هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

فتاحی Small

در مراسم اختتامیه جشنواره استعدادیابی ورزشی استان سمنان؛
همه دعوت هستید

چند وقتی است که تب و تاب جشنواره‌های استعدادیابی در نقاط مختلف کشور داغ شده و اکنون قطار این جشنواره به استان سمنان رسیده است. دانش‌آموزان مقاطع مختلف در رشته‌هایی که از سوی وزارت ورزش، به‌عنوان رشته‌های مستعد استعدادیابی در استان سمنان عنوان شده‌اند به رقابت و سنجش مشغول‌اند تا بتوانند با حضور در این جشنواره، گامی بلند به‌سوی آینده ورزشی خود بردارند.
به همین منظور گفتگویی کوتاه با فرزاد فتاحی، مدیرکل اداره ورزش و جوانان استان سمنان ترتیب دادیم تا کم و کیف این جشنواره و برخی موضوعات روز ورزش استان را از زبان این مدیر توانمند استان سمنان بشنویم. آنچه می‌خوانید، حاصل این گفتگوست.

وعده‌ای که عملیاتی شد
فتاحی در نخستین روز از فصل زمستان سال گذشته با اشاره به اینکه سال 94، سال شناساندن ورزش سمنان به کشور بوده است، از سال 95 با عنوان سال استعدادیابی و کسب عناوین قهرمانی یاد کرد. شاید کمی دور از ذهن بود که تحول ورزش استان را در بازه‌ای کوتاه متصور شویم. تحولی که جامعه هدف آن دانش‌آموزان بودند و توجه به سنین پایه، رکن اصلی آن. 
اما با شروع سال 95، دومینوی استعدادیابی در بسیاری از رشته‌های مختلف در استان سمنان به راه افتاد و همکاری و تلاش‌های بدون مرز آموزش و پرورش و برپایی المپیادهای ورزشی دانش‌آموزان، شروعی بر یک حرکت بنیادین بود. 
کم‌کم از شهرها و استان‌های دیگر نیز صداهایی به گوش می‌رسید که اولویت نخست سال 95 را بر پایه استعدادیابی ورزشی قرار داده‌اند. اکنون نیز وزارت ورزش با برپایی جشنواره همگانی استعدادیابی ورزشی در بسیاری از استان‌های کشور، آغازگر حرکتی است که بدون شک ثمره آن را در آینده نه‌چندان دور حس خواهیم کرد.
فتاحی با اشاره به اینکه شاکله اصلی این جشنواره بر پایه طرح آمایش ورزش کشور استوار است عنوان داشت: با توجه به موفقیت‌های خوب ورزشکاران استان سمنان در رشته‌های، تکواندو، بدمینتون، هاکی، والیبال و سه‌گانه در سال‌های اخیر، این 5 رشته از سوی وزارت ورزش برای برگزاری جشنواره استعدادیابی استان سمنان انتخاب شد که از پانزدهم تا هفدهم دی‌ماه، به انجام آزمون‌های مختلف و سنجش ورزشکاران خواهیم پرداخت و مراسم بزرگ و باشکوه اختتامیه آن را نیز در روز شنبه هفته آینده برگزار خواهیم کرد.

استعدادیابی هزینه‌های ورزشی را می‌کاهد
فتاحی معتقد است که برای رسیدن به سکوهای قهرمانی باید به مقوله بااهمیت استعدادیابی توجه کنیم و از این مهم به‌عنوان پایه ورزش قهرمانی یاد می‌کند. او با اعلام اینکه استعدادیابی بدون شک از بسیاری از هزینه‌های اضافی در ورزش جلوگیری می‌کند عنوان کرد: ورزشکاران زیادی را سراغ داریم که بر اساس علاقه خود به یک رشته ورزشی وارد می‌شوند و پس از صرف زمان و البته هزینه بسیار، متوجه می‌شوند که برای آن رشته ساخته نشده‌اند؛ اما امروزه آزمون‌های استعدادیابی و پیکرسنجی این امکان را فراهم کرده‌اند که بر اساس شرایط فیزیکی و توانایی افراد، رشته‌ متناسب هر شخص را مشخص و برای پرورش این استعداد با اطمینان بیشتری قدم در مراحل بعدی بگذارند.

سنجش 3 هزار دانش‌آموز
بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در این جشنواره، بیش از 3 هزار دانش‌آموز مقطع ابتدایی در رده سنی 8 تا 12 سال مورد آزمون قرار می‌گیرند. آماری مطلوب که با تحقق آن، جامعه بزرگی از دانش‌آموزان مستعد، با بروزترین متد و مجهزترین ابزار سنجش، مورد ارزیابی علمی قرار می‌گیرند و شاید نقطه عطفی برای استعدادیابی در استان سمنان رقم بخورد.
اما فتاحی با اعلام اینکه در نهایت 500 دانش‌آموز برای حضور در جشنواره انتخاب خواهند شد گفت: تمامی این 500 دانش‌آموز در آزمون‌های نهایی پیکرسنجی و تخصصی هر رشته شرکت خواهند کرد که از بین آن‌ها با استعدادترین افراد شناسایی و تحت پوشش هیأت مربوطه قرار گرفته و سرمایه‌گذاری ویژه‌ای بر روی آن‌ها انجام خواهد شد.

یک جشن باشکوه
روز شنبه، هجدهم دی‌ماه، یکی از بزرگ‌ترین همایش‌های ورزشی استان سمنان با حضور بیش از 500 دانش‌آموز برتر این جشنواره و البته با همراهی تمامی خانواده‌های این ورزشکاران در سالن غدیر سمنان و پس از اذان مغرب، برگزار خواهد شد. در این مراسم ورزشکاران به معرفی رشته‌های مختلف جشنواره می‌پردازند و برنامه‌های مفرح و جذاب بسیار زیادی نیز تدارک دیده شده است که شبی به یاد ماندنی را برای ورزش استان رقم خواهد زد.
فتاحی در این خصوص گفت: همراهی بدون نقص و تحسین برانگیز آموزش و پرورش و همچنین حمایت همه‌جانبه سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری سمنان، این نوید را می‌دهد که همچون بسیاری از برنامه‌های موفق برگزار شده در این شهر، شاهد خلق رویدادی بزرگ برای استان سمنان باشیم.
سمنان امروز: البته تجربه برگزاری جشن‌های بزرگ در سالن غدیر و آن‌هم در فصل سرما، این توقع را ایجاد می‌کند که مسئولین برگزاری فکر عاجلی برای گرمایش سالن داشته باشند تا خانواده‌ها و ورزشکاران که اکثراً از مقاطع ابتدایی هستند با مشکل مواجه نشوند و تا انتها، با خیالی آسوده از این مراسم لذت ببرند.

ورزش‌های زمستانی در استان سمنان
اما با توجه به فرا رسیدن فصل زمستان، توجه به ورزش‌های مخصوص این فصل از موضوعات دیگری بود که در این گفتگو مطرح شد. در استانی با این گستره پهناور جغرافیایی و با این طبیعت چهارفصل که در بین استان‌های کشور منحصر به فرد است؛ شاید توقع به حقی باشد که در فصولی که شاهد نزول بارش‌های آسمانی هستیم، بتوانیم از ورزش‌های زمستانی متعددی که وجود دارد لذت ببریم؛ اما اکنون در مرکز استان تنها فعالیت زمستانی که صورت می‌گیرد، تهیه یک تیوپ و مراجعه به شبه پیستی است که در شمال شهمیرزاد واقع شده است.
فتاحی معتقد است که ورزش‌های زمستانی تابع فراهم شدن شرایطی استاندارد است که این موضوع نیز به ورود مستقیم سرمایه‌گذاران بخش خصوص بستگی دارد. او در این خصوص می‌گوید: در حال حاضر به دلیل عدم وجود زیرساخت‌های مناسب، حضور در مکان‌هایی نظیر پیست شهمیرزاد را توصیه نمی‌کنیم؛ چرا که به دلیل نبود ایمنی لازم، استفاده از این اماکن با خطرات بسیاری همراه است.

پیست‌های اسکی در راهند
اما خبر خوشی که فتاحی اعلام کرد این بود که با توجه به وجود مناطق بسیار مناسب در نوار شمالی استان، سرمایه‌گذاران بزرگی برای احداث پیست‌های اسکی در شهرستان‌های شاهرود و دامغان پیش‌قدم شدند و مجوز‌های ابتدایی نیز صادر شده است و رایزنی‌های لازم برای تأمین زمین نیز به انجام رسیده است. فتاحی در این باره ادامه داد: پس از مطالعه و تأیید طرح توجیهی سرمایه‌گذاران این وعده را می‌دهیم که برای حمایت بیشتر آن‌ها، وام‌های کم‌بهره‌ای را نیز از منابع دولتی در اختیار آن‌ها قرار دهیم تا در روند پیشرفت این پروژه‌ها تسریع شود. در مرکز استان نیز با توجه به اینکه دسترسی به مناطق شمالی و مناسب این رشته در شهرستان مهدیشهر و شهمیرزاد وجود دارد، نیاز به ورود سرمایه‌گذاران بخش خصوصی داریم و با اقبالی که مردم استان به این نوع از ورزش‌ها نشان می‌دهند، یقین دارم که معادله برای سرمایه‌گذاران نیز، معادله برد- برد خواهد بود.

برنامه‌های ورزشی ادامه دارند
در ادامه مدیرکل اداره ورزش و جوانان استان سمنان از سرفصل برنامه‌های سه‌ماهه پایانی سال و برخی اتفاقات مهم ورزشی سخن گفت.
در این ایام نیز همچون ماه‌های گذشته، برنامه‌های متعدد ورزشی خواهیم داشت که شاید یکی از مهم‌ترین آن‌ها، رقابت‌های بین‌المللی جام فجر در رشته بدمینتون باشد.
اتفاق مهم دیگر که البته هنوز به قطعیت نرسیده است، سفر یکی از تیم‌های کشتی خارجی حاضر در جام فجر به سمنان است که در این شهر، به مصاف تیم منتخب استان خواهند رفت.
اعزام‌های متعددی را نیز به مسابقات قهرمانی کشور خواهیم داشت که به لطف و یاری خدا امیدواریم در بسیاری از آن‌ها، موفق به کسب مدال و سکو شویم.
چندین پروژه ورزشی نیز تا پایان سال به بهره‌برداری خواهند رسید که در آینده نزدیک، جزئیات آن اعلام خواهد شد.
تجلیل از قهرمانان و هیأت‌های ورزشی نیز از دیگر برنامه‌هایی است که به رسم همیشه برگزار خواهد شد.

همه دعوت هستید
اما فتاحی در پایان این گفتگو با قدردانی از زحمات تمامی رسانه‌ها به ویژه هفته‌نامه سمنان امروز در اطلاع‌رسانی اخبار و اتفاقات مهم شهر و استان سمنان، از تمامی خانواده‌ها و اهالی ورزش‌دوست شهر سمنان دعوت کرد تا در مراسم اختتامیه جشنواره همگانی استعدادیابی ورزشی که در روز شنبه، هجدهم دی‌ماه و در محل سالن غدیر برگزار خواهد شد، حضور به هم رسانند تا همگی شاهد تلاش فرزندان خوب این استان، برای ترسیم آینده‌ای روشن و کسب افتخار در ورزش کشور باشیم.

انتهای پیام / *

Back to Top

Template Design:Dima Group