هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

پاااارک 1 Small
پرونده ای برای بررسی شماری از بوستان های محله ای شهر سمنان؛

حال بوستان های محله ای سمنان خوب نیست!

::محسن حسن‌زاده

بوستان های محله ای در یک نگاه کلان شاید اهمیتی برابر با پارک های بزرگ دارند و بلکه از جنبه هایی، از پارک‌های بزرگ مهم تر هستند. این بوستان ها می‌توانند پیوند مردم را با محل زندگی خود وثیق‌تر کنند و به لحاظ روانشناختی بر احساس تعلق مردم به یک محله بیفزایند. افزون بر این احداث و گسترش این بوستان‌ها نقش مهمی در توسعه فضای سبز شهرها دارد. مطالعات بسیاری در ایران و جهان به انجام رسیده که نتایج آن حاکی از تأثیرگذاری بوستان‌های محله ای بر توسعه پایدار شهری است. این مقدمه مرا بر آن داشت که سری به برخی از بوستان های محله ای شهر سمنان بزنم و وضعیت آن‌ها را در گفتگو با شهروندان مورد بررسی قرار دهم.این اسب خاموش در بلوار قائم را دریابید
سفر شهری چند ساعته من از بوستان واقع در بلوار قائم(عج) و نزدیکی میدان کوثر آغاز شد. اگر شب هنگام از کنار این بوستان که از قضا در یکی از پرترددترین مناطق شهری واقع شده است عبور کرده باشید، احتمالا مشاهده کرده اید که چراغ های المانی که به شکل یک اسب در میانه این بوستان قرار گرفته مدت هاست که خاموش و یا سوخته است! روبروی این پارک و در میانه بلوار هم درختی مصنوعی هست که شب هنگام روشن می‌شد اما مدت هاست که خاموش و بلااستفاده و البته نازیبا باقی مانده است. کسبه این محل علاوه بر این، نسبت به خاموش و نازیبا بودن آبنمایی که به شکل یک گوی سنگی در ابتدای خیابان دانشجو واقع شده است انتقاد داشتند. پیرامون این آبنما هم مملو از زباله است و چاله بزرگی هم در کنار آن قرار دارد که به تله های طبیعی برای شکار حیوانات شباهت دارد و آن هم مملو از زباله است!

بوستان نیلوفر؛ قبل از عمل! بعد از عمل!
در ادامه مسیر به بوستان نیلوفر واقع در خیابان شورا مراجعه کردم. آذرماه سال گذشته بود که مدیر منطقه دو شهری از بازسازی و مرمت این بوستان و نیز بوستان یاسمن واقع در شهرک اندیشه خبر داده بود. شهروندان حاضر در بوستان نیلوفر اما معتقد بودند که شرایط پیش از مرمت بهتر بوده است! پیشتر در میانه این بوستان حوضی وجود داشت که پس از مرمت برچیده شد و به بی روح تر شدن بوستان کمک کرد. آبخوری این بوستان هم دچار مشکل است و فقدان سرویس بهداشتی و چمن نیز در آن به چشم می آید. برخی از همسایگان بوستان، مهم ترین معضل آن را تجمع جوانانی می دانند که با صدای بلند و بکار بردن الفاظ غیراخلاقی(!) آرامش را از ساکنان این محله سلب کرده اند. خود جوانان هم به شوخی می گفتند تنها معضل پارک نصب چراغ در آن است که باعث روشنایی آن شده!! رخِ شرقی خانه سمنان هم خاموش و بی‌صدا در جنوب این بوستان واقع شده است که دست کم می‌توان با نورپردازی آن، جلوه بهتری به بوستان بخشید.

حوض همیشه خالی بوستان امام رضا(ع)
در ابتدای بلوار معلم هم یک فضای به اصطلاح سبز که با تعدادی درخت زیتون پوشانده شده و زمین خالی از چمن آن جلوه نامطلوبی به ضلع شمالی بلوار داده است. کمی آن سوتر بوستان امام رضا(ع) قرار دارد. آبنمای این بوستان هم همواره خاموش و حوض آن همیشه خالی است. برخی از شهروندان خواستار قرار دادن آلاچیق در این بوستان بودند. فقدان سرویس بهداشتی هم مسأله ای بود که شهروندان به آن اشاره کردند.

فضای بازی برای کودکان بالای هفت سال!
در مجاورت سه راه کارگر نیز بوستانی به نام «لاله» به مساحت 2 هزار و 800 متر واقع شده است. با توجه به محل قرارگیری این بوستان و احتمال استفاده مسافران از آن، عدم وجود محل مناسبی برای پارک خودروها یکی از نکاتی بود که شهروندان درباره این بوستان عنوان می کردند. این بوستان هم اگر دارای آلاچیق باشد به گمان شهروندان زیباتر خواهد شد. فضای بازی کودکان نیز در این بوستان بسیار محدود است؛ ضمن آن که شهروندان معتقد بودند خوب است اگر برخی امکانات همچون میز تنیس یا میز شطرنج برای این بوستان فراهم شود تا کودکان بالای هفت سال هم بتوانند از آن استفاده کنند!

مسئولان شهرداری به بوستان های محله ای سرکشی نمی کنند
مقصد بعدی، بوستان واقع در مجاورت مسجد بقیه الله(عج) در شهرک اندیشه است. شهروندان و نمازگزاران محله دلِ پری از این بوستان دارند. یکی از اعضای هیأت امنای مسجد بقیه الله(عج) می‌گوید:«متأسفانه شهرداری چنان که باید و شاید نسبت به نگهداری بوستان های محله ای توجهی ندارد. بوستان اندیشه نیز از این قاعده مستثنی نیست. فضای سبز و فضای ورزشی نامطلوب، آبنمایی که مدت هاست خاموش است و عدم توجه به تجهیزات روشنایی از جمله معضلات این بوستان است. هوا هنوز سرد نیست و مردم به بوستان مراجعه می‌کنند اما وضعیت بسیار نامطلوبی را شاهد هستند.»
او می گوید:«مسئولان شهرداری بیشتر به میادین و بوستان هایی که در معابر اصلی یا در مسیر آمد و شد مسئولان استانی قرار دارند توجه می کنند!» این تصوری است که مسئولان شهرداری باید با اقدامات خود آن را از اذهان شهروندان بزدایند.
این عضو هیأت امنای مسجد از عدم سرکشی به بوستان های محله ای دل آزرده است و می گوید:«بسیاری از تجهیزات بوستان ها برای مدت های طولانی خراب هستند اما مسئولان به دلیل عدم سرکشی از این بوستان ها از وضعیت بدِ آن ها مطلع نیستند.»

فضای رعب آور بوستان یاسمن!
بوستان یاسمن هم در شهرک اندیشه واقع شده است. این بوستان هم طبق گفته مدیر منطقه دو شهری در آذرماه سال گذشته مرمت شده بود! اگر شب هنگام به این بوستان مراجعه کنید می بینید که فضای رعب آوری دارد! 
یکی از دانشجویان ساکن در این منطقه می‌گوید با وجود مساحت کم بوستان، امنیت آن بسیار پایین است و چندبار توسط برخی از افراد مزاحمت‌هایی برای شهروندان حاضر در بوستان ایجاد شده است. روشنایی پارک بسیار نامطلوب است و هیچ امکاناتی در آن وجود ندارد. همسایگان بوستان از وضعیت فضای سبز آن هم گله دارند.

لااقل چند صندلی مناسب در بوستان میدان مطهری بگذارید
بوستانی که در ضلع شمال شرقی میدان مطهری قرار دارد هم داستان غم انگیزی دارد. دانشجویان می‌گویند این بوستان هیج امکاناتی ندارد و علاوه بر این امنیت هم ندارد! دانشجویان خواستار قرار دادن دست کم چند صندلی مناسب در این بوستان بودند.
یکی از شهروندان از وضعیت امنیت بوستان های سمنان به طور کلی گلایه داشت. یکبار در بوستان روبروی شورای شهر جیب او را خالی کرده بودند!! بوستان پشت مهدیه سمنان نیز ظاهرا به لحاظ امنیت وضعیت مناسبی ندارد.

مسئولان را با کودکان خردسالشان به بوستان‌های مسکن مهر دعوت می کنم!
درباره وضعیت بوستان های مسکن مهر هم چیزی نمینویسم. فقط از مسئولانی که کودک خردسال دارند دعوت می کنم که با کودکان خود برای تفریح به بوستان‌های مسکن مهر بروند!
بماند که بسیاری از بوستان‌های محله ای برای عبور و مرور معلولین مناسب نیستند و بماند که در شهری که محله ها در آن هویتمند بوده اند، بوستان های محله ای رنگ و بویی از هویت بومی نبرده اند.
ما امیدواریم که شهردار جدید سمنان با توجه به تجارب ارزشمند خود سر و سامانی به وضعیت بوستان‌های محله ای بدهد. نکته حائز اهمیت در این میان آن است که سمنان احتمالا در سال 2019 میزبان اجلاس شهرداران راه ابریشم خواهد بود و باید دید آیا تا آن زمان وضعیت شهری به نقطه مطلوب تری خواهد رسید یا خیر؟

Back to Top

Template Design:Dima Group