هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

زلزل

هر آنچه اتفاق می‌افتد ناشی از تدبیر ماست

97 درصد از شهر‌‌های کشور در معرض زلزله ‌قرار دارند به نوعی 70 درصد از مساحت کشور‌مان روی گسل است. در مجموع استان سمنان شهر لرزه‌خیزی است. گسل‌های شهرک روزیه، عطاری، ده‌نمک و ...گسل‌های فعالی هستند که حکایت از پررسیک‌بودن سمنان دارند.

 

برای آن‌‌که اطلاعات‌مان را در حوزه بلایای طبیعی و راه‌کارهای درامان ماندن را بیشتر بدانیم نکاتی را از پژمان قرائیان کارشناس ارشد مدیریت بحران، سوانح طبیعی یادآور شده‌اند که در ذیل می‌آید:

آسیب‌های ناشی از زلزله را کاهش دهیم
ایمنی‌سازه: ساختمان‌ها باید بگونه‌ای باشد که در برابر حوادث و به خصوص در برابر زلزله مقاوم باشد. بخش اعظم آن مرتبط با نظام مهندسی و نظار‌ت‌هایی است که در این بخش صورت‌می‌گیرد. قطعا وجدان کاری سازنده‌ها و ناظران در این بخش بسیار مهم است.
ایمنی غیر سازه‌ای: در زلزله‌های خفیف و گاه با شدت زیاد، آنچه بسیار آسیب‌رسان است و گاه باعث جان‌باختن افراد می‌شود، وسایلی هستند که متحرک هستند و با حرکت و آوارشدن بر روی افراد، باعث آسیب‌رسیدن می‌شوند. اصول ایمنی غیرسازه‌ای بدین شکل است که به افراد توصیه می‌شود تمام وسایل منزل به وسیله پیچ و مهره بر دیوار، ثابت شوند. از گذاشتن تخت خواب در نزدیکی پنجره احتراز شود، توصیه موکد این است که در دیزاین منزل و در وسایل مختلف از شیشه استفاده نشود و در صورت لزوم استفاده از شیشه حتما با بهره‌جستن از چسب یا شیشه مات‌کن، امکان شکسته‌شدن شیشه در پس‌لرزه‌ها و زلزله‌ها را کاهش‌دهیم. نصب پرده‌های ضخیم هم توصیه دیگری است که به افراد می‌شود. اگر این نکته که در زلزله ترکیه 6 درصد از جان‌باختگان به علت اجزای غیرسازه‌ای جان خود را از دست داده‌اند را مدنظر داشته‌باشیم به اهمیت این موضوع بیش از پیش واقف خواهیم‌شد.
ایمنی عملکرد: ایمنی عملکرد بر ایم موضوع دلالت دارد که در زمان بروز زلزله باید چه اقداماتی انجام دهیم و چه رفتارهایی نباید انجام دهیم. زمان زلزله آن‌چنان کوتاه است که فرصت برای هر اقدامی بسیار کم است و اگر موارد زیادی را در ذهن داشته‌باشیم مستاصل شده و فرصت را برای اقدام مفید از خودمان سلب خواهیم‌کرد. به همین دلیل چند مورد به‌عنوان نکات کلیدی و مهم عنوان می‌شود تا عملکرد بهتری در مواقع بحرانی داشته‌باشیم. در خصوص مدت زمان وقوع زلزله همین کافی است که بدانید طول زمان زلزله کرمانشاه 30 ثانیه بود.
اگر ما همان 12 ثانیه را در نظر بگیریم معمولا ثانیه 1تا 3( فاز نخست زلزله) دچار بهت می‌شویم. یعنی با رخ‌دادن زلزله همه به یکدیگر نگاه کرده و منتظر واکنش دیگران هستند. در ثانیه 3تا 6(فاز دوم زلزله) معمولا یک یا چند نفر شروع به داد زدن می‌‌کنند و با این حرکت، واکنش بقیه را می‌سنجند. در علوم مدیریت بحران گفته می‌شود که افراد منتظر واکنش قالب هستند. یعنی اگر 100 نفر در مکانی باشند و 10 نفرشان بدانند که نباید از زلزله فرار کنند اما وقتی 90 نفر فرار کنند آن 10 نفر هم فرار می‌کنند چون واکنش قالب است. اما نکته اساسی و مهم ثانیه معمولا 6 تا 9 زمان زلزله است که نسبت به زلزله از خود واکنش نشان می‌دهیم.

فرار نکنید!
واکنش بیشتر افراد در زمان بروز زلزله و دیگر حوادث، فرار است. اگر بدانیم در همان لحظات نخست امکان بروز چه اتفاقاتی وجوددارد شاید بتوانیم رفتارهایمان را بهتر مدیریت کنیم.
ساختمان‌ها در بیست ثانیه نخست تنها می‌لرزند و بعد شروع به ریختن می‌کنند. پس ما بدترین زمان را برای فرار انتخاب می‌کنیم. نکته مهم دیگر این است که بدترین مکان را هم در آن شرایط برای فرار انتخاب می‌کنیم. کوتاه‌ترین مسیر برای فرار، مسیر قطری است که در مسیر ریزش آوارهای قالب که وی‌شکل هستند قرارگرفته‌است. نکته بسیار مهم در این بخش این است شعاع حرکت هر فرد در زلزله‌های شدید بیشتر از سه متر نیست و بیشترین افرادی که آسیب دیده‌اند کسانی هستند که بیش از یک و نیم متر جابه‌جا شده‌اند.
مهم‌ترین نکته این است که در هنگام وقوع زلزله اولین نکته‌ای که وجود دارد این است که فرار نکنیم. یعنی اگر شما مصاحبه‌های افراد مصدوم در حادثه زلزله کرمانشاه را مشاهده‌کنید به این نکته بیش از پیش واقف خواهیدشد. دلیل بیشتر آسیب‌دیدگی‌ها به فرار و برخورد اشیای متحرک بازمی‌گردد.

محافظت از سر و صورت
نخستین عامل مرگ در کل زلزله‌های به‌علت ضربه به سر است. پس در نتیجه از سر و صورت باید محافظت کرد. این محافظت به وسیله کتاب، کیف یا هر وسیله محکمی که در حوالی ما تا شعاع یک و نیم متری قراردارد می‌تواند انجام‌شود. در صورت عدم وجود وسیله با دستان خودمان از سر و صورت‌مان محافظت کنیم. پیشنهاد می‌شود سطح بدن را کاهش دهیم زانوها را داخل شکم جمع کرده و سر را نزدیک زانو قرار دهیم. با کاهش سطح بدن امکان آسیب رسیدن هم کاهش می‌یابد.

پناه‌گیری
در تمامی مانورهای پیشگیری از آسیب‌ها در حوادث به پناه‌گیری اشاره می‌شود. اما ما می‌گوییم در صورت امکان، پناه‌بگیرید. چرا که در تمامی اماکن امکان پناه‌گیری برای تمامی افراد ممکن نیست. در این صورت بهتر است در کنار دیواری که ترجیحا فاقد شیشه است پناه بگیریم. همه موارد باید از قبل بارها و بارها تمرین و تکرارشود تا در زمان بروز حادثه، آگاهانه عمل کنیم. از آنجا که همه اتفاق‌ها قابل پیش‌بینی است هر آنچه اتفاق می‌افتد ناشی از تدبیر ماست نه تقدیر!
پناه‌گیری در چارچوب در به شرطی پیشنهاد می‌شود که در محیط افراد دیگری حضور نداشته‌باشند که در غیر این‌صورت افراد دیگر در فرارهایشان، آسیب به ما واردخواهند کرد. در صورت پناه‌گرفتن در چارچوب در هم باید، یک دست روی در باشد تا در اثر لرزه‌ها، دچار قطعی انگشتان یا قسمتی از دست و یا پرت شدن بر اثر ضربه در نشویم.
پناه‌گیری در زیر میز هم به شرطی ایمن است که میز محکم بوده و پایه‌های میز را نگه داریم تا در اثر لرزه‌ها میز حرکت نکند.
ادامه‌دارد...

Back to Top

Template Design:Dima Group