هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

میراث Small

اهدافی که اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سمنان دنبال می‌کند؛
پاسداشت آئین‌های معنوی و معرفی آثار تاریخی

 

 

 

هر سال تعداد زیادی مسافر از سمنان عبور می‌کنند بدون آن‌که از قابلیت‌های بی‌شمار این شهر برای گشت‌ و گذار مطع باشند. از آنجا که سمنان در مسیر کریدور شرق به غرب قرار داشته استاندار نیز چندی پیش خواستار این شد تا با مشارکت و عزم تمامی نهادها و با یک برنامه‌ریزی سمنان از معبر به مقصد تبدیل شود.

«من فکر می‌کنم که شمار قابل توجهی از منابع طبیعی بسیار غنی و مولفه‌های فرهنگی-تاریخی گرانبها در این منطقه وجود دارد. سمنان، مناظر و طبیعت بسیار شکیلی دارد.

من فکر می‌کنم تمامی این شاخصه‌ها در کنار یکدیگر، می‌تواند به طور بسیار شایسته‌ای توسعه گردشگری را جهت‌دهی کند.» این جملات را هم مشاور و کارشناس توسعه گردشگری سازمان توسعه صنعتی ملل متحد در بازدیدی که چندی پیش از سمنان داشته‌اند عنوان کرده‌است.

فلورین سنگ اشمیت معتقد بود سمنان پتانسیل‌هایی دارد که باید به آنها افتخار کنیم. اما واقعا چند درصد از شهروندان سمنانی این داشته‌ها را می‌شناسند و سعی در شناساندن آن به دیگران دارند. اگر گردشگری سمنان رونق یابد بی‌شک دیگر بخش‌ها نیز از رکود خارج شده و راه خود را برای پیشرفت بازمی‌یابند. اما در دو سال اخیر شرایط به‌گونه‌ای رقم خورده‌است که تعداد گردشگران و بازدیدکنندگان از اماکن تاریخی سمنان فزونی یافته‌است. اعتقاد ما بر این است که برای استفاده از پتانسیل‌های بالای گردشگری که در سمنان وجوددارد همدلی و مشارکت همگی را می‌طلبد و نیز زیرساخت‌هایی که در کنار دیگر پتانسیل‌ها برای جذب گردشگر مهم و حیاتی می‌نماید.

برای آشنایی با برنامه‌های اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سمنان با آرزو گلکار رئیس این اداره گفتگویی داشته‌ایم تا در جریان اهم برنامه‌های این اداره برای جذب هرچه بیشتر گردشگر در تعطیلات نوروز قرار بگیریم.

 

 

اتفاق خوب و مثبت امسال
آرزوگلکار با بیان این‌که در اجرای برنامه‌های این اداره با توجه به ناکافی بودن بودجه تغییراتی صورت گرفته‌است گفت: بخش خصوصی هم در حوزه میراث فرهنگی فعال شده‌است. وی افزود: مشارکت بخش خصوصی هم به نفع اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است و هم درآمدزایی را برای آنها به دنبال دارد.
وی آماده‌سازی خانه کلانتر برای بازدید عموم در عید نوروز را از نمونه‌های مشارکت بخش خصوصی برشمرد و گفت: این خانه تاریخی با مشارکت و هزینه‌کرد بخش خصوصی برای بازدید گردشگران نوروز آماده شده و بخش خصوصی در روزهای تعطیل نوروز نسبت به معرفی خود و فروش کالاها و ارائه خدمات به بازدیدکنندگان اقدام می‌کند.

 

 

انجمن دوستداران میراث فرهنگی
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سمنان انجمن دوستداران میراث فرهنگی را بازوی توانمند این اداره خواند و بیان کرد: با توجه به قوت گرفتن فعالیت‌های این انجمن و نیز تعداد بالای اعضای آن، خانه طاهری در اختیار این انجمن قرارگرفته است.
آرزو گلکار تصریح کرد: با حضور و فعالیت‌های در خور این انجمن، این سازمان از خانه طاهری آسوده‌خاطر بوده و از قبل برنامه‌های اجرایی در این خانه تاریخی فشار مالی متوجه دولت و این اداره نخواهد بود.
وی افزود: این انجمن همچون گذشته خانه طاهری را برای بازدیدکنندگان آماده و خدماتی نیز به بازدیدکنندگان ارائه خواهد داد.

 

 

برپایی سیاه چادر در ورودی‌های شهر
آرزو گلکار در تشریح برنامه‌های نوروزی اداره متبوعش برپایی سیاه چادر در ورودی‌های شهر را از دیگر برنامه‌های قابل اجرا عنوان کرد و افزود: طبق برنامه‌ریزی‌ها در این سیاه‌چادرها خدماتی به مسافرین ارائه خواهدشد تا منجر به درآمدزایی برای برپاکنندگان سیاه‌چادرها شود.
وی افزود: هدف اصلی از برپایی این سیاه‌چادرها در کنار جذب هرچه بیشتر گردشگر و توریست، معرفی سمنان، اماکن تاریخی و نقاط مختلف جهت بازدید مسافرین نوروزی است.

 

 

برنامه‌هایی بدون بودجه
تفاوت دیگری که برنامه‌های سال جدید دارد این است که تلاش شده‌است تا با توجه به کمبود بودجه و در موارد عدم تخصیص بودجه، بدون هزینه‌کرد از مشارکت‌های مردمی سودجسته و بتوانیم خدمات در خوری را به مسافرین و گردشگران ارائه دهیم.
گلکار این تلاش را در سایه حمایت‌های بخش خصوصی دانست و بیان داشت: پس از تشکیل اداره میراث فرهنگی شهرستان سمنان، انجمن‌های مردم‌نهاد و سرمایه‌گذاران نیز به این بخش ورود کرده‌اند و علاقمند به میراث مانای فرهنگی و آثار تاریخی شهر شده‌اند.

 

 

نوروزخوانی؛ آئینی معنوی
مضاف بر اماکن تاریخی همچون مسجد جامع و مسجد امام که سال‌های پیش هم گردشگران زیادی از ان نقاط بازدید کردند که راهنما در آنجا مستقر هستند این اداره برنامه‌های خاصی را نیز دنبال خواهد‌کرد.
آرزو گلکار با بیان اینکه نوروزخوانی یکی از آئین‌های این سرزمین است که چندی است به فراموشی سپرده‌شده‌است، گفت: یکی از برنامه‌های این اداره احیای این رسم‌های کهن است.
وی در تشریح چگونگی اجرای نوروزخوانی در سمنان ابرازکرد: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، پیش از عید نوروز از ورودی بازار بالا، گروه نوروزخوان وارد بازار شده و با تن‌پوش‌های سنتی و همراه شدن موسیقی سنتی به اجرای نوروزخوانی می‌پردازند. به گفته گلکار این تصویر بکر برای مردم نویدبخش بهار و نوروز خواهدبود.

 

 

چوب‌بازی؛ بازی اصیل سمنانی
تا پیش از این و در اجرای چوب‌بازی، از هنرمندان گرمساری دعوت به عمل می‌آمد که هنرپردازی کنند. رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سمنان از نمایش چوب‌بازی منطقه اعلاء در تعطیلات سال نو در چند نقطه از شهر سمنان خبر داد.
وی افزود: در ایام نوروز سعی در نشان دادن چنین بازی‌هایی به عموم شهروندان و مسافرین نوروزی داریم که با مشارکت دیگر نهادها به اجرا درخواهند آمد.

 

 

بازارچه‌های نوروزی و اما و اگرهای همیشگی
آنچه برای بسیاری از مسافرین جذابیت دارد آشنایی با صنایع دستی و سوغات هر شهر است. برای این امر هم بازارچه‌هایی اختصاص به صنایع دستی و سوغات آن شهر می‌دهند.
گلکار با ابراز تأسف از اینکه در این حوزه از شرایط بسامانی برخوردار نیستیم، گفت: پس از نامه‌نگاری‌های اداری با شهرداری هنوز جواب قطعی از این نهاد برای برپایی بازارچه و اختصاص مکان مناسب برای این بازارچه را دریافت نکرده‌ایم.
وی افزود: بازارچه صنایع دستی دارای اصالت و وزین بوده و چهره شهر را زیباتر خواهد کرد.
در سمنان هنوز این مشکل مکان بازارچه به قوت خود باقی است. در صورتیکه بسیاری از شهرها بازارچه دائمی صنایع دستی داشته و یا شهرداری با همکاری مناسب نسبت به راه‌اندازی بازارچه‌های فصلی اقدام می‌کند.
آرزو گلکار تصریح کرد: متاسفانه در سمنان هر سال و در آستانه نوروز با این مشکل مواجه هستیم.
گلکار معتقد است باید از صنعتگران صنایع دستی با توجه به تلاش یک ساله‌شان حمایت کرد و مکانی را برای نمایش و عرضه آثارشان مهیا کرد تا با طیب خاطر ادامه فعالیت دهند.

 

 

اطلاع‌رسانی به مسافرین نوروزی
یکی از مواردی که منجر به جذب گردشگر خواهدشد اطلاع‌رسانی‌های مناسب و به موقع خواهدبود.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سمنان همکاری شهرداری و سازمان‌های مربوطه را با این اداره در اطلاع‌رسانی‌ها خواستارشد و گفت: همچون سال گذشته در ورودی سمنان با نصب بنر اماکن تاریخی شهر را به اطلاع مسافرین خواهیم‌رساند.
وی همکاری و سعه صدر شهرداری را در این زمینه مهم تلقی کرد و افزود: در صورت همکاری این سازمان، مسافرین تا پایان تعطیلات با مشاهده این بنرها به دیدن آثار باستانی شهر و به تبع آن حضور در سمنان ترغیب خواهند شد.
وی با ارائه آماری از اطلاع‌رسانی سال گذشته این اداره گفت: سال گذشته نتیجه مثبتی از چنین اطلاع‌رسانی شاهد بودیم و بسیاری از بازدیدکنندگان اذعان داشتند که با دیدن آن بنرها به دیدن نقاط دیدنی شهرمان تشویق شده‌ و بدین واسطه مدت بیشتری را در شهر اقامت داشته‌اند.
گلکار، همچنین از راه‌اندازی ۴ پایگاه اطلاع‌رسانی خبرداد و افزود:. این پایگاه‌ها در ورودی‌های شهر شامل پارک سوکان،میدان استاندارد، پارک سیمرغ و پارک هفده شهریور مستقر خواهندشد. به گفته وی، در این پایگاه‌ها به مسافرین اطلاعات شفاهی لازم و همچنین اطلاعات مکتوب شامل بروشور، کاتالوگ و نقشه ارائه خواهدشد.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و میراث فرهنگی شهرستان سمنان دیگر شکل اطلاع‌رسانی از اماکن تاریخی به مسافرین را رایزنی با همکاران خود در گرمسار عنوان کرد و گفت: با همکاران‌مان در بازارچه صنایع دستی گرمسار مستقر در کارخانه پنبه‌پاک‌کنی، مذاکره شده تا بروشورهای مرتبط با اماکن تاریخی و گردشگری سمنان در آنجا بین مسافرین توزیع شود. هدف هم این است تا مسافرین پیش از ورود به سمنان اطلاعاتی را کسب کنند و بتوانند برنامه‌یزی بهتری برای گردش در شهر داشته‌باشند.

 

 

گسترانیدن سفره‌های هفت‌سین
به گفته آرزو گلکار برای رونق هر چه بیشتر خانه‌های تاریخی و نیز حفظ آداب و رسوم کهن کشورمان، در این اماکن و برخی از اماکن تاریخی سفره‌های هفت‌سین گسترانیده خواهدشد.

 

 

سمنوپزان
از دیگر برنامه‌های این اداره که از میراث معنوی نیز محسوب می‌شوند سمنوپزان و پخت گولاچ است.
آخرین پنج‌شنبه سال در خانه تاریخی تدین برنامه سمنو پزان که یک آئین ثبت شده شهر سمنان است برگزارخواهدشد. همچنین در کنار آن گولاچ که به تازگی به عنوان آئین برات سمنانی به ثبت ملی رسیده است نیز طبخ خواهدشد.

 

 

برنامه‌های جانبی
آرزو گلکار برنامه‌های جنبی زیادی را برای روزهای سال نو برشمرد. در نظر است برنامه‌هایی همچون شترسواری در پارک سیمرغ برای علاقمندان برگزارشود. کویرگردی نیز همچون سال پیش در برنامه این سازمان قراردارد. رصد ستاره‌ها و آسمان کویر در بناهای تاریخی نیز از دیگر برنامه‌هایی است که برای تعطیلات نوروز پیش‌بینی شده‌است. اجرای شب فرهنگی با مشارکت شهروندان و دعوت از پارسی خوانان، نیز از دیگر برنامه‌های این اداره است. مضاف بر این موارد، برنامه‌های دیگری نیز لحاظ شده‌است که می‌طلبد تا اداره کل بودجه اداره شهرستان را مشخحص کنند تا بتواننداین برنامه‌ها را عملی کنند.

 

 

اماکن تاریخی
خانه کلانتر، خانه تدین، مسجد جامع، مسجد امام، تیمچه ناسار ( ممکن است اقامت هم در این تیمچه صورت پذیرد.)، آب انبار ناسار، موزه سمنان، موزه مهر و سکه، برج چهل دختران و مسجد جامع زاوقان اماکنی هستند که راهنما در آنجا مستقر بوده و اطلاعات لازم را به گردشگران ارائه می‌دهند.

 

 

تورهای سمنان‌گردی
یکی از برنامه‌هایی که در دو سال اخیر مورد اقبال مسافرین و بخصوص سمنانی‌ها قرار گرفت تور سمنان‌گردی بود.
گلکار تصریح کرد: در صورت مشارکت نهادهای مربوطه و تأمین دو دستگاه اتوبوس، دو ایستگاه گردشگری خواهیم داشت که افراد در یک تور چند ساعته با پیشینه سمنان آشنا شده و همراه با راهنمای گردشگری از چند اماکن تاریخی شهر بازدید می‌کنند.

 

 

کارگاه‌گردی صنایع دستی
یکی از برنامه‌های امسال که پیش‌بینی می‌شود مخاطبان بسیاری داشته‌باشد کارگاه‌گردی صنایع دستی است.
وی گفت: کارگاه‌های صنایع دستی که در طول تعطلات نوروز تعطیل نیستند همچون کارگاه قلمزنی و خانه صنایع دستی شریف واقفی مورد بازدید مسافرین و شهروندان قرارگرفته و ضمن آشنایی و مشاهده نزدیک چگونگی انجام صنعت دستی، شهروندان می‌توانند صنایع دستی را بدون واسطه خریداری نمایند.

 

 

همراه شدن شهروندان
آرزو گلکار در پایان مشارکت شهروندان در این بخش را بسیار مثمر ثمر خواند و افزود: خوشبختانه دیدگاه شهروندان در این حوزه بسیار مثبت شده‌است و در بازدید شهروندان از اماکن تاریخی و احساس وظیفه‌شان در قبال حفاظت از این میراث، قابل مشاهده است. وی خاطرنشان کرد: شهروندان می‌توانند به اداره میراث فرهنگی پیشنهاد بدهند و ضمن معرفی خود و کسب درآمد در یکی از اماکن تاریخی، خدمتی نیز به اداره میراث انجام دهند.

انتهای پیام /  *

Back to Top

Template Design:Dima Group