوزه فرهنگی ابراز گلایه‌کرد.
به گفته سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سمنان، مشکل کمبود بودجه در دیگر شهرها با حمایت نهادهای دیگر مرتفع شده‌است. به نحوی که معرفی نقاط دیدنی و آثارتاریخی شهر را شهرداری آن شهر در کنار دیگر وظایفش عهده‌دار شده‌است.
اما متاسفانه این فرهنگ همکاری هنوز در سمنان نهادینه نشده‌است. در حالیکه بسیاری از ادارات و شهرداری بر روی بنرهای تبریک سال نو که در سطح شهر نصب شده‌است می‌توانند گردشگران را به بازدید آثار تاریخی شهر دعوت و ترغیب کنند.
آرزو گلکار معتقد است در صورت تأمین اعتبارات لازم باید ماه‌ها پیش از سال نو نسبت به اطلاع‌رسانی و جذب گردشگر اقدام کرد. اگر معرفی‌ها طبق برنامه باشد شاهد حضور گردشگران بیشتری در سطح شهر خواهیم بود.
در زمستان سال ۹۳ ویژه‌نامه گردشگری استان سمنان- توسط نشریه سمنان امروز-در تیراژ وسیع برای استان‌های غربی کشور ارسال شد که به همین واسطه گردشگران زیادی در نوروز ۹۴ و ۹۵ از این استان‌ها، از نقاط دیدنی و آثار تاریخی و طبیعی شهر بازدید داشتند.

 

 

برج چهل دختر؛ برج تاریخی که رنگ شد!
برج چهل دختران یکی از آثار تاریخی برجسته سمنان است که در لیست انجمن دوستداران میراث فرهنگی و طبیعی استان برای مستقر شدن راهنمای گردشگری بود که بنا به دلایلی این امر محقق نگردید. متأسفانه چند روز پیش در یک اقدام غیر قابل باور دیواره‌های خارجی این برج توسط فردی که برای رنگ‌آمیزی دیوارهای سازمان دانش‌آموزی مجاور این برج تاریخی به کار گمارده‌شده بود با رنگ آبی، رنگ‌آمیزی شد!
گلکار با ابراز تعجب و شگفتی وافر از این اقدام، چنین پدیده‌ای را دور از ذهن دانست و گفت: با عنایت به سازه خاص و قدیمی آن، و نیز علاقمندی وافر شهروندان سمنانی به آثار تاریخی این کار بسیار عجیب می‌نماید.
وی دلیل مجاورت این سازه تاریخی و مدرسه( در حال حاضر سازمان دانش‌آموزی در این مدرسه مستقر شده‌است.) را جهت حفاظت بیشتر از بنا عنوان کرد و بیان داشت: در گذشته بناهای تاریخی که از دیگر بناهای تاریخی جدا افتاده بودند در مجاورت‌شان مدرسه می‌ساختند تا بدین نحو در نگهداری و حفاظت آنها بیشتر تلاش شود.

 

 

برخورد قانونی با متخلفین
گلکار افزود: از آنجا که این بنا یک اثر تاریخی با قدمت بالا و بسیار ارزشمند است در صورت اثبات کوتاهی و تقصیر، با متخلفین به شکل قانونی برخورد خواهد شد.
طبق قوانین موجود، تخریب بناهای تاریخی از ۳تا ۶ ماه حبس را به دنبال دارد. اما از آنجا که این اقدام قابل برگشت بوده و امکان پاکسازی آن وجود دارد، تخریب بنا محسوب نمی‌شود.
آرزو گلکار با ابراز گلایه از آسیب‌رسانی به این بنای تاریخی گفت: از آنجا که این بنا به علت محافظت بیشتر در محدوده مدرسه واقع شده‌است مکاتبات لازم به ارگان‌های مربوطه در حال انجام است.
بنای خشتی برج چهل دختران متعلق به پیش از اسلام بوده است که در منابع به دوره سلجوقی نسبت داده شده‌است. اما به گفته گلکار تمامی شواهد دال بر قدمت بیش از ۱۵۰۰ ساله بنا و پیش از اسلام بودن آن است.
وی افزود: در صورتی‌که نسبت به بازسازی آثار تاریخی مطمئن نبوده و یا امکانات کافی در اختیار نداشته‌باشیم نسبت به حفظ آن اثر به همان شکل اقدام خواهیم کرد تا آیندگان با دانش و بودجه لازم نسبت به بازسازی آن اهتمام ورزند.
گلکار اقدامات لازم برای بازسازی این برج تاریخی را در ابتدا جمع‌آوری رنگ تحت نظارت کارشناسان سازمان برشمرد و افزود: تمام تلاش‌مان را برای بازسازی این بنا بکار خواهیم بست.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد در صورت تأمین بودجه لازم نسبت به ساخت سقف به گونه‌ای که به بنا از جوانب گوناگون آسیبی نرسد اقدام کنند تا بارندگی موجب تخریب این برج تاریخی نگردد.
برج چهل دختران از آثار به ثبت رسیده ملی است که در اواسط خیابان حکیم الهی و بر سر راه محلات ثلاث واقع شده است. عده‌ای از مردم سمنان معتقدند برج مذکور را چهل دختر که دست از تعلقات دنیوی کشیده و تارک دنیا شده بودند، با گل و خشت ساخته‌اند. قدر مسلم این است که تاریخ بنای برج یا آتشکده به زمان قبل از اسلام بازمی‌گردد و همان طور که از نام کوشمغان (کوشک مغان) و زاوغان (زاویه مغان) که در نزدیکی برج قرار دارد، برمی آید و با توجه به مقام مغ که پیشوای زردشتیان بود، می‌توان اطمینان داشت که برج مذکور زمانی آتشکده و یکی از اماکن متبرکه زردشتیان بوده است. این بنا به صورت برج هشت ضلعی ساخته شده‌است.
در حال حاضر سه چهارم محیط این بنا در مجموعه سازمان دانش آموزی استان واقع شده و همچنان ارزش میراثی آن حفظ شده است.

 

 

رئیس سازمان دانش‌آموزی پاسخ می‌دهد
به گزارش مرآت، رئیس سازمان دانش‌آموزی گفت: محل سازمان دانش آموزی بواسطه وجود جاذبه موزه و امامزاده و امکانات اقامتی که در اطراف مجموعه واقع شده است بعنوان محیط گردشگری از سازمان میراث فرهنگی استان برای ایام نوروز کسب مجوز کرد.سپس با هماهنگی هایی که با شهرداری منطقه ۱ سمنان صورت گرفت عملیات زیباسازی فضای مجموعه سازمان دانش آموزی آغاز شد.
عامریان مسبب این اتفاق ناگوار را کارگر نقاش دانست که با بی‌سوادی و سهل‌انگاری دیوار برج چهل دختر که در امتداد دیوارهای محدوده سازمان دانش آموزی استان سمنان قرار دارد، را نیز رنگ‌آمیزی نموده‌است.
عامریان اظهار کرد پس از اطلاع از موضوع، با کارشناسان میراث فرهنگی جهت مرمت و رفع مشکل ارتباط برقرار شد و آنها نیز باحضور در محل برج با استفاده از مواد خاص خود بخشی از رنگ را از دیواره برج پاک کردند.
وی خسارت وارده را قابل جبران دانست و اعلام کرد تمام هزینه‌های این اتفاق برعهده سازمان دانش آموزی استان خواهد بود.
رییس سازمان دانش‌آموزی استان همچنین اظهار کرد بنای برج به همراه بخشی از زمین پیرامونی در اختیار شهرداری سمنان جهت نماسازی و استفاده از آن بعنوان اِلِمان شهری قرار گرفته است.
بنابر پیگیری‌های مرآت، قاسمی، شهردار منطقه ۱ که این برج در آن منطقه واقع شده‌است از موضوع اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: شهرداری در این موضوع هیچ دخل و تصرفی نداشته و ممکن است سازمان نوسازی بافت قدیم شهری سمنان در جریان امر قرار داشته باشد.
اما گفتگو با دارایی، رییس سازمان نوسازی بافت قدیم شهرداری سمنان نیز حاصلی جز اظهار بی‌اطلاعی وی در پی نداشت.

 

 

اقدامات مثبت انجمن دوستداران میراث فرهنگی و طبیعی
به گفته مدیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی و طبیعی استان سمنان ده نفر از افرادی که به عنوان راهنمای گردشگری تحت آموزش قرارگرفته بودند در طی روزهای نوروز در سه مرکز مسجد امام، مسجد جامع و خانه تاریخی طاهری جهت ارائه خدمات به گرشگران از ساعت ۹ صبح تا ۹ شب مستقر بودند.
راهنمایان گردشگری همچنین نسبت به معرفی دیگر مراکز دیدنی شهر به مسافرین و گردشگران در این مدت که به این مراکز یادشده مراجعه کردند، اقدام کردند.
غایبی اقدامات سال گذشته این انجمن و سازمان میراث فرهنگی را در جذب گردشگر به اماکن تاریخی مثبت ارزیابی کرد و گفت: بازخوردهای مثبتی که فعالیت‌های انجمن به دنبال داشت منجر به ورود بخش خصوصی به این بخش و نیز تلاش بیشتر سازمان فرهنگی برای بازگشایی چندین خانه تاریخی و آماده‌سازی برای بازدید گردشگران شد.
از دیگر اقدامات این انجمن می‌توان به راه‌اندازی تورهای کویرگردی اشاره‌کرد. انجمن دوستداران میراث فرهنگی و طبیعی سمنان با ثبت سامانه پیامکی نسبت به اطلاع‌رسانی و نیز ثبت نام افراد متقاضی اقدام و با بهره‌جویی از راهنمایان محلی این تور را در روزهای عید برگزار نمودند.

 

 

تلاش برای جذب توریست خارجی
غایبی همچنین حضور و بازدید چند نفر از اعضای آژانس‌های گردشگری تهران در قالب یک گروه از اماکن تاریخی و گردشگری سمنان را در راستای آشنایی این افراد با این منطقه عنوان کرد و افزود: طبق صحبت‌های انجام‌شده به زودی این آژانس‌ها نسبت به معرفی نقاط دیدنی سمنان اقدام و گردشگران خارجی را برای بازدید از این نقاط ترغیب می‌کنند که امیداست به زودی چندین گروه از گردشگران خارجی به همین منظور در سمنان حضوریابند.
به گفته مدیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی بیشتر گردشگرانی که از اماکن یادشده تاریخی سمنان در تعطیلات نوروز امسال بازدید کردند از استان‌های غربی کشور به سمنان سفر کرده‌بودند. استان‌های آذربایجان شرقی و غربی و زنجان بیشترین گردشگر را در سمنان به خود اختصاص داده‌بودند.
در سفر به دیگر نقاط کشور درمی‌یابیم که سمنان نیز از پتانسیل بالایی برای جذب گردشگر برخوردار است که نگاه مثبت مسئولین و نیز همراهی تمامی نهادها و شهروندان را می‌طلبد.
یکی از اتفاقات مثبتی که طی دوسال اخیر شاهد آن بوده‌ایم، آماده‌سازی مراکز متعدد تاریخی برای بازدید گردشگران و نیز حضور راهنمایان در این نقاط بوده‌است که با برنامه‌ریزی مناسب و نیز سیاست‌گذاری های درست و ... می‌تواند در بلندمدت موفقیت‌های بیشتری را در این حوزه نصیب سمنان کند.

 

 

خانه‌هایی مطابق با فرهنگ و اقلیم سمنان
غایبی یکی از راه‌های احیای بافت تاریخی را فرهنگ‌سازی در زمینه ساخت مسکن و نیز نماسازی دانست و گفت: متاسفانه در بافت تاریخی شهر، در ساخت برخی از خانه‌ها و یا بازسازی آنها از مصالحی که همگونی با بافت تاریخی و نیز شرایط اقلیمی منطقه ندارد، استفاده می‌شود که باید اطلاع‌رسانی‌های لازم در این زمینه انجام‌شود. در حالیکه با فرهنگ‌سازی می‌توان شرایطی را فراهم نمود که خانه‌ها با مصالح ارزان و نیز مطابق با اقلیم منطقه و نیز با نماسازی زیبا ساخته شده و زیبایی و استحکام لازم را نیز دارا باشند.
وی بسته بودن درب‌های خانه‌های تاریخی و نیز مراکز تاریخی را مغایر با تبلیغات جهت جذب گردشگر عنوان کرد و گفت: متاسفانه علی‌رغم تعدد مراکز تاریخی و گردشگری در شهر، درب بسیاری از این مراکز در طول سال به روی گردشگران باز نبوده و این عاملی برای عدم پذیرش گردشگر خواهدبود.
غایبی سمنان را در رده شهرهای مهم کشور از لحاظ پیشینه تاریخی و نیز نقاط گردشگری عنوان کرد که به دلایل مختلف سال‌های پیش، مغفول مانده‌است که تلاش بیشتر سازمان میراث فرهنگی و دیگر ارگان‌ها را برای ارنقا در این حوزه می‌طلبد.
به عنوان نمونه از ۴۰ آب‌انبار موجود در سمنان، تنها یک آب‌انبار برای بازدید مهیا است که بخشی از این آب‌انبارها با تدبیر ادراه اوقاف، شهرداری سمنان ومالکین خصوصی آنها می‌تواند به جاذبه‌های گردشگری شهر بدل گردد.
وی معتقد است ورود بخش خصوصی به حوزه گردشگری می‌تواند در این زمینه مشکل‌گشا بوده و بدون تحمیل هزینه به دولت، اقتصاد شهر را پویا نماید.

انتهای پیام /

Back to Top

Template Design:Dima Group