هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

169 12

هویت فرهنگ شهروندی منبعث از وظایف و حقوق

 

 

از آنجا که هویت فرهنگ شهروندی با تجمیع افراد در کنار یکدیگر بوجود نمی‌آید باید گفت برخی از نهادهای اجتماعی در شکل‌گیری فرهنگ شهروندی اثرگذار و دخیل هستند. این نهادها بسیار زیاد بوده و از رسانه‌ها و آموزش و پرورش تا احزاب‌های سیاسی می‌توانند با توجه به نوع کارکرد و فعالیت‌شان در شکل‌گیری ابعاد گوناگون فرهنگ شهروندی نقش ایفا نمایند.


با فراگیر شدن هویت فرهنگی شهروندی تنوع در نگرش‌های فرهنگی نیز ایجاد و شهروندان با عضویت در نهادهای جامعه و نیز آموزش مستمر فرامی‌گیرند تا احترام به حقوق دیگران را وظیفه خود تلقی کنند. البته تمام این‌ها از بایسته‌های یک شهر و شهروند است که به طور تام و کمال اجرایی نمی‌شود. اما افراد با عضویت در جوامع مدنی اجتماعی شده و فرهنگ‌پذیری مدنی را می‌آموزند. آنان آموزش می بینند که به منافع و علایق دیگران احترام بگذارند و نیز از قواعد مشترک اجتماعی اطاعت می‌کنند. این آموزش‌ها و عضویت‌ها نهادینه‌شدن رفتار مردم‌سالارانه و مشارکتی را در امور شهری و اجتماعی در پی خواهدداشت. وقتی از دموکراسی سخن به میان می‌آید این واژه در فرهنگ شهروندی همان پایبندی به اخلاق و منش شهروندی تعریف می‌شود. مشارکت مردم در نهادهای مدنی و انجمن‌های داوطلبانه، به شکل‌گیری هویت فرهنگ شهروندی منجر خواهدشد. دموکراسی در سطح کلان حاکمیت نظام اجماعی نیز بدون مشارکت فرهنگی، سیاسی و اجتماعی شهروندان نیز بی‌معنا و بی‌اساس خواهدبود.
شما در تعریف خود چه شهروندی را شهروند فرهنگی اطلاق می‌کنید؟ شهروندی که در کارهای فرهنگی همچون تألیف کتب اشتغال دارد یا در تئاتر شهر مشغول اجرای تئاتر اتللو و هملت است؟
شاید چنین اشخاصی شهروند فرهنگی باشند اما باید مشخصات دیگری را نیز برای آنان در نظر گرفت. شهروند فرهنگی، تمایزاتی که دیگر شهروندان با وی دارند را می‌پذیرد. پیروی از قواعد اجتماعی را فراگرفته‌است. هنگامی که بخواهد انتخاب کند منافع جمعی و صلاح جامعه را بر منافع شخصی‌اش ترجیح می‌دهد. آشنایی با حقوق و تکالیف خود به عنوان یک شهروند در مقابل دیگر شهروندان و جامعه نیز از بایسته‌های یک شهروند فرهنگی است. همکاری و مشارکت با دستگاه‌های اجرایی و نیز در نظر داشتن توسعه ملی و شهری خود و تلاش برای رفاه و تأمین خود و دیگر شهروندان و نیز با دیگر نژادها و اقلیت‌های مذهبی، همزیستی مسالمت‌آمیز خواهدداشت. با تمام این تفاسیر باید گفت شهروندان در مقابل وظایفی که دارند حقوقی نیز متوجه آنان است که حکومت باید نسبت به آن مسئول باشد. چرا که حکومت هم قدرت خود را از شهروندان دریافت کرده‌است.
حقوقی که شهروندان دارند به دو قسمت تقسیم می‌شود. بخشی از این حقوق از هویت انسانی که برای شهروندان قائل هستند منجر می‌شود و بخش دیگر نوعی پیمان اجتماعی است که در قانون اساسی بدان اشاره شده‌است. همان‌گونه که شهروندان موظف هستند مالیات پرداخت کنند دولت نیز باید امکانات رفاهی مناسبی برای آنها ایجادکند. در کشوری همچون ایران که تمامی مسئولین حکومت بی واسطه و گاه با واسطه از طریق مردم انتخاب می‌شوند و نقش مردم در انتخاب حاکمان بسیار جدی است، رضایتمندی شهروندان در بقا و حمایت از مسئولین نیز بسیار حیاتی است پس پاسخگویی در برابر افکار عمومی و نیز تأمین خواسته‌های مردم از مسئولیت‌های مسئولین حکومتی است تا حمایت مردم را داشته‌باشند.

انتهای پیام /  *

Back to Top

Template Design:Dima Group