هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

9 6221173 Small

اظهارات متناقض مسوولان درباره وضعیت تیم فوتبال صنایع طلایی سمنان؛ 
تراژدیِ صنایعی که دیگر طلایی نیست...

سمنان امروز- همیشه وقتی در جایی بحثی فوتبالی در می‌گیرد، بی‌شک پشت‌پرده‌های این ورزشِ پرطرفدار، داغ‌ترین موضوعِ ممکن خواهد بود. این موضوع مختص کشوری خاص یا منطقه‌ای به خصوص نیست. متنِ فوتبال همواره با حاشیه‌های بسیاری همراه است و این حاشیه‌ها از قوانین مخصوص به خود پیروی می‌کنند. سقوط یوونتوس به سری B ایتالیا با اثبات حکم تبانی‌اش را همه فوتبال‌دوستان به خاطر دارند. شرط‌بندی‌های عجیب و غریب در این ورزش و حتی تخلفات گسترده در لیگ قهرمانان اروپا نشان می‌دهد که حتی بالاترین سطح از فوتبال جهان نیز از این حاشیه‌ها خالی نبوده و نیست.


در کشور ما نیز اتفاقات بسیار زیادی در حاشیه فوتبال رخ می‌دهد. البته فرق ما با کشورهای دیگر این است که در اینجا حاشیه‌ بر متن غلبه کرده است. فوتبال ما با فوتبال روز جهان فرسنگ‌ها فاصله دارد و این موضوعی است که اکثر کارشناسان به آن اذعان دارند.
همین جمعه هفته گذشته و در حاشیه بازی استقلال و تراکتورسازی، جواد خیابانی سوال مشترکی را از دو میهمان برنامه، محسن خلیلی و آرش برهانی پرسید. او گفت به نظر شما شرایط مربی‌گری در ایران برای مربیان جوانی مثل شما فراهم است؟ نکته جالب اینجا بود که پاسخ هر دوی آن‌ها به این سوال یکسان بود. خلیلی و برهانی از وضعیت مربی‌گری در ایران ابراز تاسف و به نکته مهمی اشاره کردند که شاید درد مشترک بسیاری از تیم‌های کشور باشد. این دو بازیکن با سابقه فوتبال کشورمان گفتند در حال حاضر برای اینکه بتوانیم در تیمی مربی‌گری کنیم باید به همراه خود اسپانسر داشته باشیم. این موضوع یعنی اینکه هر شخص با هر سطح از دانش مربی‌گری می‌تواند در صورتی که به همراه خود آورده مالی برای باشگاه داشته باشد در لیگ‌های مختلف کشور، بر روی صندلی مربی‌گری بنشیند.
در مورد بازیکنان نیز وضعیت به همین منوال است. از دیرباز خبرهای بسیاری شنیده‌ایم که برخی بازیکنان با وجود اینکه از نظر فنی در سطوح پایینی قرار دارند، می‌توانند با پرداخت مبالغی، حتی به عنوان بازیکن فیکسِ یک تیم، پا به توپ شوند.
موضوع تبانی، جادوگران فوتبال، فسادهای مالی و تمام این اتفاقات ناخوشایند نیز از معضلات دیگری است که همواره در مورد آن بحث شده است؛ اما نکته جالب توجه این است که این حاشیه‌ها هرچقدر که از لیگ برتر به دسته‌های پایین‌تر می‌رویم بیشتر و بیشتر می‌شوند. در واقع حواشی لیگ یک بسیار بیشتر از لیگ برتر و لیگ دو بسیار بیشتر از لیگ یک است.

 

وضعیت نابسامان صنایع طلایی سمنان

این روزها تیم صنایع طلایی سمنان، به عنوان تنها نماینده استان در لیگ دسته دو کشور، وضعیت مطلوبی ندارد. این تیم در پایان هفته شانزدهم تنها با 13 امتیاز در رده نهم جدول یازده تیمی گروه ب این رقابت‌ها قرار دارد. غم‌انگیزتر اینکه این تیم در 7 بازی گذشته خود فقط یک امتیاز کسب کرده است که نشان می‌دهد، حال تیم صنایع طلایی اصلا خوب نیست. جدا شدن تعداد زیادی از بازیکنان و حتی مربیان این تیم نیز وخامت اوضاع را تشدید کرده است.
منتقدان نیز نقدهای بسیاری را بر این تیم وارد می‌کنند. برخی از آن‌ها، به جهت اینکه تمرینات این تیم معمولا در خارج از استان و در کرج یا تهران برگزار می‌شود، این تیم را صنایع طلایی تهران-کرج می‌نامند. عده‌ای منتقدِ این هستند که چرا در این تیم از بازیکنان و مربیان بومی استفاده نمی‌شود تا مسوولین استان رغبت بیشتری برای کمک به این تیم داشته باشند.
برخی بر روی موضوع مهم اسپانسر و مدیرعاملی تیم دست می‌گذارند و می‌گویند، قرارداد یک طرفه با این اسپانسر باعث شده است که استان سمنان در این مورد متضرر شود. عده‌ای می‌گویند در این قرارداد حتی در صورت موفقیت و صعود تیم به لیگ دسته یک باز هم فوتبال استان سمنان پیشرفتی نخواهد داشت و سودِ این صعود، به جیب کسانی خواهد رفت که تیم در مالکیت آن‌هاست.
برخی دیگر از منتقدین نیز با مدارکی که در دست دارند ادعا می‌کنند که این تیم از مربیان و بازیکنانی استفاده می‌کند که به همراه خود، پول به باشگاه تزریق می‌کنند و دلیل عدم استفاده از بازیکنان و مربیان بومی نیز همین موضوع است. البته مستنداتی نیز در برخی رسانه‌ها انتشار یافته است که بررسی آن‌ها در حوزه اختیارات مراجع ذیصلاح است.

ما برای آگاهی از وضعیت تیم صنایع طلایی سمنان و یافتن پاسخ برای ابهاماتی که منتقدین عنوان کرده‌اند به سراغ علی رضاعلی، رئیس هیات فوتبال استان رفتیم تا از کم و کیف ماجرا مطلع شویم.

 

77

 

هیات فوتبال صرفا نگهدارنده است

رضاعلی در ارتباط با کناره‌گیری تیم هف، تنها دو روز مانده به شروع مسابقات گفت: مهندس فیض و وفا که در طول این سال‌ها بدون چشم‌داشت مالی برای تیم هف هزینه کردند، در آستانه شروع مسابقات اعلام کردند که به جهت مشکلات مالی در این فصل قادر به تیم‌داری نیستند. امتیاز هف به هیات فوتبال به عنوان نگهدارنده‌ی صِرف واگذار شد تا در صورتی که شخص یا اشخاصی برای تحویل گرفتن تیم متقاضی شوند، این انتقال را هیات فوتبال انجام دهد؛ اما با توجه به زمان کم باقیمانده تا شروع مسابقات به ناچار و با تایید و تصویب فدراسیون و اداره کل ورزش و جوانان استان، برای اینکه سهمیه استان به هدر نرود، با نام صنایع طلایی در لیگ دسته دو کشور اعلام حضور کردیم. البته قرار بر این بود که شهرداری سمنان و شورای شهر امتیاز این تیم را در اختیار بگیرند که در نهایت و با روی کار آمدن شورای شهر جدید، با وجود برگزاری جلسات مختلف این اتفاق رخ نداد و شورای شهر اعلام کرد که تیم‌داری با این شرایط برای ما مقدور نیست. 


اسپانسری با شرط مدیرعاملی
رضاعلی در ادامه گفت: با توجه به نیاز مبرم مالی تیم برای شروع مسابقات و موضوع مهم اسپانسر، آقای صمیمی‌مقدم اعلام آمادگی کردند تا در صورتی که ایشان را به عنوان مدیرعامل اعلام کنیم به عنوان اسپانسر در کنار صنایع طلایی باشند و بخشی از هزینه‌ها را بر عهده بگیرند.

 

وعده کمک 2میلیارد ریالی فرمانداری
رئیس هیات فوتبال استان سمنان با اشاره به تشکیل جلسه فوری برای تعیین تکلیف مسائل مالی تیم و میزان کمک‌ نهادهای مختلف شهر سمنان گفت: در جلسه‌ای که با حضور فرماندار، مدیرکل ورزش و جوانان، سرپرست شهرداری سمنان، مسئولین استانداری و برخی از اعضای شورای شهر به انجام رسید، مقرر شد اداره کل ورزش و جوانان استان سمنان مبلغ 500میلیون ریال و فرمانداری سمنان در تعاملی با شهرداری، 2میلیارد ریال کمک مالی به باشگاه صنایع طلایی داشته باشند.
خوشبختانه اداره کل ورزش و جوانان به این وعده خود عمل کرد؛ اما فرمانداری تاکنون تزریق مالی به تیم صنایع طلایی نداشته است.
رضاعلی در ادامه عنوان داشت: در حال حاضر که تیم ما در شرایط مالی بسیار نامطلوبی به سر می‌برد و حتی ممکن است به جهت عدم حضور در بازی‌ها، با دو پله نزول از لیگ دسته دو کشور به لیگ استانی سقوط کنیم، کمک‌ها و عملی کردن وعده‌های مسئولین می‌تواند راه‌گشای اصلی حفظ امتیاز تنها نماینده استان سمنان در لیگ دسته دو باشد. البته من شخصا هزینه‌های زیادی را برای این تیم کردم؛ اما در حال حاضر حقیقتا به نقطه صفر مالی رسیده‌ایم.

 

منابع اطلاعاتی منتقدان غلط است
رضاعلی با اعلام اینکه شهرداری خوابگاه‌هایی را جهت اسکان بازیکنان تیم در اختیار گذاشته بود گفت: متاسفانه علی‌رغم لطف بزرگ شهرداری سمنان، خوابگاه‌های مذکور به جهت شرایط اسکان مناسب نبود و با وجود تجهیزِ حداقلی آن‌ها ما قادر به بهره‌برداری از آن‌ها نبودیم.
رضاعلی در پایان از تمامی کسانی که از جهت مالی توانایی کمک و حتی تیم‌‌داری دارند درخواست کرد تا در این شرایط دشوار به کمک تیم صنایع طلایی بیایند و از سقوط احتمالی و قریب‌الوقوع این تیم جلوگیری کنند. او از منتقدین نیز درخواست کرد بر مبنای اطلاعات غلط قضاوت نکنند و در این مقطع حساس از حاشیه‌سازی برای تیم خودداری کنند.

 

 

20180102194152 IMG 9791 01

پاسخگـو هستیـم

مجتبی رضوانی دبیر هیات فوتبال استان سمنان که از ابتدا در این گفتگو حضور داشت با اعلام اینکه آن‌ها پاسخگوی صحبت‌های منتقدان هستند گفت: ما این آمادگی را داریم تا در صورتی که هر یک از منتقدین سوالات و ابهاماتی داشته باشند، با حضور در هیات فوتبال به آن‌ها پاسخ دهیم؛ اما در حال حاضر خواستار همدلی و حمایت تمامی مردم و رسانه‌ها برای حفظ این امتیاز مهم استان سمنان هستیم.
رضوانی در پاسخ به ابهامات مالی هیات فوتبال از سوی منتقدین گفت: بیلان‌های مالی هیات به مراجع ذیصلاح داده می‌شود و هر ساله بازرسی مبسوطی از تمامی دفاتر مالی این هیات به عمل می‌آید و در این حوزه ما جزو شفاف‌ترین هیات‌ها هستیم؛ چون همواره زیر ذره‌بین چشم‌های نظاره‌گر مردم و مسوولین قرار داریم.
او در پایان از مسوولین درخواست کرد که عمل به وعده‌ها و تزریق مالی آن‌ها، مانند نوشداروی بعد از مرگ سهراب نباشد و تا دیر نشده است به یاری این تیم بیایند.

 

IMG10573789 Small

 

فرماندار سمنان
به وعده‌های خود در قبال تیم صنایع طلایی عمل کرده‌ایم

با توجه به اینکه مهمترین دغدغه‌مندی هیات فوتبال و مسوولین تیم صنایع طلایی، عمل به تعهدات مالی فرمانداری در قبال این تیم بود، بر آن شدیم تا در گفتگویی کوتاه این موضوع را با عباس دانایی، فرماندار سمنان مطرح کرده و شنونده پاسخ این مقام مسوول باشیم.
دانایی با اشاره به ممنوعیت‌های قانونی در این موضوع عنوان داشت: طی جلسات مختلف و با وجود ممنوعیت قانونی که قانون‌گذار برای ما گذاشته است، با عنایت به اینکه این تیم تنها سرمایه استان در لیگ دسته دو فوتبال کشور بود بر آن شدیم تا حد امکان از صنایع طلایی حمایت کنیم.

وعده 2میلیاردی ندادیم
او در پاسخ به وعده 2میلیارد ریالی فرمانداری گفت: ما هرگز این وعده را ندادیم و همواره گفته‌ام در حد توان خود به این تیم کمک خواهیم کرد و تا این لحظه نیز به تعهداتی که دادیم عمل کرده‌ایم!
دانایی با اعلام اینکه ورود بخش خصوصی برای حمایت از تیم‌ها یک ضرورت است گفت: بنا بر بسیاری از قوانین نوشته و نانوشته، بخش دولتی نباید دخالت زیادی در این امور داشته باشد و حتی قانون‌گذار این ورود را ممنوع کرده است و این وظیفه باید از طریق بخش خصوصی به انجام برسد.
فرماندار سمنان در ادامه گفت: فرمانداری در تعاملی که با شهرداری و شورای شهر سمنان داشته است از تمام توان خود برای کمک به تیم صنایع طلایی استفاده کرده است و اگر دوستان توقعی بیش از این دارند، یقینا این در بضاعت ما نخواهد بود.
دانایی در پایان عنوان داشت: ما در خصوص این تیم نهایت همدلی و همراهی مسوولین را شاهد بودیم و هر آنچه که مقدور بود را در مجموعه دستگاه‌های مرکز استان در اختیار قرار دادیم و امیدواریم که این تیم بتواند در ادامه مسیر به موفقیت دست یابد.

007

 

حمید دهرویه: توپ را به زمین شهرداری نیندازید...

اما شنیدن سخنان حمید دهرویه که در این گزارش از او نام برده شد، با عنایت به اینکه در زمان شروع لیگ، سرپرست وقت شهرداری سمنان بوده و در جلسات تیم صنایع طلایی نیز حضور مستمر داشته است خالی از لطف نخواهد بود. به همین منظور طی تماس تلفنی و ملاقات حضوری با وی، در ارتباط با مسائل پیرامون تیم صنایع طلایی و تعهدات شهرداری سمنان در قبال این تیم از او سوال کردیم که در ادامه پاسخ این مقام مسوول را خواهید خواند.
دهرویه در خصوص تعامل شهرداری و فرمانداری جهت تخصیص اعتبار به تیم صنایع طلایی گفت: در حال حاضر بودجه هفتصد و هفتاد میلیون ریالی از سوی فرمانداری برای کمک به این تیم تخصیص داده شده است و احتمالا تا 20 روز آینده و در صورت اعلام لیست اسامی بازیکنان از سوی هیات فوتبال این مبلغ در اختیار آن‌ها قرار خواهد گرفت.
دهرویه با اشاره به کمک‌های شهرداری سمنان به تیم صنایع طلایی گفت: ما اعزام رایگان تیم به بازی‌های برون‌استانی را تا به امروز انجام داده‌ایم و خواب‌گاهی جهت اسکان بازیکنان غیربومی تیم صنایع طلایی در اختیار آن‌ها قرار دادیم، اما با توجه به اینکه این تیم در سمنان اسکان نیافت این خوابگاه نیز بلااستفاده ماند. برخی تعهدات هیات فوتبال که فرماندار سمنان نیز در جلسات مختلف تاکید بسیاری بر روی آن‌ها داشت، من‌جمله استفاده از 50درصد بازیکنان بومی برای تیم، اتفاق نیفتاد که همین موضوع باعث شد دلبستگی و وابستگی مسوولین جهت کمک به این تیم کمرنگ شود. 
دهرویه در پایان گفت: امیدوارم این تیم شرایطی بهتر از امروز را به دست بیاورد که این موضوع در سایه عمل کردن وعده‌هایی است که بخش خصوصی به این تیم داده است. شما سوال کنید از 6میلیارد ریالی که قرار بود اسپانسر به این تیم تزریق کند چقدرش محقق شده است؟ اینکه برای پوشش ضعف‌های خود، توپ را در زمین شهرداری و ارگان‌های دیگر بیندازیم کار درستی نیست و مسوولین واقعی این تیم باید به مردم استان و فوتبال‌دوستان پاسخگو باشند.

-سمنان امروز با آرزوی موفقیت برای تنها نماینده استان در مسابقات پیش‌رو در لیگ دسته دو فوتبال کشور، قضاوت در مورد اتفاقات پیرامون تیم صنایع طلایی را به خوانندگان واگذار می‌کند.

Back to Top

Template Design:Dima Group