هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

نمای هوایی سمنان واترمارک Small

سمنان امروز موضوع تعطیلی طرح شهرداران افتخاری را بررسی می‌کند؛

روایتی از یک طرح ناتمام...

 

سمنان امروز- بیش از پنج سال قبل و در زمانی که مهدی خراسانیان، سکان شهرداری سمنان را در دست داشت، 33 تن از فرماندهان پایگاه‌های مقاومت بسیج در قالب طرحی فرهنگی-اجتماعی به عنوان شهرداران افتخاری منصوب شدند تا برای رفع نواقص محله‌های خود با شهرداران مناطق و مجموعه مدیریت شهری در تعامل باشند. دبیرخانه اجرای این طرح در سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری سمنان قرار داشت.به اذعان مدیران شهری، شهرداران افتخاری به دلیل اشرافی که بر محله‌های خود داشتند، در طول مدت فعالیت، علاوه بر انجام وظایف ذاتی، در تعریف ارزش افزوده برای پروژه‌های شهری نقش‌آفرین بودند و افزون بر این به چابک‌سازی و پویایی شهرداری کمک بسزایی کردند. البته برخی از شهرداران افتخاری دیدگاهی با مغایر این نظر دارند.
محمد بهرامی، معاون شهردار وقت و مدیرعامل وقت سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری سمنان، در تیرماه 91 هدف از اجرای طرح شهرداران افتخاری را تعامل دو جانبه و استفاده از توان بی‌نظیر بسیج در سازندگی شهرستان سمنان عنوان کرده بود. مهدی غلامی، معاون فرهنگی وقت سازمان فرهنگی نیز در مرداد 91 گفته بود:«پراکندگی نقاط مختلف شهری و نیاز به رصد مشکلات و ایده‌های مردمی در نقاط مختلف شهر دلیل انتخاب شهرداران افتخاری است و شهر سمنان سومین شهری است که در آن برنامه شهرداران افتخاری پیاده شده است.
خراسانیان از جمله شهردارانی بود که به این طرح توجه ویژه‌ای داشت. در نشست‌هایی که برای بررسی مشکلات محله‌های مختلف برگزار می‌شد، او از شهرداران افتخاری نیز دعوت می‌کرد و سخن شهرداری نیز از طریق شهرداران افتخاری به گوش مردم محله‌ها می‌رسید. او از شهرداران افتخاری می‌خواست که از پیگیری مطالبات خود مأیوس نشوند.
خراسانیان در سال 92 در ارتباط با اهداف این طرح گفته بود:«با گسترش ارتباط شهرداران افتخاری و شهرداری، مشکلات شهر به طور کامل شناسایی شده و دسترسی شهروندان به شهرداری برای بیان مشکلات تسهیل می‌شود. شهرداران افتخاری زمینه‌ساز توسعه مدیریت شهری هستند.»

 

رئیس شورای شهر شاهرود: طرح شهردار محله در شاهرود اجرا می‌شود
مجموعه مدیریت شهری در شهرهای مختلف کشور طرح شهردار افتخاری یا شهردار محله را به انحاء گوناگون اجرا کرده‌اند. اخیرا رئیس شورای اسلامی شهر شاهرود اعلام کرده است که این شهر به 50 بخش تقسیم و برای هر بخش یک شهردار محله انتخاب خواهد شد. جستجوی کوتاهی در فضای اینترنت نیز نشان می‌دهد که طرح‌های مشابهی در سراسر کشور در دست انجام است.
اما در شهر سمنان هنوز سازوکار مدونی تحت عنوان شهردار افتخاری تعریف نشده است؛ این در حالی است که شهر سمنان چنانکه در بالا ذکر شد، یکی از شهرهای پیش‌رو در این زمینه بوده و شهرداری سمنان به عنوان سومین شهر کشور طرح شهرداران افتخاری را اجرا کرده بود. برای ارزیابی طرح مذکور، بررسی چرایی تعطیلی آن و خسارت‌هایی که از این ناحیه متوجه شهر سمنان شده است به سراغ برخی از شهرداران افتخاری و مسئولان وقت شهرداری رفتیم.

 

مهدی خراسانیان: «مدیریت مردم بر مردم» با شعار محقق نمی‌شود
مهدی خراسانیان، عضو شورای اسلامی شهر سمنان در گفتگو با خبرنگار سمنان امروز علت اصلی درانداختن طرح شهرداران افتخاری را تلاش برای مدیریت شهر توسط مردم عنوان کرد و گفت:«مردم در جریان اجرای این طرح به پایگاه‌های بسیج مراجعه و مشکلات خود را مطرح می‌کردند و فرمانده پایگاه نیز از طریق شهرداری راهکارهای حل مشکلات مردم را پیگیری می‌کرد.»
خراسانیان با بیان این که شهرداران افتخاری حتی در مسائلی نظیر تملک‌ها نیز ورود و به شهرداری کمک می‌کردند گفت:«بهبود عملکرد مدیریت شهری در قالب همین راهکارها صورت می‌گیرد و باید بدانیم که مدیریت شهر توسط مردم یا مشارکت مردم در مدیریت شهری با نشستنِ باطل و شعار دادن محقق نمی‌شود.»
شهردار سابق سمنان و عضو فعلی شورای اسلامی این شهر تلاش پایگاه‌های بسیج برای حل مشکلات شهری را اقدامی ارزنده و موجب تقویت پایگاه اجتماعی بسیج می‌داند و می‌گوید:«این از جمله وظایف شوراهاست که به طور ساختارمند به نظرات مردم توجه کنند بنابراین لازم است طرح شهرداران افتخاری در قالبی نو احیاء شود یا دست‌کم از طرح محله اسلامی که اکنون در حال اجراست الگوبرداری شود.»

 

محمد بهرامی: تعطیلی طرح شهرداران افتخاری؛ معلول بی‌توجهی مسئولان
محمد بهرامی، مدیرعامل وقت سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری سمنان نیز در گفتگو با خبرنگار سمنان امروز بر این مسأله که تعطیلی طرح شهرداران افتخاری معلول بی‌توجهی مسئولان به آن بود تأکید کرد و با بیان این که شهرداری در آن زمان شهر را موجودی پویا تلقی می‌کرد، گفت:«هرچند طرح شهرداران افتخاری بن‌مایه‌ای فرهنگی داشت اما این طرح در همه ابعاد مدیریت شهری تسری پیدا کرد تا موجود زنده‌ای به نام شهر، پویاتر شود اما به واسطه تعطیلی این طرح، در واقع سلسله‌ای از اقدامات مفید برای شهر تعطیل شد.» 
بهرامی اجرای طرح مذکور را زمینه‌ای برای تشدید مسئولیت‌پذیری مردم، مدیریت مطلوب‌تر شهر و رصد نقاط کور مدیریت شهری توسط شهرداران افتخاری عنوان کرد و گفت:«اجرای طرح شهرداران افتخاری، دغدغه‌ای فراتر از مسائل سیاسی و جناحی بود و خود شهرداران افتخاری به هیچ عنوان در این مسائل ورود پیدا نمی‌کردند.»

 

سیدحمید رضوی: آقای شهردار ظاهرا اعتقادی به این طرح نداشتند
رضوی از جمله شهرداران افتخاری سمنان بود که در محدوده محلات، سیلو و سه‌راه شهدا فعالیت می‌کرد. او در ارتباط با طرح شهرداران افتخاری به خبرنگار سمنان امروز گفت:«ما در مسجد خود 10 حلقه صالحین داشتیم که هریک 20 نفر را تحت پوشش داشت. هریک از این افراد مشکلات شهر را رصد و به ما گزارش می‌کردند. فارغ از این ارتباط مطلوبی نیز با نمازگزاران و پیشکسوتان مسجد داشتیم اما ظاهرا آقای شربتدار چندان اعتقادی به این سازوکار نداشتند و این طرح به تدریج فراموش شد.»

 

رحمان شاهی: مسئولان در اجرای این طرح جدیت نداشتند
شاهی، شهردار افتخاری محدوده خیابان امام(ره) بود. او معتقد است که می‌شد به نحو مطلوب‌تری از این طرح بهره‌برداری می‌کردند. جنبه‌های نمادین طرح به گفته آقای شاهی پررنگ و کارایی طرح پایین بود. شاهی به خبرنگار ما گفت:«مسئولان در اجرای طرح شهرداران افتخاری چندان جدی نبودند و اگر قرار باشد این طرح بار دیگر اجرا شود لازم است کارایی آن مورد ارزیابی قرار بگیرد و اختیارات بیشتری به شهرداران افتخاری داده شود.»

 

حمیدرضا سلمانی: چرا یک طرح کارشناسی‌شده با رفتن یک شهردار ملغی می‌شود؟
سلمانی که در محدوده مسجد بقیه‌الله(عج) و شهرک الهیه به عنوان شهردار افتخاری فعالیت می‌کرد، به خبرنگار ما گفت:«اگر این طرح بر اساس یک کار کارشناسی دقیق به مرحله اجرا درآمده بود، چرا از ظرفیت فعالیت فرماندهان پایگاه‌های بسیج به نحو مطلوب بهره‌برداری نشد؟ و چرا باید یک طرح کارشناسی‌شده با رفتن یک شهردار و روی کار آمدن شهردار جدید ملغی شود؟ من در همان زمان اولیه تعطیلی طرح پیگیر پاسخ این پرسش‌ها بودم اما کسی پاسخ قانع‌کننده‌ای به من نداد.»

 

رمضان خراسانی: مردم هنوز مشکلاتشان را با ما در میان می‌گذارند اما...
خراسانی، شهردار افتخاری منطقه جهادیه بود. از او درباره تعطیلی این طرح می‌پرسم که پاسخ می‌دهد:«این طرح در زمان آقای خراسانیان اجرا شد. در جریان اجرای این طرح فرماندهان پایگاه‌های بسیج هر محله، مشکلات مردم را احصاء و به مدیریت شهری منتقل می‌کردند. از این نظر، طرح مذکور بسیار عالی بود. فرماندهان پایگاه‌ها نسبت به مشکلات هر منطقه واقف بودند و به طور ماهانه یک جلسه با شهرداران مناطق دوگانه شهری داشتند. متأسفانه آقای شربتدار چندان با این طرح موافق نبودند و بنابراین طرح شهرداران افتخاری به بایگانی شهرداری رفت. جالب است که پس از گذشت چند سال از تعطیلی طرح، هنوز هم مردم مشکلات شهری را با ما مطرح می‌کنند اما ما پاسخی برای آن‌ها نداریم.»

 

عبدالله دامغانیان: نگاه برخی از دوستان به این طرح، سیاسی بود
دامغانیان نیز از جمله شهرداران افتخاری سمنان بود که مشکلات جنوب شهر سمنان اعم از محدوده میدان ابوذر و چوبمسجد را به مدیران شهری منتقل می‌کرد. او می‌گوید طرح شهرداران افتخاری طرح بسیار خوبی بود که ناکام و عقیم ماند.دامغانیان با بیان این که اجرای این طرح باعث می‌شد که امور مردم به خود مردم سپرده شود، می‌گوید:«برخی از دوستان در شهرداری سمنان با نگاهی سیاسی با این طرح برخورد کردند؛ حال آن‌که توقف این طرح مانع از ارائه برخی خدمات به شهروندان شد.»

 

حسین پهلوان: تعطیلی طرح شهرداران افتخاری قابل پیش‌بینی بود
پهلوان، شهردار افتخاری محله میرمحمدخانی، می‌گوید:«تعطیلی این طرح قابل پیش‌بینی بود چراکه با تغییر شهرداران برخی از طرح‌ها مسکوت می‌مانند. با تغییر شهردار، عملا این طرح به بن‌بست رسید. شهرداران افتخاری بازوان نظارتی شهرداری بودند.
یکی از مهم‌ترین فواید اجرای این طرح، این بود که مسائل مربوط به بافت‌های فرسوده به سرعت و بی‌واسطه به شهردار منتقل می‌شد. شهرداران افتخاری مسائل کوچکی را که شاید به چشم نمی‌آمد اما آزاردهنده بود می‌دیدند و برای رفع این مسائل تلاش می‌کردند.»

 

فرهاد محقق: طرح شهرداران افتخاری کار شهرداری را آسان کرده بود
محقق، شهردار افتخاری محدوده مسجد عابدینیه نیز از جمله کسانی است که منطبق نبودن دیدگاه آقای شربتدار با این طرح را عامل تعطیلی طرح می‌داند. 
او می‌گوید:«ما در زمان آقای خراسانیان دائما جلساتی داشتیم و نیازمندی‌های محله‌ها و درخواست‌های شهروندان را به مسئولان شهرداری گزارش می‌دادیم. با وجود این طرح مردم برای طرح مسائل و مشکلات خود به شهرداری مراجعه نمی‌کردند؛ کار شهرداری از این جهت آسان شده بود. اگر این طرح بار دیگر اجرا شود بسیار برای مردم و شهرداری مفید خواهد بود.»

و حرف آخر.
کوتاه سخن؛ بنابر آن‌چه که گفته شد به نظر می‌رسد که شهردار جدید سمنان باید به فکر راه ارتباطی سازمان‌یافته‌تر، ساختارمندتر و بسامان‌تری با مردم باشد. ارتباط وثیق‌تر با مردم به شکلی که در طرح شهرداران افتخاری حاصل شده بود علاوه بر این که به مردم اطمینان می‌داد که سخن آن‌ها شنیده و به مشکلاتشان رسیدگی می‌شود، این امکان را به مجموعه مدیریت شهری می‌داد که نگاه ژرف‌تر و ریزبینانه‌تری به محله‌های شهر صورت بگیرد.

انتهای پیام / *

Back to Top

Template Design:Dima Group