هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

گلیم

صادرات به اسپانیا؛ راهی که باید هموارشود

بانوی کارآفرین از مشکلات و مسائل فروش  محصولاتش می‌گوید.سیده حمیده رضوی مقدم بانوی کارآفرینی است که زیر نظر سازمان فنی‌حرفه‌ای به امر آموزش در رشته‌های فرش، گلیم، جاجیم، تابلو فرش مشغول‌است.

رضوی مقدم به جز آموزش، در حوزه تولید گلیم‌های دورو، تابلوفرش و فرش نیز فعال است و زمینه اشتغال نزدیک به 50 نفر را نیز فراهم‌کرده‌است. وی دانش‌آموخته کارشناسی فرش است و 15 سال از فعالیتش در این حوزه می‌گذرد. برای آشنایی با فعالیت‌های این بانوی هنرمند و کارآفرین گفتگوی کوتاهی با وی داشته‌ایم که در پی می‌آید:

 

از شاگردی شروع کرده‌ام
خانم رضوی مقدم بر اساس علاقه و ذوقی که داشته‌است آموزش‌های لازم را نزد استادان مختلف در زمینه طراحی فرش، بافت، رفو و ترمیم فرش و ... دیده و همین رشته را در دانشگاه ادامه داده است.

کارآفرین نمونه دارای نشان ملی
از سوی سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی به‌عنوان کارآفرین برتر منتخب شدم. ایده‌ای که در بافت جاجیم فرش عملی کردم موجب شد تا این اثر موفق به دریافت نشان ملی شود. بافت جاجیم فرش، همچون فرش بوده و از طراحی جاجیم بهره می‌برد. ادغام طراحی و نحوه بافت فرش و جاجیم به مذاق هنردوستان خوش آمد و برای بنده یک نشان ملی به ارمغان آورد.

مبانی آموزشی
در آموزشگاه، آموزش بافت قالی، تابلوفرش، قالی‌های کامپیوتری، قالی های سنتی، نقشه‌کشی فرش، طراحی فرش، ترمیم و ... از رشته‌هایی است که به علاقمندان حوزه فرش، دانشجویان رشته فرش و افرادی که تمایل دارند در این حوزه فعالیت کنند آموزش می‌دهیم. هنرجویان پس از طی دوره می‌توانند تحت نظر آموزشگاه، مشغول بکارشوند و یا این‌که پس از تهیه لوازم و مواد اولیه برای خودشان اشتغال‌زایی کنند.دوره‌های آموزشی که از سوی اداره ‌میراث فرهنگی و سازمان صنعت، معدن تجارت در روستاهای اطراف برگزار می‌شود به عنوان مدرس شرکت می‌کنم و شرکت‌کنندگان با نیت‌های مختلفی در این کلا‌ها شرکت می‌کنند. سرگرمی و اشتغال‌زایی از اهم اهداف عنوان‌شده‌است. می‌توانند برگزار می‌شود

بیمه‌ای که حمایت نمی‌کند
یکی از مزایایی که پیشتر برای بافندگان فرش در دولت‌های پیشین لحاظ شده‌بود بیمه با شرایطی خاص بود که متاسفانه دیگر بافندگان از آن شرایط نمی‌توانند بهره‌مند شوند.

صادرات راهی که دور نیست
در حال حاضر، از سوی اسپانیا سفارشی به ما داده‌شده‌است که در صورت موافقت و تایید طرح‌ها، امید به ادامه همکاری وجوددارد. این طرح ویژه بوده و تاکنون نمونه‌ای از آن در بازار کار نشده‌است. طراحی کار بر عهده بنده است و کار در حال حاضر در مرحله چله‌کشی است.

.
یکی از مشکلات موجود؛ عدم وجود نمایشگاه یه فروشگاه
به دلیل هزینه‌‌های مترتب بر فروشگاه، متاسفانه فاقد فروشگاه و نمایشگاه هستیم و برای فروش آثارمان با مشکل مواجه هستیم. فروش آثار هم بر مبنای شناخت ادارات از ما صورت می‌گیرد با توجه به هدایایی که ادارات در مناسبت‌های مختلف می‌دهند میزان فروش ما هم متغیرخواهدبود. مهم‌ترین مشکل ما هم همین بخش است عدم وجود فروشگاه ثابت است که بر روی فروش آثار ما تاثیر منفی می‌گذارد. دیگر آن‌که با فراگیرشدن بازار فرش ماشینی رغبت به خرید فرش‌های دست‌بافت با توجه به تفاوت نرخ، نیز کاهش چشمگیری یافته‌است.

Back to Top

Template Design:Dima Group