هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

141 9

حال این روز‌های بیمارستان کوثر
در بازدید خبرنگاران سمنان امروز از بیمارستان کوثر، مردم از مشکلاتشان گفتند

بیمارستان آموزشی-درمانی کوثر، امروز به مرکز اصلی مراجعه بسیاری از بیماران تبدیل شده است؛ بیمارانی که نه تنها از شهرستان سمنان بلکه از استان سمنان به این بیمارستان مراجعه می‌کنند. دیدگاه‌های گوناگونی پیرامون کیفیت خدمات‌رسانی در این بیمارستان در افواه عمومی وجود دارد. 

چنان‌که همه می‌دانیم بخش قابل توجهی از این دیدگاه‌ها چندان مثبت نیست. در هفته‌های اخیر نیز با شنیده‌شدن اخباری مبنی بر وجود برخی اعتصاب‌ها بر دامنه نگاه‌های منفی به این بیمارستان افزوده شد. اما در هفته گذشته بر آن شدیم تا با حضور در بیمارستان کوثر ضمن بررسی وضعیت خدمات‌رسانی و گفتگو با بیماران و مراجعه‌کنندگان، مشکلات این بیمارستان را از نزدیک مشاهده کنیم. پیش از حضور در این بیمارستان تصور ما بر این بود که با حجم انبوهی از نارضایتی‌ها و نابسامانی‌ها مواجه خواهیم شد؛ تصوری که البته چندان ماندگار نبود. بازدید نزدیک به چهارساعته ما، از دفتر مدیر امور اجرایی بیمارستان آغاز شد. محمود یحیایی در ابتدای این بازدید در گفتگویی کوتاه اعلام کرد که ماهانه ۱۰ هزار نفر به بیمارستان کوثر مراجعه می‌کنند و ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ عمل جراحی در این بیمارستان انجام می‌شود. به گفته او برخی از اقدامات پزشکی تخصصی و فوق‌تخصصی در استان سمنان، همچون آنژیوگرافی و جراحی قلب، تنها در این مرکز انجام می‌شود. مدیر اجرایی بیمارستان کوثر، ضمن این که خود به وجود مشکلات اذعان داشت و از بررسی این مشکلات استقبال کرد، همگان را به درک تنگناهای مدیریتی در این مرکز و قضاوت منصفانه فراخواند.

معضل اساسی کمبود تخت‌های بیمارستانی
پس از این گفتگوی کوتاه، ما به بخش اورژانس داخلی و جراحی هدایت شدیم. مدیر این بخش در توضیحات خود، به حضور ۲۴ ساعته پزشکان متخصص طب اورژانس و عمومی در این بیمارستان از سال ۱۳۹۳ اشاره کرد. او همچنین اعلام کرد که پس از اجرای طرح تحول سلامت، پزشک مقیم جراحی نیز همه‌روزه ۱۸ ساعت در بیمارستان حضور مستمر دارد و دیگر پزشکان نیز به صورت آن‌کال در خدمت بیمارستان هستند. در بخش اورژانس ۳۶ تخت برای بستری بیماران و ۵ تخت در اتاق احیاء وجود دارد که بی‌تردید با تعداد بیماران اورژانسی همخوانی ندارد. کمبود تخت البته از جمله مشکلات عمومی این بیمارستان است؛ چنان‌که با وجود ۷۰ بیمار در انتظار شیمی‌درمانی، تنها ۷ تخت برای این منظور وجود دارد. فارغ از تخت‌های بیمارستانی، کمبود بسیار زیاد تخت همراه نیز برای مراجعه‌کنندگان مشکل‌آفرین شده است. اما گفتگوی ما با بیماران حاضر در بخش اورژانس موید این نکته بود که رسیدگی به بیماران در اورژانس به نحو مطلوبی صورت می‌پذیرد. البته برخی از بیماران از عدم تمرکز بخش‌های اداری بیمارستان گلایه‌مند بودند.


فاصله چشم‌گیر تعداد نیروهای پرستاری و خدماتی بیمارستان با استانداردها
بخش ICU دومین مقصد ما در بیمارستان کوثر بود. مهم‌ترین مشکل در این بخش کمبود نیروهای پرستاری و خدماتی بود؛ مشکل دیگری که باز هم به صورت عام در تمامی بیمارستان وجود داشت. به نظر می‌رسد فاصله بسیار زیادی مابین استانداردها و تعداد نیروهای پرستاری در بیمارستان کوثر وجود دارد. این کمبود نیرو باعث شده است تا بخش قابل توجهی از پرستاران به ویژه در بخش آی.سی.یو ماهانه اضافه‌کاری اجباری ۸۰ تا ۱۰۰ ساعته را تجربه کنند. این حجم از اضافه‌کاری موجب نقصان در عملکرد پرستاران، کم‌دقتی آنان و صرف زمان کمتری برای هر بیمار می‌شود. کمبود پرستاران مرد نیز یکی از مشکلات عمومی بیمارستان است که به وضعیت آموزشی کشور بازمی‌گردد. افزون بر کمبود نیروهای خدماتی و پرستاری، در برخی از گروه‌ها همچون سونوگرافی، کمبود پزشک نیز به چشم می‌خورد. همچنین بنابر اظهارات بیماران به رغم وجود تجهیزات چشم‌پزشکی، تنها یک چشم‌پزشک در این بیمارستان فعالیت می‌کند. کمبود پزشک در بیمارستان کوثر به یک مشکل اساسی منجر شده است و آن عدم سخن گفتن پزشکان با بیماران و همراهانشان و نیز عدم ارائه توضیحات لازم در خصوص بیماری افراد است. این موضوع ضمن آن که موجب بی‌اطلاعی همراهان بیمار از مراقبت‌های ویژه بیماری می‌شود، به تشدید نگرانی‌های بیماران دامن زده است.
در حوزه کمبودهای نیروی انسانی، ذکر این نکته نیز ضروری به نظر می‌رسد که عدم وجود بیماربر و کارشناس ناظر ساختمان مشکلاتی را برای بیمارستان پدید آورده است که از آن جمله می‌توان به اتلاف وقت نیروهای خدماتی و نیز بروز خساراتی به ساختمان بیمارستان اشاره کرد.

ضرورت برگزاری دوره‌های آموزشی با موضوع مهارت‌های ارتباطی
در ادامه این بازدید با لقایی، مسئول خدمات پرستاری بیمارستان ملاقات کردیم. لقایی ضمن برشمردن پاره‌ای از مشکلات، برگزاری دوره‌های آموزشی مرتبط با مهارت‌های ارتباطی و مدیریتی برای کارکنان بیمارستان را یکی از ضرورت‌های اساسی عنوان کرد. به اعتقاد او استانداری سمنان باید بیمارستان را در برگزاری دوره‌های آموزشی با این موضوع یاری کند. لزوم افزایش کمی و کیفی آمبولانس‌ها نیز موضوع دیگری بود که لقایی به آن اشاره کرد. ما البته گزارش‌هایی در ارتباط با عدم ارایه خدمات اولیه پزشکی در خودروهای اورژانس دریافت کردیم. گفته می‌شود عوامل اورژانس تنها به انتقال بیماران به بیمارستان بسنده می‌کنند.
مسئله دیگری که در این بازدید دریافتیم آن بود که از چندی قبل صدور گواهی فوت توسط پزشکی قانونی الزام یافته است. این موضوع اگرچه محاسن بسیاری داشته است اما اخذ هزینه ۱ میلیون و ۳۵۰ هزار ریالی توسط این نهاد از بازماندگان به منظور صدور گواهی فوت، نارضایتی‌های بسیاری را در پی داشته است.
پایین بودن کیفیت غذای بیمارستان نیز مسئله دیگری است که در برخی از موارد مورد اعتراض قرار می‌گیرد.

وضعیت نامطلوب بیماران دیالیزی
اما در ادامه و در بازدید از بخش دیالیز بیمارستان متوجه شدیم وضعیت بیماران دیالیزی نامطلوب ارزیابی می‌شود. متاسفانه انجمن حمایت از بیماری‌های خاص، حمایت چندانی از این بیماران نمی‌کند و بسیاری از این افراد که از اقشار مستضعف جامعه هستند حتی برای تأمین هزینه‌های رفت و آمد خود دچار مشکلاتی می‌شوند. پیش‌تر یکی از مسئولان استانداری سمنان وعده کرده بود که سرویس ایاب و ذهابی برای بیماران دیالیزی فراهم شود که این وعده همچنان مسکوت مانده است. بخش دیالیز بیمارستان کوثر همچنین با محدودیت فضا مواجه است، هرچند وضعیت کلی این بخش به لحاظ خدمات‌رسانی مطلوب است.
یکی از موضوعات مهمی که در این بیمارستان مورد توجه جدی کارکنان قرار دارد اجرای طرح قاصدک است. نارضایتی عمومی از اجرای این طرح در بیمارستان کوثر به تضعیف انگیزه کارکنان انجامیده است. به گفته برخی کارکنان، پیش از این اعتراضاتی از سوی پرسنل بیمارستان در این خصوص صورت گرفته است و همچنان این اعتراضات به صورت خاموش در کارکنان به چشم می‌خورد. البته شایان ذکر است پرستاران این بیمارستان در زمان اعتصاب رسیدگی به بیماران را تعطیل نکردند. به نظر می‌رسد لازم است تصمیمات جدی و عاجلی در خصوص اجرای این طرح اتخاذ شود.
سهم واپسین بخش از این بازدید، به حضور در بخش اعصاب و روان بیمارستان کوثر اختصاص یافت. این بخش با کمبودهایی دست به گریبان است. از جمله آن که این بخش به دلیل محدودیت فضا فاقد اتاق سیگار برای این بیماران است. وضعیت سرویس‌های بهداشتی این بخش نیز نامطلوب ارزیابی می‌شود. همچنین سیستم تهویه در این بخش دچار اشکال است. عدم امکان تفکیک زنان و مردان در این بخش به دلیل محدودیت فضا از دیگر مشکلات است. تنها یک دستگاه تلویزیون کوچک در بخش اعصاب و روان این بیمارستان و در راهرو قرار داده شده است که پاسخگوی نیاز این بخش نیست. یکی از ضرورت‌های اساسی برای این بخش وجود لوازم ورزشی و امکانات تفریحی هرچند اندک است، که متاسفانه به جز ۴ وسیله ورزشی نامناسب و بدون سایبان امکانات دیگری برای این بخش قرار داده نشده است. نیکوست اگر مسئولان با وجود همه تنگناها نسبت به تجهیز بیش‌تر این بخش اقدام کنند.

وجوه آموزشی بر وجوه درمانی سایه افکنده است
نکاتی همچون سایه افکندن وجوه آموزشی بر وجوه درمانی بیمارستان، نامناسب بودن کیسه‌های مربوط به جمع‌آوری پسماندهای عفونی بیمارستان و عدم وجود مهدکودک نیز از جمله مواردی هستند که توجه به آن‌ها ضروری می‌نماید.
اما دو روز پس از بازدید ما از بیمارستان کوثر، رئیس این بیمارستان با همراهی مدیر اجرایی و همچنین رئیس بیمارستان امیرالمومنین(ع) سمنان در نشست کمیسیون تلفیق شورای اسلامی شهر سمنان حضور یافتند و با اعضای این کمیسیون به گفتگو نشستند. اعضای کمیسیون تلفیق در این نشست پرسش‌های متعددی را در ارتباط با مشکلات بیمارستان کوثر مطرح کردند که عبدالله‌پور، رئیس این بیمارستان به این پرسش‌ها پاسخ گفت.

اضافه شدن تنها ۴۰ تخت بیمارستانی با افتتاح بیمارستان کوثر
عبدالله‌پور که به بخش قابل توجهی از مشکلات مطرح‌شده در ارتباط با بیمارستان اذعان داشت، بر این باور بود که انتظارات مردمی در ارتباط با افزایش ظرفیت‌های درمانی شهرستان سمنان با افتتاح بیمارستان کوثر برآورده نشده است؛ چرا که با وجود غیرفعال‌شدن برخی مراکز درمانی و انتقال مسئولیت‌ها به بیمارستان کوثر، تنها ۴۰ تخت به مجموعه تخت‌های بیمارستانی شهرستان اضافه شد و این موضوع به زمان احداث و بهره‌برداری از بیمارستان بازمی‌گردد. به گفته عبدالله‌پور ناهمخوانی نیازمندی‌ها با امکانات موجود به حدی است که زمزمه‌هایی برای احداث بیمارستانی جدید در سمنان وجود دارد؛ موضوعی که البته به فاصله چندساعت پس از این نشست از نگاه علیرضا خسروی، نماینده مردم سمنان در مجلس غیرعملیاتی عنوان شد.
عبدالله‌پور به مشکلات بخش دیالیز و تنگناهای مدیریتی موجود در ارتباط با حل مشکلات این بخش نیز اشاره کرد. چنان‌که گفته شد مهم‌ترین مشکل در این ارتباط محدودیت فضاست؛ مشکلی که ظاهرا باید برای رفع آن صبور باشیم.
رئیس بیمارستان کوثر البته خود به تشریح بسیاری از مشکلات این بیمارستان پرداخت. به گفته او عدم امکان اخذ پروانه بهره‌برداری درمانی به دلیل کوتاهی برخی از دستگاه‌های فرادستی از اخذ پروانه‌های لازم در هنگام احداث این بیمارستان تنها یکی از مشکلات این بیمارستان است.
او به تعریف نشدن بخش اعصاب و روان در هنگام طراحی و وجود مشکلاتی در سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی بیمارستان اشاره و اعلام کرد که نقصان‌های ساختاری این بیمارستان محدود به این موارد نیست. البته از نگاه عبدالله‌پور برخی از مشکلاتی که برای بیمارستان عنوان می‌شود چندان محلی از اعراب ندارد؛ از جمله معضل کمبود پارکینگ یا عدم وجود مهدکودک.
او در بخشی از این نشست شاخصه‌های برجسته بیمارستان کوثر را برشمرد و به مسئله مهم چرایی وجود دیدگاه‌های منفی درباره بیمارستان کوثر پاسخ گفت.
مهم‌ترین نکات در این خصوص از نگاه عبدالله‌پور عبارت است از آن که بیمارستان کوثر مرکزی تروما و ارجاعی است و بیمارانی با وضعیت‌های بسیار نامناسب از اقصی‌نقاط استان به این مرکز انتقال داده می‌شوند؛ همچنین این مرکز محل ارجاع مصدومان حوادث رانندگی و افراد دارای بیماری‌های حاد قلبی و عروقی است؛ بنابراین میزان مرگ و میر در این بیمارستان باید درنظر گرفتن همه این شاخصه‌ها سنجیده شود. به گفته عبدالله‌پور این میزان برای بیمارستان کوثر در میان تمامی مراکز آموزشی-درمانی کشور کم‌تر از میانگین کشوری و حداکثر در حد میانگین کشوری است.

به دنبال یافتن توجیهی برای مشکلات نیستیم...
نکته پایانی در ارتباط با سخنان عبدالله‌پور آن است که وی انتقادات مردمی را لازمه پیشرفت بیمارستان کوثر تا رسیدن به وضعیت ایده‌آل دانست. او تأکید کرد که به دنبال یافتن توجیهی برای مشکلات بیمارستان نیست بلکه می‌کوشد با شنیدن انتقادات مردم و مسئولان توجه خود را بر حل این مشکلات متمرکزتر کند...

همگرایی بین‌دستگاهی برای حل مشکلات بیمارستان کوثر
به نظر می‌رسد وضعیت بیمارستان کوثر با امکانات و ظرفیت‌های موجود، برای بیماران تا حد قابل قبولی رضایتبخش باشد؛ اما این به معنای غفلت از مشکلات این بیمارستان نیست.
ایجاد یک همگرایی بین‌دستگاهی نخستین ضرورت برای از میان بردن بسیاری از مشکلات این بیمارستان است؛ هرچند بخشی از مشکلات همچون کمبود نیرو به وضعیت کلی کشور مربوط می‌شود. ما امیدواریم تشدید همکاری‌ها برای حل مشکلات این بیمارستان خبرهای خوشی را در پی داشته باشد...

انتهای پیام/*

Back to Top

Template Design:Dima Group