هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

nanva Small

یارانه نان در لایحه بودجه 97 به یک‌سوم تقلیل پیدا کرد!
رئیس اتحادیه نانوایان: سیاست‌های دولت در جهـت نابـودی صنف نانوایـان اسـت!
رجبعلی جعفریان: بر اساس سیاست‌های دولت 20 درصد از نانوایی‌های کشور باید به صورت آزادپز فعالیت کنند و تمامی نانوایی‌های سنگکی سمنان در زمره این 20 درصد قرار گرفته‌اند!


سمنان امروز- در روز یکشنبه لایحه بودجه 97 توسط رئیس‌جمهور به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد. نگاهی به لایحه بودجه نشان می‌دهد که دولت 3 هزار و 300 میلیارد تومان به عنوان یارانه نان درنظر گرفته است؛ این در حالی است که در لایحه بودجه 96، این رقم 8 هزار و 200 میلیارد تومان بود و افزون بر آن قرار بود 2 هزار و 300 میلیارد تومان هم به عنوان یارانه نقدی برای این کالای اساسی به مردم پرداخت شود که با این حساب مجموع یارانه نان در سال گذشته به 10 هزار و 500 میلیارد تومان می‌رسید. این یعنی یارانه نان در سال 97 نسبت به سال 96 به یک‌سوم کاهش پیدا کرده‌است!

در سال گذشته افزون بر مبالغ فوق، یک‌هزار و 138 میلیارد تومان یارانه به بخش کشاورزی تعلق یافته بود که 92 درصد از آن برای نان درنظر گرفته‌شده‌بود. در روز بیست و چهارم فروردین‌ماه سال جاری، قاسم زراعتکار، مدیرعامل اتحادیه نانوایی‌های سنتی کشور در گفتگو با خبرگزاری ایرنا اعلام کرده بود که 80 درصد از نانوایی‌های کشور یارانه می‌گیرند.
زراعتکار تصریح کرده بود که:«هر واحد نانوایی یارانه‌بگیر از شرکت غله و بازرگانی 400 کیلوگرم سهمیه آرد دریافت‌می‌کند.» بر این اساس بدیهی است که قیمت نان در نانوایی‌های سنتی که همگی از یارانه آرد استفاده می‌کنند باید برابر تعرفه‌های اعلام شده باشد. در روز یکم آذرماه به طور رسمی اعلام شد که قیمت نان سنگک با 15 درصد افزایش، از 800 تومان به 920 تومان در هر عدد می‌رسد.
در حالی که یک روز پیش از اِعمال این افزایش 15 درصدی، قاسم زراعتکار از قطعی بودن این افزایش قیمت سخن گفته بود؛ کمتر از یک هفته بعد، یعنی در پنجم آذرماه افزایش قیمت نان به دلیل آنچه که کم‌فروشی نانوایان عنوان شد، تا اطلاع ثانوی متوقف شد. با این حساب قیمت نان سنگک باید بر اساس تعرفه‌ها همان 800 تومان باقی می‌ماند. اما نکته جالب اینجاست که نان سنگک در سمنان پیش و پس از گرانی، حدود 50 درصد گران‌تر از تعرفه‌ها به مردم عرضه می‌شود.

چرا آرد یارانه‌ای به نانوایی‌های سنگکی سمنان تعلق نمی‌گیرد؟
با این حساب پرسشی که در اذهان عمومی به وجود آمده این است که سهم نانوایی‌های سنگکی سمنان از یارانه آرد دقیقا چه می‌شود؟ چرا نانوایی‌های سنگکی دیگر شهرهای کشور از آرد یارانه‌ای بهره‌مند هستند اما این یارانه به مرکز استان تعلق نمی‌گیرد؟ پاسخ این پرسش‌ها را از رجبعلی جعفریان، رئیس اتحادیه نانوایان سمنان جویا شده‌ایم.

جعفریان: تمامی واحدهای سنگکی سمنان آزادپز هستند
جعفریان دلیل بیشتر بودن قیمت نان سنگک در سمنان به نسبت دیگر شهرها را به دلیل آزادپز بودن تمامی واحدهای نان سنگکی در این شهر عنوان کرده و می گوید:«اخیرا اعطای مجوز به واحدهای نانوایی سنتی ممنوع شده است و هرکس که قصد راه‌اندازی نانوایی داشته باشد باید به صورت آزادپز فعالیت کند. 
این تصمیم پیرو سیاست‌های پیشین دولت مبنی بر فعالیت آزادپز 20 درصد از نانوایی‌های کشور اتخاذ شده و تمامی نانوایی‌های سنگکی سمنان در زمره این 20 درصد قرار گرفته‌اند! در حال حاضر 30 درصد از نانوایی‌های سمنان آزادپز هستند و 70 درصد، آرد دولتی دریافت می‌کنند. نانوایی‌های آزادپز بر اساس ارزیابی هزینه‌ها و درآمدها خودشان قیمت نان را تعیین می‌کنند.»
وی کاهش چشمگیر ارقام مربوط به یارانه نان در لایحه بودجه 97 را اقدامی در راستای آزادسازی قیمت گندم و آرد می‌داند و می‌گوید طبیعی است که دولت قصد داشته باشد به میزان گسترش فعالیت نانوایی‌های آزادپز، ارقام مربوط به یارانه را در بودجه کشور کاهش دهد.
رئیس اتحادیه نانوایان سمنان، اعلام کم‌فروشی نانوایان به عنوان دلیل توقف افزایش قیمت نان را ناشی از «سیاسی کاری» برخی از مسئولین می‌داند و تصریح می‌کند:«دولت توپ را به زمین نانوایان می‌اندازد در حالی که در مجموعه دولت یک کارشناس آرد و نان وجود ندارد. آن‌ها می‌خواهند با سیاسی‌کاری سیاست‌های خود را اعمال کنند و متأسفانه تقصیرها را به گردن نانواها می‌اندازند! دو سال قبل قیمت نان را با هدف حمایت از نانوایان افزایش دادند اما قیمت آرد با درصد بالاتری از قیمت نان افزایش پیدا کرد! متأسفانه کم‌فروشی هم از جمله دروغ‌هایی است که دولت در این حوزه می‌گوید.»

هیچ یک از بخشنامه‌های دولت در حوزه نان کارشناسی شده نیست
جعفریان هرچند بیان این حرف‌ها را بی‌فایده می‌داند و معتقد است که مسئولان به این سخنان گوش نمی‌دهند، با این حال تأکید می‌کند:«سیاست‌های غلط دولت، دقیقا و عملا در جهت نابودی صنف نانوایان است. هیچ یک از بخشنامه‌های دولت در این حوزه کارشناسی شده نیست و مبنای درستی ندارد و به همین خاطر این بخشنامه‌ها دائما تغییر می‌کنند. از طرفی امنیت شغلی نانوایان هرروز کم‌تر و کم‌تر می‌شود.»
وی در پاسخ به ابراز امیدواری خبرنگار ما برای بهبود شرایط می‌گوید:«ما به این دولت هیچ امیدی نداریم. من از بیان این واقعیت‌ها واهمه‌ای ندارم و معتقدم سیاست‌های دولت در حوزه نان دقیقا در تقابل با منافع مردم است.»
سمنان امروز قضاوت درباره مطالب عنوان شده را به خوانندگان واگذار می‌کند.

Back to Top

Template Design:Dima Group