هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

 

سنگک واترسنگک با طعم مهربانی


منتظر هستم تا نوبتم بشود و نان سنگک دورو کنجدی سفارشی را تحویل بگیرم و بروم. مردی که لباس‌های کهنه‌ای بر تن دارد بدون آنکه پول بدهد دو عدد نان را برمی‌دارد و مرد نانوا را دعا می‌کند و می‌رود. آنکه نوبتش بعد از من هست هم اسکناسی از جبش بیرون می‌آورد و بر روی تابلوی روی دیوار می‌چسباند. توجهم به تابلو منعطف می‌شود. تابلویی که به نام دیوار مهربانی بر دیوار الصاق شده است.

 

صاحب این نانوایی که در خیابان فردوسی واقع شده‌است، علی مرادی نژاد متولد بجستان استان خراسان رضوی است. 
با لهجه‌ای شیرین و متانت خاصی حرف می‌زند. او که طرحی شبیه به این را پیشتر در نانوایی که در تهران در آن مشغول بکار بوده است را دیده معتقداست گاه یک نان رایگان شاید کودک بی‌گناهی را از دزدی نجات دهد. علی هر روز 5 نان از درآمد نانوایی را به نیازمندان اختصاص می‌دهد. البته می‌گوید اگر نیازمندان بیشتری مراجعه کنند و کمک‌های مردمی هم تمام شده باشد فردی را دست خالی از نانوایی خود نمی‌راند. علی می‌گوید: بعضی از مشتری‌ها که ما را می‌شناسند مبلغ مورد نظرشان برای نان افراد نیازمند را به ما می‌دهند و برخی مبلغ را به این تابلو می‌چسبانند. او از استقبال خوب شهروندان راضی است و می‌گوید در روزهای مختلف، مبالغ اهدایی متفاوت است. به عنوان مثال پنج شنبه‌ها و جمعه‌ها ارقام بیشتری اهدا می‌شود. ماه مبارک رمضان هم استقبال از این طرح از سوی شهروندان بسیار قابل تقدیراست.

کپی همیشه ممنوع نیست!
وقتی از این نانوایی که کار نیک دستگیری از نیازمندان را از تهران کپی و در سمنان اجرایی کرده‌است می‌پرسم چگونه افراد نیازمند را شناسایی می‌کنید؟ می‌گوید: شناسایی افراد فقیر کار سختی نیست و هر فردی که بیاید به او نان خواهیم داد. چند نفر هستند که هر روز نانشان را به صورت رایگان از این نانوایی تهیه می‌کنند و دیگر من و همکارانم آنها را کامل می‌شناسیم.

مگر می‌شود...
وقتی با نیت پاک قدمی برداشته شود حتما عنایاتی هم می‌شود.
به او می‌گویم از وقتی این طرح در نانوایی اجرا می‌شود موردی که دلالت بر خیر و برکت دستگیری از نیازمندان بر زندگی‌ات باشد را شاهد بو‌ده‌ای؟ 
قدری سکوت می‌کند... چشمان به اشک نشسته‌اش را بر زمین می‌دوزد و می‌گوید: صد درصد.
کمک به نیازمندان موردی است که همه به آن اعتقاد دارند. مگر می‌شود با تمام اعتقاد کاری را انجام داد و مورد عنایت واقع نشد؟!
علی در وصف دعاهایی که از افراد نیازمند در حقش شنیده است، می‌گوید:
معمولا می‌گویند هرچه از خدا می‌خواهی به تو بدهد. و او از خدا سلامتی می‌خواهد و بس...

 

Back to Top

Template Design:Dima Group