هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

آفت آداب

آفت آداب و رسوم

:: لیانا درخشانی

- هندوانه تزئین شده هم دارین؟
- شرمنده. تازه تموم شده اما احتمالا تا غروب یه تعدادی میاریم آخه استقبال خیلی خوب بوده
پیرمرد که اینها را می‌شنود از فروشنده می‌پرسه: هندوانه تزئین شده دیگه چه صیغه‌ای است؟!
فروشنده که متوجه ابهام پیرمرد شده‌است کمی برایش توضیح می‌دهد. اما با توضیحات فروشنده گویی پیرمرد بیشتر برایش سوال ایجاد شده‌است.
- خب اونوقت با هندوانه تزئین شده چیکار می‌کنید چه فرقی داره که اینهمه بابتش پول میدید؟!
- هیچی! روی میز می‌گذاریم که قشنگ باشه. بعدم کلی عکس باهاش میگیریم که فردا توی تلگرام و اینستاگرام بگذاریم. آخرش هم شاید بخوریمش. پارسال که برش‌هاش یه‌طوری بود که هندوانه اصلا مزه موندگی گرفت و فقط به درد عکس گرفتن می‌خورد. بعد هم انداختیم سطل زباله!!
برای پیرمرد اما اصلا تلگرام و اینستاگرام و لایک و کامنت اصلا معنا و مفهومی ندارد که بخواهد به آن بیندیشد. همه چیز برایش واقعی است. همه چیز وقتی برایش مجازی می‌شود که عکس فرزندانش را می‌بیند اما ...
تنقلات و آجیل را می‌خرد. اما برای خرید میوه پولش کفاف نمی‌دهد. کمی فکر می‌کند و با حساب دفتری چند قلم میوه هم می‌خرد. امیدوار است بچه‌ها و نوه‌هایش برای یلدا بیایند و از تنهایی درآید. هنگام خرید به اینکه کدام خوراکی با کدام خوراکی سازگار است توجه می‌کند. به آداب و رسوم اهمیت می‌دهد. وقتی تصور می‌کند شب یلدا باعث می‌شود تا بعد از مدت‌ها دور هم جمع شوند لبخند ملیحی می‌زند. 
نمی‌داند چیزکیک هندوانه چیست و چه طعمی دارد. دسرهای عجیب و غریبی که فروشنده می‌گوید را هم تا بحال نه تست کرده‌است و نه تا بحال اسمی از آنها شنیده‌است! حتی نمی‌تواند پاناکوتای انار را تلفظ کند! 
این همه غذاها و دسر هم نمی‌داند چه لزومی دارد در یک شب طبخ و خورده‌شود. وقتی فروشنده عکس‌های گوشی‌اش را نشانش می‌دهد مدهوش می‌شود. می‌گوید: این همه چشم و هم‌چشمی چه دلیلی دارد؟!
این همه بریز و بپاش چه منفعتی دارد؟ شماها چه دغدغه‌هایی که برای خودتان نمی‌تراشید!
حالا مثلا اگر لبوها شکل‌دار برش نخورد نمی‌شود؟ اگر پارچه‌های گرانقیمت روی میز نباشد یلدا برگزار نمی‌شود؟ این همه دسر و تنقلات را بخورید تا آخر شب سالم هم می‌مانید؟!
پیرمرد می‌گفت و می‌گفت. جوان لعنت می‌فرستاد بر شبکه‌های اجتماعی که از یک ماه پیش این همه تصاویر اغواکننده را همچون موجی سهمگین روانه کرده‌اند و حالا انگار قافله‌ای به راه افتاده که نباید از آن جا ماند. موجی که آداب و رسوم را دستخوش تجملات و زرق و برق ساخته. نه از صمیمیت خبری هست و نه دلیل علمی و پزشکی بر خوردن خوراکی‌های مدرنی که معلوم نیست چرا سر از یلدا درآورده‌اند...

انتهای پیام / *

Back to Top

Template Design:Dima Group