هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

تندگویان Small

محمدمهدی تندگویان، معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در گفتگو با سمنان امروز:
طرح‌های پیشنهادی استان را ملی می‌کنیم

در روز شنبه هفته جاری، محمدمهدی تندگویان، معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان به سمنان سفر کرد و در یک برنامه فشرده یک روزه، جلسات و بازدیدهای متعددی را به انجام رساند.
او پس از دیدار با استاندار در جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان شرکت کرد و در ادامه نیز به همراه جمعی از ورزشکاران و مسئولین، نشستی صمیمی با آیت‌الله شاهچراغی، امام جمعه محترم سمنان داشت. حضور در گلزار شهدا و همچنین دیدار با خانواده شهید مدافع حرم، عباس دانشگر نیز از دیگر برنامه‌های این سفر بود.
بازدید از خانه سازمان‌های مردم نهاد و خانه جوانان استان سمنان و همچنین نشست صمیمی با مسئولین این سازمان‌ها و شنیدن دغدغه‌های آن‌ها یکی دیگر از برنامه‌های سفر تندگویان به سمنان بود.
در انتهای سفرِ معاون وزیر، فرصتی دست داد تا در گفتگویی کوتاه، برخی از معضلات و دغدغه‌های حوزه جوانان را مطرح و راه‌کارهای مقابله با این معضلات را از زبان معاون ساماندهی امور جوانان وزارت، بشنویم.
در ادامه شما را به خواندن این گفتگو دعوت می‌کنیم.

 

 

پس از این سفر یک روزه، ارزیابی شما از فعالیت‌های به انجام رسیده در حوزه جوانان استان سمنان چه بود؟
یکی از مهمترین شاخصه‌های حوزه جوانان در استان سمنان، اتحاد و همدلی اعضای مجمع و مجموعه تشکل‌های استان است. آن‌ها زبان واحدی دارند و تعارضی در گفتمان‌شان مشاهده نکردم که این موضوع حاکی از این است که شبکه‌سازی خوبی از سوی اداره کل و معاونت جوانان در این زمینه صورت گرفته است و وحدت رویه خوبی در بین تشکل‌ها ایجاد شده است.نکته مهم دیگر این بود که تمام افرادی که انتقاداتی را مطرح کردند، پیشنهادهای خوبی را نیز ارائه دادند که ما از این پیشنهادها استقبال می‌کنیم.

 

شما از ابتدا پیگیر جدایی حوزه جوانان از وزارت ورزش بودید. در حال حاضر آیا این اتفاق به فعلیت نزدیک شده است؟ 
در حال حاضر مجلس درگیر لایحه بودجه است و پیگیری این موضوع نیز به بعد از این مهم موکول خواهد شد. به احتمال زیاد در بهمن‌ماه این موضوع در صحن مجلس مطرح خواهد شد و پایش من از برایند نظر نمایندگان حاکی از این است که این طرح مخالفی ندارد. البته نگرانی من از مخالفت با سازمان ملی جوانان نیست؛ بلکه تنها دغدغه من مخالفت نمایندگان با لایحه کلی دولت است.

 

میهن‌پرستی، جزء جدانشدنی هویت جوانان ما است

 

بسیاری از بزرگان کشور بر این اعتقادند که در حوزه جوانان با معضلات فرهنگی مهمی مواجه هستیم و موضوع مهم هویت جوانان کشور، هم از داخل و هم از خارج از کشور مورد هدف قرار گرفته است. ارزیابی شما از این موضوع چیست؟
به عقیده من به هیچ وجه این سخن درست نیست. جوانان ما به خوبی از هویت و اصالت خود اگاه هستند؛ اما اگر شاهد این هستیم که این نگرش‌ها کمی در حال تغییر است به جهت تغییرِ نگرش‌هایی است که در دنیا در حال اتفاق است.
میهن‌پرستی و ارق به خاک و وطن، جزء جدانشدنی هویت جوانان ما است و حتی کسانی که در خارج از کشور نیز زندگی می‌کنند از این موضوع مستثنی نیستند.
به عقیده من مسئولین ما باید جوانان را درست ببینند و پایگاه واقعی را در عملکردهای خود برای آنان قائل شوند تا موضوعات هویتی جوانان ما حل شود.قبول دارم که در یک مقطع و در نسلی، جوانان خود را خوب ندیدیم و حتی در حق آن‌ها ظلم کردیم؛ اما چشم‌انداز را روشن می‌بینم.

 

به نظر شما علت بالارفتن سن ازدواج جوانان چیست و چه راهکاری برای این موضوعِ نامیمون دارید؟
این موضوعِ مشخص و ساده‌ای است! بخشی از آن به دلایل اقتصادی است و بخشی هم به فرهنگ مرتبط می‌شود. فشارهای اقتصادی، انگیزه جوانان را برای ازدواج کم کرده و برخی معضلات فرهنگی نیز آن‌ها را دچار بحران‌های هویتی خانوادگی کرده است. در حوزه معاونت جوانان و در مبحث وام ازدواج، این مهم عملیاتی شد و امسال کسی در نوبت وام ازدواج نخواهد ماند. در مباحث هویتی نیز با بازگشایی مراکز مشاوره قدم‌های مثبتی برداشته شده است. البته این‌ها کافی نیست و باید فعالیت‌های را به حدی افزایش دهیم تا بتوانیم روی این قشر مهم، تاثیرگذار باشیم. امیدواریم دولت نیز در مسائل اقتصادی کمک‌های خود را دریغ نکند.

 

نظر عجیبِ آقای معاون در ارتباط با اعتیاد زنان

 

در حال حاضر اعتیاد در بین دختران نیز در حال رواج است. به عقیده شما چه اتفاقی رخ داده که دختران نیز به این آسیب مبتلا شده‌اند؟
من با مطرح کردن این‌گونه مسائل جنسیتی کاملا مخالف هستم. بحث‌های جنسیتی همیشه آسیب‌زاست. مردان یا زنان، همه جوانان این کشور هستند و ما باید در این حوزه تفکر فراتری داشته باشیم. 
البته این موضوع بدی نیست و نشان دهنده این است که بانوان ما توانسته‌اند به سمت پایگاه‌های اجتماعی حرکت کنند و از فعالیت‌های صرف در منازل خارج شده‌اند! اما از طرفی ما نتوانستیم امنیت جامعه را در جهت حمایت از این قشر تامین کنیم. ما در بخش تغییر ساختار و فرهنگ موفق بودیم و شاهد حضور بانوان در عرصه‌های مختلف هستیم؛ اما این موضوع را قبول ندارم که بانوان با این رویکرد به سمت اعتیاد رفته‌اند. موضوع اعتیاد جنسیتی نیست.

 

و سخن پایانی.
از جوانان استان سمنان، مسئولین اداره کل و معاونت جوانان تشکر می‌کنم. عملکرد آن‌ها در این حوزه بسیار مطلوب است و امیدوارم خود را در این سطح حفظ کنند. 
بنده نیز این قول را می‌دهم که به جهت مالی کمک‌های بیشتری به استان سمنان داشته باشیم و اعتبارات این استان را افزایش دهیم؛ همچنین طرح‌های پیشنهادی استان را در سطح ملی مطرح خواهم کرد تا بتوانیم از آن‌ها بهره‌برداری مطلوبی داشته باشیم.

- سمنان امروز پیگیر روند اجرای تعهدات معاون وزیر خواهد بود.

Back to Top

Template Design:Dima Group