هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

Volleyball match between Iran and Egypt at the Olympic Games in 2016 27

گفتگوی سمنان امروز با رئیس هیات والیبال استان سمنان؛

بررسی تبِ والیبال استـان از نگـاه حبیب‌الله صفاجو

پزشکان دمای بیش از 37 درجه سانتی‌گراد را برای بدن مضر می‌دانند. این دما که به اصطلاح تب نامیده می‌شود باعث بروز برخی اختلالات در فعالیت بدن می‌شود. اما نکته مهم اینجاست که خودِ تب، بیماری نیست، بلکه فقط نشان‌دهنده بروز یک اختلال در بدن است که به عنوان یکی از علائم هشداردهنده در سیستم ایمنی بدن عمل می‌کند.

اما تب‌های ورزشی چه نوع تب‌هایی هستند؟ این تب‌ها بر خلاف مواردی که در بالا گفته شد بیمار را به پایکوبی و جشن و سرور وا‌می‌دارند و در پاره‌ای از موارد نیز دیده شده است که بر اثر این تب شدید، دست به اعمالی منافی عفت عمومی جامعه می‌زنند و گاهی نیز از عرف عبور کرده و در مسیر ناکجا آباد قدم می‌گذارند.
البته برخی از مردم ما علاقه شدیدی به انواع تب دارند و همین اواخر هم عده‌ای فرصت‌طلب در تب اجتماعات و اعتراضات گرفتار شدند و پس از خروج از منزل، مطالبه اصلی فراموش شد و عده‌ای به اصطلاح، جوگیر که نه، تب‌گیر شدند و حرف‌هایی را بر زبان راندند که پس از رسیدن دمای بدن آن‌ها به 37 درجه سانتی‌گراد و شاید هم کمی کمتر، در حالی که دو طرف صورتشان سرخ بود مثل یک توپ فوتبال از کرده خود پشیمان بودند.
البته این یک گزارش پزشکی یا مقاله سیاسی نیست، فقط از آن جهت که حرف، حرف می‌آورد، گویا برای ما نیز تب، تب آورد و سخن به این حرف‌های مگو رسید.
بگذریم... در حال حاضر و با نزدیک شدن به جام جهانی، قاعدتا باید در مورد تب فوتبال صحبت کنیم، اما چون این یک بیماری مزمن است و در بیشتر فصول سال، علاقمندان و بیماران زیادی دارد، در بابِ تب دیگری که چندی پیش در بین جوانان کشور همه‌گیر شد چند خطی را نگارش می‌کنیم. 
در کتابی که همین اواخر به چاپ رسید، در صفحه 278 آن آمده است که از جوانی که دو طرف صورت خود را با سه رنگ پرچم مقدس ایران مزین کرده بود و البته کلاهی شبیه به کلاه تولد نیز بر سر داشت، خیلی بی‌مقدمه پرسیدند: شما اسم فرزند خود را چه خواهید گذاشت و او به سرعت جواب داد: سعید معروف. پرسشگر که گویا همین یک سوال را داشته در انتها پرسید شما؟ و جوان گفت: عبدالله خاتون‌آبادی هستم از قرچک و ناگهان صدایش در جیغ و شیپورها گم شد. صفحه 279 کتاب، با استیکر تعجبِ گزارشگر شروع می‌شود که یک پاورقی دارد و در ذیل آن نوشته شده، جوانِ مذکور به تبِ والیبال دچار شده است و این ماجرا یک ماجرای واقعی است.
متاسفانه یا خوشبختانه هر از چند گاهی در بین جوانان ما تبِ یک رشته ورزشی همه‌گیر می‌شود و جمع کثیری از آن‌ها به سمت آن ورزش گسیل می‌شوند؛ اما چون نتوانستیم زیرساخت‌های لازم را فراهم کنیم پس از مدتی، بسیاری از آن‌ها سرخورده می‌شوند و تبشان فروکش می‌کند.
در استان سمنان نیز در سالیانی نه‌چندان دور، درست در زمانی که تیم شهید ربیعی با بازیکنان بزرگش بی‌رقیب بود، تب والیبال بالا گرفت. جوانان بسیاری از استان به این رشته علاقمند شدند، به سالن‌ها می‌رفتند و تیم مورد علاقه‌شان را تشویق می‌کردند. بازیکنان بزرگی از استان نیز در همان سال‌ها به سطح اول کشور معرفی شدند و خلاصه ورزش استان به کامِ والیبال و والیبال‌دوستان بود. اما پس از مدتی این تب نیز مانند بسیاری از تب‌های دیگر فروکش کرد و اکنون مدت‌هاست که والیبال سمنان در آرامش و سکوت به کار خود ادامه می‌دهد.
محال است که نام والیبال سمنان را بیاوریم و ناخودآگاه تصویر حبیب‌الله صفاجو در پیش چشمانمان نقش نبندد. از سبقه ورزشی صفاجو همین بس که او حتی پیش از انقلاب نیز عنوان ریاست هیات والیبال استان سمنان را بر عهد داشته است! البته سن فقط یک عدد است و وقتی پای صحبت‌های او از پشت خط تلفن نشستیم، سرزنده و سرحال و درست شبیه جوانان قبل از انقلاب سخن می‌گفت. در ادامه نیز متوجه خواهید شد که ایشان اعتقاد بسیار زیادی نیز به جوان‌گرایی دارند. شما را به خواندن این گفتگو با سپیدموی والیبال استان دعوت می کنیم.

 

شما اواخر هفته گذشته در مجمع انتخاباتی فدراسیون والیبال شرکت کردید. از این حضور برایمان بگویید.
همانطور که مستحضرید در این مجمع روسای تمامی هیات‌های والیبال استان‌ها حضور دارند و بنده نیز با دعوت قبلی در این نشست شرکت کردم. در این انتخابات 5 کاندیدا حضور داشتند که با انصراف سه نفر رقابت بین حسن‌زاده و ضیایی برگزار شد و در نهایت احمد ضیایی با کسب 43 رای از 44 رای موجود به مدت 4 سال به عنوان رئیس فدراسیون والیبال کشور انتخاب شد.

 

والیبال استان در دوره‌ای بسیار پر مخاطب بود. چه اتفاقی افتاد که تب والیبال در سمنان فروکش کرد؟
با توجه به اینکه مسابقات لیگ به باشگاه‌ها مرتبط است، هیات استان نقش چندانی در آن ندارد! در واقع اگر اسپانسری وجود داشته باشد و به صورت قدرتمند و حرفه‌ای تیم‌داری کند حال والیبال خوب خواهد بود. در گذشته نیز آقای ربیعی این کار را به خوبی به انجام رساندند و تحرک خوبی را در والیبال استان ایجاد کردند. البته در حال حاضر نیز تیم‌های دامغان و ذوب‌آهن شاهرود قوی حاضر شدند و یقینا شاهد درخشش آن‌ها در مسابقات لیگ خواهیم بود.

 

چرا بعد از سال‌ها هنوز نتوانستیم جوانانی در سطح مجتبی شبان یا داوود مقبلی را به سطح یک کشور معرفی کنیم؟ آیا استعدادیابی والیبال با برنامه مدون در حال انجام است؟
البته این‌طور نیست. در همین دوره نیز چندین نفر از بانوان و آقایان برای شرکت در اردوهای تیم ملی انتخاب شدند و در این زمینه تفاوتی با گذشته نداشتیم. در تمامی شهرهای استان نیز موضوع مهم استعدادیابی به صورت فعال در حال پیگیری است و فدراسیون نیز رضایت کاملی از فعالیت‌های استان دارد.

 

شما چند سال است که در سمت ریاست هیات والیبال استان مشغول به فعالیت هستید؟
بنده هم قبل و هم بعد از انقلاب، سال‌های طولانی از عمر خود را در این ورزش و این سمت سپری کرده‌ام. شاید به اندازه سن خودِ شما (گفتنی است سن مصاحبه‌کننده آن‌قدرها هم زیاد نیست)؛ اما در حال حاضر سه دوره است که به صورت متوالی به این سمت انتخاب می‌شوم.

 

آیا شما اصولا اعتقادی به جوان‌گرایی دارید؟
بنده علاقه بسیار زیادی به جوان‌گرایی دارم و در همین دوره نیز با به کار گرفتن جوانان در راس امور این موضوع را به اثبات رساندم.

 

و فکر می‌کنید تا چه سنی در این سمت باقی خواهید ماند؟
در حال حاضر چیزی حدود 2 سال از دوره جاری باقیمانده است و برای دوره بعد نیز در صورتی که مرا بخواهند ادامه خواهم داد.

 

بزرگترین دستاورد سال‌های طولانی حضورتان در والیبال چه بوده است؟
در این مدت اتفاقات تلخ و شیرین بسیاری را سپری کردیم. ما مظفری‌ها، شبان‌ها و مقبلی‌ها را به والیبال کشور معرفی کردیم و اکنون نیز در رده سنی نوجوانان و جوانان حرف‌های زیادی برای گفتن داریم.

 

اگر بخواهید یک انتقاد از عملکرد خود داشته باشید، آن انتقاد چیست؟
بزرگترین حسرت من این است که به جهت نبود منابع کافی مالی در طول این سال‌ها نتوانستیم تمامی برنامه‌هایی که برای والیبال استان در ذهن می‌پروراندیم را عملیاتی کنیم.

 

در انتها اگر صحبتی با اهالی والیبال استان دارید، بفرمایید.
من در پایان از همکاری صمیمانه تمامی داوران، مربیان، تیم‌داران و زحمتکشان این رشته در استان تشکر می‌کنم و امیدوارم با ورود بخش خصوصی و اسپانسرهای توانمند، والیبال استان به جایگاه حقیقی خود در کشور دست یابد.

Back to Top

Template Design:Dima Group