هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

144 15

هشداری برای پیشگیری از تشدید پدیده بیابان‌زایی در سمنان
تاغ‌ها را می‌بُرند و می‌بَرند!

پدیده بیابان‌زایی همزمان با شدت گرفتن خشکسالی در ایران، چندسالی است که بیش از پیش مورد توجه دستگاه‌ها و نهادهای مختلف قرار گرفته است. مسئولان دستگاه‌های مرتبط با این حوزه، با دشواری بسیار می‌کوشند به واسطه بکارگیری راهکارهای گوناگون با پدیده بیابان‌زایی به مقابله برخیزند.

در این میان حفظ بافت گیاهی مناطق نیمه‌بیابانی و تلاش برای پایدار نگاه‌داشتن موازنه‌های اقلیمی، همواره به عنوان یک اصل بدیهی مقدماتی در جلوگیری از پدیده بیابان‌زایی مطرح می‌شود. بی‌تردید شناخت درست استعدادها، ظرفیت‌ها و کارکردهای این مناطق، به طور چشمگیری از انجام اقدامات نسنجیده‌ای که به بحران‌های ناشی از خشکسالی دامن بزند جلوگیری خواهد کرد. درختچه‌های تاغ که به حق، لقب گونه گیاهی بلامنازع برای احیاء بیابان‌ها را به خود اختصاص داده‌اند از جمله ظرفیت‌های برخی از مناطق بیابانی و نیمه‌بیابانی هستند که باید حفظ آن‌ها را راهبردی اساسی در راستای مقابله با بیابان‌زایی تلقی کرد.
چندی قبل، یکی از بخش‌های خبری سیما، خبر قطع درختچه‌های تاغ در استان قم و تهیه ذغال از چوب این گیاه گرانبها را رسانه‌ای کرد. این البته نخستین‌بار نبود که اخباری از این دست منتشر می‌شد. پیش از این نیز سودجویان در ورامین با قطع این درختچه‌ها برای تهیه ذغال، آسیبی جدی به اکوسیستم آن منطقه وارد کرده بودند. همچنین تخریب منابع طبیعی به واسطه قطع درختان تاغ مسئله مهمی بود که دو سال قبل گریبان جاجرم را نیز گرفته بود.
دو هفته قبل، به واسطه ارتباط اعلایی، یکی از فعالان محیط‌زیست با دفتر هفته‌نامه سمنان امروز، اطلاع یافتیم که روستای علاء در جنوب شهر سمنان نیز از دستبرد سارقانی که در کمین تاغ‌ها نشسته‌اند بی‌نصیب نمانده است. در بازدیدی که جمعه گذشته با همراهی این فعال محیط‌زیست از منطقه نیمه‌بیابانی و پوشیده از تاغ واقع در مجاورت روستای علاء داشتیم دریافتیم که افزون بر قطع درختان تاغ، ماسه‌های مرغوب این منطقه نیز با اهداف اقتصادی به سرقت می‌رود. سه نکته جالب توجه در این بازدید آن بود که اولا محل‌های تهیه زغال از چوب تاغ در منطقه قابل مشاهده بود؛ ثانیا آثار سرقت ماسه‌ها بسیار تازه می‌نمود؛ و ثالثا فرسایش خاک در مناطقی که از تاغ تهی شده بودند به طور واضحی قابل رویت بود.
قطع درختان در منابع متعلق به دولت؛ ممنوع!
این اتفاقات ناگوار در حالی طی سه سال گذشته تداوم داشته است که برابر مواد قانونی ۴۲ و ۴۸ حفاظت و بهره‌برداری، قطع و حمل درختان و تهیه چوب و هیزم و ذغال از آن‌ها در منابع متعلق به دولت ممنوع اعلام شده است. بنابر اظهارات فعال محیط‌زیست مذکور، با فرارسیدن فصل پاییز استفاده غیرقانونی از ماسه‌ها و درختچه‌های تاغ در این منطقه شدت می‌گیرد؛ لذا بر آن شدیم تا برای اعلان هشدار برای پیشگیری از تخریب پوشش گیاهی این منطقه، این موضوع را با مسئولان محیط‌زیست و منابع طبیعی در میان بگذاریم. متأسفانه به دلیل سفر رئیس سازمان محیط‌زیست کشور به شاهرود، امکان ملاقات با عباسعلی دامنگیر، مدیرکل محیط‌زیست استان سمنان را نیافتیم اما حیدریان، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان در واپسین روز از هفته گذشته در پاسخ به پرسش‌های ما، ضمن تأیید این مطلب که درختچه‌های تاغ واقع در منطقه علاء چندسالی است که مورد بی‌مهری سودجویان قرار می‌گیرد؛ از هماهنگی‌های بعمل آمده با نیروی انتظامی و اداره تعزیرات حکومتی و همچنین بکارگیری یگان حفاظتی این سازمان برای رفع معضل مذکور خبر داد. حیدریان همچنین تصریح کرد که اقداماتی به منظور همگرا ساختن شوراهای اسلامی روستاهای اطراف جنگل‌های دست‌‌کاشت از جمله علاء و صوفی‌آباد با هدف واگذاری حفاظت از این منطقه به مردم در جریان است. به گفته وی، افزون بر استمدادهای صورت‌گرفته از فرمانداری سمنان در این خصوص، گشت‌های نامحسوس اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری نیز شب‌هنگام‌ها وضعیت این منطقه را تحت مراقبت و نظارت دارند.
حیدریان: امیدواریم وضعیت رو به بهبود بگذارد
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان ابراز امیدواری کرد که با مجموعه اقدامات صورت‌گرفته به ویژه با واگذاری امر حفاظت از این منطقه به بومی‌ها-که به زودی اتفاق می‌افتد-، شاهد رخ دادن اتفاق تلخ قطع درختچه‌های تاغ نباشیم.
حیدریان همچنین درباره برداشت ماسه از منطقه؛ ضمن این که بر استفاده از راهکارهای قانونی تعریف‌شده در اداره صنایع و معادن برای برداشت مجاز ماسه تأکید کرد؛ از برخورد قرق‌بانان با برداشت‌کنندگان غیرمجاز ماسه‌ها خبر داد و تصریح کرد که این اتفاق به دلیل هوشیاری شوراهای اسلامی روستاها به ندرت رخ می‌دهد و ماموران اداره‌کل منابع طبیعی در صورت وقوع چنین جرائمی با اطلاع مردم بومی به سرعت در محل حاضر می‌شوند.
حیدریان در پایان سخنان خود از مردم بومی و دیگر دلسوزان محیط‌زیست درخواست کرد تا صورت مشاهده هرگونه برداشت غیرمجاز ماسه‌ها و یا قطع درختان تاغ با شماره رایگان ۱۵۰۴ تماس حاصل کنند و مراتب امر را جهت حضور سریع نیروهای یگان حفاظت در منطقه و برخورد با متخلفان به اطلاع مسئولان برسانند.
سمنان امروز ضمن ارج نهادن به دغدغه‌های فعالان محیط‌زیست، در انتظار گزارش‌های آنان در خصوص بهبود وضعیت حفاظت از منطقه علاء خواهد ماند و پیگیری‌های لازم را در این خصوص صورت خواهد داد.

انتهای پیام/*

Back to Top

Template Design:Dima Group