هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

2 Small

خباز؛ از گشاده‌رویی با اصحاب رسانه تا برگزاری همایش‌های ابهام‌آمیز اقتصادی
آقای چاوشی! عجالتا فرودگاه سمنان را دریابید

سمنان امروز- یکم آذرماه دو سال قبل بود که محمدرضا خباز به عنوان استاندار سمنان معرفی شد و وکیلی با مردم استان خداحافظی کرد. خباز در آیین معارفه‌اش، مردم استان سمنان را متدین و انقلابی توصیف کرد و گفت که خدمت به این مردم را افتخار می‌دانم. او تأکید کرده بود که برای خدمت به مردم از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد و مردم هم باید بدانند که با اطلاع دقیق از ظرفیت‌های استان به سمنان آمده‌ام.در دوره حضور خباز در استان چهار انتخابات برگزار شد. انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری در اسفندماه 94 و انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در اردیبهشت‌ماه 96. او البته در انتخابات ریاست جمهوری نتوانست آن‌چه که مورد انتظار دولت مستقر بود را برآورده کند و آراء روحانی در استان سمنان از رقیب اصلی‌اش کم‌تر بود با این وجود خباز، انتخابات را مظهر مردم‌سالاری می‌دانست.
استاندار سابق سمنان می‌کوشید که به بخش خصوصی توجه کند. 
او تلاش کرد تا با برگزاری همایش‌های سرمایه‌گذاری از توان بخش خصوصی برای ارتقاء جایگاه استان بهره بگیرد اما در این راه با ناکامی‌هایی روبرو شد؛ چنان‌که واپسین همایش سرمایه‌گذاری برگزارشده در تهران، سر و صداهای زیادی به پا کرد و بی‌ثمر بودن و نمایشی بودن بسیاری از مولفه‌های این همایش، در نهایت به ضرر خباز تمام شد؛ اتفاقی که شاید بیش از خباز، مدیران ارشد استانداری و اداره‌کل اقتصاد و دارایی استان مقصر آن باشند.
او البته مدیری رسانه‌ای بود و خبرنگاران می‌دانند که ارتباط با خباز چندان دشوار نبود. به خاطر دارم که او شماره تلفن همراه خود در یک نشست خبری اعلام کرد و پس از آن نیز در اکثر اوقات پاسخگوی پرسش خبرنگاران بود. او به جامعه دانشگاهی استان نیز بی‌توجه نبود و در نخستین روز دانشجویی که در استان حضور داشت به استقبال پرسش‌های دانشجویان رفت؛ البته در دانشگاه آزاد. خباز وظیفه دانشجویان را هم تولید علم و هم رصد مشکلات اجتماعی می‌دانست.
خباز در ابتدای سال جاری و در حاشیه یک نشست اقتصادی از تدوین برنامه یکساله اقتصاد مقاومتی خبر داده و تأکید کرده بود که این برنامه باید تا پایان فروردین 96 اجرایی شود. نیکو بود اگر استاندار سابق، پیش از ترک استان، گزارشی از میزان عمل به مولفه‌های اقتصاد مقاومتی در طول دو سال حضورش در استان و نیز میزان اجرای برنامه یکساله 96 ارائه می‌کرد.
هرچند صنعت استان چنان که باید و شاید پررونق نیست اما خباز در طول دوره حضورش تلاش کرد تا واحدهای صنعتی را با بانک‌ها مرتبط کند. او در 22 مردادماه امسال گفته بود که 46 واحد صنعتی و 13 واحد کشاورزی برای دریافت تسهیلات برای دریافت 82 میلیارد تومان تسهیلات به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند. باز هم خوب است اگر روابط استانداری سمنان پس از گذشت حدود 5 ماه، فهرست این 59 واحد صنعتی و کشاورزی را اعلام کند و بگوید که کدام‌یک از این واحدها موفق به دریافت تسهیلات شده‌اند.
خباز همچنین در مدت حضورش در استان پیگیری‌های بسیاری برای اجرای طرح انتقال آب دریای خزر انجام داد که البته باز هم در این مسیر ناکام ماند. او تا آخرین روزهای حضورش در استان به اهمیت اجرای این طرح تأکید می‌کرد. 
خباز آب را حیاتی‌ترین پیش‌نیاز توسعه و پیشرفت استان می‌دانست و معتقد بود نمی‌توان بدون آب هیچ وجهی از توسعه را برای استان متصور شد.
او سرانجام پس از چند ماه گمانه‌زنی، با تصویب هیأت وزیران جای خود را به سید شهاب‌الدین چاوشی داد تا نهایتا در چهاردهم دی‌ماه در حضور وزیر کشور از مردم استان سمنان خداحافظی کند.
نمی‌دانم که چاوشی پیش از این به سمنان سفر کرده است یا نه اما اگر او برای اولین‌بار با وزیر کشور به سمنان سفرکرده باشد، اولین نقطه‌ای که در سمنان مشاهده کرده، فرودگاه سمنان بوده است!
با استاندار جدید سمنان بسیار حرف داریم اما آقای استاندار! عجالتا فرودگاه سمنان را دریابید!

Back to Top

Template Design:Dima Group