هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

یران زمین واتر Small

«مجتمع ایران‌زمین»؛ از تابستان 92 تا زمستان 96!

سمنان امروز در گزارشی که در پی می‌آید به بررسی آغاز و انجام پروژه مشارکتی ایران‌زمین پرداخته است. شما را به مطالعه این گزارش دعوت می‌کنیم:

 

باغبان: پروژه ایران‌زمین تا شهریور 93 به بهره‌برداری می‌رسد

نزدیک به 40 ماه قبل و در تابستان سال 1392 بود که علی‌اکبر باغبان، مدیر وقت امور مشارکت‌های شهرداری سمنان اعلام کرد که اجرای پروژه مشارکتی احداث مجتمع «ایران‌زمین»؛ یعنی مجتمعی که اکنون به صورت نیمه‌کاره در ضلع شمال‌غربی پل شهید شاطری و ضلع جنوبی پارک معلم جا خوش کرده است، تا شهریورماه سال 93 به اتمام خواهد رسید.
میان‌نوشت: احداث این مجتمع البته در بدو امر از دو جهت مورد انتقاد واقع شد: نخست، اشغال بخشی از فضای پارک و پنهان کردن آن در پسِ ساختمانی بی‌روح و دوم ماهیت تجاری آن. دلیل دوم از آن جهت اهمیت دارد که فضاهای تجاری بلااستفاده در شهر سمنان طی پنج‌سال اخیر افزایش یافته است. سرمایه‌های هنگفت در حالی در سمنان صرف ساخت مجتمع‌ها و ابنیه تجاری شده‌اند که اولا اصول معماری بومی در احداث این بناها رعایت نشده است و ثانیا هدایت سرمایه‌ها به سمت باززنده‌سازی خانه‌های تاریخی می‌توانست ضمن حفظ بافت تاریخیِ بیمار سمنان، آورده اقتصادی بیش‌تری برای شهر داشته باشد و گردشگران بسیاری را به سمنان فرابخواند.

شربتدار: پروژه ایران‌زمین تا پایان سال 94 به بهره‌برداری می‌رسد

ادامه بحث: شهریورماه سال 93 فرارسید اما خبری از اتمام پروژه «ایران‌زمین» نبود. سرانجام یک‌ماه پس از سرآمدن موعد تعیین‌شده توسط مسئولان وقت شهرداری مبنی بر اتمام کار احداث این مجتمع، یعنی در واپسین روزهای مهرماه سال 94، محمدکاظم شربتدار، شهردار اسبق سمنان، از بازنگری در طرح اولیه احداث این مجتمع خبر داد.
شربتدار با بیان این که شهرداری برای رفع ایرادات معماری مجتمع مذکور 5 ماه زمان صرف شده است، عدم استقبال از پیش‌فروش واحدهای این مجتمع را دلیل اصلی کندی در احداث این مجتمع عنوان و تأکید کرده بود که غالب مشکلات در ارتباط با احداث این مجتمع به حوزه سرمایه‌گذاری بازمی‌گردد. وی دو راه برای تکمیل این مجتمع پیشنهاد کرده بود: نخست، اخذ وام که به دلیل بهره‌های بالا عملا آن را ناممکن می‌دانست و دوم، تلاش برای پیش‌فروش واحدها بر اساس طرح اصلاحی جدید که با توجه به منتفی دانستن راه اول، لاجرم تنها راه ممکن بود.
شربتدار ابراز امیدواری کرده بود که تکمیل مجتمع مذکور تا پایان سال 94 صورت بگیرد.

موسوی: پروژه ایران‌زمین تا نوروز 96 به بهره‌برداری می‌رسد

سال 94 هم به پایان رسید اما خبری از تکمیل مجتمع «ایران‌زمین» نبود. 9 ماه و نیم پس از این وعده در حالی که شربتدار صندلی شهرداری را رها کرده بود، حسین موسوی، شهردار سابق سمنان در دی ماه سال 95 از پیشرفت 75 درصدی این مجتمع خبر داد. وی در برنامه ترمه و ترنج- که صدا و سیما در آن با اخذ ارقام بسیار بالایی به گفتگو با مدیران شهرداری و تبلیغ برای برنامه‌های آنان اقدام می‌کرد- اعلام کرده بود که این مجتمع تا نوروز سال 96 به بهره‌برداری خواهد رسید اما نوروز سال 96 هم فرارسید، بدون آن که این مجتمع به بهره‌برداری برسد.

منع قانونی در انتقال سند، عامل توقف پروژه ایران‌زمین

اکنون با گذشت هفت‌ماه از سال جدید و حدود سه ماه پس از آغازبکار دوره جدید شورای اسلامی شهر سمنان، به سراغ مجید نظری، عضو شورای اسلامی شهر سمنان رفته‌ایم تا آخرین وضعیت این مجتمع را جویا شویم. نظری با بیان این که قرار بود این مجتمع در مهرماه سال 95 به بهره‌برداری برسد گفت:«یکی از بندهای تفاهم‌نامه احداث این مجتمع این بود که در حین اجرای کار و پس از حصول درصدی از پیشرفت فیزیکی، بخشی از اسناد مالکیت به نام سرمایه‌گذار پروژه ثبت شود اما از آن‌جا که سرمایه‌گذار پروژه یکی از دستگاه‌های نظامی است، انتقال سند با مشکل قانونی مواجه شد.»
وی البته از رفع موانع قانونی انتقال سند از حدود دو ماه قبل خبر داد و گفت:«بر این اساس طرح تکمیل این مجتمع می‌بایست از حدود دو ماه قبل مجددا وارد مراحل اجرایی می‌شد و طبق مدارک موجود، شهرداری سمنان اخطارهای قانونی لازم را در این خصوص به سرمایه‌گذار پروژه ابلاغ کرده است.»
این عضو شورای اسلامی شهر سمنان ضمن اشاره به نقش نظارتی شهرداری در حوزه پروژه‌های شهری، از مسکوت ماندن منابع و سرمایه‌های شهری ابراز ناخرسندی کرد و گفت:«اگر شهرداری نتواند از دارایی‌های خود در زمان مطلوب بهره‌برداری کند، با ضرر عدم تحقق بودجه، نقصان در برنامه‌ریزی‌های شهری و ایجاد خلل در دیگر پروژه‌ها مواجه خواهد شد.»
نظری معتقد است که باید پیش از انعقاد تفاهم‌نامه‌های همکاری، ضوابط حقوقی به دقت مورد بررسی قرار بگیرند تا روند کار پس از اجرای پروژه‌ها با مشکل مواجه نشود. او می‌گوید:«دوستان ما در شهرداری سعی می‌کنند در پروژه‌های آتی این دست آسیب‌ها را شناسایی و برطرف کنند تا از کندی در اجرای پروژه‌ها جلوگیری شود.»

نظری: پروژه ایران‌زمین باید تا پنج‌ماه آینده به بهره‌برداری برسد

البته با وجود این که موانع قانونی مذکور مرتفع شده است، به گفته نظری هنوز زمان بهره‌برداری از این پروژه روشن نیست. او می‌گوید:«در حال حاضر سرمایه‌گذار پروژه هیچ‌گونه مانعی برای تکمیل مجتمع بر سر راه ندارد اما شروع مجدد پروژه‌های عمرانی پس از یک دوره تعطیلی با برخی تأخیرهای معمول همراه است و این پروژه هم از این دست تأخیرها مستثنی نیست.»
این عضو شورای شهر سمنان می‌گوید:«با توجه به پیشرفت حدودا 80 درصدی احداث این مجتمع، تکمیل آن نباید بیش از چهار تا پنج‌ماه طول بکشد.»
با این حساب موعد بهره‌برداری از این پروژه احتمالا باز هم «پایان امسال» خواهد بود! امیدواریم این اتفاق هرچه زودتر بیفتد.
پی‌نوشت: هرچند می‌دانیم که کار از کار گذشته است اما اگر شهردار سمنان فکری به حال ظاهر ناسازوار و ناسازگار این بنا با سبقه تاریخی شهر سمنان بکند، دلِ آن‌ها که دل در گرو سیمای تاریخی سمنان دارند را شاد خواهد کرد...

Back to Top

Template Design:Dima Group