هفته نامه سمنان امروز

گزارش تصویری

بازار گرم مهارت آموزی در مرکز فنی و حرفه‌ای سمنان
آیین اربعین شهید مدافع حرم عباس دانشگر
مراسم افتتاحیه مجموعه تاریخی، فرهنگی، پذیرایی زندگی
تشییع با شکوه پیکرمطهر شهید مدافع حرم، عباس دانشگر در سمنان
« سمنان شهر نان»
کوچه باغی که پر از رایحه باران است

ووشو Small

در دومین دوره مسابقات ووشوی قهرمانی دانشجویان دانشگاه آزاد کشور؛
عملکرد ما در مسابقات قابل قبول بود

 

 

 

دومین دوره مسابقات ووشوی قهرمانی دانشجویان دانشگاه آزاد کشور در روز یکشنبه هفته گذشته و به مدت دو روز، به میزبانی دانشگاه آزاد نجف‌آباد اصفهان و در سالن پوریای ولی این شهر برگزار شد.
در این مسابقات که مورد استقبال بسیاری از قهرمانان کشوری در این رشته مهیج قرار گرفته بود، 146 ورزشکار از 26 استان کشور در دو بخش تالو و ساندا به رقابت پرداختند.

با توجه به ورود رشته رزمی ووشو به یونیورسیاد دانشجویان جهان، ووشوکاران کشور تمام تلاش خود را برای درخشش در این مسابقات به کار بستند تا بخت خود را برای حضور در یونیورسیاد دانشجویان جهان که در سال 2017 در کشور تایوان برگزار می‌شود، بیازمایند.

این موضوع تاثیر بسیاری نیز بر افزایش سطح این مسابقات داشت تا جایی که حتی قهرمانان بزرگ کشور، کار ساده‌ای را برای پیروزی بر حریفان با انگیزه در این رقابت‌ها نداشتند.
دانشگاه آزاد سمنان، به عنوان نماینده استان در این رقابت‌ها در حالی پای به این مسابقات گذاشت که به دلیل برخی تغییرات در اوزان شرکت‌کنندگان، تنها سه ووشوکار را برای اعزام در ترکیب خود می‌دید.
مرتضی نوروزی، دانیال مشکاتی و مرتضی اصغری سه ورزشکاری بودند که به مربی‌گری محمود فخاریان و سرپرستی آرش طاهریان در این رقابت‌ها حضور داشتند.
نوروزی، ملی‌پوش خوش‌آتیه استان و دارنده عناوین و مدال‌های رنگارنگ در مسابقات کشوری و برون‌مرزی، همچون همیشه خوش‌ درخشید و با شکست تمامی رقبا و کسب عنوان قهرمانی، گردن‌آویز طلا را بر گرن آویخت. با کسب این مقام، او به عنوان یکی از ملی‌پوشان حاضر در یونیورسیاد تایوان برگزیده شد.
در پایان این رقابت‌ها تیم خراسان رضوی با سه طلا، یک نقره و چهار برنز قهرمان شد. تیم علوم تحقیقات دانشگاه آزاد با سه طلا و یک نقره نایب قهرمان و تیم دانشگاه آزاد هرمزگان نیز با دو طلا، یک نقره و دو برنز سوم شد.
اما فرصت را مغتنم دیدیم تا با محمود فخاریان، مربی تیم اعزامی به این مسابقات به گفتگو بنشینیم تا از کم و کیف این رقابت‌ها بیشتر مطلع شویم.
هنگامی که برای برقراری این ارتباط، هماهنگی‌های لازم با سید مرتضی نبوی، ریاست هیأت ووشوی استان به انجام رسید، مطلع شدیم که این مربی توانا از کارکنان سازمان آتش‌نشانی شهرداری سمنان است و در کسوت یک آتش‌نشان مشغول خدمت‌ به همشهریان سمنانی است.
تجمیع دو حرفه‌ی مقدس، یکی آتش‌نشانی که نماد فداکاری و گذشت را در ذهنمان تداعی می‌کند و دیگری مربی‌گری و معلمی که رسالتش، رسالت پاک انبیا است، ما را مشتاق‌تر کرد تا این ارتباط هر چه زودتر به انجام برسد.
آنچه در زیر می خوانید بخشی از این گفتگوی صمیمی است.

 

شما ورزش رزمی را از چه سالی آغاز کرده‌اید؟
من از سال 81 و با رشته موی‌تای به ورزش‌های رزمی ورود پیدا کردم و توانستم پس از مدت کوتاهی در مسابقات انتخابی تیم ملی به مقام سوم برسم. از سال 88 نیز به عنوان مربی در رشته ووشو حضور داشتم و در حال نیز به عنوان دبیر هیأت ووشوی شهرستان سمنان و همچنین مربی تیم دانشگاه آزادِ این شهر مشغول فعالیت هستم.

 

 

شروع فعالیت شما در تیم دانشگاه آزاد از چه سالی بود؟
از سال گذشته برای تشکیل تیم داشگاه آزاد مسابقات انتخابی در بین دانشجویان علاقمند سراسر استان برگزار شد و به دلیل قهرمانی‌های بیشتر در شهرستان سمنان، تیم اعزامی با نام این شهر راهی مسابقات شد. در ادامه تعدادی از قهرمانان شناخته شده کشور نیز به این لیست اضافه شدند و ما تمرینات اصلی خود را از مهرماه سال جاری آغاز کردیم.

 

 

چرا در این مسابقات با سه ووشوکار حضور داشتیم؟
در ابتدای راه، 5 ورزشکار را برای اعزام به این مسابقات در نظر داشتیم که با حذف دو وزن بالا توسط فدراسیون، تعداد ورزشکاران ما در این مسابقات به 3 نفر تقلیل یافت.

 

 

آیا از کارنامه ورزشکاران خود در این مسابقات رضایت دارید؟
کسب مدال طلای وزن منفی 85، توسط مرتضی نوروزی، ووشوکار بزرگ کشور بسیار دلپذیر و البته قابل پیش‌بینی بود. نوروزی یکی از سختکوش‌ترین ووشوکارانی است که تا به امروز دیده‌ام و قطعا موفقیت‌های پیاپی او در این رشته، مزد زحماتی است که تاکنون کشیده است. در وزن منفی 75 نیز با قرعه بدی که به مرتضی اصغری رسید، بازی که باید در فینال برگزار می‌شد در اولین رقابت این ورزشکار به انجام رسید و اصغری نتوانست توانایی‌هایش را در این رقابت‌ها به خوبی به نمایش بگذارد. دانیال مشکاتی نیز در وزن منفی 70، با یک برد و یک باخت از گردونه مسابقات حذف شد. اعزام سه ورزشکار و کسب یک مدال طلا، از دیدگاه من عملکرد خوبی بود و به طور حتم تلاش ووشوکاران سمنان در این رقابت‌ها ستودنی است.

 

 

اکثر ووشوکاران از سطح بالای مسابقات سخن می‌گفتند. از نظر شما نیز اینگونه بود؟
انتخاب قهرمانان اوزان مختلف این مسابقات به عنوان بازیکنان تیم ملی اعزامی به یونیورسیاد دانشجویان جهان باعث شده بود تا سطح مسابقات بسیار فراتر از انتظار ما باشد. گواه این سخن من، حضور تمامی ورزشکاران مسابقات انتخابی تیم ملی در بهمن‌ماه، در این دوره از مسابقات بود.

 

 

آیا این ترکیب را برای آینده نیز حفظ می‌کنید؟
به دلیل اتمام دوره تحصیلات مرتضی نوروزی در دانشگاه آزاد واحد دامغان، به طور حتم این ورزشکار خوب را برای مسابقات بعدی در اختیار نخواهیم داشت؛ اما ورزشکاران دیگر در ادامه مسیر نیز ما را همراهی خواهند کرد. البته برای تشکیل تیمی قوی‌تر به فکر اضافه‌کردن نفرات جدید به ترکیب هستیم تا بتوانیم نتایج بهتری را در سال‌های آینده رقم بزنیم.

 

 

آیا ورزشکار بودن شما تاثیری بر انجام بهتر شغل خطیر شما به عنوان یک آتش‌نشان دارد؟
همانطور که مستحضرید یکی از مراحل پذیرفتن شما به عنوان یک آتش‌نشان، گذر از آزمون آمادگی جسمانی است و من به جرات می‌گویم که اگر توانایی‌های گذشته من در ورزش‌های رزمی نبود، گذر از این آزمون‌ها کار بسیار دشواری بود. توانایی‌های فردی جزو اصول مسلم این حرفه است و آتش‌نشانی موفق خواهد بود که در لحظه وقوع بحران، در کمترین زمان بهترین عکس‌العمل‌های جسمی و تصمیم‌گیری‌های فکری را داشته باشد و برای رسیدن به این مهم باید ورزشکار بود.

 

 

چرا استقبال از ووشو در شهرستان سمنان، به نسبت دیگر شهرستان‌ها کمتر است؟
به نکته درستی اشاره‌ کردید، چرا که تعداد ورزشکاران این رشته در سمنان بسیار کمتر از دیگر شهرستان‌های استان است. ما در بیشتر شهرستان‌های استان سمنان بیمه‌شدگان بیشتری نسبت به مرکز داریم. من دلیل این اتفاق را در عدم ریسک‌پذیری و محتاط بودن خانواده‌های سمنانی می‌بینم. آن‌ها به گمان اینکه این رشته آکنده از حرکات خشونت‌آمیز است و احتمال آسیب‌دیدگی فرزندانشان در این ورزش بالاست، از حضور آن‌ها در سالن‌های ووشو جلوگیری می‌کنند و این در حالی است که در مقایسه با دیگر رشته‌های رزمی، آسیب‌دیدگی‌های ووشو بسیار ناچیز است. در شهرستان سمنان از تمامی حدود 100 بیمه شده این رشته شاید به تعداد انگشتان دست ورزشکار حرفه‌ای نداشته باشیم و این فقر بازیکنان در آینده به جایگاه سمنان در این رشته لطمه وارد خواهد کرد.

 

 

آیا خود شما فرزندتان را به ورزش ووشو ترغیب می‌کنید؟
بله من در حال حاضر پسر سه ساله‌ای دارم که در اکثر تمرینات ما در سالن مرحوم طالشی حاضر می‌شود و برخی از حرکات این رشته را نیز به خوبی انجام می‌دهد.

 

 

با توجه به خشونت این رشته آیا اخلاق در ووشو به محاق نرفته است؟
فرهنگ پهلوانی و اخلاق هر ورزشکار، در وهله اول به محیط رشد و خانواده آن‌ها بازمی‌گردد و به نظر من هر رشته ورزشی با بالاترین خشونت هم تاثیری در نوع منش افراد نخواهند گذاشت. ورزشکاران رشته ووشو اولین و مهمترین چیزی را که فرامی‌گیرند تمرین سربه‌زیری است و ممارست در کسب خصائص حسنه اخلاقی.

 

 

شهرداری دامغان با سرمایه‌گذاری بر روی این رشته، به موفقیت‌های چشم‌گیری رسید. فکر می‌کنید چرا این اتفاق در مرکز استان رخ نداد؟
حمایت شهرداری سمنان از تیمی به همین نام در مسابقات کشوری، در زمان شهرداران گذشته، چندین بار طرح موضوع شد و علیرغم تلاش‌های زیادی که صورت گرفت نتوانستیم تیمی را به عنوان زیرمجموعه سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری سمنان تعریف کنیم.
با انتخاب جناب موسوی به عنوان شهردار جدید سمنان امیدواریم که این رشته نیز مورد توجه و عنایات شهرداری سمنان واقع شود و من به شما قول می‌دهم که در صورت حمایت، استعدادهای بسیار زیادی از سمنان به ورزش کشور معرفی شوند.

 

 

با توجه به ارتباط شغلی شما با شهرداری سمنان، آیا برنامه‌ای برای ترغیب فرزندان کارکنان به این رشته دارید؟
شهرداری سمنان با بیش از هزار نیروی فعال، خانواده بزرگی است که در صورت توجه و سرمایه‌گذاری بر روی فرزندان آن‌ها می‌توانیم آینده هر ورزشی را متحول کنیم. ما به زودی طرح آموزش فزرندان کارکنان را به شهردار محترم ارائه می‌دهیم و امید داریم که با حمایت‌های بیشتر، خدمتی ماندگار را برای خانواده بزرگ شهرداری سمنان رقم بزنیم.

 

 

برای آینده ورزشی خود چه برنامه‌ای دارید؟
در وهله اول تمام تلاشم را برای ارتقای مدرک مربی‌گری‌ام به کار خواهم گرفت تا علاوه بر تجربه، علوم مربی‌گری را نیز از اساتید بزرگ این رشته فرا گیرم. البته نیم‌نگاهی نیز به کلاس های داوری خواهم داشت تا در این زمینه نیز بتوانم حرفی برای گفتن داشته باشم.

 

 

با وجود این شغل حساس چه همکاری‌هایی برای اعزام شما به مسابقات صورت گرفت؟
یقینا برای حضور من به عنوان مربی در این مسابقات، مساعدت‌ها و همکاری‌های زیادی از طرف جناب اسمعیل‌پور مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و آقایان ابراهیمی و شعبانی به انجام رسید تا من با خیالی آسوده به این مرخصی ورزشی بروم.

 

 

سخن آخر
به اعتقاد من، سید مرتضی نبوی، یکی از بهترین روسای هیأت‌های ورزشی در سال‌های اخیر است که با دور کردن حواشی از تیم‌های حاضر در شهرستان‌ها و ایجاد روحیه همدلی و دوستی در بین ورزشکاران و مسوولین، ووشوی استان را به جایگاه حقیقی‌اش نزدیک کرده است که از همین رسانه به نوبه خودم از زحمات ایشان قدردانی و تشکر می‌کنم. او در لحظه‌لحظه‌های این مسابقات نیز همراه ما بود و با پیگیری‌های مداومش مسیر را برای ما هموار می‌کرد. همچنین تشکر ویژه‌ای دارم از آقای دوستی مسوول تربیت بدنی دانشگاه آزاد که تلاش‌های زیادی را برای اعزام این تیم به مسابقات انجام داد و آرش طاهری نیز که به معنای واقعی، سرپرست بود. در انتها نیز از صبوری‌های همسرم که در طول این سال‌ها همواره یار و یاور من بود نهایت قدردانی را دارم.

انتهای پیام /  *

Back to Top

Template Design:Dima Group