هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

169 6

موفقیت اتفاقی نیست...

 

 

یکی از عاداتی که تعداد زیادی از دانش‌آموزان دارند و در بیشتر آنها مشابه است برنامه‌ریزی‌های ابتدای سال تحصیلی و آرمان‌هایی است که دنبال می‌کنند و قول‌هایی که به خود و خانواده‌شان می‌دهند. اما تعداد اندکی از آنان موفق می‌شوند به برنامه و وعده‌هایشان پایبند باشند و در پایان سال احساس ندامت و پشیمانی نداشته‌باشند. اما باقی دانش‌آموزان یا تنها چند روز طبق برنامه و قول‌شان رفتار می‌کنند و عده‌ای دیگر از عمل به برنامه نوشته شده عاجز و ناتوان هستند.


بسیاری از شروع‌هایمان مانند درس‌خواندن، رژیم غذایی گرفتن و... را منوط به شروع سال و یا فصل جدید می‌کنیم اما چرایی عدم موفقیت‌مان بسیار مهم است. همین لحظه با خود بیندیشید چه اهدافی برای سال ۹۴ خود داشته‌اید و به چند درصد از اهداف‌تان رسیده‌اید؟ این مطلب روزها پیش از آغاز سال جدید چاپ می‌شود تا با خواندن آن اگر خواستید برنامه و اهداف جدید را برای سال پیش رو در نظر بگیرید فرصت داشته‌باشید تا آگاهانه از اشتباهات سال‌های قبل درس بگیرید و با نگاهی نو و اطلاعات کافی بتوانید برنامه عملی در نظر بگیرید تا احساس سرخوردگی و یک زندگی یکنواخت و یک شکل در سال ۹۵ برایتان رقم نخورد.

سال ۹۴ را ارزیابی کنید
درا بتدا لازم است یک ارزیابی کلی از زندگی خود و سالی که پشت سر گذاشته‌اید داشته‌باشید. چه موفقیت‌هایی را در سال جدید کسب کرده‌اید؟ چه خواسته‌ها و نیازهایی داشته‌اید که در این سال به علل مختلف نتوانستید به آنها جامه عمل بپوشانید؟ نقاط قوت و ضعف‌تان در این سال چه بود؟
با خود بیندیشید کدام جنبه از زندگی‌تان نیاز به تغییر دارد؟ این تغییر باید به چه شکل باشد؟ چه راه‌کارهای عملی برای بهتر شدن این جنبه از زندگی‌تان می‌توانید ارائه‌دهید؟

 

دلایل عدم موفقیت
اگر شما هم جزو آن‌دسته از افراد هستید که تصمیمی جدی برای ترک عادات منفی و نیز تغییر سبک زندگی دارید دلیل عدم موفقیت‌تان واضح است. به‌جای این‌که ذهن‌تان را درگیر ترک یک عادت منفی کنید بر روی انجام یک کار مثبت که فواید زیادی نیز در بر دارد تمرکز کنید.
هنگامی که با خود می‌اندیشید که شرایط زندگی‌تان بسامان نیست و احساس رضایت نمی‌کنید و تلاش‌تان را بر حل این معضل معطوف می‌سازید پس از مدت کوتاهی به ناامیدی خواهد انجامید. چرا که رویاپردازی بزرگی در سر داشته‌اید بدون آن‌که از جزئیات آن آگاه باشید. تغییر سبک زندگی یک مفهوم کلی و مبهم است که ذهن‌تان نسبت به آن تعهدی نیز نخواهد داشت. اما اگر به جای یک خواسته مبهم و کلی بر روی چند گزینه جزئی‌تر مانند مطالعه کتاب در اوقات فراغت، انجام مسافرت‌های کوتاه هر سه‌ماه یک‌بار، محدود کردن تماشای تلویزیون به مدت یک ساعت در روز، فراگیری یک زبان جدید و ... معطوف شوید شیوه‌های دستیابی به این موفقیت‌ها را نیز یافته و ذهن‌تان را نیز مجاب به تبعیت و در پایان به موفقیت هر چند کوچک خواهید رسید. از تمرکز بر روی جنبه‌های منفی نیز بهتر است خودداری کنید تا ذهن‌تان به طور ناخودآگاه با شما به مقابله نیفتد.

 

واقع‌بینانه برنامه‌ریزی کنید و پشتکار داشته باشید
با توجه به شرایط خود و توانایی‌هایتان هدف‌هایتان را مشخص کنید. بهتر است این اهداف قابل دسترسی بوده و زمان مشخصی را برای رسیدن به آن در نظر بگیرید تا تعهدتان در این خصوص افزایش یابد. برای رسیدن به اهداف لازم است هر روز ساعاتی را برای اهداف‌تان در نظر بگیرید و امور مربوطه را انجام دهید.

 

مدام هدف خود را مرور کنید و از موفقیت‌هایتان رضایت داشته‌باشید
گاه لازم است در میانه راه به خود یادآوری کنیم از ابتدا چه اهدافی داشته‌ایم تا انرژی‌مان را تجدید کنیم و مسیر را مجدد تست کنیم. در مسیر هم با هر موفقیتی هر چند کوچک نباید ناامید شد و تمرکز را بر موفقیت اصلی و بزرگ بایدگذاشت. با هر موفقیت کوچک گامی در راه موفقیت اصلی برداشته شده‌است که قابل تجلیل است. سهم‌های کوچک برای رسیدن به موفقیت بسیار حائز اهمیت هستند. رسیدن به اهداف لازمه انجام سهم‌های کوچک فعالیت‌ها و اقدامات کوچک است که در بلندمدت به موفقیت منجر خواهدشد.
B.J. Fogg که روانشناسی از دانشگاه استنفورد است نشان داده که تمام چیزی که یک انسان برای رسیدن به اهداف خود نیاز دارد ایجاد عادات رسیدن به موفقیت‌های کوچک و جزئی است چون این عادت‌ها موجب عمل‌گرا شدن فرد می‌شود، چرا؟ چون در این شرایط وظایف و اهداف به قدری کوچک و جزئی می‌شوند که رسیدن به آنها و در نتیجه کسب موفقیت‌های کوچک کاری ساده و آسان خواهد شد.
مثالی که در این خصوص عنوان می‌شود استفاده از نخ دندان است. اگر شما عادت به استفاده از نخ دندان ندارید کافی است تنها از یک دندان شروع کنید اما بدون آگاهی و برنامه‌ریزی شما برای تمام دندان‌هایتان از نخ دندان استفاده خواهیدکرد.
اگر هم ناکامی در میانه راه نصیب‌تان شد نباید از ادامه مسیر بازبمانید بلکه با نگاهی به چشم‌انداز و درس گرفتن از اشتباهات، با تجربه بهتر به مسیر ادامه دهید.

 

با قدم‌های کوچک شروع کنید تا موفقیت بزرگ نصیب‌تان شود
اگر شما بیست کیلو اضافه وزن دارید نمی‌توانید انتظار داشته‌باشید در طول یک هفته این مقدار وزن را از دست بدهید حال هر چقدر به خود سختی بدهید و هیچ نخورید و مدام مشغول ورزش باشید و مقدار اندکی از وزن‌تان کاسته شود دچار یأس خواهیدشد. اما اگر برنامه‌تان این باشد که در طول ماه سه کیلو از وزن‌تان را کاهش دهید می‌توانید با برنامه به چنین خواسته‌ای برسید و با رسیدن به نخستین موفقیت راه برای رسیدن به نتایج دل‌خواه برایتان هموار خواهدشد.
به تعریفی دیگر باید شروع هر هدف و کاری را برای خود ساده و راحت کنید تا شروع آسان و قدم‌های کوچک باعث شود هراسی از شروع نداشته باشید.
نتیجه شروع‌های آسان و کسب موفقیت این خواهد بود که ضمیر ناخودآگاه‌تان به عادت‌های سازنده عادت کرده و در مسیر قرار خواهدگرفت. پس برای اهداف‌تان شروع‌هایی آسان لحاظ کنید تا با پیروی از چنین سیستمی رسیدن به اهداف برایتان راحت و دلنشین گردد.

انتهای پیام /  *

Back to Top

Template Design:Dima Group