هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

ووشو Small

در فروردین‌ماه سال آینده
اخبار مهمی را از سمنان به جهان مخابره خواهیم کرد

در روزهای پایانی هفته گذشته، مسابقات ووشوی قهرمانی کشور، با حضور 500 ورزشکار و در قالب 25 تیم در سالن غدیر سمنان برگزار شد که در پایان، تیم سمنان موفق شد با کسب 9 مدال طلا، 12 نقره و 10 برنز بر سکوی نخست این رقابت‌ها قرار گیرد.
تیم‌های خوزستان و مازندران نیز با نمایشی قابل قبول بر سکوهای دوم و سوم این مسابقات بزرگ ایستادند.
اما در حاشیه این رقابت‌ها فرصتی دست داد تا گفتگوی کوتاهی با توحید اسدیان و احمد خمیس‌آبادی، دو تن از بزرگان ووشوی کشور، داشته باشیم که شما را به خواندن آن دعوت می‌کنیم.

اسدیان: مسابقات بی‌نظیر بود
توحید اسدیان، مربی کاربلد و باسابقه ووشوی کشور که سرمربیگری تیم بزرگسالان و جوانان کشورمان را نیز در کارنامه دارد، در حال حاضر در سمت ریاست کمیته مربیان فدراسیون ووشو و همچنین رئیس کمیته نن‌شائولین کشور مشغول به فعالیت است.
او علیرغم فشردگی مسابقات دقایقی کوتاه را به این گفتگو اختصاص داد که بخشی از آن را در زیر می‌خوانید.

استان سمنان در چند سال اخیر میزبانی مسابقات مهمی از ووشوی کشور را عهده‌دار بوده است. شما دلیل این تعدد میزبانی‌ها را در چه‌ می‌بینید؟
ووشوی استان سمنان در این سال‌ها رشد بسیار چشمگیری داشته و ورزشکاران بزرگی را به سطح اول کشور معرفی کرده است. پتانسیل بالای این استان در کنار مدیریت توانمند ریاست هیأت ووشو و همچنین آغوش باز اداره کل ورزش و جوانان استان سمنان، از جمله عواملی است که باعث شده در سال‌های اخیر سهم سمنان از میزبانی مسابقات کشوری، چشمگیر باشد.

با توجه به اینکه شما ید طولایی در زمینه استعدادیابی دارید، پتانسیل‌های استان سمنان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
به طور کلی اگر بخواهیم در هر ورزشی از جمله ووشو، شاهد رشد و تحول اساسی باشیم در گام نخست باید مربیان استانی، شهرستانی و باشگاهی قوی داشته باشیم تا به وسیله آن‌ها بتوانیم پشتوانه‌سازی خوبی را به انجام برسانیم. من این موضوع را در سمنان مشاهده کردم و خوشبختانه در قالب یک برنامه‌ریزی علمی، امر مهم کشف استعداد و پشتوانه‌سازی از رده‌های سنی پایین در حال انجام است و نمایش قابل قبول نفراتی که از سمنان در این مسابقات حاضر بودند، خود گواه این بر این ادعای من است.

شما به عنوان کسی که در سمت مربیگری تیم ملی نیز حضور داشتید، سهم ورزشکاران استان سمنان در تیم ملی را قابل توجه می‌دانید؟
به عقیده من ورزشکاران استان سمنان بدون شک در مسابقات کشوری که در آینده نیز برگزار خواهد شد، جزو برترین‌ها خواهند بود و به‌تبع آن در تیم ملی نیز، ورزشکارانی از سمنان حضور خواهند داشت.

این دوره از مسابقات را چگونه دیدید؟
من در بیش از 10 دوره مسابقات قهرمانی کشوری به‌طور شخصی حضور داشتم و به جرأت می‌گویم که این دوره از مسابقات، هم از جهت اجرایی و هم از بعد کیفی، بی‌نظیر بود و مسابقات در سطح بسیار بالایی برگزار شد.

و در آخر چه توصیه‌ای برای ووشوکاران سمنان دارید؟
صراحتاً می‌گویم که من در اینجا خلأ و کاستی را مشاهده نکردم و جناب آقای نبوی که از قدیمی‌های این رشته هستند کار خود را به نحو احسن انجام می‌دهند؛ اما باز هم تأکید می‌کنم که برای موفقیت باید به رده‌های سنی پایه بها داد و ثمره آن را در آینده نزدیک به‌طور ملموس حس کرد.

خمیس‌آبادی: اخبار مهمی را از سمنان به جهان مخابره خواهیم کرد
اما احمد خمیس‌آبادی که با وجود مسئولیتش در فدراسیون ووشو، از پیشکسوتان تکواندوی کشور نیز هست در گفتگویی کوتاه، از مسابقات برگزار شده به میزبانی سمنان گفت.
او که اکنون مسئول کمیته مسابقات و سازمان لیگ فدراسیون ووشو است این‌گونه به سؤالات ما پاسخ گفت.

با توجه به سابقه طولانی شما در تکواندو، چطور شد که به ووشو آمدید؟
من در حدود 10 سال، مسئول سازمان لیگ فدراسیون تکواندو بودم و با توجه به شناخت مسئولین فدراسیون ووشو از نحوه عملکرد من در طی این سال‌ها، تصمیم بر این شد تا در این فدراسیون مشغول به خدمت شوم و بتوانم تجربیاتم را در این رشته مهیج نیز عملیاتی کنم.

به نظر شما استان سمنان در برگزاری این مسابقات، چقدر به استانداردهای کشوری نزدیک بود؟
علیرغم اینکه به طور معمول، مسابقات سبکی ووشو در سطوحی پایین‌تر برگزار می‌شود، اما برگزاری این مسابقات بسیار خوب، شکیل و با برنامه به انجام رسید و دلیل این موضوع هم استفاده از کادر اجرایی این مسابقات در رقابت‌های قهرمانی کشور سال گذشته در همین استان بود که تجربه بسیار خوبی را کسب کردند و این دوره از مسابقات را به نحو شایسته‌ای برگزار کردند.

آیا فدراسیون سبک خاص و متفاوتی در برگزاری مسابقات دارد که به تجربه‌های این‌چنینی نیاز است؟
بله ما در برگزاری مسابقات، سبک خاصی را ابداع کردیم که شاید هنوز در جهان مرسوم نشده است. این روش بر خلاف سبک‌های سنتی برگزاری مسابقات در گذشته، زمان‌بندی دقیقی را در همان ابتدای ثبت‌نام به کلیه تیم‌ها و بازیکنان ارائه می‌کند که این موضوع تاثیر بسیار زیادی بر نظم‌بخشی و آرامش روانی بازیکنان دارد و تا حد زیادی به بهبود کیفیت مسابقات کمک می‌کند.

با توجه به میزبانی سمنان در مسابقات بین‌المللی جام پارس که در فروردین‌ماه سال آینده برگزار خواهد شد، نواقص استان سمنان را در چه چیزی می‌بینید و چه پیشنهادی برای هر چه بهتر برگزار شدن آن مسابقات دارید؟
نکته مثبتی که در استان سمنان وجود دارد و من بارها این موضوع را با مسئولین فدراسیون نیز مطرح کردم، دوستی، همدلی و همکاری ورزشکاران، کادر هیأت، اداره کل ورزش و جوانان و کلیه مسئولین برگزاری مسابقات است. یقین دارم که با این امتیاز مثبت، ما هیچ مشکلی در برگزاری مسابقات بین‌المللی جام پارس نخواهیم داشت.

به نظر شما انتظارات فدراسیون ووشو از مسئولین اداره کل ورزش و جوانان استان سمنان در برگزاری مسابقات جام پارس چیست؟
حدود یک ماه پیش، جلسه‌ای در خصوص چگونگی برگزاری مسابقات جام پارس در سمنان برگزار شد و در طی آن نیز تفاهم‌نامه‌ای به امضا رسید. انتظار ما این است که موضوعات توافق شده در این تفاهم‌نامه از قبیل قراردادهای هتل و سالن هر چه سریعتر به انجام برسد و البته می‌دانیم که اقدامات بسیار مؤثری نیز تا کنون انجام شده است.

آیا ما در مسابقات جام پارس صاحب دو تیم خواهیم بود؟
با توجه به میزبانی استان سمنان، کشور ما با دو تیم در این رقابت‌ها حاضر خواهد شد. یک تیم در قالب تیم ملی جمهوری اسلامی ایران و تیم دیگر نیز تیم استان سمنان به عنوان میزبان مسابقات. با توجه به پیشرفت ووشو در چند سال اخیر در این استان، یقین دارم که تیم دوم ما در این رقابت‌ها نیز نتایج درخشانی را به دست خواهد آورد و استان سمنان نیز به عنوان یک مدعی در جام پارس ظاهر خواهد شد.

و سخن پایانی.
در این دو روز که میهمان مردم خون‌گرم سمنان بودیم، رسانه‌های بسیار زیادی برای پوشش مسابقات حضور داشتند که این نشان‌دهنده سطح فرهنگ و علاقه مردم به این ورزش جذاب است. امیدوارم که شاهد این پوشش خبری در سطح بسیار گسترده‌تر در جام پارس باشیم و شما و همکارانتان، اخبار خوبی را از این استان، به جهان مخابره کنید.

نبوی: قدر فرصت‌های به وجود آمده را بدانیم
مسابقات ووشوی قهرمانی کشور با تمام اتفاقات خوب و بدش تمام شد اما بد نیست چند کلامی پای درد و دل رئیس هیأت ووشوی استان سمنان بنشینیم و نظر او را نیز پس از پایان مسابقات جویا شویم.
سید مرتضی نبوی معتقد است که مسابقات در سطح بالایی برگزار شد و شایستگی استان سمنان در برگزاری این میزبانی بزرگ نیز بر همگان به اثبات رسید؛ اما گلایه‌هایی باقی مانده که بد نیست شنیده شود.
او از حضور کمرنگ مسئولین در مراسم افتتاحیه و اختتامیه گلایه‌مند بود و با توجه به سطح مسابقات و دعوت از بسیاری از مدیران ادارات مختلف سمنان توقع حضور جمع بیشتری از مسئولین را داشت.
نبوی به‌طور خاص و ویژه از حضور نمایندگان استانداری، احمد همتی، نماینده مردم شهرستان‌های سمنان، مهدیشهر و سرخه، حسین موسوی، شهردار سمنان و تمامی کسانی که در این دوره از مسابقات در کنار عوامل اجرایی بودند قدردانی کرد.
نبوی در ادامه گفت: مشکل دیگری که در این مسابقات به چشم می‌آمد، بحث مهم خوابگاه و اسکان ورزشکاران بود. متأسفانه قرار بر این بود تا خوابگاه مجموعه ورزشی چمران که در حال حاضر 250 نفر ظرفیت دارد، به مرز 500 نفر برسد که این اتفاق رخ نداد و ورزشکاران در 4 نقطه مختلف اسکان داده شدند که کار را از جهت کنترل و خدمات بسیار دشوار می‌کرد.
موضوع دیگری که نبوی به آن اشاره کرد، عدم استفاده از فرصت‌ها، برای شناساندن فرهنگ و تاریخ سمنان به میهمانانی بود که 3 روز در این شهر اسکان داشتند. او معتقد بود که مسابقاتی از این دست با حضور تعداد زیادی ورزشکار، مربی و کادر اجرایی از استان‌های دیگر، فرصت مناسبی است تا بتوانیم با برنامه‌ریزی نهادهایی نظیر میراث فرهنگی، اقدامات مؤثری در این راستا داشته باشیم.
او در پایان ابراز امیدواری کرد تا ورزش‌هایی نظیر ووشو و تکواندو که پتانسیل خوبی برای درخشیدن در کشور را دارند، بیشتر مورد توجه قرار بگیرند و سرمایه‌گذاری بهتری بر روی آن‌ها صورت پذیرد.

انتهای پیام / *

Back to Top

Template Design:Dima Group