هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

ووشو 2 Small

سید مرتضی نبوی، رئیس هیات ووشوی استان سمنان
ورزش استان، رویکرد قهرمانی ندارد
سیاست‌زدگی در ورزش، از عوامل مهم در عدم موفقیت برخی از رشته‌های مدال‌آور است

با راهیابی سه ووشوکار خوب هم استانی به اردوی تیم ملی کشورمان، جهت حضور در مسابقات جاکارتا و همچینن کارنامه موفق هیات ووشو در برگزاری مسابقات بزرگی همچون جام پارس، بر آن شدیم تا طی یک گفتگوی کوتاه از اوضاع و احوال این روزهای هیات با خبر شویم.

سید مرتضی نبوی، رئیس هیات ووشوی استان سمنان با اعلام اینکه 27 مدال از 54 مدال کسب شده بین‌المللی ورزش استان سمنان متعلق به ووشوکاران است عنوان داشت: درخشش ووشوکاران ما در مسابقات بزرگ جام‌ پارس، رقابت‌های ارمنستان و بازی‌های کره جنوبی نقطه عطفی در ورزش قهرمانی استان بود و با برگزاری میزبانی‌های موفق و کلاس‌های مختلف مربی‌گری، استاژهای داوری و کارگاه‌های مختلف نشان دادیم که این رشته نیازمند توجهی بیش از پیش است. وی در ادامه افزود: راهیابی مرتضی نوروزی، فرشاد مداح و احمد واحدی به اردوی تیم ملی از دیگر افتخارات این ورزش مدال‌‌آور در استان است و یقینا بعد از این نیازمند حمایت‌های همه‌جانبه تمامی مسوولین از ورزش ووشو هستیم تا به آرزوی دیرینه خود یعنی داشتن نماینده‌ای در مسابقات آسیایی برسیم. رئیس هیات ووشوی استان سمنان ادامه داد: شهرداری شاهرود و شورای اسلامی شهر سمنان جهت حمایت از ووشو، قول‌های مساعدی دادند که امیدواریم با عمل به وعده‌ها، اتفاقات خوبی در انتظار ورزشکاران این رشته باشد.

ورزش ما سیاسی است

اما نکته قابل توجهی که سید مرتضی نبوی از آن گلایه داشت، سیاسی بودن ورزش در برخی از ابعاد آن بود. وی در این‌باره اظهار داشت: اگر ورزش ما از حالت سیاسی خارج شود، یقینا نمایندگان شایسته‌ای از استان را به آسیا و جهان معرفی خواهیم کرد. نبوی ادامه داد: برخی از ورزش‌ها در استان سمنان توانایی‌های خود را به اثبات رساندند اما همواره با بی‌مهری مسوولین مواجه هستند. ما قهرمانان زیادی را به ووشوی کشور معرفی کردیم؛ اما از شما سوال می‌کنم که آیا مسئولین حتی برای دلخوشی این ورزشکاران، سری به منزل آن‌ها زده‌اند؟ آیا از مربیان ما که جزو برترین مربیان کشور هستند تاکنون تجلیلی به عمل آمده است؟ متاسفانه برخی رشته‌ها همیشه مهجورند. وی افزود: همانطور که در آموزه‌های دینی ما نیز به آن اشاره شده است، ورزش نوعی از عبادت است و سایه انداختن مسائل سیاسی بر آن قطعا خلاف اعتقادات ماست.

مراسم تجلیل از مسئولین!

یکی دیگر از مسائلی که سید مرتضی نبوی به آن اشاره داشت، مراسم عجیب تجلیل از مسئولین در روزهای اخیر و در سالن یادگار امام استانداری سمنان بود. مراسمی که در هفته تربیت‌بدنی، تنها هفته‌ای که به نام ورزشکاران است به انجام رسید و در آن، قهرمانان استان از مسئولین استانی تجلیل به عمل آوردند! نبوی در این ارتباط گفت: تا کنون در هیچ کجای دنیا مراسمی با این رویکرد را مشاهده نکرده بودم و وقتی اخبار این مراسم به فدراسیون رسید، فکر می‌کردند که خبر را به اشتباه و برعکس فرستاده‌ایم.

ورزش استان، رویکرد قهرمانی ندارد

رئیس هیات ووشوی استان سمنان در ادامه عنوان داشت: در استان سمنان به ورزش قهرمانی اهمیت چندانی داده نمی‌شود و بیشتر توجه مسئولین بر روی ورزش‌های همگانی متمرکز شده است. در زمان مدیریت جناب آقای فتاحی، اتفاقات بسیار خوشایندی در زمینه میزبانی‌های بزرگ کشوری و بین‌المللی صورت گرفت؛ اما هنوز بستر مناسب ورزش قهرمانی در استان، پایه‌گذاری نشده است. نخستین مبحث در ورزش قهرمانی، توجه و حمایت از قهرمانانی است که علیرغم تمامی کمبودها توانسته‌اند خود را در سطح اول کشور و جهان به اثبات برسانند. اما همواره خلاف این را مشاهده کردیم.

مسئولین به حرف‌هایشان عمل نمی‌کنند

نبوی با اشاره به وعده‌های عمل نشده مسئولین در رقابت‌های بین‌المللی جام پارس اظهار داشت: در این موضوع روی سخنم تنها با مسئولین ورزش نیست بلکه تمامی مسئولینی که به نوعی برای استان تدبیر می‌کنند، مانند استاندار، فرماندار، اعضای شوراهای شهر و شهرداران در این مهم سهیم هستند. شاید جالب باشد که بدانید پس از گذشت 8 ماه از مسابقات جام پارس، هنوز شورای شهر و شهرداری سمنان به وعده‌های خود جهت پرداخت بخشی از هزینه‌هایی که متقبل شده بودند، عمل نکرده‌اند و هیات با کسری بودجه و بدهی روزگار می‌گذراند. ورزش سرمنشا بسیاری از اتفاقات مثبت در جامعه است و به طور حتم باید نگاه ویژه‌ای از جانب تمامی مسئولین به این مقوله‌ مهم باشد. ووشو نیز ورزشی است که حقانیت و توانایی خود را به اثبات رسانده است و برای شکوفا شدن نیاز به حمایت و نوازش تمامی مسئولینِ تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز استان دارد.

ابعاد فرهنگی ورزش فراموش شده است

نبوی در پایان عنوان داشت: من به عنوان شخصی که در بسیج ورزشکاران نیز به فعالیت مشغول هستم اعلام می‌کنم که ما در موضوعات فرهنگی ورزش هم بسیار ضعیف عمل کرده‌ایم و این موضوع همواره مغفول مانده است؛ چرا که هیچ شخص حقیقی و حقوقی در این مهم یاری‌گر ما نبود و همیشه گفته‌اند که یک دست صدا ندارد.

Back to Top

Template Design:Dima Group