هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

آب

آمارهای متناقض از میزان هدررفت آب در دستگاه‌‌های تصفیه آب
دستگاه‌های پیشرفته‌ای که به هدررفت آب می‌انجامد
سمنان امروز، استفاده از پساب دستگاه‌های تصفیه را بررسی می‌کند

این روزها دستگاه‌های تصفیه آب در بسیاری از منازل جایگاه ویژه‌ای دارند چراکه طعم آب شرب سمنان به مذاق بسیاری از افراد خوشایند نبوده و ترجیح بر این است که پس از تصفیه، آب به مصرف برسد. مراکز فروش آب تصفیه هم با توجه به عدم گوارایی آب لوله‌کشی منطقه، مشتریان بسیاری دارند. 

 

اعداد و ارقام متفاوتی که برای هدررفت آب عنوان می‌شود
آنچه در این میان مهم می‌نماید میزان هدررفتی است که از تصفیه آب، به فاضلاب‌ها گسیل می‌شود. البته آمارها در این خصوص بسیار متفاوت بوده و گزارشات در این خصوص از هدررفت 5 به 1 تا 25درصد خبرمی‌دهد. از آن‌سو، پدیده خشکسالی در کشور خشک و نیمه خشک ایران، موجب شده‌است تا با مشکل کم‌آبی مواجه شویم. 
سیستم‌های فرسوده انتقال آب، شیوه‌های سنتی آبیاری در اراضی کشاورزی، عدم فرهنگ‌سازی استفاده بهینه از آب شرب از دلایلی است که موجب می‌شود تا میزان قابل توجهی از آب هدر رود.
با رواج دستگاه‌های تصفیه آب خانگی و صنعتی یکی از ایرادات وارد بر آن، میزان هدررفت آب از دستگاه‌های تصفیه است که به زعم بسیاری از کارشناسان، از میزان آب تولیدی فراتر بوده و باید تدبیری در این خصوص اندیشید.

 

مراکز فروش، ماهیانه دو میلیون لیتر آب هدرمی‌دهند
در حال حاضر پانزده مرکز فروش آب تصفیه در سطح شهر سمنان فعال بوده که از سوی صاحبین این مراکز میزان هدررفت آب در هر مرکز، روزانه بین 3000 تا 5000 لیتر عنوان شده‌است. تفاوت این ارقام به علت میزان متفاوت تصفیه آب در مراکز گوناگون است. با توجه به فعالیت شبانه‌روزی برخی از این مراکز و نیز متوسط هدررفتی که ذکرشد، میزان پساب ماهانه این واحدها بیش از یک میلیون و هفتصد هزار لیتر پیش‌بینی می‌شود. با توجه به سرانه مصرف آب در ایران این میزان هدررفت آب تنها در مراکز فروش آب تصفیه در سطح شهر، مصرف آب بیش از یازده هزار و سیصد نفر را در طی یک روز تامین می‌کند. هرچند سرانه مصرف آب در ایران از استانداردهای جهانی بالاتر است. مضاف بر این‌که در کنار این مراکز بسیاری از منازل به دستگاه‌های تصفیه آب مجهز هستند که آن‌ها نیز میزان متنابهی هدررفت آب دارند.

 

مشکل کم‌آبی و نبود فضای سبز
از آن‌سو یکی از دلایلی که برای عدم وجود فضای سبز در شهرک‌های نسبتا جدیدالاحداث مسکن مهر عنوان می‌شود، ناکافی بودن آب خام برای آبیاری است. همچنین عنوان می‌شود کمبود آب، باعث می‌شود تا امکان کاشت انواع گونه‌های گیاهی در سطح شهر فراهم نبوده و گونه‌های محدودی که با آب کم سازگار هستند کاشت‌شود. 
برای تامین آب لازم برای فضای سبز افزایش بهره‌برداری از آب‌های زیرزمینی، استفاده از پساب مهدیشهر و طرح توسعه شبکه آب خام از شیوه‌هایی است که در دستور کار سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری سمنان قرارگرفته‌است. 
به گفته سرپرست سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری سمنان، آبیاری فضای سبز با توجه به انواع گونه‌های گیاهی متفاوت بوده و به طور متوسط هرمتر مربع به 12 لیتر آب در روز نیازدارد. 
با این میزان هدررفت امکان احداث 500 متر فضای سبز وجوددارد کما اینکه با کاشت انواع گونه‌هایی که به میزان کمتری آب نیازاست می توان بر متراژ ایجاد فضای سبز افزود. 
از آنجا که منابع آب زیرزمینی با خشکسالی‌های این سال‌ها به مخاطره افتاده‌است، آنچه مهم است استفاده کم‌تر از آب‌های زیرزمینی است. بهره‌برداری از آب‌های سطحی، جلوگیری از هدررفت آب با شیوه‌های نوین آبیاری از شیوه‌هایی است که مدیران مربوطه در دستور کار خود قرار داده‌اند. استفاده از پساب‌های تصفیه آب هم یکی از راه‌کارهایی است که قابلیت اجرایی داشته و همت مسئولین را می‌طلبد.

 

پسابی که مضر است
سرپرست سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری سمنان با بیان اینکه پساب دستگاه‌های تصفیه آب، دارای املاحی است که برای گونه‌های درختی و درختچه‌ای مضر است، گفت: استفاده از این پساب به‌طور مستقیم برای آبیاری فضای سبز امکان‌پذیرنیست. 
سیدمحمدقاسمی انتقال مستقیم این آب‌ها را برای آبیاری فضای سبز پس از انجام آزمایش‌ها منتفی دانست. 
قاسمی در تشریح مطالعات و پیگیری‌های متعدد در خصوص چگونگی بهره‌برداری از این پساب‌ها بیان‌کرد: در صورتی‌که این پساب‌ها چند ساعت در مخزنی مانده و املاح آن ته‌نشین شود، امکان استفاده از آن فراهم‌خواهدشد. 
وی استفاده از پساب‌های دستگاه‌ تصفیه آب خانگی را برای این سازمان غیر اقتصادی خواند و تصریح‌کرد: ایجاد زیرساخت‌ها و انشعاباتی که پساب‌ها را به یک مرکز هدایت‌کند صرفه اقتصادی نداشته و شهروندان با درایت خود می‌توانند با مصارف مختلف از هدررفت این پساب‌ها جلوگیری‌کنند.

 

سازمان فضای سبز آماده همکاری
قاسمی با ابراز آمادگی از همکاری با مراکز فروش آب تصفیه در سطح شهر، گفت: با توجه به میزان هدررفت آب در این مراکز، برای بهره‌گرفتن از این پساب‌ها در صورت اعلام آمادگی مسئولین مربوطه، امکان مستقرکردن سیستم پمپاژ از سوی این سازمان در آن واحدها وجوددارد. 
سرپرست سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری سمنان یکی از مشکلات این کار را متمرکزسازی این آب‌ها برای بهره‌برداری در حوزه فضای سبز دانست و ابرازداشت: با توجه به پراکندگی این مراکز در سطح شهر، تمرکز این مقدار آب در یک نقطه و برنامه‌ریزی برای این میزان آب، ممکن نبوده و با توجه به سازوکارهایی که برای انتقال آب خام تعریف شده‌است، چنین امری غیر قابل اجراست.
سیدمحمدقاسمی در همین خصوص گفت: یکی از راهکارها تعبیه یک تانکر در نزدیکی مرکز فروش آب تصفیه برای ذخیره‌سازی پساب است، چراکه فضای سبز حوالی این مراکز به گونه‌ای است که نمی‌توان به شکل ثقلی این آب‌ها را برای آبیاری به آنجا هدایت کرد و نیاز به دستگاه پمپاژ وجوددارد.
قاسمی با بیان این‌که استفاده از این پساب‌ها به زیرساخت مناسب و هزینه‌کرد نیازمند است،تصریح کرد: این سازمان آماده همکاری با این مراکز بوده و از این امر استقبال می‌کند. 
وی افزود: از آنجا که این پساب‌ها دارای املاحی است که از سوی دانشگاه علوم پزشکی رهاسازی آن در معابر عمومی، ممنوع شده است، صاحبان این مراکز را بر آن داشته است تا برای برون‌رفت از این مشکل، ترتیبی اتخاذکنند.
قاسمی یادآورشد: سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری سمنان آمادگی دارد تا با همکاری با مراکز فروش آب تصفیه در سطح شهر سمنان، بهترین بهره‌برداری از پساب حاصل از تصفیه آب، انجام‌شود. 
وی ابراز داشت: مشکلاتی برای اجرایی شدن این طرح وجوددارد که همکاری دوجانبه می‌طلبد و پیشنهاد می‌شود تا صاحبان این مراکز با مراجعه حضوری به سازمان، اقدامی در این راستا انجام دهند.

 

نیازی به تصفیه نیست
معاون بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب شهری استان سمنان میزان هدررفت آب در دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی و خانگی RO، را بین 25 تا 30 درصد عنوان کرد و گفت: این میزان آب با EC بالا وارد فاضلاب‌ها می‌شود.
نادر قدس با بیان اینکه تصفیه آب تنها به منظور بهترشدن طعم آب بوده و آب لوله‌کشی در سطح استان، دارای استانداردهای لازم برای آب شرب است، تصریح کرد: مبادرت به تصفیه آب تنها به علت گوارایی آب صورت می‌گیرد. 
وی EC پساب‌های حاصل از تصفیه آب را 8000 تا 12000 دانست که چنین آبی تنها برای آبیاری برخی از گونه‌های گیاهی همچون درخت پسته و یا آب نماهای فضاهای شهری مورد استفاده قرارخواهدگرفت. 
ECهمان هدایت الکتریکی آب است که میزان املاح هادی موجود در اآب است. واحد هدایت الکتریکی با EC نشان داده می‌شود.

 

آب‌های تصفیه، سلامتی را به مخاطره می‌اندازد
وی افزود: در صورتی‌که طی زمان مشخص فیلترهای دستگاه‌های تصفیه آب تعویض نشوند و یا نکات بهداشتی مرتبط همچون کلرزنی پس از تصفیه آب انجام نشود احتمال آلودگی آب تصفیه را افزایش خواهدداد که سلامتی شهروندان را به مخاطره خواهدانداخت. 
نادر قدس تصریح کرد: از آنجا که اطمینان از سلامت آب در خروجی دستگاه‌های تصفیه آب چه در مراکز فروش آب تصفیه چه در دستگاه‌های خانگی به میزان اطمینان موجود از سلامت آب لوله‌کشی، وجودندارد استفاده از چنین دستگاه‌هایی و یا خرید آب تصفیه از مراکز یادشده، توصیه نمی‌شود. 
وی یادآورشد: عدم رعایت نکات بهداشتی و نیز عدم رسیدگی به موقع به دستگاه‌های تصفیه آب موجب آلوده شدن آب می‌شود که تاکنون چند مورد فروش آب آلوده از مراکز فروش آب تصفیه در سطح شهر گزارش شده است. 
قدس ابراز داشت: حتی برای واردشدن پساب حاصل از تصفیه آب به فاضلاب هم باید نکاتی را رعایت کرد. وی در تشریح این نکات، گفت: باید فاصله هوایی استاندارد بین لوله تخلیه پساب و چاه فاضلاب رعایت شود تا گازهای چاه فاضلاب به لوله‌ها و فیلترهای دستگاه‌های آب واردنشده و موجب آلودگی میکروبی دستگاه و به تبع آن، آب تصفیه شده نشود.

 

آب سمنان، شیرین می‌شود
قدس انتقال آب از چهار حلقه چاه آب در منطقه سوکان را از برنامه‌های پیش روی اداره آب و فاضلاب استان سمنان دانست که در صورت تامین بودجه‌های لازم،کیفیت و گوارایی آب شرب سمنان افزایش خواهدیافت.
وی به شهروندان توصیه کرد در صورتی‌که علاقمند به استفاده از آب گوارا هستند، آب‌های بسته‌بندی که تاریخ تولید و انقضا دارند را خریداری کرده و از استفاده از آب‌های تصفیه شده پرهیزکنند. 
قدس اظهارداشت: در صورتی‌که آب تصفیه شده از مراکز معتبری که پس از تصفیه آب، مبادرت به کلرزنی میکنند خریداری می‌شود تا سه روز امکان استفاده از آن وجوددارد و در صورت عدم کلرزنی بهتر است همان روز آب استفاده شود.
قدس نظارت بهداشتی به این مراکز را از وظایف دانشگاه علوم پزشکی عنوان کرد و افزود: سلامت شهروندان یکی از دغدغه‌های این سازمان است و به همین دلیل آزمایش از نمونه‌های آب تصفیه مراکز سطح شهر، به صورت دوره‌ای انجام و نتایج به دانشگاه علوم پزشکی ارائه می‌شود.

 

اسراف در دستگاه‌های تصفیه خانگی و راهکارها
هدررفت آب در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی هم یکی از مسائلی است که بسیاری از کارشناسان را در این خصوص به فکر واداشته‌است. برخی از شهروندان هم با ایده‌هایی همچون استفاده از این پساب در فلاش‌تانک یا شستشوی لباس، سعی در کاهش میزان هدررفت آب دارند. 
البته به زعم برخی از کارشناسان دستگاه‌های تصفیه آب خانگی در صورتی‌که در وضعیت سالم بوده و دچار خرابی نباشند میزان هدررفت آب، به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

Back to Top

Template Design:Dima Group