هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

IMG 0527 Small

درباره هزینه‌های اداره شهر و نحوه محاسبه عوارض نوسازی به مردم اطلاع رسانی کنید!

عضو شورای اسلامی شهر سمنان: به نهادهای ذیربط به طور جدی اعتراض کرده‌ایم

سمنان امروز- امسال پس از آن که فیش‌های عوارض نوسازی توسط عوامل شهرداری‌ها در میان شهروندان توزیع‌شد، بسیاری از مردم از افزایش چشمگیر ارقام مندرج در این فیش‌ها متعجب‌شدند. مردم در ابتدا انگشت اتهام را به سوی مجموعه مدیریت شهری نشانه رفتند اما تنها مجموعه مدیریت شهری نیست که در افزایش ارقام مذکور دخالت دارد. 

 

جالب است بدانید که بر اساس ماده 64 قانون مالیات‌های مستقیم، تعیین ارزش معاملاتی منطقه‌ای املاک بر عهده «کمیسیون تقویم» است. این کمیسیون در شهرهایی غیر از پایتخت با حضور مدیران کل یا روسای ادارات امور مالیاتی، راه و شهرسازی، جهاد‌کشاورزی و ثبت اسناد و املاک و یا نمایندگان آن‌ها و نماینده شورای‌اسلامی شهر تشکیل می‌شود.
این کمیسیون باید شاخص ارزش معاملاتی املاک را معادل 2 درصد میانگین قیمت‌های روز منطقه با لحاظ ملاک‌های زیر تعیین کند، این شاخص هر سال به میزان 2 واحد درصد افزایش می‌باید تا زمانی که ارزش معاملاتی هر منطقه به 20 درصد میانگین قیمت‌های روز املاک برسد. برای این رشد پلکانی تا 20 درصد، بازه 10 ساله‌ای در قانون پیش‌بینی شده‌بود یعنی اگر به طور مثال ارزش ملک در نقطه‌ای از شهر، 500 هزار تومان باشد، قیمت منطقه‌ای آن می‌بایست پس از ده سال به 20 درصد این مبلغ می‌رسید.
اما عدم توجه به «افزایش پلکانی» سبب شد که در سال‌های گذشته در این افزایش تفریط صورت بگیرد و امسال تلاش شود تا تفریط‌های سال‌های گذشته جبران شود! از طرفی عوارض نوسازی بر اساس قوانین کشوری، ضریبی از ارزش منطقه‌ای املاک است و افزایش ناگهانی در شاخص‌های ارزش معاملاتی املاک، سبب رشد 3 تا 6 برابری عوارض نوسازی شهرداری شده است!
راه حل از نگاه برخی از مسئولان، اصلاح قانون و گسترش بازه 10 ساله برای افزایش پلکانی ارزش منطقه‌ای املاک است.

 

مردم هنوز شهرداری را مقصرِ افزایش نرخ عوارض می‌دانند!
ما برای اطلاع از دیدگاه‌های شهروندان در این خصوص به میان آن‌ها رفتیم. بسیاری از مردم بر این باورند که در شرایط دشوار اقتصادی، افزایش عوارض نوسازی برای آن‌ها مشکل ایجاد می‌کند. 
آن‌ها اغلب شهرداری را مقصر افزایش نرخ عوارض نوسازی می‌دانستند! این امر نشان می‌دهد که به رغم تلاش مسئولان برای «توضیح»، شهروندان چنان که باید و شاید از سازوکار تعیین این ارقام مطلع نیستند.
وقتی برای عده‌ای از شهروندان سازوکار مذکور را توضیح می‌دهیم آن‌ها باز هم می‌گویند که شهرداری نباید پیش از توجیه افکار عمومی نسبت به افزایش نرخ عوارض نوسازی اقدام کند. این مساله‌ای است که البته در دیگر شهرهای ایران نیز وجود دارد. کما این که دو سه سال قبل یکی از اعضای شورای اسلامی شیراز از شهرداری خواسته بود تا همان‌گونه که در ارتباط پروژه‌های شهری اطلاع‌رسانی می‌کند، در ارتباط هزینه‌های اداره شهر و نحوه محاسبه عوارض نوسازی نیز به مردم اطلاع‌رسانی‌کند.
نکته مهم البته اینجاست که ظاهرا بخشنامه‌های دولت پیشین مبنی بر افزایش پلکانی مبالغ مذکور از بیش از 10 سال قبل، چنان که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفته است؛ اکنون پرسش اصلی این است که چرا مردم باید به یک‌باره تاوان این بی‌توجهی را بدهند؟

 

نظری: به نهادهای ذیربط به صورت جدی اعتراض کرده‌ایم
خبرنگار ما در این ارتباط، دیدگاه مجید نظری، عضو شورای اسلامی شهر سمنان را نیز جویا شده است. دیدگاه نظری را در این ارتباط می‌خوانیم:
«در اواخر سال 94 نحوه محاسبه ارزش معاملاتی املاک ابلاغ‌شد که بر اساس آن کمیسیون تقویم املاک باید ارزش معاملاتی املاک هر منطقه را ظرف 10 سال به 20 درصد قیمت منطقه‌ای برساند اما در سال 95 جهش چندین برابری افزایش ارزش معاملاتی املاک مورد پذیرش شورای اسلامی شهر قرار نگرفت. عوارض نوسازی در واقع معادل 85 درصد نرخ ارزش معاملاتی املاک در سال 95 است.
در اردیبهشت امسال اعتراض مجددی از سوی شورای چهارم به مسئولان اداره کل اقتصاد و دارایی و نیز نماینده مردم در مجلس صورت گرفت. شهر سمنان پیش از سال 96 به چهل بلوک تقسیم شده‌بود و بی‌عدالتی در تعیین پایه ارزش معاملاتی شهر سمنان در برخی از این بلوک‌های چهل‌گانه مشاهده می‌شد. اعضای شورای پنجم در این خصوص بار دیگر موضع‌گیری کردند و حتی در دیدار با نماینده محترم ولی فقیه در استان نیز این گلایه از سوی ایشان مطرح‌شد و ما نیز آن را به ریاست سازمان امور مالیاتی کشور منتقل‌کردیم.
شورای شهر موضع خود را به طور جدی در این ارتباط اتخاذ کرده و حتی به جهت حمایت از اقشار آسیب‌پذیر خود را با افزایش ارزش معاملاتی املاک که از سوی قانونگذار اعلام شده‌است، همسو نکرده‌است؛ این در حالی است که افزایش این ارقام می‌توانست برای شهرداری درآمدزا باشد. در حال حاضر در نحوه محاسبه ارزش معاملاتی سال 97 به طور جدی بازنگری شده‌است. ما در محاسبه ارزش معاملاتی املاک، بنا را بر ارزش نامناسب‌ترین املاک مسکونی واقع شده در هر بلوک گذاشته‌ایم.»
سمنان امروز ابراز امیدواری می‌کند با اتخاذ تصمیمات درست و متناسب با شرایط حال حاضر جامعه توسط مسئولان، مدیریت شهری ضمن حرکت به سمت تحصیل درآمدهای پایدار، از فشار ناشی از افزایش عوارض نوسازی بر مردم بکاهد.

Back to Top

Template Design:Dima Group