هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

بازی

جدی‌تر از بازی نداریم!

:: مبینا کلاته عربی 

کودکان با بازی به تجربه و شناخت از دنیای اطراف‌شان می‌رسند. گفته می‌شود بازی برای کودکان بسیار جدی است. آنچنان جدی که از زندگی ما بزرگسالان هم برایشان جدی‌تر است. صحبت‌های کارشناسی روانشناس سیدمحمدمیرعماد را در این خصوص آورده‌ایم تا به میزان اهمیت بازی برای کودکان بیش از پیش پی ببریم.


بازی، نیاز اساسی کودک

یکی از نیاز‌های اساسی برای رشد کودک، بازی کردن است. که در همین مورد رسول‌خدا می‌فرمایند: «شیطنت در کودکی نشانه هوش در بزرگسالی است.»
یک مورد از نیاز‌های اساسی پنج‌گانه، سرگرمی و تفریح است و متاسفانه باید بگویم بازی‌های کودکان بر اساس نیازهای والدین، است نه متناسب با نیازهای خودشان.
در صورتی که کودکان ما بازی نکنند، در بزرگسالی رفتار‌های پر خطری را پیش رو دارند همانند تصادفاتی که هم اکنون داریم. آمار تصادفات، یکی از نشانه‌های هیجان‌های اغناء و ارضاء نشده در دوران کودکی است که در بزرگسالی بروز پیدا می‌کند.
همچنین افرادی که در بزرگسالی، رفتار‌های کودکانه‌ای دارند، نشان‌دهنده این است که فرد در دوران کودکی به خوبی نیاز‌های فردی‌اش ارضاء و اغنا‌ء نشده است. یا در کودکی بسیار در کانون توجه قرار داشته و زمانی که به بزرگسالی رسیدند مورد توجه واقع نشدند، چنین علایمی نشان دهنده این است که در این مرحله تثبیت شده‌اند.

بازی برای بزرگسالان
بازی تنها برای کودکان نیست و بسیاری از مسائل و مشکلات بزرگسالان را هم می‌توان با بازی مرتفع‌کرد. در طرحی که با نام امید در قوه قضائیه اجرا می‌شود، به مدد بازی‌درمانی، میزان افسردگی و استرس شغلی کاهش و امید به زندگی افزایش ‌یافته‌است. در طرح دیگری که برای افراد معتاد برگزار شد هم با اجرای بازی‌هایی در یک حلقه پانزده نفره، سه نفر از آن افراد، موفق به ترک مواد افیونی و بازگشت به زندگی سالم شدند. نکته جالب این‌که با بازی‌درمانی توانستیم زوجی را از تصمیم طلاق، منصرف کنیم که دال بر مهم بودن بازی در زندگی افراد در تمامی سنین است. بسیاری از دلایل ایجاد ناهنجاری و بزه در جامعه هیجانات و شیطنت‌های کودکانه‌ای است که به‌خوبی ارضا و اغنا نشده‌است که می‌طلبد والدین بازی را جدی گرفته و فواید بی‌شمار آن را در زندگی آینده کودکان مهم بشمارند.


والدین آگاهی خود را افزایش دهند
ما گاهی اوقات اصلا بازی نمی‌کنیم و نمی‌دانیم کدام بازی و در چه سنی مفید است که اگر فرزندمان دچار مشکلی شد بتوانیم با بازی او را هدایت کنیم و به همین دلیل والدین بخصوص مادران باید اصول تربیتی را به درستی فرابگیرند.


کمبود امکانات تفریحی و تربیتی در استان
متاسفانه استان سمنان، فاقد امکانات کافی در حوزه تفریح و رفاهی است. بعنوان مثال مکان سرپوشیده‌ای که اعضای خانواده در فصل زمستان بتوانند در کنار یکدیگر به بازی و تفریح بپردازند وجودندارد.


بازی مختص کودکان نیست
بازی برای همه سنین از کودکی تا کهنسالی است. فقط در نوع بازی تغییری صورت می‌گیرد و بازی در زندگی ضروری است. اگر بازی را از زندگی منها کنیم در تربیت کودک اختلال ایجاد می‌شود. می‌شود. اگر نوجوانان از زندگی بازی را کم کنند دچار بحران هویت و زوجین دچار تعارض، افراد میانسال دچار فرسودگی و سالمندان‌ دچار کاهش امید به زندگی می‌شوند. حذف بازی از زندگی افسردگی را در جامعه اپیدمی خواهدکرد.

چرا شاداب نیستیم؟!
ایران یکصد و چهل و ششمین کشور از منظر افسردگی است. یکی از دلایل ایجاد افسردگی حذف بازی از زندگی‌هایمان است. محدودیت‌هایی که بانوان دارند ایجاد می‌کند که مکان‌های تفریحی و رفاهی بیشتری برایشان احداث شود. نبود امکانات تفریحی چالش‌ها و بحران‌هایی را ایجادمی‌کند که بروز رفتارهای پرخطر در جامعه، از نشانه‌های این مشکل‌است.
فراگیرشدن بازی‌های پرخطر همچون کلش‌آف‌کلنز و نهنگ آبی نشات گرفته از حذف بازی‌های جذاب است که نوجوانان و جوانان را به سمت جذابیت‌های مجازی سوق می‌دهد.

Back to Top

Template Design:Dima Group