هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

166 8

بخشی از تغییری باشیم که می‌خواهیم ببینیم
پروژه ملی بدون حامی

 

راه‌اندازی پورتال گردشگری مکان‌بین، شبکه عکاسان ایران و مجله الکترونیکی عکاسی و کسب رتبه در جشنواره وب ایران، ما را بر آن داشت تا دقایقی با دو جوان خوش‌فکر و دوستدار سمنان، هم‌کلام شویم. بی‌مقدمه شما را به خواندن حاصل این گفتگو دعوت می‌کنیم.


کیان کیانی : تحصیلات دانشگاهی و تخصص من جامعه‌شناسی سیاسی است و آن را تا دکترا ادامه دادم اما به نظر می رسد در کشور ما هنوز به منتقد به عنوان یک توسعه‌دهنده نگاه نمی‌کنند و آن را بیشتر مزاحم می بینند از این رو به سمت سیاست نرفتم. ترجیح دادم علاقه‌ام به توسعه کشور را در حوزه دیگری پیگیری کنم. در سال ۹۱ وب‌سایتی در حوزه گردشگری که بایسته و شایسته ایران مدرن و نسل جوان باشد وجود نداشت تا علاوه بر معرفی کامل، با موبایل و دیوایس‌های امروزی هم‌خوان باشد به همین علت پورتال گردشگری مکان‌بین را با استان سمنان شروع کردیم.
با شروع فعالیت، به میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان مراجعه کردیم و پروژه و اهداف آن را شرح دادیم و تقاضای کمک و همکاری کردیم. اما متأسفانه از اداره مذکور بازخورد مناسبی دریافت نکردیم.
البته بیشتر از آن‌که به‌دنبال حمایت مادی باشم کسب اطلاعاتی همچون فیلم، عکس و متن درباره جاذبه‌های گردشگری سمنان مدنظرم بود. با عنایت به عدم توجه مسئولین امر، روند کارها را پیگیری کردیم و تا کنون ۱۸ استان و بیش از ۷۶ شهرستان را تحت پوشش قرار داده‌ایم.

«مکان‌بین» برگزیده آرای مردمی
پورتال مکان‌بین (www.makanbin.com) در سال گذشته در جشنواره وب ایران که معتبرترین جشنواره وب در کشور است در شاخه گردشگری و سفر موفق به کسب عنوان وب‌سایت برگزیده آرای مردمی جشنواره شد. این اولین وبسایت از استان سمنان است که تا کنون چنین رتبه‌ای را در کشور کسب کرده‌است. پس از تحت پوشش قرار دادن ۱۸ استان و کسب مقام اول در جشنواره وب ایران، مجددا به اداره میراث فرهنگی استان سمنان مراجعه کردم اما باز هم توجه و حمایتی نبود. با توجه به مراجعاتی که به ادارات میراث فرهنگی و گردشگری داشته‌ام به نظر می‌آید «گردشگری» در فضای مجازی در این ادارات بی اهمیت و بی‌فایده تلقی می‌شود.

مزایای پورتال گردشگری مکان‌بین
به عنوان مثال هنگامی که قصد دارید به یکی از شهرستان های استان مازندران سفر کنید مکان‌بین این امکان را به شما می‌دهد تا ابتدا آن شهرستان را از میان ۱۳ شهرستان راه‌اندازی شده مازندران انتخاب کنید تا علاوه بر معرفی جاذبه‌های گردشگری و تاریخی و طبیعی و خدماتی، همچون بیمارستان‌ها و ترمینال‌ها و ایستگاه‌های قطار و ... بتوانید از مشاهده عکس‌ها، مسیر دسترسی از طریق گوگل‌مپ، شماره تماس و ... اطلاعات دقیقی از آن مکان در اختیار داشته باشید. تنها سایت مازندران مکان‌بین (یکی از ۱۸ استان) سالانه ۸ میلیون بازدید دارد.

شبکه عکاسان ایران و مجله اینترنتی عکاسی
از اردیبهشت‌ماه سال ۹۴ به همراه جناب رامه پروژه‌ای در سطح ایران تعریف کردیم تا عکاسان سراسر ایران، ایران را به روایت تصویری ثبت کنند و خوشحالیم که این پروژه ملی در این چند ماه با استقبال خوبی از سوی عکاسان روبرو شده است.
بهرام رامه : در شبکه مکان‌بین به نشانی (www.makanbin.net) آرشیو عکسی از ایران در حال تولید است که شاید سال‌های بعد به خصوص در حوزه‌های طبیعی و جاذبه‌های طبیعی این مناظر دیگر وجود نداشته‌ باشند. جاذبه‌های تاریخی با توجه به پی‌گیری علاقمندان و مسئولین این حوزه تا حدودی مورد حفاظت واقع شده‌ اما جاذبه‌های طبیعی، به علت مشکلات بی‌شمار همچون خشکسالی و آلودگی‌های محیط‌ زیست در حال نابودی است. بعنوان مثال چهره باداب سورت در این سال‌ها بسیار تغییر یافته ‌است. در شبکه همرسانی عکاسان ایران مکان‌بین، به عنوان یک رسانه تلاش می‌کنیم تا آرشیو کاملی داشته ‌باشیم و بتوانیم در این زمینه تأثیرگذار باشیم. کاری که ما در سایت مکان‌بین و مجله الکترونیکی عکاسی ایران در حال انجام آن هستیم این است که به فضایی برسیم که بتوانیم به عنوان یک رسانه تأثیرگذار بوده و نقشی در جهت‌دهی افکار عمومی برای پدیده‌های همچون خشکسالی و آلودگی محیط زیست و... داشته‌باشیم.
و نکته دیگر اینکه سایت‌هایی مانند وان ایکس و ۵۰۰پیکس سایت‌هایی هستند که همه افراد در سراسر دنیا در آن ثبت‌نام می‌کنند و اگر از عکاسان ایرانی هم بپرسید می‌گویند برای سایت‌های معتبر خارجی عکاسی می‌کنند. اما به قول جناب کیانی آن سایت‌ها متعلق به ما نیستند که ما برایشان تولید محتوا کنیم. پس این نمی‌تواند نشانه‌ای از پیشرفت ایران باشد. ما برای مقابله با این ضعف، این سایت را راه‌اندازی کرده‌ایم. البته هر کاری در ابتدا سختی‌های خاص خود و مقاومت‌هایی را از سوی دیگران خواهد داشت. ما به دنبال این هستیم تا در آینده عکاسان غیرایرانی که به ایران می آیند روایت‌شان را از ایران در این شبکه عکاسی ایرانی ثبت کنند. کمااینکه در حال حاضرهم دو عکاس عراقی در شبکه داریم که عکس‌هایشان را از ایران در این شبکه ثبت می‌کنند.

مجله اینترنتی عکاسی ایران – مکان‌بین
بهرام رامه : پس از این‌که شرایط به رشد نسبی رسید به دلیل استقبال از شبکه عکاسان مکان‌بین و همچنین نبود مجله اینترنتی در این حوزه در فضای مجازی ایران، اقدام به انتشار «مجله عکاسان ایران» به نشانی www.makanbin.net/magazine کردیم و تا کنون ۳ شماره از این مجله اینترنتی منتشر شده که بسیار مورد توجه عکاسان و علاقمندان به حوزه گردشگری واقع شده ‌است. ما در این مجله اینترنتی علاوه بر معرفی عکاسان ایران، و نمایش عکس‌های برگزیده آنها، به مصاحبه‌‌ی اختصاصی با بزرگان ایران دراین حوزه می‌پردازیم. به عنوان مثال در شماره دوم مجله به مساله شکار و نقش آن در نابودی تنوع زیستی پرداختیم و با دکتر اسماعیل کهرم بوم‌شناس و فعال محیط زیست که مشاور خانم ابتکار هم هستند گفتگویی در این زمینه داشتیم و یا پرونده خشکسالی را در شماره سوم پیگیری کردیم و در این زمینه با پروفسور پرویز کردوانی که کویرشناس شاخص کشور و همچنین از هم استانی‌های عزیز ما هستند مصاحبه‌ای داشتیم که علاقمندان می‌توانند از مجله و مصاحبه‌های سودمند آن بهره‌مند شوند.

مکان‌بین و سمنان
کیان کیانی: سایت گردشگری سمنان را سه سال پیش راه‌اندازی کردیم و الان قصد داریم مجددا آن را به‌روزرسانی کنیم؛ با ویراش مجدد متن‌ها، افزودن عکس‌های حرفه‌ای و تهیه فیلم از اماکن و... به دلیل آن‌که نهادهای دولتی مرتبط از ما حمایت نکردند تصمیم گرفتیم به سراغ بخش خصوصی برویم تا هزینه‌های انجام این کار را برای توسعه استان‌مان فراهم کنیم و به زودی با گرفتن تبلیغات از صاحبان مشاغل سمنان، چهره دیگری از وب‌سایت گردشگری سمنان را به همه گردشگرانی که به سمنان خواهند آمد، نشان دهیم تا در عمل شعار شهر الکترونیکی سمنان را به سهم خود محقق سازیم. از این رو برای نوروز امسال این ورژن جدید رونمایی خواهد شد.
این‌که برای اماکن تاریخی و تفریحی شهر، تابلو راهنمای شهری نصب می‌کنند بسیار کار پسندیده‌ای‌ است، اما واقعیت این است که مسافرانی که فقط قصد عبور از سمنان را دارند با دیدن یک تابلو مثلا «ارگ سمنان» ترغیب به دیدن آن نمی‌شوند. از این رو باید پیش از آن با تهیه عکس‌ها و فیلم‌ها و تبلیغات در فضای مجازی به دیدنش علاقمند شوند و این باعث می‌شود تا مسافران پیش از سفر در برنامه‌ریزی‌هایشان دیدنی‌های استان سمنان را در نظر بگیرند و این به معنای جذب توریست و رشد اقتصادی برای بخش‌های مختلف شهر و استان سمنان است.
علاوه بر این از دیگر برنامه‌های آتی ما در سمنان جلب توجه مردم سمنان، به مساله استفاده بی‌رویه از پلاستیک است. نمی‌دانم همشهری‌های عزیز سمنان به جنوب سمنان سر زده‌اند یا نه؟! جوی‌های پُر از پلاستیک... درخت‌ها و بوته‌های پلاستیک‌آذین و... چهره نازیبایی از شهر و هویت شهروندی ما ساخته‌اند و ما در تلاشیم با پرفورمنس و عکاسی و فیلم و... این مساله را پررنگ کنیم تا بیشتر مورد توجه قرار گیرد؛ در این زمینه امیدواریم با همکاری شهرداری سمنان و هم‌دلی مسئولان روشن‌بینی همچون آقای مهدی غلامی، مدیر فرهنگی‌ هنری سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری سمنان و آقای عباس دانایی، فرماندار محترم سمنان که شخصیتی آینده‌بین و آگاه هستند این مهم میسر شود.
حالا که هفته نامه «سمنان امروز» این فرصت را برای ما فراهم آورده است تا صدای ما هم شنیده شود، باید این نکته مهم را از زاویه تخصصی خودم (جامعه شناسی سیاسی) بیان کنم که یکی از مشکلات اصلی شهر سمنان، عدم وجود هویتِ مشترکِ جمعیِ شهروندی و به تبع آن، پایین بودن سرمایه اجتماعی (سرمایه اجتماعی=اعتماد، دوست داشتن و احترام به دیگران) بین شهروندان سمنانی است. به زبان ساده‌تر، ما در شهری زندگی می‌کنیم که از افراد بومی و غیربومی زیادی تشکیل شده است. از این رو نیاز است تا با برنامه‌های فرهنگی و ساختاری این حس را برای همه ایجاد کنیم که جدا از این‌که زادگاه هر یک از ما کجاست و از کجا آمده‌ایم، اکنون سمنان شهر ماست. جایی که در آن زندگی می‌کنیم و همه ما ساکن یک کشتی هستیم. اما اکنون به نظر می‌رسد عده‌ای غریبه در یک مکان و به اجبار در کنار هم زندگی می‌کنند! برای ایجاد این هویت و بالا بردن سرمایه اجتماعی نیاز است تا مسئولان فرهنگی و سیاسی شهر با کمک نخبگان شهر تلاش بیشتری کنند. باز هم از روزنامه سمنان امروز و شما برای ترتیب دادن این مصاحبه تشکر می کنیم.
سمنان امروز: با آرزوی موفقیت برای تمام افرادی که ایده‌هایی ناب برای توسعه سمنان در سر می‌پرورانند و برای عملی شدن این ایده‌ها، جوانی را سرمایه می‌کنند...

انتهای پیام /  *

Back to Top

Template Design:Dima Group