هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

ا33

محمدرضاپوریا، رئیس فدراسیون بدمینتون در گفتگوی اختصاصی با سمنان امروز:

سمنان ظرفیت برگزاری مسابقات بین‌المللی با حضور بیش از20 کشور را دارد

سمنان امروز- روز جمعه هفته گذشته، نخستین دوره مسابقات بین المللی بدمینتون جوانان به میزبانی سمنان، با قهرمانی تیم ایران به پایان رسید.
در این دوره از مسابقات 37 ورزشکار داخلی و خارجی با یکدیگر به رقابت پرداختند و در نهایت ورزشکاران کشورمان با کسب چهار مدال طلا، چهار نقره و هشت برنز رتبه‌های اول تا سوم بخش‌های انفرادی و دو نفره را به خود اختصاص دادند.


البته بر طبق پیش‌بینی‌ها و گفته‌های موذن، رئیس هیات بدمینتون استان سمنان، انتظار می‌رفت که تعداد کشورهای خارجی بیشتری در این مسابقات حضور داشته باشند؛ اما در نهایت، تیم‌های آذربایجان، پاکستان و افغانستان، تنها خارجی‌های حاضر در این رقابت‌ها بودند.
در نهایت و پس از سه روز رقابت فشرده، در قسمت انفرادی بخش دختران، ثمین عابدخجسته و هدیه شمس از ایران به ترتیب اول و دوم شدند و فاطمه مونس‌خواه و یگانه کرمانی به طور مشترک به رتبه سوم دست یافتند.
در قسمت دو نفره پسران نیز، تیم دو نفره مهدی انصاری و علی حسین‌خانی باز هم از ایران اول شدند و امیر جباری و امیرحسین نورعلیان به مقام دوم دست یافتند.
در قسمت انفرادی پسران هم، امیر جباری و محمد چهارمحالی اول و دوم شدند و علی باستانی و علی حسین‌خانی به طور مشترک بر سکوی سوم ایستادند.
فرصتی دست داد تا در حاشیه مراسم اختتامیه این رقابت‌ها، گفتگوی کوتاهی با برخی مسئولین و ورزشکاران حاضر در این مسابقات داشته باشیم که در ادامه می‌خوانید.

 

پیشنهاد این مسابقات را در مجمع جهانی استرالیا دادم
محمدرضا پوریا، رئیس فدراسیون بدمینتون کشور کمی پیش از مراسم توزیع مدال پاسخگوی سوالات ما بود.
او در خصوص کیفیت برگزاری این مسابقات و همچنین عدم حضور برخی کشورهای مطرح در این رقابت‌ها گفت: اولین دوره مسابقات بین‌المللی فجر با حضور دو کشور استارت خورد و اکنون با برگزاری موفق این رقابت‌ها بیش از 30 کشور جهان در این مسابقات که به نام فجر در تقویم جهانی به ثبت رسیده است، شرکت می‌کنند.
امروز ما مراسم اختتامیه اولین دوره مسابقات بین‌المللی جوانان را در سمنان برگزار می‌کنیم که پیشنهاد آن را در مجمع جهانی در استرالیا به اعضا اعلام کردم و مورد موافقت قرار گرفت؛ چرا که آن‌ها سبقه ما در برگزاری رقابت‌های فجر را دیده بودند. البته خود ما هم پیش‌بینی می‌کردیم که اولین دوره با استقبال کمتری مواجه شود؛ اما یقین دارم در دوره بعد که در سال 2018 و به میزبانی تبریز برگزار خواهد شد، استقبال بسیار بیشتر و جوایز ارزنده‌تری به ورزشکار اهدا خواهد شد.

 

مسابقات دارای رنکینگ جهانی بود
اما نکته مهمی که در این مسابقات وجود داشت، امتیازات ویژه‌ای بود که در رنکینگ جهانی برای نفرات برتر این رقابت‌ها در نظر گرفته بودند. پوریا در این خصوص گفت: برای ما بسیار اهمیت داشت که میزبانی مسابقاتی را عهده‌ار شویم که دارای رنکینگ جهانی باشد و ورزشکاران ما بدون حضور در خارج از مرزهای ایران در مسابقاتی شرکت کنند که نفر اول آن 2500 رنک را کسب می‌کند. این اتفاق بسیار خوبی است که در این رقابت‌ها 36 بازیکن ما دارای رنکینگ جهانی اختصاصی شدند.

 

همه چیز در سمنان عالی بود
پوریا در ارتباط با ظرفیت‌های بدمینتون استان سمنان بیان داشت: سمنان در سال 1371 میزبان مسابقات دهه فجر بود که این مسابقات در آن زمان هم بسیار خوب برگزار شد. فرزاد فتاحی مدیرکل پرتلاشی است که اهمیت ویژه‌ای برای رویدادهای بین‌المللی قائل است و در امر برگزاری نیز بسیار قوی عمل می‌کنند. این موضوع مورد تایید نماینده کنفدراسیون آسیا، خانم سامانتا کوماری نیز بود و این مقام مسئول نیز از این رقابت‌ها بسیار راضی بودند. سمنان با این ظرفیت‌ها، قابلیت برگزاری مسابقات بین‌المللی با حضور بیش از 20 کشور را نیز دارد و امیدواریم که در آینده بتوانیم از این پتانسیل‌ها استفاده کنیم.

 

سمنان جزو برترین‌های بدمینتون کشور است
رئیس فدراسیون بدمینتون کشور با اشاره به موفقیت‌های ورزشکاران خوب استان سمنان گفت: پگاه کامرانی، صفورا زمان‌لو، فیض منش و رجبی از بازیکنان مطرح و شناخته شده استان هستند که با برنامه‌ریزی‌های مناسب از آن‌ها در اردوها و مسابقات مختلف استفاده خواهیم کرد. سمنان در دو سال اخیر رتبه برتر کشور در بدمینتون را از آن خود کرده است و امیدواریم این موفقیت‌ها همچنان ادامه داشته باشد.

خارجکی Small

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اما سامانتا کوماری سرداور سریلانکایی اولین دوره مسابقات بین المللی بدمینتون جوانان بود که حضورش مهر تاییدی بر کیفیت این مسابقات محسوب می‌شد. کوماری علی‌رغم حال نامساعدش، چند دقیقه‌ای پاسخگوی سوالات ما بود و به تشریح این مسابقات پرداخت. البته زحمت ترجمه همزمان این گفتگو را یکی از بانوان مسئول بر عهده داشتند که از همین رسانه از او تشکر می‌کنیم.

 

این مسابقات را چطور ارزیابی می‌کنید و آیا از کیفیت برگزاری این رقابت‌ها راضی هستید؟
از 22 تا 24 نوامبر که در سمنان حضور داشتم، شرایط بسیار مناسبی را در کنار کادر اجرایی تجربه کردم و همه چیز حرفه‌ای برگزار شد. ایران و سمنان ظرفیت‌های بالایی در بدمینتون دارند و در صورت استفاده از مربیان برتر خارجی اتفاقات بسیاری بهتری نیز برای آن‌ها رقم خواهد خورد. شرایط ایران به خاطر اعتقادات مذهبی آن به گونه‌ای است که دختران و پسران جداگانه تمرین می‌کنند، پس باید هم در بخش بانوان و هم آقایان از این مربیان بهره‌برداری شود.

 

ورزشکاران بانوی ایران چه در مسابقات برون‌مرزی و چه داخلی با حجاب ظاهر می‌شوند. فکر می‌کنید این موضوع تاثیری بر کیفیت بازی آن‌ها دارد؟
ثریا آقایی ورزشکاری است که در کشور من، سریلانکا بازی کرده است و در آنجا با پوشش کامل ظاهر شد. همواره تصور می‌کردم که برای یک ورزشکار، امر دشواری است که با مقنعه و آن پوشش به رقابت بپردازد، اما آقایی با همان پوشش بر تمامی حریفانش غلبه کرد و به روی سکو رفت.

 

پس می‌توانیم نتیجه بگیریم که بانوان ورزشکار ایرانی وقتی بر روی سکو قرار می‌گیرند با توجه به این شرایط از نظر رتبه بسیار بالاتر از ورزشکاران هم رده‌ خود هستند؟
قطعا همین‌گونه است و ما در المپیک نیز شاهد این اتفاق بودیم و یقین دارم بانوان ایران در ادامه نیز افتخارآفرینی‌های خود در عرصه‌های جهانی و بین‌المللی را تکرار خواهند کرد.

 

امروز ایستگاه پایانی این مسابقات است. مراسم اختتامیه را چطور دیدید؟
در روز پایانی، مراسم بسیار خوبی برگزار شد و بزرگان کشور و شهر سمنان نیز در این جشن حاضر شدند. در روز اول با توجه به برخی ناهماهنگی‌ها تصور نمی‌کردم که این مسابقات چنین سرانجام خوبی داشته باشد.

 

ورزشکاران سمنان را چطور دیدید؟
آن‌ها ورزشکاران خوبی هستند و البته می‌توانند خیلی بهتر شوند.

 

اگر خاطره‌ای از سفر به ایران دارید برایمان بگویید.
در سال 2015 در مسابقات دهه فجر تهران حضور داشتم و این دومین باری است که به ایران سفر می‌کنم. خاطرات بسیار زیادی از ایران دارم ولی در این دوره به جهت فشردگی مسابقات هنوز فرصت گشت و گذار در شهر سمنان و دیدن جاذبه‌های این شهر تاریخی را به دست نیاوردم.
من در پایان از محمدرضا پوریا ریاست فدراسیون و همچنین موذن رئیس هیات بدمینتون استان سمنان به جهت برگزاری مسابقاتی با این کیفیت تشکر می‌کنم.

در ادامه این گزارش به سراغ نفرات اول این مسابقات در دو بخش بانوان و آقایان رفتیم.


مداال 0 ثمین Small

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ثمین عابد خجسته، قهرمان نخستین دوره مسابقات بین‌المللی بدمینتون جوانان بود که از تهران در این رقابت‌ها حضور داشت.
او در خصوص حریفانش در این تورنمنت گفت: این نخستین دوره این مسابقات بود و ورزشکارانی از سه کشور خارجی حضور داشتند، اما در راه رسیدن من به سکوی نخست، تمامی حریفانم از کشور ایران بودند.
عابد خجسته با اشاره به سطح بالای مسابقات گفت: با توجه به اینکه از نظر سنی بعضی از بازیکنان خوب بزرگسال ما به این رقابت‌ها می‌رسیدند سطح مسابقات بسیار بالا بود که به یاری خدا و با تلاش توانستم در آخرین سال حضورم در رده جوانان، مدال طلای این مسابقات را از آن خود کنم.
عابد خجسته در خصوص مدت زمان حضورش در تیم ملی گفت: در حال حاضر 6 سال است که در عضویت تیم ملی هستم و در این مدت، مقام اول نوجوانان ایران، مقام اول جوانان ایران و سوم بزرگسالان کشور را به دست آوردم.
او در خصوص شرایط میزبانی سمنان تصریح کرد: اردوی سمنان یکی از بهترین اردوهایی بود که در آن حضور داشتم و با توجه به اینکه در اردوهای تیم ملی، رفاه و آسایش ورزشکاران از مهمترین مسائل است، در اینجا همه چیز برای ما فراهم بود و از نظر ذهنی دغدغه‌ای به جز مسابقات نداشتیم.
قهرمان این دوره از رقابت‌ها در پایان عنوان داشت: یکی از برنامه‌های جذابی که در این مدت برای اردونشینان ترتیب دادند، بازدید از اماکن تاریخی سمنان بود که تجربه شیرینی را برایمان رقم زد.
من امیدوارم کسب این مقام بین‌المللی، اولین سکوی پرتابم برای کسب مقام‌های بزرگ در عرصه‌های جهانی باشد.

امیرجباری Small

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

امیر جباری، کاپیتان تیم ملی جوانان ایران در این مسابقات، موفق به کسب مدال طلا و مقام قهرمانی شد. او از 9 سال پیش ملی‌پوش تیم بدمینتون کشور است و به عنوان تنها نماینده ایران در تیم منتخبین آسیا، با رنکینگ 62 جوانان جهان، جزو ورزشکاران پر افتخار این رشته به شمار می‌رود.
جباری در خصوص این مسابقات گفت: از آنجایی که شانس دوم قهرمانی بودم کار خود را از پایین جدول مسابقات شروع کردم و در نهایت با چهار پیروزی به مقام قهرمانی این مسابقات رسیدم.
او با اشاره به حضور برخی ورزشکاران شاخص در این تورنمنت عنوان داشت: بازیکن خوبی از آذربایجان در این مسابقات حضور داشت که از رنکینگ بالایی برخوردار بود و حریف سرسختی از پاکستان نیز با هم‌تیمی‌های من به رقابت پرداخت که او نیز یکی از بهترین‌های آسیا بود؛ اما به لطف خدا موفق به شکست تمامی رقیبان شدیم و ایران بر سکوی نخست این مسابقات قرار گرفت.
جباری در پایان در خصوص میزبانی سمنان عنوان داشت: با توجه به تجربه اول سمنان، مسابقات بسیار خوب برگزار شد؛ تنها نکته‌ای که می‌توانم به عنوان یک انتقاد مطرح کنم، تفاوت و البته گاهی تبعیض در برخی مسائل رفاهی بازیکنان خارجی نسبت به بدمینتون‌بازان کشورمان بود. امیدوارم برای تمامی ورزشکاران شرایط یکسانی را فراهم کنند که این موضوع به اصول حرفه‌ای نزدیک‌تر است.

انتهای پیام //

Back to Top

Template Design:Dima Group