هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

169 15

رسوم تازه و نابهنجار

 

 

این روزها که به روزهای پایانی سال مشهوراست بسیاری از کارهای مانده تمام سال را باید انجام داد. از انجام امور بانکی تا خرید لباس برای فصل و سال جدید. خانه‌تکانی و مسائل مربوط به آن هم که دیگر یکی از زحمت‌های اساسی است که روزهای پایانی سال افراد خانواده به کمک هم گرد و غبار را از خانه می‌ربایند و محیط خانه را برای میزبانی از سال جدید و مهمانان نوروز آماده می‌کنند.

اما یکی از عاداتی که این چند سال بیشتر از گذشته در بین خانواده‌های ایرانی دیده می‌شود تعویض وسایل خانه برای پیشواز سال جدید است. شاید خیلی هم فرقی نکند که خانواده از چه سطح درآمدی برخوردار است و یا این‌که واقعا این وسایل که تعویض می‌شود دیگر امکان استفاده و یا بازیابی را ندارد؟
اگر قدری با خود بیندیشیم که به جای تعویض یک دست مبلمان و خرید چند تکه وسایل که فقط جنبه تزئینی -بخوانید روکم کنی از فامیل- را دارد چه کمکی می‌توان به اقتصاد خانواده و به تبع آن اقتصاد ملی داشت شاید به‌گونه‌ای دیگر عمل کنیم. آیا در دیگر کشورها که امروزه عنوان پیشرفته را با خود یدک می‌کشند همین‌گونه از وسایل‌شان نهایت استفاده را می‌برند؟! اما برخی در جواب این سوال می‌گویند پس‌انداز یک سال خانواده‌مان را ترجیح میدهیم فرش‌مان را تعویض کنیم و کمی حال و هوای خانه‌مان را در آستانه سال جدید عوض کنیم، ما که دیگر مسئول اقتصاد ملی و کم و کاست‌های آن نیستیم! اما اگر کمی با خود بیندیشیم و فقط کمی منصف باشیم خواهیم دید که رونق اقتصاد ملی در تمام امور تأثیرات مثبتی خواهد گذاشت که اثرات آن در همه جا قابل حس و لمس خواهدبود. اگر به جای این بریز و بپاش‌هایی که نوعی چشم و هم چشمی است، پس‌اندازهای خانواده‌ها(منهای آنهایی که با قرض و وام و ... وسایل‌شان را تعویض می‌کنند) به ایجاد کارگاه‌های زودبازده اختصاص یابد چه کمکی به خانواده‌ها و کشور خواهد کرد؟
البته این تنها نگاه از یک سو است و محاسن بسیار دیگری را نیز می‌توان برشمرد. چرا باید با این روش‌ها به فرزندان‌مان بیاموزیم که تنها مصرف‌کننده باقی بمانند و تا چه زمان می‌خواهیم از دیگر کشورها عقب بمانیم؟!
اگر تغییر دکوراسیون خانه و ایجاد فضای جدید مدنظر است هزاران ترفند وجود دارد تا با کم‌ترین هزینه و عدم هدررفت سرمایه‌های ملی، این فضاها را ایجاد کنیم. از اضافه کردن چند کوسن با رنگ‌هایی متناسب با دکور خانه و هماهنگ کردن آن با یکی از اشیاء به عنوان مثال یکی از تابلوها گرفته تا دوختن رومبلی‌های شیک و یا رنگ‌آمیزی مجدد مبل‌ها و بوفه و ... هرچند هر کسی در نهایت برای خود و خانواده‌اش تصمیم می‌گیرد اما چه بخواهیم و چه نخواهیم این تصمیم‌گیری‌ها در جامعه تأثیرگذار خواهدبود.
در نهایت اگر باز هم تصمیم‌تان مبنی بر خرید وسایل جدید بود، می‌توانید وسایل مستعمل و قابل استفاده خود را به سازمان مدیریت پسماند و تبدیل مواد شهری شهرداری سمنان تحت عنوان جشنواره هبه تحویل دهید تا خانواده‌های واقعا نیازمند بتوانند استفاده بهینه‌ای از این وسایل داشته‌باشند. شهروندان می‌توانند از طریق شماره‌های ۳۳۳۳۴۳۸۸ و ۳۳۳۲۹۷۵۵ داخلی ۳ با این سازمان تماس بگیرند تا در اسرع وقت نسبت به تحویل وسایل آنان اقدام شود.

انتهای پیام /  *

Back to Top

Template Design:Dima Group