هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

آفرینش Small

خانه کودک و مادر آفرینش؛
سرایی برای مهارت‌افزایی کودکان

یکی از اقدامات مفید سال‌های اخیر سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری سمنان، حمایت از خانه‌های خلاقیت و زندگی است. این مراکز هر کدام با توجه به اهداف تعریف شده خود، کارکردهایی دارند و به همین دلیل از سوی افراد مختلفی مورد اقبال واقع می‌شوند. خانه کودک و مادر آفرینش از آخرین مراکزی از این دست است که تاکنون فعالیت خود را زیر نظر سازمان فرهنگی ورزش شهرداری سمنان آغاز کرده‌است. به منظور آشنایی با فعالیت‌های این مرکز با زکیه خیرالدین مدیر خانه مادر و کودک آفرینش گفتگوی کوتاهی داشته‌ایم که در پی می‌آید. موسس این مجموعه جناب حمیدرضا همتی هستند.

افزایش مهارت‌های کودکان در صدر اهداف
هدف از راه‌اندازی خانه مادر و کودک آفرینش تمرین بیشتر بر روی مهارت‌های کودکان و افزایش توانمندی‌های کودکان بوده‌است. در سمنان مهدهای کودک بیشمار، خانه‌های خلاقیت و مراکز این‌چنینی فعالیت می‌کنند، سعی ما بر این است تا بیشتر بر روی مهارت کودکان کار کنیم. البته مهارت نه به معنای تخصص بلکه مهارتهایی که برای کودکان مفید و کارایی خواهد داشت. همچون مکانیکی، دست‌ورزی، خیاطی، نجاری، الکترونیک و ..
مهارت‌هایی که هر کودک باید به آن مسلط باشد تا بتواند امور روزمره‌اش را به خوبی انجام دهد. با این هدف و به منظور پرکردن خلا آموزش کودکان زیر یکسال که نبودش در مراکز آموزشی سمنان احساس می شد شروع به فعالیت کردیم. تا پیش از این مرکزی که آموزش به کودکان را پیش از یکسالگی شروع کرده‌باشد در سمنان وجودنداشت.

دوره‌هایی که مربیان گذراندند
به همین منظور در دوره‌های فشرده آموزشی همچون کلاس‌های کودک و مادر، کلاس‌های هوش هشت‌گانه گاردنر و ... دوره بازی‌های حرکتی تحت نظر انجمن بین‌المللی بازی‌ ایران در تهران شرکت کردیم و پس از آن فعالیت خود را آغاز کردیم. هرچند یکی از اهداف مجموعه ما این است که در فواصل زمانی منظم نسبت به شرکت در دوره‌های آموزشی اقدام کنیم تا از منظر آموزرشی همیشه به روز باشیم.

کودکان کمتر از یکسال
آموزش کودکان زیر یک سال از طریق حس لامسه و بینایی انجام می‌شود. کودکان در این سن از طریق این حواس جهان پیرامون را شناسایی و کشف می‌کنند. به همین علت تمرکز در آموزش به این کودکان بر این حواس متمرکز شده‌است. دست‌ورزی و حس شنیداری هم در مرحله بعدی هستند که سعی در تقویت این حواس و مهارت‌ها داریم.

کودکان یک تا سه سال
کلاس‌های جداگانه‌ای برای هر سن در نظر گرفته‌ایم تا هم به اعتماد بنفس کودکان کوچکتر خدشه‌ای وارد نشود و هم این‌که آموزش متناسب با هرسنی ارائه شود و هر کودک بیشترین بهره را ببرد.
برای کودکان یک تا دوسال مهارت دست‌ورزی و تقویت حواس پنجگانه، تقویت سیستم تعادلی بدن و ایجاد ارتباط ایمن بین مادر و کودک درنظر گرفته شده‌است. 
برای کودکان دو تا سه سال هم هوش هشت‌گانه گاردنر در برنامه قرار دارد که این شیوه از آموزش نخستین بار است که در مراکز آموزشی سمنان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در هر جلسه بر روی یک هوش از هوش هشت‌گانه کار خواهدشد. 
تمام آموزش‌ها در این مرکز به صورت بازی است تا کودکان در زمان بازی‌، آموزش ببینند.

سنجش استعدادهای کودکان
در پایان جلسات از والدین تستی گرفته می‌شود و با توجه به کاربرگ مربیان مشخص خواهد شد کودک از نظر هریک از این هشت هوش در چه وضعیتی قرار دارد. به عنوان مثال هوش ریاضی و یا هوش موسیقی او چه میزان است. با این شرایط والدین می‌توانند کودک خود را به سمت هوش افزون‌تر کودک راهنمایی کنند و یا هوش ضعیف‌تر را به طرق گوناگون تقویت کنند. البته نتایج این تست‌ها ملاک صددرصدی نخواهدبود. اما به والدین کمک خواهدکرد تا حدی با استعدادها و علایق کودک خود آشنا شوند.

کارگاه‌های تک جلسه‌ای 
مضاف بر دوره‌های یادشده کارگاه‌های تک جلسه‌ای هم در این مرکز برگزار می‌گردد. تمرکز این کارگاه‌ها هم بر روی مهارت‌های کودکان است.

کارگاه نانوایی 
چندی پیش نسبت به برگزاری کارگاه نانوایی اقدام کردیم. این کارگاه که بسیار مورد استقبال واقع‌شد با هدف تقویت دست‌ورزی کودکان برگزارشد. در این کارگاه کودکان با روند تولید نان آشنا شدند. بدین ترتیب که با سنگ آسیاب گندم‌ها را خود کودکان آسیاب کردند، با آموزش‌های لازم خمیر درست کردند و از خمیرهای حاصله نان طبخ کردند. و تمام مراحل تهیه نان با حضور موثر کودکان انجام شده‌است.

کارگاه معماری
این کارگاه با هدف تقویت دست‌ورزی و آشنا ساختن کودکان با عناصر طبیعت برگزارشد. متاسفانه در سال‌های اخیر کودکان کمتر امکان بازی با عناصر طبیعت را دارند. در این کارگاه کودکان گل درست کردند و با لمس گل، ورز دادن و درست کردن آجر، در نهایت یک ساختمان درست کردند. این ساخت یک کار مشارکتی بود که حس مثبت کار جمعی و مزایای آن در کنار تقویت مهارت دست‌ورزی را برای کودکان در پی داشت.

کارگاه حمل و نقل
به مناسبت روز حمل و نقل نسبت به برگزاری کارگاه حمل و نقل اقدام کردیم. در این کارگاه کودکان با حضور در مرکز شهروندی واقع در پارک سیمرغ، در شهرک ترافیک با قوانین راهنمایی و رانندگی آشنا شدند.

کارگاه کشاورز
کارگاه دیگری که در برنامه‌های مرکز تدوین شده‌بود برپایی کارگاه کشاورز به بهانه روز کشاورز بود که به علت ریزش باران برگزاری این کارگاه به زمان دیگری موکول شد. در نخستین فرصت این کارگاه برگزار خواهدشد.

نخستین جشنواره مهارت و سرگرمی
خانه مادر و کودک آفرینش در نظر دارد نسبت به برگزاری نخستین جشنواره مهارت و سرگرمی اقدام‌کند. این جشنواره اختصاص به کودکان سه تا نه سال استان دارد و در نظر است تخصصی به کودکان در زمینه‌های الکترونیک، نقاشی روی تیشه، کاشیکاری، مکانیکی،نجاری با حخضور مربی و رعایت ایمنی کامل، آ«وزش داده شود.

کارگاه‌های آینده 
هفته آینده کارگاه سنگنوردی و صخره‌نوردی خواهیم داشت. این کارگاه در سالن ورزشی الغدیر برگزار خواهدشد. همچنین به زودی کارگاه کودک در کهکشان‌ها در مرکز نجوم برپا خواهیم‌کرد.


جشن بلال
جشن بلال به منظور خداحافظی با فصل پاییز برای کودکان ترتیب داده‌شده‌بود. تصمیم بر این است تا پایان هر فصل با برگزاری یک جشن، کودکان با آن فصل خداحافظی کنند. از آنجا که به علت دلگیر بودن فصل پاییز تعداد زیادی از کودکان علاقه چندانی به این فصل ندارند در جشن بلال سعی شد تا به نوعی کودکان با این فصل زیبا آشتی کنند.
خانه مادر و کودک آفرینش در بلوار قائم، خیابان شهید فخار،پلاک ۱۴۲واقع شده‌است.

انتهای پیام / *

Back to Top

Template Design:Dima Group