هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

111 Small

طرح تشدید بازرسی در شب یلدا  اجرایی می‌شود

به پایان فصل پاییز و فرارسیدن شب یلدا چند روزی بیشتر باقی مانده‌است. 

شب یلدا یکی از جشن‌های ملی است که آئین‌های خاص خود را دارد و طبق آداب و رسوم، شب‌نشینی و چیدن سفره یلدا با انواع خوراکی‌هایی که هرکدام سبقه‌ای دارند در این شب در بسیاری از خانواده‌ها اجرامی‌شود.

 

با توجه به حجم بالای خرید شهروندان، ضرورت کنترل و نظارت بر اصناف دوچندان می‌شود. به منظور تنظیم بازار، 26 آذرماه جلسه ستاد تنظیم بازار با رویکرد نظارت بر واحدهای صنفی مرتبط با کالاهای یلدا تشکیل‌شد.

 

نظارت بر سه صنف، تشدید می‌شود
رئیس اتاق اصناف شهرستان سمنان با بیان این‌که مصوبات این جلسه بیشتر معطوف به نظارت بر واحدهای فروش بود، گفت: طرح تشدید بازرسی شب یلدا از روز یکشنبه تا جمعه صبح با گشت 14گروه ویژه بازرسی در سطح شهر سمنان اجرایی می‌شود. علی‌اکبر صیادجو افزود: در طرح تشدید بازرسی شب یلدا، نظارت بر صنوف قنادان، آجیل و خشکبار، صنف میوه و تره‌بار و نیز فروش مواد پروتئینی برای رضایت بیشتر شهروندان شدت می‌گیرد.
صیادجو تصریح‌کرد: نظارت‌ها در این حوزه، بر اساس تطبیق فاکتورهای خرید و میزان سودی که مراجع مربوطه اعلام کرده‌اند، صورت می‌گیرد.
وی با بیان این‌که در روزهای منتهی به شب یلدا هیچ‌گونه چشم‌پوشی نسبت به واحدهای متخلف صورت نخواهدگرفت، از تنظیم گزارشات تخلف به فوریت و ارجاع به سازمان تعزیرات حکومتی خبرداد.
رئیس اتاق اصناف شهرستان سمنان افزود: واحدهای نظارت در طول سال فعال هستند اما در روزهای خاص سال این واحدها به صورت گشت‌های مشترک، در واحدهایی که بیشترین مراجعات را دارند کار می‌کنند. وی از تمامی شهروندان خواست در صورت مواجهه با هرگونه گران‌فروشی و یا تخلف دیگر موارد را به شماره‌های 33452101 و 102 33452 و 33452109 اعلام کنند.

 


بازار پرتلاطم میوه!
میوه یکی از اقلام اصلی سفره یلدا است که به نظر برخی از شهروندان قیمت بالای انواع میوه موجب شده تا نتوانند نسبت به خرید آن اقدام‌کنند. مسئولین هم از اشباع میوه در بازار و عدم افزایش قیمت‌ها خبر می‌دهند. رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار شهرستان سمنان با بیان این‌که نوسان قیمت در برخی از اقلام میوه تا شب یلدا، قابل پیش‌بینی است، گفت: هندوانه، خربزه، خرمالو و خیار از اقلام پرمصرف شب یلدا است که با توجه به پایان فصل برخی از این میوه‌ها و یا عدم در دسترس بودن آن‌ها، امکان افزایش تا هزار تومانی نرخ آنها وجوددارد.
علی اصغری نرخ فروش هندوانه سفید در مراکز میوه‌فروشی سطح شهر را از 1500 تا 2000 تومان و نوع دیگر هندوانه را از 1000 تا 1200 اعلام‌کرد.
وی نرخ فروش خربزه ایوانکی را در بازه 4000 تا 5000تومان دانست و گفت: پرتقال و سیب درختی و گوجه‌فرنگی هم نوسان قیمتی چندانی نداشته و از آنجا که به میزان مورد نیاز وجود دارد حداکثر به میزان دویست تومان افزایش قیمت خواهندداشت.
اصغری افزود: اگر در تمام سطح شهر، اقلام به میزان مورد نیاز وجود داشته‌باشد، شاهد افزایش چشمگیر نرخ میوه‌ها نخواهیم‌بود و شهروندان برای تامین مایحتاج این شب مجبور نمی‌شوند مبالغ زیادی هزینه کنند.
وی با یادآوری بازار یلدای گذشته و میزان زیاد هندوانه‌ای که در سطح مراکز فروش پس از یلدا بر جای مانده بود، گفت: در سال جاری میزان هندوانه‌ای که فروشندگان مراکز میوه و تره‌بار شهر سمنان، خریداری کرده‌اند کمتر از سال گذشته‌است تا فروشندگان در این خصوص متضرر نشوند. در صورت اقبال بیشتر شهروندان هم امکان افزایش نرخ هندوانه پیش‌بینی می‌شود. اصغری دیگر عامل افزایش نرخ اقلام ویژه شب یلدا، همچون هندوانه را تاثیرگذاری بازار میوه تهران دانست و افزود: در صورت افزایش نرخ در بازار تهران، در مراکز فروش سمنان هم متاثر از آن نوسانات، قیمت‌گذاری‌ها تغییر می‌کند.
رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار شهرستان سمنان یکی دیگر از دلایل افزایش نرخ اقلام میوه در شب‌های پایانی پاییز را اقدام به خرید میوه در بیشتر خانوارها عنوان‌کرد و افزود: در دیگر روزها، با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه برخی توانایی خرید میوه را ندارند اما در مناسبت‌های ملی با توجه به رسومی که رایج‌است بیشتر خانوارها، به میزان قابل توجهی خرید میوه را در سبد غذایی خود دارند که این عامل کمی بازار را دچار تلاطم می‌کند. اصغری فروشندگانی که با فاکتورسازی سعی در گران‌فروشی و سوء‌استفاده از شرایط بازار دارند را درصد ناچیزی از فروشندگان سطح شهر سمنان دانست و گفت: بیشتر فروشندگان در این صنف، دارای وجدان بالایی بوده و به تعرفه‌ها پایبند هستند.آجیل و خشکبار بر سفره یلدا
انواع آجیل، خشکبار و شیرینی هم جزو خوراکی‌های لوکسی است که این روزها، طرفداران خاص خود را دارد.
رئیس اتحادیه قنادان و آجیل و خشکبار سمنان هم در تشریح نرخ اقلام پرمصرف شب یلدا گفت: به نسبت سال گذشته شاهد افزایش حدود 5درصدی انواع آجیل و خشکبار هستیم و این اقلام افزایش چندانی نداشته‌اند.
نورالله خانه‌زر قیمت یک کیلو آجیل یلدا را 45هزارتومان، انجیر خشک 30هزارتومان و برگه قیصی را30هزارتومان عنوان‌کرد.
انواع شیرینی هم جایگاه خاصی بر سفره یلدا دارند. خانه‌زر گفت: قیمت شیرینی دانمارکی 14500تومان و انواع شیرینی خشک از 14هزارتومان تا 20هزارتومان و شرینی تر به قیمت حداقل 18500تومان است.

Back to Top

Template Design:Dima Group