هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

178 13

مسئولان استان؛
لطفا صدای ما را بشنوید!

 

 

 

در هفته گذشته، فرصتی دست داد تا در گفتگو با برخی از نمایندگان مردم در شوراهای اسلامی شهرها و روستاهای استان، مشکلات مناطق مختلف استان را مورد بررسی قرار دهیم. آن‌چه که در پی می‌آید، طرح بی‌واسطه مشکلات از زبان این نمایندگان با مسئولان است. سمنان امروز آمادگی دارد پاسخ‌های مسئولان محترم را در خصوص مشکلات عنوان‌شده انعکاس دهد و چه نیکو خواهد بود اگر خبر خوش حل این مشکلات نیز از همین طریق به اطلاع مردم شریف استان برسد.

ابوالفضل امیراحمدی / رئیس شورای اسلامی شهر امیریه و عضو شورای اسلامی استان سمنان

 

استاندار محترم مستقیما در حل مشکلات مابین روستاییان و بنیاد مسکن ورود پیدا کنند
از ظرفیت عبور سالانه ۲۰ میلیون مسافر از محورهای مواصلاتی سمنان به شایستگی استفاده کنیم

 

طی چند سال گذشته این توقع وجود داشت که گردهمایی ملی در روز ملی شوراها برگزار شود که این مهم در سال جاری تحقق یافت. به نظر می‌رسد، هیأت محترم دولت نیز احساس کرده است که اگر بخواهد مسائل و مشکلات کشور را به واسطه مشارکت مردمی مرتفع کند، باید رویکرد مثبتی نسبت به شوراهای اسلامی اتخاذ شود. زمینه‌های تعامل مابین دولت و شوراها موجود است و این زمینه‌ها باید تقویت شود.

به اعتقاد من، حل معضل کمبود آب، استفاده بهینه از صنعت گردشگری، رفع موانع اشتغال و فراهم‌سازی برخی زیرساخت‌های جذب جمعیت از تهران از موارد مهمی است که باید در استان سمنان مورد توجه قرار بگیرد. مسئولان بارها و بارها اعلام کرده‌اند که سالانه ۲۰ میلیون مسافر از محورهای مواصلاتی سمنان عبور می‌کنند. استفاده از ظرفیت‌های عبور این تعداد مسافر، می‌تواند درآمد قابل توجهی برای استان دربرداشته باشد که به واسطه این درآمدها می‌توان بخشی از مشکلات مذکور را مرتفع کرد.
از سوی دیگر، استان سمنان دارای تنوع آب و هوایی، خاک حاصلخیز و باغات فراوان است و مجموعه کشور می‌تواند از صنعت کشاورزی سمنان منتفع شود. باغات، ثمره تلاش گذشتگان ماست که باید آن را حفظ کنیم. در این میان باید توجه داشت، سلامت مردم، در گرو سلامت محیط‌زیست است.
مسئولان استان ما می‌توانند از فرصت مطلوب تعامل با شوراهای اسلامی برای حل مشکلات استفاده کنند. ما در قالب نشست‌های مختلفی به میان روستاییان رفتیم و به نظر می‌رسد فصل مشترک مشکلات روستاهای ما، معضل کم‌آبی، اشتغال و تأمین مسکن برای روستاییان است. استاندار محترم، معاونین ایشان و فرمانداران باید به طور مستقیم در حل مشکلات فیمابین داوطلبین دریافت زمین روستایی و بنیاد مسکن ورود پیدا کنند. مردم ما، مردمی پرتلاش و کم‌توقع هستند و همواره در همه ادوار، برای همکاری با دولتمردان آمادگی کامل داشته‌اند. درخواست ما از دولتمردان آن است که این شاخصه مردمی را به عنوان یک فرصت غنیمت بشمارند.

 


علی‌اصغر وزیری / عضو شورای اسلامی شهرستان میامی

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، احداث سد در روستای تلوبین را در اولویت قرار دهد؛

آب خوش از گلوی روستانشینان شهرستان میامی پایین نمی‌رود!
استخر شهرستان میامی نیمه‌کاره رها شده است

 

در ابتدای سخن باید بگویم اگر دو لایحه‌ای که رئیس‌جمهور در سخنرانی خود در روز شوراها به آن اشاره کردند، تصویب و عملی شود، اتفاقات مطلوبی در کشور رخ خواهد داد.
اما در ارتباط با شهرستان میامی، با توجه به این که تصمیماتی برای انتقال آب سدی که در منطقه کالپوش احداث شده است، اتخاذ شده، ما به دنبال آن هستیم که زمینه‌های استفاده مردم منطقه از این آب فراهم شود. 
افزون بر مشکل اشتغال در این منطقه، جاده‌های مواصلاتی این منطقه نیز بسیار نامطلوب است و من گمان می‌کنم جاده‌ای با وضعیتی بدتر از جاده کالپوش در کشور وجود نداشته باشد.
فقدان امکانات ورزشی در روستاهای تلوبین و گلستان، نبود پل غیرهمسطح در مسیر میامی به جیلان، نیمه‌کاره رها شدن استخر میامی، عدم استقلال ادارات این شهرستان و نیز مستقل نبودن شبکه بهداشت میامی از دیگر مشکلات منطقه ماست.
از این‌ها گذشته، آب بسیار مطلوب آبشار موسوم به شارشاره در روستای تلوبین، به هدر می‌رود و لازم است سدی در این محل احداث شود و من از مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تقاضا می‌کنم موضوع احداث سد در روستای تلوبین و منطقه سربند را در اولویت قرار دهند. موضوع دیگر درباره روستای تلوبین آن است که بنیاد مسکن وعده کرده است که برای تأمین زمین‌های موردنیاز به منظور احداث مسکن، برخی از اراضی را در محدوده روستا تعریف کند و تغییر کاربری دهد که امیدواریم این وعده هرچه زودتر عملیاتی شود. وضعیت آبرسانی به روستاهای گلستان، باغچه، دشت‌شاد، حسین‌آباد و نام‌نیک نیز بسیار اسفبار است. در روستای فرومد نیز در حوزه گازرسانی و راه‌های مواصلاتی مشکلاتی وجود دارد و امیدواریم تصمیماتی برای حل این مشکلات اتخاذ شود.

 


سعید گیلوری / نایب‌رئیس شورای اسلامی استان سمنان و عضو شوراهای اسلامی شهر و شهرستان آرادان

 

آقای استاندار! به موقعیت مطلوب شهرستان آرادان برای استقرار صنایع توجه کنید
برنامه‌ریزی برای بهره‌برداری مطلوب از دامداری و کشاورزی آرادان ضروری است

 

حضور ریاست محترم جمهوری اسلامی در جمع اعضای شوراهای اسلامی شهرها و روستاها، نشاندهنده اهمیت این نهادهای مردمی است. در قرآن کریم، اهمیت مشورت، بسیار مورد تأکید قرار گرفته است و لذا لازم است به این مهم بیش از پیش توجه شود.
اما بعد... مهاجرت، مهم‌ترین مشکل ما در سطح روستاهای شهرستان آرادان است. مهاجرت، علت‌های گوناگونی دارد و شاید بتوان گفت مهم‌ترین مشکلی که سبب مهاجرت از روستاهای این شهرستان می‌شود، معضل بیکاری باشد. دولت باید برای ایجاد اشتغال در روستاها برنامه‌ریزی کند. عمده زمینه‌های اشتغال در روستاهای شهرستان آرادان، مرتبط با کشاورزی و دامداری است و لازم است دولت برنامه‌ریزی‌های مطلوبی برای استفاده از این زمینه‌ها به منظور حل موانع اشتغال صورت دهد. با توجه به ضرورت انتقال کارخانجات و صنایع مشکل‌زا به خارج از تهران و نیز با عنایت به این که شهرستان آرادان با موقعیتی ویژه در خارج از شعاع ۱۲۰ کیلومتری شهر تهران واقع شده است؛ از استاندار محترم تقاضا می‌کنم زمینه‌های استقرار صنایع در شهرستان آرادان را فراهم کنند تا بدین واسطه مشکل بیکاری در این منطقه مرتفع شود.
نکته دیگر آن که در مدیریت شهرها نیز، مشکلاتی به ویژه در حوزه درآمدزایی وجود دارد. عمده‌ترین مشکلی که در این حوزه برای شهرداری‌ها وجود دارد، عدم پایداری درآمدهاست. پیش‌تر طرح‌هایی به منظور حل این مشکل به اجرا درآمده است؛ کما این که برخی از جایگاه‌های CNG احداث و به شهرداری‌ها تحویل شده است. هرچند این دست طرح‌ها تا حدی به حل مشکل عدم وجود درآمد پایدار برای شهرداری‌ها کمک می‌کند؛ اما در حال حاضر با توجه به توسعه سیاسی استان سمنان، شهرداری‌ها در برخی از شهرهای استان دچار مشکلات مالی بسیار هستند؛ لذا لازم است راهبردهایی برای حل این مشکل نیز اتخاذ شود.
در پایان از مردم شهرستان آرادان تقاضا می‌کنم چنان‌چه ایده‌ای برای حل مشکلات این شهرستان دارند، آن را با ما در میان بگذارند تا این پیشنهادات به مسئولان منتقل شود.

 


حجت‌الله حیدریان / عضو شورای اسلامی روستای لاسجرد

 

مدیریت بنیاد مسکن موضوع ایجاد مسکن روستایی در لاسجرد را پیگیری کند

پس از گذشت سه سال، هنوز نتوانسته‌ایم یک دستگاه مینی‌بوس برای روستای لاسجرد تهیه کنیم!

 

با وجود نزدیکی روستای لاسجرد به مرکز استان، مشکلات این روستا بسیار زیاد است. طی چند سال اخیر، مهاجرت‌های قابل توجهی از روستاها به مرکز استان صورت گرفته است و باید گفت اجرای طرح احداث مسکن مهر در دولت قبل، با وجود همه مزایایش، موجب حفظ جمعیت روستاها نشد. مشکل دیگری که در روستاها، از جمله روستای لاسجرد با آن مواجه هستیم تأمین اراضی لازم برای احداث مسکن است.
در حال حاضر، مبلغ درنظر گرفته‌شده به عنوان وام برای احداث مسکن در روستاها، ۱۲۰ میلیون‌ریال است؛ حال آن که وام اعطایی برای احداث مسکن در شهرها، بیش از ۲۵۰ میلیون‌ریال است که این امر، موجب تشدید معضل فرار جمعیت از روستاها خواهد شد. هرچند این موضوع را بارها مورد پیگیری قرار داده‌ایم؛ افزایش تسهیلات احداث مسکن تا کنون محقق نشده است؛ حال آن که هزینه ساخت مسکن در روستاها نوعا، بیش از هزینه ساخت مسکن در شهرهاست.
بخش قابل توجهی از جمعیت یکهزار و ۵۰ نفری روستای لاسجرد برای ایاب و ذهاب، از وسیله شخصی استفاده می‌کنند؛ بر این اساس، توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی در این روستا مقرون به صرفه نیست. با وجود گذشت سه سال از فعالیت شورای اسلامی و دهیاری جدید این روستا و قول‌های مساعد مسئولان، ما هنوز موفق نشده‌ایم تا نسبت به تهیه یک دستگاه مینی‌بوس برای روستا اقدام کنیم.
روستاها در تأمین منابع درآمدی، با مشکلات بسیار بیش‌تری نسبت به شهرها مواجه هستند؛ چراکه مدیریت روستاها نمی‌توانند، همسنگ با شهرها، نسبت به دریافت عوارض از مردم اقدام کنند. به دلیل ضعف اقتصادی مردمان ساکن روستاها، فشار به آن‌ها برای پرداخت عوارض، نه تنها مقدور نیست؛ بلکه اجحافی در حق آن‌هاست.
از میان مسائل عنوان‌شده، به نظر می‌رسد، اساسی‌ترین ضرورت برای روستای لاسجرد تهیه زمین‌ برای ایجاد مسکن روستایی است؛ چرا که با ایجاد مسکن-که متولی آن بنیاد مسکن است- می‌توان جمعیت و حجم ترددها به روستا را افزایش داد که این امر به نوبه خود، موجب ایجاد برخی شغل‌ها در روستای لاسجرد خواهد شد.

 


رحمت‌الله باقری / عضو شورای اسلامی بیارجمند

 

آقای نجات‌صفوی! راه‌های مواصلاتی بیارجمند را دریابید...

تأمین آب در بیارجمند با مشکلات بسیاری همراه است

 

سخنرانی آقای رئیس‌جمهور در روز شوراها، پربار و حاوی مطالب مفیدی بود؛ اما کار ما با سخنرانی سامان نمی‌یابد. متأسفانه بسیاری از افراد در نظام مقدس جمهوری اسلامی، خوب سخن می‌گویند اما روحیه عمل‌گرایی در آن‌ها نیست.
اما بعد... یکی از مشکلات ما در منطقه بیارجمند، مسأله شهرستان شدن است؛ مسأله‌ای که در دوره سوم شوراها، پیشرفت مطلوبی داشت اما این مهم تا کنون محقق نشده است. افزون بر این به رغم آن که تمامی زیرساخت‌های شهرستان شدن بسطام فراهم شده است، متأسفانه تا کنون فرمانداری برای این منطقه انتخاب نشده است.
معضل تأمین آب در منطقه بیارجمند، عدم تأمین اعتبار ۵ میلیارد ریالی برای تکمیل استخر ذخیره آب و همچنین گذشت چندین سال از پروژه سیمان بیارجمند و ناتمام ماندن این پروژه با وجود اطلاع استانداران از این موضوع، از دیگر مشکلات این منطقه است.
از سوی دیگر، تکمیل مجتمع فرهنگی-هنری بیارجمند، توسعه آبخیزداری و آبخوان‌داری در این منطقه، حل معضل آبرسانی با تانکر به منطقه خارتوران و نیز مرتفع کردن مشکل جاده ۸ کیلومتری خطرناک موسوم به بین‌المزارع که امنیت خانواده ۴۰ کشاورز را تهدید می‌کند، از جمله مطالبات مردم این منطقه است.
در پایان از آقای نجات‌صفوی، مدیرکل راه و شهرسازی استان، عاجزانه خواهش می‌کنیم که به راه‌های بیارجمند به ویژه مسیر چاجام به بیارجمند، دستجرد به جاده خراسان و بیارجمند به کاشمر توجهی ویژه داشته باشند.

 


ابوالفضل کرکه‌آبادی / عضو شوراهای اسلامی شهرستان سرخه و روستای بیابانک

 

آقای میرعماد! در پیاده‌سازی سیستم آبیاری تحت فشار یاری‌مان کنید
آسفالت معابر روستای بیابانک به کلی از بین رفته است

 

بخشی از سخنان آقای رئیس‌جمهور در روز شوراها مربوط به اهمیت محیط‌زیست بود. متأسفانه در این ارتباط رسیدگی چندانی از سوی مسئولان صورت نمی‌گیرد. به عنوان نمونه، تخلیه پساب شرکت کربنات در مجاورت روستای بیابانک، کمربندی از آلودگی را در اطراف این روستا ایجاد کرده است. پیش‌تر برخی از منابع آبی روستای بیابانک، با مصارف درمانی مورد استفاده قرار می‌گرفت که با وجود این پساب، ساختارهای مذکور ویران شده است.

افزون بر این با این پساب که به نظر می‌رسد، حاوی برخی مواد شیمیایی همچون گوگرد باشد، بخش قابل توجهی از گونه‌های گیاهی و جانوری روستا از بین رفته است. در سال‌های گذشته، باتلاق ایجادشده به واسطه جمع شدن پساب مذکور، بسیاری از احشام اهلی را نیز از بین برده بود. آقای رئیس‌جمهور گفتند که ما باید حافظ محیط‌زیست باشیم؛ اما گمان نمی‌کنم کسی توجهی به این موضوع داشته باشد.
از طرفی، گمان نمی‌کنم در سفر اخیر ریاست جمهوری به استان، به لحاظ تأمین اعتبار، توجهی به روستاها شده باشد و اعتباری برای ساماندهی به وضعیت روستاها اختصاص داده شده باشد؛ هرچند باید منتظر ماند تا زمان این موضوع را روشن کند. در روستای بیابانک، مشکلات بسیار زیادی وجود دارد. من به جرأت می‌توانم بگویم که آسفالت معابر این روستا به کلی از بین رفته است.
مسأله دیگر آن که با حفر برخی از چاه‌های غیرمجاز، دو قنات این روستا خشک شده است. ما برای رفع این مشکل، نسبت به اخذ مجوز حفر چاه اقدام کرده‌ایم. متأسفانه مجوز برداشت بیش از ۱۱ لیتر بر ثانیه از هر چاه به ما داده نمی‌شود و به همین خاطر، کشاورزی در روستای بیابانک با رکود شدید مواجه شده و اراضی کشاورزی بسیاری تحت کشت قرار ندارد.
نکته دیگر آن که اگر کسی بخواهد به شهر رفت و آمد کند، لاجرم باید از آژانس استفاده کند. مردم روستای بیابانک، همگی کشاورز و زحتمکش هستند و پرداخت رقم ۱۵۰ هزار ریالی برای آمد و شد به روستا، برای آن‌ها سنگین است؛ لذا اگر نهادهای ذیربط نسبت به تأمین سرویسی برای تسهیل آمد و شد اقدام کنند، رضایتمندی اهالی روستا را در پی خواهد داشت.

 

اگر بخواهید می‌توانید کمکمان کنید!
در پایان باید عنوان کنم که مدیریت جهاد کشاورزی و اداره آب، اگر بخواهند می‌توانند به کشاورزی روستای بیابانک کمک کنند. پیاده‌سازی سیستم آبیاری تحت فشار و کمک به تغییر الگوی کشت در این روستا اموری شدنی و نیازمند همت مسئولان است.

انتهای پیام /

Back to Top

Template Design:Dima Group