هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

زلزله کرمانشاه 20

مسئول شبکه لرزه‌نگاری استان سمنان در گفتگو با سمنان امروز:

مبنای علمی ادعاهای رسانه‌های معاند درباره غیرطبیعی بودن پس‌لرزه‌ها چیست؟
شهریار کرمی: رسانه‌های معاند باید توضیح دهند که اظهارات آن‌ها درباره غیرطبیعی بودن پس‌لرزه‌ها بر چه مبنای علمی استوار است.

 

سمنان امروز- مهابت زلزله کرمانشاه، گستردگی آن و نیز تعداد پرشمار پس‌لرزه‌هایی که در روزهای اخیر در این استان اتفاق افتاده است، رسانه‌های معلوم‌الحالِ معاند را بار دیگر به طمع انداخت تا ایران را به آزمایش‌های عجیب و غریبی که منجر به زلزله می‌شوند متهم کنند! این رسانه‌ها روز گذشته فیلم‌هایی را نیز منتشر کرده‌اند که در آن ادعا شده، نورهایی در آسمان مشاهده می‌شود که روز پیش از زلزله در کرمانشاه دیده شده بود. به همین منظور بار دیگر به سراغ شهریار کرمی، مسئول شبکه لرزه‌نگاری استان سمنان رفتیم تا درباره وثاقت این اظهارنظرها با وی گفتگو کنیم.
کرمی در ابتدای این گفتگو با اشاره به انرژی زیادی که در هنگام وقوع یک زلزله حدودا 7.5 ریشتری آزاد می‌شود، گفت: منطقه‌ای که گسل در آن واقع شده است تحت تأثیر این انرژی آزادشده قرار می‌گیرد و بنابراین ناپیوستگی‌هایی که در سطح این گسل وجود دارد دچار گسستگی می‌شود و هریک از این گسستگی‌ها می‌تواند مولد پس‌لرزه‌هایی باشد.
وی با تأکید بر این که تعداد پس‌لرزه‌ها می‌تواند به طور طبیعی بسیار زیاد باشد گفت: به مرور زمان از تعداد و شدت این پس‌لرزه‌ها کاسته می‌شود.
مسئول شبکه لرزه‌نگاری استان سمنان با بیان این که پس‌لرزه‌ها تا حدود سه ماه ادامه خواهند داشت تا منطقه به آرامش برسد گفت: این مسأله بر اساس علم زمین‌شناسی، فرایندی کاملا طبیعی است.
کرمی با تأکید بر این اظهارنظر درباره این موضوع باید پشتوانه علمی داشته باشد، گفت: رسانه‌های معاند باید توضیح دهند که اظهارات آن‌ها درباره غیرطبیعی بودن پس‌لرزه‌ها بر چه مبنای علمی استوار است.
وی در پاسخ به پرسشی درباره نورهایی که پیش از زلزله کرمانشاه در آسمان مشاهده شده بود، گفت: ما در زمین شاهد جریان‌هایی از جمله جریان‌های مغناطیسی هستیم؛ ممکن است تحت شرایطی غیرطبیعی این جریان‌ها دچار تغییر شوند یا سطح آب زیرزمینی و میزان گاز رادون دچار دگرگونی شود؛ همچنین گاهی دیده می‌شود که سروصداهایی در یک منطقه شنیده می‌شود یا نورهایی در آسمان ساطع می‌شود اما به هر حال هیچ‌یک از این پیش‌نشانه‌ها، دلیلی حتمی بر وقوع زلزله نیستند.مسئول شبکه لرزه‌نگاری در پایان تصریح کرد: الزاما پس از بروز نشانگرها، زمین‌لرزه اتفاق نمی‌افتد و مردم نباید از این بابت نگران باشند.

انتهای پیام / *

Back to Top

Template Design:Dima Group