هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

photo 2016 12 26 08 56 38 Small

احسان قائم‌مقامی، استاد بزرگ شطرنج ایران در گفتگوی اختصاصی با سمنان امروز:
شطرنـج، با اقتدار، علمـی‌ترین ورزش دنیاسـت

امروزه در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان از شطرنج به عنوان یک ابزار سازنده به جهت ایجاد مهارت‌های زندگی در میان نوجوانان و جوانان استفاده می‌شود و به گواه سخنان بزرگترین شطرنج‌بازان دنیا، این علمی‌ترین رشته ورزشی جهان،‌ درس‌های بسیار زیادی را برای چگونه بهتر زیستن به انسان می‌آموزد.


کشور ما نیز در طی سال‌های اخیر پیشرفت بسیار چشمگیری در این رشته داشته است؛ تا جایی که ما در رده نوجوانان و جوانان، در بین 188 کشور عضو فدراسیون جهانی شطرنج، در صدر ایستاده‌ایم و اقتدار، تفکر و قدرت ذهن ایرانی را به جهان دیکته می‌کنیم.
از سوی دیگر ما در حال حاضر در آستانه جشن پانزدهمین استاد بزرگی شطرنج ایران هستیم و این موفقیتی است که شاید در سال‌هایی نه چندان دور کاملاً دور از ذهن به نظر می‌رسید.
ایران در رشته شطرنج بر روی ریلی قرار گرفته است که مقصدش تنها و تنها، منتهی به موفقیت خواهد بود و ما این مهم را مدیون کسانی هستیم که توانستند با نبوغ و استعداد مثال‌زدنی خود، بر محدودیت‌ها غلبه کنند و همچون خورشیدی تابان، روشنی‌بخش تاریکی‌های این رشته مهجور مانده باشند. احسان قائم‌مقامی، نابغه و استاد بزرگ شطرنج ایران، یکی از کسانی بود که توانست به‌عنوان پیشگام و پیشرو، مسیر شطرنج ایران را متحول کند و به‌عنوان یک نقطه عطف، نگاه جهانیان را در مورد شطرنج ایران تغییر دهد.
او که در روزهای پنج‌شنبه و جمعه هفته گذشته، میهمان مردم خوب سمنان بود، علی‌رغم فشردگی برنامه‌ها، با حضور در دفتر هفته‌نامه سمنان امروز، ساعتی را به گفتگو با ما اختصاص داد که بخش‌هایی از آن را در ادامه می‌خوانید.

روز پنج‌شنبه مسابقه سیمولتانه شما با 60 شطرنج‌باز از استان سمنان برگزار شد. لطفاً درباره این مسابقه جذاب برایمان بگویید.
برداشت اصلی مسابقات سیمولتانه به نفع جامعه است و هدف اصلی آن نیز بدون شک اشاعه فرهنگ شطرنج و جلب توجه و نگاه جامعه به این رشته خواهد بود؛ اما مسابقه روز پنج‌شنبه یک گردهمایی بزرگ و باشکوه، به نفع شطرنج استان سمنان بود و به عقیده من یکی از دستاوردهای بزرگ آن، همگرا کردن فعالیت اعضای جامعه شطرنج استان و تعیین یک خط فکری و هدف مشترک برای ادامه فعالیت موثرتر در آینده خواهد بود.

ساخت فرهنگی سمنان غنی است
این دومین بار است که به استان سمنان سفر می‌کنم و نکته مهمی که توجه من را جلب کرد، ساخت فرهنگی بسیار غنی این استان است. وقتی فرهنگ یک شهر، استان و یا کشور غنی و قوی باشد، شما آماده حضور، اجرا و برداشت هستید.
استقبال پرشور مسئولین، خانواده‌ها و شطرنج‌بازان از این مسابقه نیز این موضوع را تأیید می‌کند که این استان، پتانسیل لازم برای شکوفا شدن در این رشته را دارد.

بازی‌ها آسان نبودند
تمامی مسابقات سیمولتانه دشوار است، به خصوص اگر بخواهیم مسئولانه بازی کنیم و من همیشه در این سبک از مسابقات با تمام توان بازی کرده‌ام. مسابقه روز پنج‌شنبه، مطابق انتظار در حدود 5 ساعت به طول انجامید و این نشان می‌داد که سطح شطرنج‌بازان سمنان در حد قابل قبولی است. البته چند چهره نیز در این مسابقات بسیار خوب ظاهر شدند که یقین دارم در صورت توجه به آن‌ها، می‌توانیم قهرمانانی از این استان را به کشور معرفی کنیم.

به نظر شما چه موضوعی باعث شد که کشور ما در مدتی کوتاه پیشرفت‌های بزرگی را در این رشته ورزشی داشته باشد؟
موفقیت‌های ایران در شطرنج سیری بیست ساله را طی کرد تا به این نقطه از پیشرفت رسیده است. با روی کار آمدن مهندس کامبوزیا در سمت ریاست فدراسیون شطرنج در سال 1375، نقطه عطف این رشته که تا پیش از این با محدودیت‌های زیادی مواجه بود آغاز شد و به عقیده من ایشان آغازگر تغییر ساختار فکری در شطرنج ایران بودند. در این مدت به لحاظ سخت‌افزاری مکان‌های زیادی در سراسر کشور، مختص این رشته افتتاح شد و استارت مسابقات بزرگی در کشور نیز، زده شد. در دوره‌های بعدی نیز با هدف‌گذاری‌های مشخص، مسیر رو به رشدی را پیمودیم و در زمینه مسابقات، آموزش و تربیت شطرنج‌بازان، به موفقیت‌های بزرگی دست یافتیم.
از حدود 5 سال پیش و با همگرا شدن حرکت‌های صورت گرفته در این رشته، با سرعت بیشتری در مسیر پیشرفت قدم گذاشتیم و با نهادینه شدن شطرنج در تمامی استان‌ها، توانستیم پدیده‌های بزرگی را در این رشته استعدادیابی کنیم.
در حال حاضر نیز شطرنج ما در حال طی کردن یک روال کیفی است و سقف و خواسته‌های ورزشکاران روز به روز بزرگ‌تر می‌شود و با دو سال قهرمانی پیاپی نوجوانان ما در مسابقات جهانی، به نظر می‌رسد که آینده شطرنج جهان در اختیار نوابغ جوان و با تجربه ایرانی باشد.

120 مسابقه در ماه
خوشبختانه ما در بعد آموزش نیروی انسانی و برگزاری مسابقات مختلف نیز بسیار خوب عمل کردیم و شاید جالب باشد که بدانید در ماه بیش از 120 مسابقه بزرگ شطرنج ریتد در کشور برگزار می‌شود که این آمار خوب و بالا، این رشته را به سمت قهرمان‌پروری و دستیابی به قله‌های بزرگ موفقیت جهان سوق خواهد داد.

با توجه به امکانات ساده برای بازی شطرنج، چرا اقبال عمومی به این رشته کم است؟
جمله شما را اصلاح می‌کنم. اقبال عمومی در گذشته کم بوده است؛ ولی اکنون این‌طور نیست. به عقیده من جامعه تابع ارزش‌هایی است که برای آن تعیین می‌شود. وقتی ما فضای رسانه‌ای مناسبی نداشته باشیم و اجازه شناساندن این رشته را به عموم مردم ندهیم، نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که افراد بدون شناخت به سمت این رشته روی بیاورند. در حال حاضر، به لطف خدا اوضاع و احوال شطرنج کشور در بسیاری از زمینه‌ها خوب است و در هر استان نیز کسانی هستند که عهده‌دار مسئولیت معرفی این رشته باشند.

به عقیده شما چه علومی پیش‌زمینه حضور موفق در این رشته است؟
امروزه شطرنج به عنوان یک علم مطرح شده است. علمی که بعد از علوم پزشکی با همه زیرشاخه‌های آن، بالاترین تولید محتوا را در تاریخ جهان داشته است. تئوری‌های شطرنج از ریاضیات، نجوم و بسیاری از رشته‌های دیگر، چندین پله بالاتر است و کار علمی که در این چند سال در مورد این رشته صورت گرفته به حدی است که اکنون بیش از شش میلیون نسخه کتب چاپی، نرم‌افزار، رسانه‌ها و اپلیکشن‌های مختلف با موضوع شطرنج به تولید رسیده و روزانه چند هزار نسخه به این تولیدات اضافه می‌شود.
من معتقدم که همه علوم به هم مرتبط هستند ولی سهم استدلال، تحلیل، روانشناسی، جامعه‌شناسی و ریاضیات در بهتر بازی کردن شطرنج بیشتر است.

شطرنج در سطوح بالا، بازی شخصیت‌هاست
وقتی بازیکنان شطرنج به لحاظ مهارت و دانش به حد بالا و نزدیک به هم می‌رسند، در آن مرحله کارکرد شخصیت است که آن‌ها را از هم متمایز می‌کند. به همین جهت معتقدم که بازی شطرنج در سطوح بالا بازی شخصیت‌هاست و قوای جسمانی، آمادگی روانی و شخصیت افراد است که در این سطوح، فرد برتر را مشخص می‌کند.

سبک بازی شما در شطرنج چیست؟
سبک‌های مختلف شطرنج، بر اساس مکاتب این رشته دسته‌بندی می‌شوند و بازیکنان سبک‌های متفاوتی را می‌توانند انتخاب کنند؛ اما به عقیده بسیاری از کارشناسان، من در شطرنج، استراتژیست هستم و به این سبک بازی می‌کنم. عده‌ای نیز معتقدند که ساختار پیاده را خوب رعایت می‌کنم و در هر وضعیت قابلیت بازی دارم؛ اما حقیقتاً می‌گویم که هنوز خودم سبک بازی خودم را نمی‌دانم و معتقدم که منعطف هستم و می‌توانم به سبک‌های مختلفی بازی کنم و محدود به یک سبک نیستم. البته این موضوع الزاماً معنای خوبی ندارد و بهتر است که هر بازیکن سبک بازی خودش را بشناسد.

آیا می‌توانید هوش مصنوعی را شکست دهید؟
در حال حاضر نرم‌افزارهایی که در شطرنج طراحی شدند، قدرتشان از قوی‌ترین شطرنج‌بازان جهان نیز بالاتر است و هیچ انسانی نمی‌تواند ادعا کند که می‌تواند بر هوش مصنوعی غلبه کند، اما بُعد خلاقیت انسان مسئله‌ای است که این موضوع را از حالت مطلق خارج کرده است.

سریع‌ترین باختی که تا به امروز داشتید در کدام مسابقه بوده است؟
کوتاه‌ترین باخت من مربوط می‌شود به بازی در مقابل پیتر لکو در سال 2001 که در 26 حرکت بازی را واگذار کردم.

شما با توجه به هوش بالایی که داشتید، بازیکن خلاقی در فوتبال بودید و موفقیت‌هایی را نیز در این رشته داشتید. چه شد که شطرنج را بر فوتبال ترجیح دادید؟
چیزهایی که شطرنج به من می‌دهد، قابل مقایسه با فوتبال نیست. من در فوتبال بسیار موفق بودم و تکنیک‌ها و دریبل‌هایی را اجرا می‌کردم که برای خیلی از فوتبالیست‌ها باورنکردنی بود. من در سن پانزده سالگی می‌توانستم به تیم ملی فوتبال راه پیدا کنم اما شطرنج را بر فوتبال ترجیح دادم و از این موضوع خوشحالم.

حضور شما در سمنان بدون شک نقطه عطفی در شطرنج استان خواهد بود. فکر می‌کنید دستاورد حضور شما در سمنان، برای جامعه شطرنج استان چه خواهد بود؟
ممکن است که حضور من یک نقطه عطف برای شطرنج استان باشد، اما عقیده‌ام بر این است که نقطه عطف تنها یک نقطه در یک صفحه است. به نظر من لحظاتی وجود دارند که می‌توانند باعث شکل‌گیری یک جریان یا ایجاد یک خط فکری شوند و این حضور می‌تواند چیزی شبیه این موارد باشد. در حال حاضر تربیت نیروی انسانی از اولویت‌های استان سمنان است و جناب آقای گل‌هاشم، ریاست هیأت شطرنج استان نیز با تشخیص درست مسیر، راه درستی را در پیش گرفته‌اند و گام‌های خوبی نیز برداشته شده است.
در صورت تربیت نیروی متخصصِ برگزاری مسابقات، ما می‌توانیم در سمنان رقابت‌های سطح بالا و بزرگی را به صورت فصلی برگزار کنیم و با ایجاد یک پایگاه قوی برای شطرنج استان، در زمینه قهرمانان کشوری به خودکفایی در استان برسیم.

و در پایان اگر توصیه برای شطرنج‌بازان سمنان دارید، با گوش جان شنواییم.
روی سخن من با خانواده‌هاست. به نظر من مشکل مردم ما، مشکلات اولیه معیشتی نیست. در حال حاضر کشور ما بیش از هر چیز به آگاهی، اندیشیدن و آرامش نیاز دارد. به لطف خدا و تلاش مسئولین، این آرامش بر کشور حاکم است و اکنون وقت آن رسیده که جوانان ما به خود بیایند و با فاصله گرفتن از فضای مجازی و بازی‌های رایانه‌ای که به‌طور مطلق، هدر دادن وقت و زمان باارزش در این مقطع حساس سنی آن‌هاست، از استعدادهای خود استفاده کنند و ایران را به یک کشور مولد و پیشرفته تبدیل کنند. کشور ما اکنون به جوانانی نیاز دارد که از ساعت 6 صبح در خدمت جامعه باشند، نه کسانی که 12 ظهر تازه از خواب بیدار می‌شوند و تا 6 صبح روز بعد در این شبکه‌های مجازی به اتلاف وقت مشغول‌اند.
خانواده‌ها باید به فکر کردن فرزندانشان اهمیت بدهند و من به آن‌ها قول می‌دهم که با ورود فرزندانشان به این رشته، آن‌ها اندیشیدن در سنین پایین را فرا خواهند گرفت و با تمرینِ صبوری، خویشتن‌داری و سخت‌کوشی در این ورزش، زمینه‌ساز سازندگی در کشور شوند.
از همین رسانه مردم کشورم و بخصوص مردم خوب سمنان را به حضور در رشته شطرنج دعوت عمومی می‌کنم و از شطرنج‌بازان سمنانی نیز می‌خواهم که بدانند کسانی هستند که دغدغه آن‌ها را دارند و برای آن‌ها زحمت می‌کشد، فقط کمی جدی‌تر به این رشته بپردازند؛ چرا که فضای فرهنگی سمنان فضای مناسب و مستعدی برای پیشرفت است.

 

01 Large

02 Large

03 Large

04 Large

05 Large

06 Large

07 Large

08 Large

09 Large

10 Large

انتهای پیام / *

Back to Top

Template Design:Dima Group