هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

میدوون Small

گلایه خواهر شهید محمدابراهیم همتی از

طرحنافرجام احداث میدان دریادار همتی

شهردار سابق سمنان: طرح میدان، به شورای ترافیک شهرستان ارجاع و بیش از یک جلسه مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت پس از تأیید به شهرداری ابلاغ شد

 

سمنان امروز- نزدیک به چهار سال پیش طرح احداث میدان شهید دریادار همتی در شورای شهر و شهرداری سمنان مطرح شد. اخبار در آن زمان نشان می‌داد که قرار است بلوار دریادار همتی نیز در امتداد بلوار معلم احداث شود و در واقع میدان معلم را به محلات متصل کند. مجید نظری، نایب‌رئیس وقت شورای اسلامی شهر سمنان در 18 تیرماه سال 1394 در گفتگو با یکی از رسانه‌ها اعلام کرده بود که پروژه امتداد خیابان دریادار همتی به عنوان یکی از پروژه‌های محرک توسعه در دستور کار قرار دارد.
اما کمتر از حدود یکسال بعد و در مردادماه سال 95 در حالی که اقشار مختلف مردم نسبت به آسیب رساندن این طرح به باغات سمنان ابراز نگرانی می‌کردند، حیدریان، عضو سابق شورای اسلامی شهر سمنان با رد این گزاره که طرح احداث بلوار دریادار همتی، در دستور کار قرار دارد تأکید کرد که طرح احداث میدانی به نام این شهید دست کم سه سال پشتوانه مطالعاتی دارد. سرانجام در هفته دولت سال 95، کلنگ احداث این میدان با حضور استاندار(!) و خواهر شهید دریادار همتی به زمین خورد و مقرر شد که این پروژه تا هفتم آذرماه 95 به بهره‌برداری برسد؛ وعده‌ای که با وجود گذشت یکسال، هنوز محقق نشده است. برخی از افرادی که املاک آن‌ها به بهانه احداث این میدان توسط شهرداری سمنان خریداری شد، به دستگاه قضا شکایت برده‌اند و معلوم نیست که چه زمانی مغازه‌های معوض خود را دریافت خواهند کرد.
اما نکته جالب توجه این است که بر اساس مطالعات کارشناسان، احداث میدان مذکور با توسل به نام یک شهید والامقام، نه فقط از معضلات ترافیکی این محدوده از بلوار هفده شهریور نکاسته است، بلکه در بلندمدت وخامت اوضاع در آن محدوده را تشدید می‌کند. افزون بر این مطالعات مذکور نشان می‌دهد که طی 6 سال آینده، وضعیت میدان دریادار همتی به وضعیت فعلی میدان سعدی شبیه خواهد شد.

هزینه احداث میدان دریادار همتی چقدر بود؟
مسأله‌ای که در این میان بسیار عجیب می‌نماید، عنوان شدن این گزاره است که 13 میلیارد تومان برای احداث این میدان توسط شهرداری سمنان هزینه شده است! جالب است بدانید که طرح اصولی اصلاح این میدان، تنها 100 میلیون تومان هزینه دربردارد اما شنیده‌ها حکایت می‌کند که این طرحِ اصولی بی آن که دلیلی فنی در میان باشد، مورد پذیرش شورای شهر قرار نمی‌گیرد که امیدواریم این مساله توسط شورای شهر مورد تکذیب واقع شود.
به نظر می‌رسد که در صورت تصویب طرح اصلاح اصولی میدان و یا اجرای طرح ایجاد سه‌راهی چراغ‌دار، روشن خواهد شد که تملک‌های میلیاردی پیرامون میدان چندان ضرورتی نداشته است! یکی از دلایل باقی نگهداشتن دایره میدان توسط شورای شهر همین مسأله عنوان می‌شود که باز هم امیدواریم این امر توسط اعضای شورا مورد تکذیب واقع شود.

طرح میدان توسط کدام شرکت مشاور به تأیید رسیده بود؟
اکنون پرسش‌هایی اساسی پیش روی ماست: نخست این که اگر اثبات شود که احداث این میدان غیرکارشناسی بوده است، آیا افراد دخیل در اجرای این طرح پاسخگوی اقدامات غیرکارشناسی خود هستند؟ دوم این که طرح فعلی احداث میدان توسط کدام شرکت مهندسین مشاور یا کدام طراح باسابقه در 
حوزه حمل و نقل و ترافیک ارائه شده و مورد تأیید قرار گرفته است؟ سوم آن که چرا در این میدان بیضی شکل بزرگ، دسترسی از خیابان میرزا کوچک خان پیش‌بینی نشده بود؟برخی عنوان می‌کنند که طرح این میدان توسط شخص شهردار سابق سمنان پیاده‌سازی شده و حتی شورای ترافیک نیز در تأیید آن نقشی نداشته است! اما این مسأله قویا توسط شهردار سابق سمنان تکذیب می‌شود. البته مهر تأیید شورای ترافیک بر چنین طرحی خود معضلی بزرگ است! ما برای اطلاع از دیدگاه‌های حسین موسوی در این خصوص، در تماسی تلفنی با وی گفتگو کردیم. وی پس از این گفتگو طی تماسی خواستار به تعویق انداختن انتشار سخنان خود تا روز چهارشنبه و پس از گفتگوی حضوری شد. در نهایت خبرنگار ما برای تأیید گفته‌های وی، متن تنظیم شده را در اختیار موسوی قرار داد که وی ترجیح داد به جای متن پیشین، خود متنی را بنویسد و در اختیار ما قرار دهد. ما برای رعایت اخلاق حرفه‌ای روزنامه‌نگاری، به جای انتشار متن پیشین، متنی که توسط خود شهردار سابق در اختیار ما قرار گرفته است را «بدون ویرایش» در ذیل منتشر می‌کنیم.

موسوی: طرح میدان پیش از ورود من به شهرداری، موجود بود
وی در یادداشت خود آورده است:«از آنجا که قبل از ورود اینجانب در شهرداری سمنان، محل تقاطع با خیابان‌های 17 شهریور با بلوار معلم و خیابان میرزا کوچک‌خان در بازدیدهای مسئولین نیروی دریایی جمهوری اسلامی از سمنان به عنوان ورودی سمنان و جایگاه شهید دریادار همتی از اهمیت خاص برخوردار گردیده و چندین طرح میدان با ارتباطی خیابان‌های مذکور حتی یک مورد از آن‌ها که با خیابانی به صورت ارتباطی از ضلع جنوب ادامه می یافت و به خیابان حکیم الهی مرتبط می شد و باغات محلات را در بر می‌گرفت در حوزه فنی و عمرانی شهرداری موجود بود.»
شهردار سابق سمنان در ادامه نوشته است:«با توجه به این که هر طرح اجرایی می‌بایست با ضوابط قانونی همراه باشد طرح اجراشده به شورای ترافیک شهرستان ارجاع و بیش از یک جلسه مورد بررسی و در نهایت پس از تأیید به شهرداری ابلاغ گردید و این موضوع با طرح نهایی در بازدیدها و نشست‌های شورای محترم اسلامی شهر با حضور نماینده محترم شهرستان‌های سمنان، مهدیشهر و سرخه و حضور کارشناسان نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران در محل تدارک المان ناوچه پیکان با مشخصات خاص با طول 30 متر درنظر گرفته شد.»
موسوی در ادامه این یادداشت آورده است:«این موضوع حضور شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر و نماینده محترم سمنان، مهدیشهر و سرخه را در تهران دفتر فرمانده نیروی دریایی جمهوری اسلامی را نیز به دنبال داشت. طراحی المان 30 متری از سوی کارشناسان نیروی دریایی زمانبر بود و در نهایت طرح مذکور در اواخر تیرماه سال جاری برای شهرداری ارسال شد که در خصوص اجرای آن همزمان به فراخوان عمومی گذاشته شد که به علت همزمانی با انتخابات شوراهای اسلامی شهر متقاضی برای این موضوع نداشتیم.» شهردار سابق سمنان افزوده است:
«در خصوص اعلام هزینه 13 میلیارد تومان هم باید بگویم تا اجرای کامل آن هزینه کلی و نهایی مشخص نبوده که اعلام شود. موضوع مذکور در بیان نشست مشترک با فرمانده نیروی دریایی جمهوری اسلامی بیان شد که تقاضای مساعدت را داشته‌ایم و پروژه مذکور با احداث مجموعه تجاری خدماتی در ضلع شمال آن و واگذاری بخشی از آن شهرداری را در جبران هزینه‌ها به درآمد لازم و در بخش جنوب آن مقطع گاراژ حقیقت نیز با منظور شدن باقیمانده گاراژ به عنوان پروژه تجاری مشارکتی با نماینده وراث حقیقت بارگذاری درآمد حاصل از صدور پروانه و املاکی که به شهرداری اختصاص خواهد یافت کل پروژه را مثبت ایجاد خواهد نمود.» وی در پایان نوشته است:«تعدادی از صاحبان باغات ضلع جنوب تقاضای ایجاد خیابان جدید را دارند که این موضوع موجب از بین رفتن باغات محلات خواهد شد و اکثر اعتراضات طرح مذکور ناشی از عدم درنظرگیری خیابان ضلع جنوب آن می باشد.»
سمنان امروز قضاوت درباره متن نگاشته شده توسط شهردار سابق سمنان را به مخاطبان وامی‌گذارد.

خواهر شهید دریادار همتی: هفتم آذر رسید؛ گویا سرِ مسئولان گرم است!

اما در سوی دیگر این ماجرا، خواهر شهید دریادار همتی گلایه‌هایی از بی‌توجهی‌ها نسبت به این شهید والامقام دارد. ما دقایقی را پای صحبت‌های «آذر همتی» خواهر بزرگوار شهید دریادار همتی نشستیم تا علاوه بر این که دیدگاه ایشان را درباره احداث این میدان جویا شویم، یادی نیز از آن شهید والامقام کرده باشیم. در زیر گزیده‌ای از سخنان ایشان را می‌خوانید:

مقامات مسئول تا 25 سال پس از شهادت محمدابراهیم، به ما می‌گفتند که درباره او سکوت کنید، زیرا ممکن است او اسیر شده باشد. او در شهر خودش غریب است و افراد کمی می‌شناسندش. گاهی برخی با تعجب می‌گویند ما نمی دانستیم که شهید همتی متعلق به سمنان است. این که نامی از شهید ما نمی‌برند، دل ما را رنجور کرده است.
قرار بود میدان دریادار همتی تا هفتم آذرماه سال گذشته آماده شود اما هفتم آذر امسال هم رسید و خبری نشد. گویا مسئولان سرشان گرم است. چند روز قبل به دفتر نیروی دریایی رفتم. گفتند به شهرداری گفته‌اند که در روز هفتم آذرماه لااقل یک بنر در کنار میدان نصب کنند! باید دید شهرداری به اندازه یک بنر همت به خرج می‌دهد؟

محمدابراهیم اصلا به فکر جمع کردن مال و کسب مقام نبود. مستأجر بود و با پدرمان مشترکا یک ماشین داشتند که یک روز او سوار می‌شد و یک روز پدرم. هرگز نمی‌گفت که من دوست دارم ماشین و خانه بخرم. او آرمان‌های بزرگی در سر داشت. می‌خواست اولین کارخانه کشتی‌سازی را در ایران راه‌اندازی کند. آرمان‌های ما امروز به پول تبدیل شده! ما باید آرمان‌هایمان را عوض کنیم! امروز حرفی از محمدابراهیم و رشادت‌هایش نمی‌زنند. از دیگر شهدای ناوچه پیکان هم حرفی نمی‌زنند. گویی گرد فراموشی بر خاطرات ناوچه پیکان پاشیده‌اند؛ اما آن‌ها هستند که آرمان‌هایشان می‌تواند الگو باشد.
روز 31 شهریور 1359، محمدابراهیم مشغول فراهم کردن مقدمات اثاث‌کشی بود. می‌خواست برود در بوشهر زندگی کند. اثاث‌ها را بسته‌بندی کرده بودند و صبح بود که از خانه بیرون رفت تا ماشینی برای بار زدن اسباب و اثاثیه کرایه کند. بیرون بود که از نیروی دریای زنگ زدند و سراغش را گرفتند. وقتی برگشت گفتیم از نیروی دریایی زنگ زدند و با تو کار داشتند. گفت لعنتی‌ها جنگ را شروع کرده‌اند! نمی‌دانستیم مقصودش از جنگ چیست. بلافاصله گفت من باید بروم و رفت. اثاث‌ها را به همان شکل رها کرد و رفت.

هفتم آذرماه منتظر برگشت او بودیم اما در اوج انتظارمان خبر شهادتش را آوردند. تا بحال چندباری به بوشهر رفته‌ام و ما را به نقطه‌ای از خلیج فارس برده‌اند تا به صورت نمادین نقطه‌ای از آب‌ها را گلباران کنیم. جایی که ناوچه در آن غرق شده در 5 مایلی پس از آب‌های ایران و در آب‌های عراق واقع شده است. ما از خدا می‌خواهیم که آنچه از ناو باقی مانده را از زیر آب بیرون بکشند. باقی‌مانده ناوچه پیکان قبله‌گاهی برای ما خواهد شد. نمی‌دانم چه دلیلی دارد که آن را از آب‌ها خارج نمی‌کنند...وقتی محمدابراهیم در بندر شربورگ فرانسه زندگی می‌کرد، یک‌بار ما را با خود به این بندر برد. در این سفر موزه‌های این بندر را نشانمان داد. موزه‌هایی که لباس‌ها، جنگ‌افزارها و کفش‌های سربازان کشته‌شده فرانسوی را در آن با احترام حفظ کرده بودند در سمنان اما هنوز حتی پارک‌موزه دفاع مقدس هم راه‌اندازی نشده است.
نه فقط از برادر من، بلکه باید از همه شهدا به نیکی یاد شود. در جنگ، یک سرباز ساده هم کار بسیار مهمی می‌کند. 
محمدابراهیم و دیگر سربازان این کشور، خدمت بزرگی به وطن کردند.اگر کشور ما امروز پابرجاست به خاطر خون آن‌هاست. امروز اما ما معیشت‌اندیش شده‌ایم. جوانان دائما می‌پرسند که در مقابل فلان کار چقدر به من مزد می‌دهید؟


انتهای پیام //

Back to Top

Template Design:Dima Group