هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

photo 2017 11 13 17 15 25 Small

محمد‌صادق فرجی ریاست فدراسیون کاراته کشور در گفتگو با سمنان امروز:

هیات‌های ورزشی باید به خودکفایی مالی برسند

با توجه به اینکه رویکرد اداره ورزش و جوانان بر این است تا قبل از به پایان رسیدن دوره 4 ساله ریاستِ هیات‌ها، وضعیت دوره بعد مشخص و از انتخاب سرپرست بی‌نیاز شوند، انتخابات مجمع 4 هیات استان در روزهای انتهایی آبان‌ماه به انجام خواهد رسید. بر این اساس و طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته انتخابات مجامع کاراته، اسکیت، نابینایان و وزنه‌برداری به صورت پیاپی برگزار خواهد شد.

 


در همین راستا و در روزهای پایانی هفته گذشته، انتخابات مجمع کاراته استان با حضور محمد‌صادق فرجی ریاست محترم فدراسیون کاراته جمهوری اسلامی ایران و نوزده نفر از اعضای این مجمع برگزار شد. این انتخابات در ابتدا با حضور چهار کاندیدا آغاز شد که حسن رهایی و مقدم‌سپهر با انصراف خود عملا میدان رقابت را به افضلی و سلامتی سپردند. دو کاندیدا در زمانِ تعیین شده‌ی 12 دقیقه‌ای به شرح برنامه‌ها و چشم‌اندازهای خود پرداختند و از اهداف خود جهت ارتقاء کاراته استان در کشور سخن گفتند. پس از آن، آغاز رای‌گیری توسط ریاست فدراسیون اعلام شد و افضلی توانست با کسب شانزده رای از نوزده رای ممکن، به مدت 4 سال، سکان‌دار کاراته استان سمنان شود.
البته اینکه در میان تمامی هیات‌های ورزشی استان سمنان، ریاست هیات کاراته بر شانه‌های یکی از بانوانِ این رشته گذاشته شده است را به فال نیک می‌گیریم و برایشان آرزوی موفقیت می‌کنیم.
در انتهای این نشست فرصتی دست داد تا در گفتگویی کوتاه با فرجی، نظرات این مقام مسئول را در خصوص این انتخابات و وضعیت کاراته استان جویا شویم.

ظرفیت کاراته استان اثبات شده است
فرجی در ابتدا با اعلام اینکه ظرفیت و پتانسیل کاراته استان از دیرباز در فدراسیون به اثبات رسیده است گفت: کاراته استان سمنان جایگاه ویژه‌ای در فدراسیون دارد و حضور فرزاد فتاحی در راس هرم ورزش استان، با توجه به دغدغه‌مندی و همراهی همه‌جانبه او با مسئولین و ورزشکاران این رشته، این نوید را می‌دهد تا بیش از پیش شاهد شکوفایی کاراته سمنان در کشور باشیم.
وی ادامه داد: امیدوارم مسئولین هیات کاراته با استفاده از تمامی ظرفیت‌های استان و بهره‌گیری از دانش و تجربه موی‌سپیدان و پیشکسوتان این رشته با همراهی و تعامل کامل با فدراسیون، برنامه‌های تبیین شده را به مرحله اجرا برسانند.

نگاه ویژه به موضوع خِرد جمعی اولویت است
رئیس فدراسیون کاراته کشور در خصوص انتخاب یکی از بانوان این رشته به سمت ریاست هیات و کارنامه افضلی گفت: خانم افضلی در گذشته نیز یکی از روسای فعال هیات‌ها بودند و اتفاقات خوبی در حوزه آموزش و برگزاری میزبانی‌های بزرگ را رقم زدند؛ اما نکته مهم استفاده کامل از ظرفیت‌ها و نگاه ویژه به موضوع خِرد جمعی است که با روحیاتی که از ایشان سراغ دارم، یقین دارم که رویکردهای جدید را بر این اساس تعیین خواهند کرد.

هیات‌ها باید درآمدزا باشند
اما فرجی در پاسخ به پرسشِ چگونگی کمک‌های فدراسیون به هیات‌ استان، با توجه به نیاز مبرم این هیات به منابع مالی گفت: حتی فدراسیون کاراته در راس نیز با مشکلات مالی دست به گریبان است که این موضوع امری طبیعی است. رویکرد ما در این خصوص، خودکفایی هیات‌ها با استفاده از ظرفیت حامیان و درآمدزایی تا رسیدن به استقلال مالی است و انتظار ما از هیات کاراته استان سمنان نیز همین‌گونه است.

نگاه به داوران، یکسان است
موضوع مهم چینش داوران برای مسابقات مهم استانی نیز از دیگر مباحثی بود که نظر فرجی را در این خصوص جویا شدیم. او گفت: نگاه فدراسیون نسبت به داوران و چگونگی چینش آن‌ها نگاه یکسانی است. فدراسیون بر این باور است که باید از تمامی ظرفیت داوران کشور استفاده کنیم و هیات‌های استان نیز به عنوان متولیان اصلی برگزار کننده مسابقات، این نکته مهم را رعایت و داورانی همسو و هماهنگ با سیاست‌ و برنامه‌های هیات‌ها را انتخاب می‌کنند.

به ابعاد قهرمانی توجه کنید
در پایان این گفتگوی کوتاه فرجی خطاب به مسئولین و ورزشکاران کاراته استان سمنان گفت: نکته بسیار مهم در نیل به اهداف بلند، تعامل و همدلی جامعه بزرگ کاراته استان با یکدیگر و توجه به ابعاد قهرمانی و قهرمان‌پروری این رشته مدال‌آور است.

فرزاد فتاحی، مدیر کل اداره ورزش و جوانان استان سمنان در گفتگویی چند دقیقه‌ای با ما ضمن ابراز خرسندی از اینکه یکی از بانوان توانمند استان عهده‌دار مسئولیت هیات کاراته استان شده است گفت: خانم افضلی از بانوان پرتلاش استان است و یقینا در برنامه‌ریزی 4 ساله خود با مشورت با فدراسیون و اداره کل، اتفاقات پربارتری از دوره گذشته خود را به ارمغان خواهند آورد.

انتقادات در بستر گفتگو مطرح شوند
فتاحی در خصوص پاره‌ای اختلافات در دوره گذشته این هیات عنوان داشت: حاشیه‌ها، همواره یکی از شیرینی‌های ورزش به شمار می‌رود و در کل کشور هیچ رشته ورزشی را سراغ نداریم که در آن حاشیه‌ای وجود نداشته باشد. طبیعتا هرگاه مسئول یکی از هیات‌ها برنامه‌هایی را اجرایی کند که باب طبع عده‌ دیگری نباشد، آن افراد ایجاد حاشیه می‌کنند. توصیه من به خانواده کاراته این است که برای پیشبرد این ورزش دست به دست هم دهد و اگر نگاه انتقادی دارند، در بستر گفتگو و تعامل مرتفع شود.
مدیر کل اداره ورزش و جوانان استان سمنان در پایان گفت: خانواده کاراته با بیش از هزار و ششصد ورزشکار و کسب 250 مدال رنگارنگ، یکی از پرافتخارترین‌ ورزش‌های استان است و باید به قدر و منزلت خود به خوبی آگاه باشند.

ضلع سوم از مثلث سه‌گانه گفتگو در پیرامون هیات کاراته استان سمنان، بی‌شک فرد پیروز این انتخابات بود. نرگس افضلی، دان 5 از فدراسیون کاراته، نخستین داور بین‌المللی استان و دارنده مقام‌های کشوری و استانی، شخصی بود که توانست در انتخابات مجمع کاراته، با کسب اکثریت قاطع آراء به عنوان ریاست این هیات معرفی شود.
سمنان امروز ضمن تبریک به مناسبت این پیروزی گفتگوی کوتاهی با این مربی توانمند استان ترتیب داد و افضلی نیز با سعه صدر پاسخگوی سوالات ما بود.

برای 2020 برنامه داریم
افضلی در شروع این گفتگو با تشکر از تمامی کسانی که به او رای اعتماد دادند و البته احترام به دوستان مخالف، در خصوص چشم‌انداز و برنامه‌های آتی هیات گفت: ما چشم‌انداز بلند مدتی را از سال 92 ترسیم نمودیم و در ادامه‌ی همان برنامه‌ها، جهت معرفی کاراته‌کاهای استان در سطح کشور و فراتر از آن حضور در تیم ملی و مسابقات آسیایی، جهانی و المپیک، با همکاری تمامی دست‌اندرکاران ورزش استان تمام تلاش خود را به کار می‌بندیم تا در المپیک 2020 صاحب نماینده یا نمایندگانی از استان سمنان باشیم.

خانه کاراته استان را افتتاح خواهیم کرد
رئیس هیات کاراته استان سمنان در ارتباط با زیرساخت‌های این رشته پر‌مخاطب گفت: متاسفانه علیرغم تلاش‌های بی‌دریغ مدیر کل محترم، نسبت به جمعیت کثیر خانواده بزرگ کاراته با کمبودهایی مواجه هستیم و همانطور که در جلسه مجمع مطرح شد، تصمیم داریم تا با رایزنی با فدراسیون، خانه کاراته استان که یکی از ضروری‌ترین نیازهای این ورزش است را راه‌اندازی کنیم.
افضلی ادامه داد: در صورت تحقق این موضوع ما به جهتِ گرفتن میزبانی‌های انتخابی و برگزاری اردوهای تیم ملی به راحتی می‌توانیم اقدام کنیم و به این واسطه و با اردوهای مشترک ورزشکاران استان و ملی‌پوشان گام بلندی در جهت ارتقای سطح فنی کاراته‌کاهای استان برداریم.

عدم همکاری‌ها، یک‌سویه بود
افضلی نیز در پایان در خصوص پاره‌ای اختلافات در میان برخی مربیان با سیاست‌های هیات تصریح کرد: با وجود متفاوت بودن برخی نظرات، ما از تمامی فعالیت مربیان معترض نیز حمایت کردیم و هیچگاه منعی برای آن‌ها نداشتیم. عدم همکاری در دوره قبل، اتفاقی یک‌سویه بود و در این جلسه نیز مطرح کردیم که ما همواره دست دوستان را به گرمی می‌فشاریم و در چارچوب قوانین تعریف شده، در صدد ارتقای کاراته استان سمنان هستیم.

Back to Top

Template Design:Dima Group