هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

اصلی Small

گفتگوی سمنان امروز با صاحب‌کسوت و رئیس انجمن پیشکسوتان ورزش استان سمنان؛

مردان روزگـار به اخلاق زنده‌اند

قومی که گشت فاقد اخلاق مردنی است...

::سعیده حمیدی
هفته گذشته جامعه ورزش استان یکی از بزرگترین اسطوره‌های خود را از دست داد و داغدار شد. کربلایی اسماعیل فدائی اسلام یکی از قهرمانان دو و میدانی در رشته پرش ارتفاع، سرمربی بزرگ فوتبال و یکی از پیشکسوتان با اخلاق استان بود که در پنجم دی‌ماه 1330 در سمنان دیده به جهان گشود. او هفته گذشته بر اثر عارضه سکته مغزی، از زمینیان دل کند و آسمانی شد و جسمش در امامزاده علی‌بن جعفر(ع) آرام گرفت.
به همین بهانه به سراغ سیدمرتضی حسنی شریعت‌پناهی، صاحب‌کسوت و رئیس انجمن پیشکسوتان ورزش استان رفتیم و در گفتگویی کوتاه کمی از احوالات جامعه پیشکسوتان با خبر شدیم. آنچه در زیر می‌خوانید حاصل این گفتگو است.

 

 

مرحوم اسماعیل فدائی اسلام را تا چه حدی می‌شناختید؟
اسماعیل فدائی اسلام، یکی از اسوه‌های اخلاق، منش پهلوانی، جوانمردی و فتوت بود و در پاکی، دیانت و فرزانگی از سرآمدان جامعه به شمار می‌رفت. فدائی اسلام یکی از عشاق مخلص ائمه معصومین بود و در تبعیت از این خاندان پاک، هرگز کسی را از خود رنجیده خاطر نکرد. 
او به معنای واقعی به شعار «بنی‌آدم اعضای یک‌ پیکرند» معتقد بود و همواره در دستگیری و کمک به هم‌نوعان خود از دیگران پیشی می‌گرفت.

 

لطفا کمی از سبقه ورزشی ایشان برایمان بگویید.
مرحوم فدائی اسلام سال‌ها رکوردار پرش ارتفاع در ورزش دومیدانی بود. او همچنین یکی از بهترین بازیکنان و نیز سرمربیان به نام فوتبال در دهه 50 بود و ورزشکاران و مربیان زیادی را تربیت و به جامعه ورزش استان تحویل داد. او سال‌ها سرمربی تیم فوتبال برق سمنان بود و همواره در بالاترین درجات به فعالیت مشغول بود. او دوره مربی‌گری فوتبال را در تبریز گذرانده و سال‌ها نیز مسئولیت ورزش دانشگاه علوم پزشکی را عهده‌دار بود.

 

آن‌طور که شنیده‌ایم ایشان بسیار مردمی و دوست‌داشتی بودند.
در یک کلام مرحوم فدائی اسلام در قلب جامعه ورزش، از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بود و در مراسم تشییع پیکر ایشان سیل جمعیت از اقشار مختلف مردم به سوگ و اندوه نشسته بودند.

 

مهمترین ویژگی بارز اخلاقی مرحوم فدائی اسلام چه بود؟
اصلاح ذات‌البین از مهمترین خصیصه‌های اخلاقی این مربی بزرگ استان بود و اگر در جایی اختلافی بین دو دوست مشاهده می‌کرد، به هر نحو ممکن، تحت هر شرایطی واسطه صلح می‌شد و آشتی را برقرار می‌کرد. او هرگز قاطع رحم نبود و اعتقاد داشت که این موضوع در قرآن نیز مورد تقبیح قرار گرفته است. او همواره در دستگیری از نیازمندان پیش‌قدم بود و در اموری که از عهده خودش نیز خارج بود با کمک گرفتن از دیگران به رفع مشکلات مردم می‌پرداخت. 
می‌خواهم در یک جمله سخنانم را خلاصه کنم؛ مردانگی در رکاب او باید درس جوانمردی می‌آموخت. او از بندگان مخلص خدا بود و یقین دارم در آن جهان با خوبان محشور خواهد شد.

 

از انجمن پیشکسوتان چه خبر؟
تا به امروز تعداد اعضای انجمن پیشکسوتان، به یک هزار و بیست و هشت نفر رسیده است که به لطف و یاری خدا توانسته‌ایم از 824 نفر از آن‌ها در موقعیت‌ها و مراسم‌های مختلف، تجلیل و تقدیر به عمل آوریم. شاید خالی از لطف نباشد که بدانید علی‌رغم تمامی کمبودها، انجمن پیشکسوتان استان سمنان از بدو تاسیس، رتبه اول کشور را در اختیار گرفته است و به یاری خدا در ادامه نیز با قدرت به کار خود ادامه می‌دهیم.

 

انجمن در آینده نزدیک چه برنامه‌های ویژه‌ای دارد؟
ما برنامه‌های بسیاری را در نظر گرفته‌ایم؛ اما متاسفانه همواره با کمبود اعتبار مواجهیم. مطلوب ماست که پیشکسوتان خود را به سفرهای زیارتی و سیاحتی بفرستیم، امکانات ویژه‌ای برای خانواده این عزیزان فراهم کنیم و در مناسبت‌های مختلف برنامه‌های شاد و متنوعی را برای آن‌ها ترتیب دهیم. تمامی این‌ها نیازمند بودجه است، اما تا کنون حتی یک ریال از انجمن پیشکسوتان کشور، دریافت نکرده‌ایم.

 

جامعه ورزش استان را از جنبه رعایت اخلاق و منش پهلوانی چگونه می‌بینید؟
همواره گفته‌ام که ورزش بدون ارزش بی‌فایده است. مردان روزگار به اخلاق زنده‌اند. فلسفه وجودی ورزش ارزش است. در شاهنامه پهلوان به کسی اطلاق می‌شود که وفای به عهد داشته باشد. پهلوان چشم بیدار و جستجوگر جامعه است و باید مصلحت‌اندیشی را کنار بگذارد. خوشبختانه بسیاری از فعالین ورزش استان دارای این خصائص هستند و اخلاق را سرلوحه امور ورزشی خود قرار می‌دهند.

 

اما کمی گلایه‌مند به نظر می‌رسید.
یکی از موضوعاتی که همواره مرا آزار می‌دهد این است که پیشکسوتان واقعی ورزشِ ما خانه‌نشینند. ما کمی دچار حاشیه شده‌ایم که با کنار گذاشتن این حاشیه‌ها، اوضاع و احوال ورزش استان دگرگون خواهد شد. اگر ما به جای آدم‌های مهم، انسان‌های مفید را در کار ورزش دخیل کنیم، یکی از آفت‌های بزرگ ورزش را آسیب‌شناسی و درمان کرده‌ایم. 
موضوع دیگری که این اواخر کمی مرا آزرده خاطر کرده است، تیتر یکی از مطبوعات استان بود که به نظرم روح جهان پهلوان تختی نیز از این موضوع آزرده شده است. «جهان، بی جهان‌پهلوان ماندنی نیست» من از شما سوال می‌کنم، جهان بی جهان‌پهلوان ماندنی نیست یا بی قادر متعال؟ خداوند در قرآن می‌فرماید: کل من علیها فان. هر که روی زمین است دستخوش مرگ و فناست و خدای با جلال و عظمت باقی می‌ماند. از نظر من این مغایر با آموزه‌های دینی ماست که امیدواریم آن را تصحیح کنند.
همیشه گفته‌ام که: 
عیب پوشان هنر بینیم ما طاووس را 
پای پوشانیم اما هرگزش پر نشکنیم
ما درخت افکن نه‌ایم آن‌ها گروهی دیگرند
با وجود صد تبر، یک شاخِ بی بر نشکنیم

 

در حال حاضر مشغول چه فعالیتی به غیر از انجمن هستید؟
مدت‌هاست که در صدد تالیف 14 جلد کتاب با عنوان فرزانگان ورزش استان، ایران و جهان هستم که در آن با قهرمانان بزرگ دنیا گفتگوهایی را ترتیب داده‌ام. امیدوارم پس از اتمام کار به زودی موفق به انتشار این مجموعه شوم.

 

به گفته خودتان شما بهترین نیستید اما منتخب بهترین‌های جهان هستید. گفتگو با شما همواره مایه افتخار و مباهات است. در پایان اگر صحبتی دارید، سراپا گوشیم.
من همیشه گفته‌ام: هیچ اگر سایه پذیرد منم آن سایه هیچ؛ اما به جهت سید بودنم در پایان می‌گویم:
هرچند همچون قطره‌ام، دستم به دریا می‌رسد 
بسیار ناچیزم ولی نسلم به زهرا می‌رسد...

Back to Top

Template Design:Dima Group