هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

6582226 513

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در گفتگو با سمنان امروز مطرح کرد:
هرم آموزش در کشور ما معکوس است! 
اسماعیل غنیان: اکنون مشکل اشتغال، بیش‌تر متوجه تحصیلکرده‌هاست؛ اما می‌توان با سرعت گرفتن نهضت کارآفرینی و گسترش برگزاری استارتاپ‌ها، از گستره این مشکل بکاهیم..


سمنان امروز- روز گذشته فرصتی دست داد تا در گفتگو با اسماعیل غنیان، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان به موضوع مهم کارآفرینی بپردازیم. غنیان در این گفتگو مردمی شدن گفتمان کارآفرینی را نقطه آغاز نهضت اشتغال عنوان کرده و به مصادیقی از هدررفت سرمایه‌های انسانی در کشور می‌پردازد. از نگاه غنیان، هرم آموزش در کشور ما معکوس است! مشروح سخنان مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی را در ادامه می‌‌خوانید:

کارآفرینی حتی در کشورهای پیشرفته نیز مقوله‌ای جدید است. در دنیا تعاریف متفاوت و پرشماری از کارآفرینی وجود دارد اما در یک نگاه کلان، کارآفرینی به معنای تشخیص فراتر از زمان نیازهای جامعه و برنامه‌ریزی برای رفع این نیازهاست. با این تعریف، اعتقاد من این است که ما جوانان فارغ‌التحصیل دانشگاه را کارآفرین پرورش نداده‌ایم؛ این در حالی است که بر مبنای فرمایشات رهبر معظم انقلاب، در شرایط کنونی، کارآفرینی نجات‌دهنده ماست.
اگر ابلاغیه 24 بندی رهبر معظم انقلاب در ارتباط با اقتصاد مقاومتی را ملاحظه کنید درمی‌یابید که در تک‌تک بندهای این ابلاغیه، توجه به مسأله کارآفرینی مستتر است. 
استارتاپ‌ها یکی از عوامل کارآفرینی است. خوشبختانه در حال حاضر مراکز رشد، پارک‌های علم و فناوری، سازمان‌های مردم‌نهاد، شرکت‌های استارتاپی و حتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز به این مقوله توجه دارند. مراکز رشد امروز پناهگاه‌هایی نقش‌آفرین در روند تولید دانش مبتنی بر کارآفرینی هستند. نگاه دانشگاه‌ها نیز امروزه در حال دگرگونی است.
اگرچه آن‌چه که درباره دانشگاه‌های کارآفرینِ نسل سوم و چهارم گفته می‌شود، در حدِ سخن باقی مانده است اما نفس طرح این مسأله نیز مغتنم است. اما نکته اصلی این است که کارآفرینی باید به یک گفتمان با صبغه و سبقه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی تبدیل شود؛ در این صورت است که دانشگاه‌ها نیز سفارش‌محور خواهند شد. من پیش‌تر نیز تأکید کرده بودم که مدرک بدون مهارت، به اشتغال منجر نمی‌شود.
خوشبختانه حرکت‌هایی برای ترتیب دانشجویان کارآفرین آغاز شده است. من امیدوارم که شرایط در آینده به گونه‌ای رقم بخورد که دانشجویان برای اشتغال خود، به دولت وابسته نباشند. بدنه دولت باید کوچک‌تر شود و نهضت کارآفرینی به این هدف کمک خواهد کرد. این نهضت از خانواده آغاز می‌شود. خانواده‌ها باید بر مبنای رشته تحصیلی و مهارتی که فرزند آن‌ها می‌آموزد، برنامه‌هایی نیز برای پرورش روحیه کارآفرینی فرزند خود داشته باشند.

 

مردمی شدن گفتمان کارآفرینی؛ نقطه آغازِ اصلاح
سخن من این است که در بسیاری از اوقات، در انتخاب مسیر زندگی فرزندان اشتباهاتی صورت می‌گیرد و خوشبختانه امروز اصلاحاتی در این ارتباط در حال انجام است. نقطه اصلی اصلاح البته مردمی شدن گفتمان کارآفرینی است. اگر دقت کرده باشید حتی مراسمات دولتی نیز کم‌فروغ‌تر از آیین‌های مردمی است؛ حال آن که ممکن است این آیین‌ها و مراسمات با یکدیگر تفاوت صوری نداشته باشند.
نگاه ما به مسأله کارآفرینی باید تغییر کند. اکنون مشکل اشتغال، بیش‌تر متوجه تحصیلکرده‌هاست؛ اما می‌توان با سرعت گرفتن نهضت کارآفرینی و گسترش برگزاری استارتاپ‌ها، از گستره این مشکل بکاهیم. اقداماتی که تا کنون در این حوزه صورت گرفته کافی نیست و ما نیازمند همکاری صنعت، دانشگاه و سازمان‌های مردم‌نهاد هستیم. ارتباط ما به عنوان متولی ساماندهی بازار کار، هم با محیط‌های آموزشی و هم با محیط‌های کاری برقرار است.
یکی از اقدامات ما در حوزه نیازسنجی، دعوت از تشکل‌های فعال در بخش خصوصی و تلاش برای احصاء نیازهای بازار کار است. در همین راستا ما یک دفتر کارآفرینی در دانشگاه آزاد راه‌اندازی کردیم و کارشناسان ما یک‌روز در هفته در این دفتر به راهنمایی دانشجویان می‌پردازند. واقعیت‌ها و نیازمندی‌های بازار کار در این دفتر برای دانشجویان بیان می‌شود.

 

مصداقی روشن از هدر دادن سرمایه‌های انسانی
نکته دیگر آن که از دیدگاه من در حال حاضر، هرم آموزش در کشور ما معکوس است! ما به جای آن که به طور مثال، یک دکتر، پنج کارشناس‌ارشد، 50 کارشناس و 5 هزار تکنسین تربیت کنیم، 5 هزار دکتر، 50 کارشناس‌ارشد، 5 کارشناس و یک تکنسین تربیت کرده‌ایم! این امر مصداق خطا و هدر دادن سرمایه‌های انسانی است. رشته‌ای که پیش‌تر 4 نفر در آن تحصیل می‌کردند اکنون سالانه 40 فارغ‌التحصیل دارد.
در برخی از رشته‌ها که پیش‌تر در مقطه دکترا یک نفر جذب دانشجو داشتند اکنون بیش از 22 نفر تحصیل می‌کنند! کسی که مدرک دکترا بگیرد، حاضر می‌شود که در یک کارخانه مشغول بکار شود؟ ما اکنون به تکنسین نیاز داریم. به همین منظور در جریان طرح «تاک دانش» قصد داشتیم به دانشگاه‌ها، مدارس و هنرستان‌ها کمک کنیم تا آموزش‌های فنی و حرفه‌ای خود را گسترش دهند.
تأکید می‌کنم که ما باید واقعیات بازار کار را با دانشجویان در میان بگذاریم. این اعتقاد من است که حتی فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم انسانی با دانستن این واقعیات می‌توانند سریع‌تر رشد کنند. به همین خاطر ما با دانشگاه‌ها ارتباط تنگاتنگی داریم و دوره‌های آموزشی مختلفی را در حوزه کارآفرینی در دانشگاه‌ها برگزار می‌کنیم. 
برای این منظور با همکاری خود دانشگاه‌ها از اساتید فن برای ارائه آموزش‌های لازم دعوت می‌شود.
مراکز رشد و دفتر مشاوره کارآفرینی نیز ما را در این مسیر یاری می‌کنند. در هفته گذشته، برنامه‌ای با موضوع رمز و رازهای موفقیت شغلی در یکی از دانشگاه‌ها برگزار شد. نکته دیگر آن که ما برای ایده‌سازی و الگوسازی، همه‌ساله نسبت به برگزاری جشنواره امتنان از ایده‌های برتر اقدام می‌کنیم. 
این جشنواره امسال در شهریورماه با حضور میهمانان ملی، استاندار و تمامی کارآفرینان برتر استان برگزار شد. 
نکته جالب جشنواره امسال این بود که ما از یک شرکتِ کارآفرین ورزشی نیز تقدیر کردیم. ما در استان مراکزی برای ارائه مشاوره کارآفرینی نیز داریم. گردانندگان این مراکز دارای تحصیلات عالیه مرتبط با کارآفرینی، سابقه کار و یک «گروه منسجم» هستند و در زمینه‌های مالی، مدیریتی و توسعه منابع انسانی ارائه مشاوره می‌کنند.

 

کارآفرینی دانش‌بنیان مقوله‌ای نوظهور است
نکته دیگر آن که در جریان طرح کارورزی، شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند به ازای هر 2 بیمه‌شده یک کارورز را بکار بگیرند و این یکی از سیاست‌هایی است که در راستای توسعه کارآفرینی دانش‌بنیان اتخاذ شده است. 
اولویت‌های ما در حوزه اشتغال در شهرهایی با جمعیت زیر 10 هزار نفر، مبتنی بر مولفه‌های اشتغال دانش‌بنیان است. البته نفس پرداختن به مسأله کارآفرینی، عمری برابر یک تا دو دهه دارد و بنابراین مسأله‌ای نو تلقی می‌شود؛ 
به همین نسبت کارآفرینی دانش‌بنیان نیز مقوله نوظهوری است.
پیش‌تر مبالغی برای ایجاد یک کسب و کار به افرادی که بخشی از سرمایه‌گذاری ثابت را انجام داده بودند، داده می‌شد و این، اقدام مهمی در جهت کارآفرینی بود. آن‌چه که درباره اقدامات صورت‌گرفته ذکر کردم مربوط به دو سال 95 و 96 است.
اما در ارتباط با چشم انداز کارآفرینی در استان باید بگویم، با توجه به کوتاه شدن فاصله زمانی میان نسل‌ها، تا سال 2040، چهار یا پنج نسل خواهند آمد و فعالیت خواهند کرد. 
این مدت، زمان زیادی برای یک تغییر بزرگ در حوزه کارآفرینی است. 
در پایان ذکر این نکته را ضروری می‌دانم که من عضو هیچ حزب و گروه و جناحی نیستم و به قول اروپایی‌ها تکنوکرات هستم! تمام هم و غم من و همکارانم این است که کارمان را به درستی انجام دهیم و به دنبال ایرادگیری از نهادهای دیگر هم نیستیم. ما امیدواریم که سیاست‌های اتخاذشده به نتایج مطلوبی منجر شود.

انتهای پیام//

Back to Top

Template Design:Dima Group