هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

Z5jY0

نگذارید کودک‌تان طرد شود!
راهکارهایی برای تشخیص شیطنت از بیش‌فعالی

::مبینا کلاته‌عربی
از در و دیوار بالا می‌رود، آن‌چنان انرژی زیادی در او نهفته که به هیچ ترفندی نمی‌توان دمی او را یک‌جا نشاند. یکی او را بیش‌فعال خطاب می‌کند و دیگری می‌گوید بچه‌است و شیطان، می‌گوید اگر این شیطنت‌ها نباشد کودکی معنا ندارد و نمی‌توان انتظار داشت کودک همچون بزرگسالان، رفتارکند. شیطنت و بیش‌فعالی تفاوت‌هایی ‌دارد که برخی از والدین نمی‌توانند مرز بین این دو را تشخیص دهند. از آن‌جا که بیش‌فعالی مشکلاتی را برای کودک و نیز مراحل بعدی زندگی ایجاد می‌کند بهتر است والدین تفاوت‌ها را بدانند تا بتوانند اقدامات لازم را در زمان مناسب انجام‌دهند. سیدمحمدمیرعماد که کارشناس روانشناسی است توضیحاتی در این زمینه داده‌اند که شما را به خواندن آن دعوت می‌کنم:

 

نشانه‌های بیش‌فعالی
بیش‌فعالی اختلالی است که کودکان دچار آن می‌شوند و دلایل ایجاد این معضل ژنتیک و زیست‌شناختی‌ است. کودکان بیش‌فعال، فزون‌کنش بوده و فعالیت‌های غیر طبیعی دارند به‌گونه‌ای که توانایی یک‌جا‌نشینی را نداشته و دائما باید فعالیت داشته باشند. این افراد از عدم تمرکز رنج برده و توانایی حل مسئله هم ندارند. کودکانی که دچار فزون‌کنشی بوده و از کاستی توجه رنج می‌برند گاهی دست به رفتار‌های پر‌خطری می‌زنند که باعث آسیب جسمی‌شان می‌شود. بروز چنین رفتارهایی گاه با آگاهی بوده و گاه ناخواسته است. آنچه والدین باید بدانند این است که در صورت عدم معالجه این مشکل، کودک در بزرگسالی از سوی جامعه پذیرفته نمی‌شود و متاسفانه به مرور زمان در جامعه مورد طرد واقع می‌شود.

 

چه رفتارهایی از شیطنت حکایت می‌کند
به روایتی از حضرت رسول اکرم(ص):«شیطنت، نشانه هوش در بزرگسالی است.» کودک شیطان، کار‌هایی که انجام می‌دهد در اختیارخودش است. اما به اقتضای سنی و به جهت ایجاد شور و شعف و شادابی، فعالیت‌هایی انجام می‌دهد که به شیطنت تعبیر می‌شود. چنین کودکی در تمرکز مشکلی نداشته و در انجام بازی‌هایی همچون ماز که نیازمند تمرکز است دچار مشکل نمی‌شود. همچنین چنین کودکی در بازی‌ها و فعالیت‌هایش، به خود آسیب نمی‌رساند.

 

بازی‌هایی از جنس رایانه
متاسفانه با تغییر سبک زندگی، نوع بازی و فعالیت کودکان نیز متفاوت با نسل گذشته شده‌است و به جای آن که در بازی‌هایشان فعالیت و جنبش داشته باشند به بازی‌هایی که کم‌تحرک بوده همچون بازی‌های رایانه‌ای و پلی‌استیشن می‌پردازند. البته چنین بازی‌هایی به اقتضای سبک جدید زندگی آپارتمانی ترجیح داده شده‌است. نکته مهم و قابل توجه برای والدین این است که با کاستن از بازی‌های حرکتی و شیطنت‌های کودکان از هوش هیجانی کودکان هم کاهش می‌یابد.

 

بیش‌فعالی درمان دارد؟
با ویژگی‌هایی که برای کودکان بیش‌فعال برشمردیم والدین باید نسبت به بروز چنین نشانه‌هایی در فرزند خود حساس شوند. اگر فرزند شما با داشتن چنین ویژگی‌هایی دچار بیش‌فعالی است توصیه می‌شود فرزندتان را نزد روان‌پزشک برده تا روند درمان هرچه سریع‌تر آغازشود. تجویز قرص ریتالین به کودکان بیش‌فعال یکی از روش‌های درمانی است و موجبات آرامش چنین کودکانی را فراهم می‌سازد و والدین در این خصوص نباید نگرانی داشته‌باشند چراکه این دارو باعث وابستگی کودک نمی‌شود پس توصیه موکد این است خودسرانه و به دلایل واهی درمان را متوقف نسازند. 
انجام ورزش بخصوص شنا و نیز بازی‌هایی که نیازمند تمرکز است همچون رنگ‌آمیزی تصاویری که دارای جزئیات است موجب می‌شود تا به مرور این افراد بتوانند تمرکز و دقت خود را افزایش داده و به حد استاندارد برسانند. 
در پایان به والدین توصیه می‌شود نشانه‌ها را در فرزند خود جدی بگیرند و از نظرات راه‌گشا کارشناسان مربوطه در این خصوص بهره‌مند شوند تا کودکانشان در سنین بزرگسالی با مشکلی مواجه نشوند.

Back to Top

Template Design:Dima Group